۳۰ درصد اقتصاد ایران زیر زمین است

29/05/1398 11:02 ق.ظ

تهران- ایرناپلاس- فرار مالیاتی، کم یا زیاد، در بیشتر کشورها وجود دارد، اما هزینه‌ای که فرار مالیاتی به کشورهای در حال توسعه وارد می‌کند، بیشتر از کشورهای توسعه‌ یافته است. در ایران نیز بخشی از این هزینه و زیان عمومی، به دلیل اقتصاد زیرزمینی و فعالیت‌های غیررسمی رخ می‌دهد.

فرار مالیاتی در کشورهای گوناگون و به دلایل مختلف رخ می‌دهد و جامعه را از بخشی از منابع مالی خود، محروم می‌کند. اما زیان ناشی از قانون‌گریزی، تمام شهروندان یک کشور را تحت تأثیر قرار می‌دهد. با اینکه نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی در کشورهای توسعه‌ یافته بیشتر از کشورهای در حال توسعه است، اما حتی در کشورهای توسعه‌ یافته هم فرار مالیاتی وجود دارد.

نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۱۷ در کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) در سال ۲۰۱۷ به‌طور میانگین، ۳۴.۲ درصد بوده است. فرانسه با ۴۶.۲ درصد و مکزیک با ۱۶.۲ درصد بالاترین و پایین‌ترین نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی را در بین این ۳۴ کشور دارند. با این حال، حتی در این کشورها هم فرار مالیاتی برای اقتصاد کشور، هزینه ایجاد می‌کند.

فرار مالیاتی ۱۹ میلیارد دلاری در فرانسه، تولید ناخالص داخلی را کمتر از یک درصد، تحت تأثیر قرار می‌دهد، اما هزینه فرار مالیاتی ۹۵۰ میلیون دلاری در کشور آفریقایی چاد، برابر با هفت درصد تولید ناخالص داخلی این کشور است. پس آثار منفی فرار مالیاتی در کشورهای در حال توسعه و کمتر توسعه‌ یافته و نیز در کشورهایی که در طبقه‌بندی کشورهای کم‌درآمد قرار می‌گیرند، به‌مراتب بیشتر است. headtopics.com

این فعالیت‌ها لزوماً غیرقانونی نیستند، اما در جایی ثبت نمی‌شوند و امکان اخذ مالیات از آنها وجود ندارد.

اسماعیل ابونوری، اقتصاددان و عضو هیئت علمی دانشگاه سمنان در گفت‌وگو با ایرناپلاس درباره فرار مالیاتی و اقتصاد پنهان در ایران گفته است.ابونوری درباره حجم اقتصاد پنهان در ایران گفت: مطالعات نشان می‌دهد حجم اقتصاد پنهان در ایران در دوره بلندمدت ۱۳۴۵ تا ۱۳۹۰، به‌طور میانگین حدود ۳۰ درصد بوده است. headtopics.com

ادامه مطلب:
IRNA_1313 »

گزارشگر سازمان ملل: آزادی بیان در ایران محدودتر شده است | DW | 18.08.2019جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران می‌گوید آزادی بیان در ایران محدودتر شده است. او در دومین گزارش خود در شش ماه گذشته، از تأثیر تحریم‌ها بر 'امنیت غذا و دارو' در ایران ابراز نگرانی کرده است.

ایران پرچم‌دار امنیت در خلیج فارس و دریای عمان استفرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان این‌که «ایران پرچم‌دار امنیت در خلیج فارس و دریای عمان است» خاطرنشان کرد که کشورهای حوزه خلیج فارس که ما را تهدید می‌کنند باید بدانند که اگر اتفاقی برای ناوهای اتمی در این منطقه بیفتد آن‌ها حتی آب خوردن هم نخواهند داشت.

آیا یک «مستند» نماینده مناسبی برای اسکار است؟/ چرا نماینده‌های ایران در آکادمی اسکار در این هیات حضور ندارند؟/ مهرزاد دانش: نظر من شخصی است، باید به جمع احترام گذاشت/ تورج منصوری: این یک تصمیم گروهی و مبتنی بر ساعت‌ها تفکر و مباحثه است/ نقش فارابی در انتخاب نماینده سینمای ایران در اسکار چیست؟/ آیا خصومتی با میرکریمی و روستایی وجود دارد؟عجله در اعلام و معرفی شتابزده نماینده سینمای ایران در اسکار امسال، اعلام یکباره نماینده نهایی برخلاف سال‌های قبل، که به مرور فیلم‌ها معرفی می‌شدند، عدم حضور اعضای ایرانی آکادمی اسکار در هیات انتخاب و در نهایت انتخاب یک مستند که به شکل روزانه اکران نشده و در گروه هنر و تجربه اکران محدودی داشته، همه و همه سوال‌هایی است که درباره این انتخاب به وجود آمده است.

تماس تلفن ثابت به ثابت در سراسر کشور در عید غدیر رایگان استتماس تلفن ثابت به ثابت در سراسر کشور در عید غدیر رایگان است شرکت مخابرات ایران تماس تلفن ثابت به ثابت در سراسر کشور در عید غدیر خم را رایگان اعلام کرد.

مستند 'در جستجوی فریده' نماینده ایران در اسکار شدبرای نخستین بار فیلم مستندی به نام 'در جستجوی فریده' به عنوان نماینده ایران در رقابت سینمایی اسکار انتخاب شد. - خبرگزاری آناتولی

نتانیاهو در مورد حمله به مراکز حشد الشعبی: ایران در هیچ کجا مصون نیستنخست وزیر اسرائیل در مورد ارتباط کشورش با حملات 'مشکوک' به مراکز شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در عراق، با اظهار اینکه 'رژیم ایران اسرائیل را به نابودی تهدید می‌کند' گفته است که 'ایران در هیچ کجا مصون نیست' و اسرائیل هرکجا لازم باشد وارد عمل شده و خواهد شد. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، تلویحا دست داشتن این کشور در حمله به مراکز شبه‌نظامیان عراقی وابسته به دولت ایران را تایید کرده است.