۲ واکسن جدیدِ ایرانیِ کرونا در انتظار ورود به کارآزمایی بالینی/ دیگر نیازی به واردات نداریم

20/11/1400 07:43 ق.ظ

عضو کمیته ملی واکسن کرونا: *ما به تکنولوژی ساخت انواع واکسن‌ها دست یافتیم *دیگر نیازی به واردات نداریم *واکسن برکت اعلام کرد که توانسته است با سویه امیکرون هم نوعی از واکسن را ارائه دهد *هنوز مجوز استفاده برای آن صادر نشده است

عضو کمیته ملی واکسن کرونا با اشاره به آخرین اخبار پیرامون تولید واکسن‌های ایرانی کرونا، گفت: زیرساخت تولید واکسن و هر آنچه که نیاز داریم در کشور به وجود آمده است و ما به تکنولوژی ساخت انواع واکسن‌ها دست یافتیم؛ بنابراین می‌توان گفت از همین امسال هم نیازی به واردات واکسن وجود ندارد. وی ادامه داد: همچنین واکسن نورا هم فاز سوم مطالعات بالینی خود را به اتمام رسانده و منتظر مجوز ورود به بازار عمومی است. تصور می‌کنیم دو واکسن شرکت‌های رناپ و اسوه از حدود اردیبهشت ماه سال آتی به چرخه مصرف عمومی برسد.

وی افزود: در حال حاضر هر ۳ این واکسنها ساخته شده و تنها اجازه دارند به عنوان بوستر دز مصرف شوند؛ زیرا جمعیت زیادی از کشور واکسینه شده اند. معمولا برای فاز اول مطالعات بالینی کار با حدود ۴۰ یا ۵۰ نفر آغاز می‌شود.

وی درباره آخرین اخبار از سایر واکسن‌های ایرانی کرونا، اظهار کرد: مجموع واکسن‌هایی که از تولید داخل، فروش رفته است، حدود ۲۰ میلیون دز بوده است. قانعی همچنین گفت: واکسن کووایران برکت اعلام کرد که توانسته است با سویه امیکرون هم نوعی از واکسن را ارائه دهد ولی هنوز مجوز استفاده برای آن صادر نشده است. واکسن‌های پروتئینی پاستوکووک، اسپایکوژن و کووپارس همچنان به شیوه سابق موجود هستند. دز استنشاقی واکسن کووپارس نیز در انتظار اخذ مجوز برای ورود به واکسیناسیون است که با این اتفاق ایران جزو کشورهایی خواهد بود که واکسن استنشاقی هم دارد. headtopics.

ادامه مطلب:
isna_farsi »

واکسن کووپارس به عنوان پیشروترین واکسن استنشاقی دنیا معرفی شدواکسن کووپارس به عنوان پیشروترین واکسن استنشاقی دنیا معرفی شد نشریه پزشکی لانست در آخرین شماره خود، با انتشار مقاله‌ای از واکسن رازی کوو پارس ساخت موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی به عنوان پیشروترین واکسن استنشاقی دنیا یاد کرد.

سویه فرعی اومیکرون به نام BA.2 به سویه غالب کرونا در جهان تبدیل می‌شودیک مقام ارشد سازمان جهانی بهداشت می‌گوید سویه فرعی اومیکرون که Omicron BA.2 نام دارد به زودی به سویه غالب کرونا در جهان تبدیل خواهد شد و مقام نخست آلوده‌کننده‌ترین سویه ویروس کرونا را به خود اختصاص خواهد داد.

ایران: کودکان بالای 5 سال برای تزریق واکسن کرونا مراجعه کنندمقامات بهداشتی ایران خواستار مراجعه تمامی کودکان بالای 5 سال برای دریافت واکسن کرونا شدند. - خبرگزاری آناتولی

«۱۱۴ مرگ» دیگر در آمار رسمی کرونا در ایران؛ وزیر بهداشت: ۹۰ درصد بستری‌شدگان واکسن نزده‌اندهمزمان با اعلام وزارت بهداشت مبنی بر شناسایی ۳۸۷۵۷ مبتلای جدید به ویروس کرونا در ایران، علی خامنه‌ای نیز بر ضرورت استفاده از ماسک و تزریق دوز سوم واکسن کرونا تاکید کرد.

پاپ از علاقه‌اش به رقص تانگو و نیاز به روابط انسانی سخن گفترهبر کاتولیک‌های جهان در پاسخ به این پرسش که آیا در زندگی دوستانی دارد یا خیر گفت که به روابط انسانی و وجود دوست نیاز دارد و «دوستانی کم اما حقیقی» هم دارد. پاپ باید سکس رو برای کشیش های کاتولیک حلال کنه تا به بچه های مردم تجاوز نکنن همه میگن این پاپ لیبرال ترین کسیه که خدا فرستاده از زمان پیتر قدیس ولی ما در عمل چیزی نمیبینیم پاپ دوباره شق کرده؟ راست می گه. تانگوی آرژانتینی محشره از خود تانگو passionate تر!

واکنش دولت ایران به دادگاه مردمی آبان: «به بریتانیا اعتراض کردیم»سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به برگزاری دادگاه بین‌المللی مردمی آبان در لندن آن را «نمایشی» خواند و تاکید کرد که ایران «اعتراضات جدی»