۲ برنده نوبل ادبیات معرفی شدند

18/07/1398 03:49 ب.ظ

۲ برنده نوبل ادبیات معرفی شدند آکادمی نوبل امروز در یک نشست خبری در شهر استکهلم سوئد، «اولگا توکارچوک»، نویسنده لهستانی و «پیتر هاندکه»، نویسنده اتریشی را به عنوان برندگان جایزه نوبل ادبیات در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ معرفی کرد.

به گزارش ایسنا، آکادمی نوبل امروز (پنج‌شنبه، ۱۰ اکتبر) در یک نشست خبری در شهر استکهلم سوئد، «اولگا توکارچوک»، نویسنده لهستانی و «پیتر هاندکه»، نویسنده اتریشی را به عنوان برندگان جایزه نوبل ادبیات در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ معرفی کرد.

علت برگزیده شدن توکارچوک به عنوان برنده نوبل ادبیات «یک تخیل روایی که با اشتیاق دایرةالمعارف‌گونه نمایان‌گر عبور از مرزها به عنوان شکلی از زندگی است» عنوان شده است. این نویسنده سومین زنی است که در سال‌های اخیر پس از آلیس مونرو در سال ۲۰۱۳ و سوتلانا الکسی‌یویچ در سال ۲۰۱۵، به عنوان برنده نوبل ادبیات معرفی می‌شود.

آکادمی نوبل همچنین هاندکه را «برای یک کار تاثیرگذار که با نبوغ زبانی، حواشی و ویژگی‌های تجربه‌های انسانی را کاوش کرده» به عنوان برنده نوبل ادبیات معرفی کرده است. اهدای جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۱۸ به دلیل خبرساز شدن اتهام‌های رسوایی جنسی «ژان کلود آرنالت»، همسر «کاترین فروستنسون»، یکی از اعضای آکادمی نوبل، برای اولین‌بار پس از ۷۰ سال لغو شد.

«کازوئو ایشی‌گورو»، نویسنده انگلیسی ژاپنی‌تبار که رمان‌های «بازمانده روز» و «هرگز رهایم مکن» از آثار شناخته‌شده او هستند، آخرین نویسنده‌ای بود که در سال ۲۰۱۷ موفق به کسب این جایزه شده بود.

ادامه مطلب:
isna_farsi »

جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۱۸ به اولگا توکارشوک و سال ۲۰۱۹ میلادی به پیتر هاندکه اهدا شدجایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۱۸ به اولگا توکارشوک و سال ۲۰۱۹ میلادی به پیتر هاندکه اهدا شد جزئیات بیشتر🔽 💢جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۱۸ میلادی به اولگا توکارشوک، نویسنده و روشنفکر لهستانی و سال ۲۰۱۹ میلادی به پیتر هاندکه رمان‌نویس، نمایشنامه‌نویس و مترجم اتریشی اهدا شد بیشتر بخوانید:

نوبل شیمی ۲۰۱۹ به پاس توسعه باتری‌های لیتیوم – یون | DW | 09.10.2019آکادمی علوم سوئد اسامی برندگان نوبل شیمی امسال را اعلام کرد. این جایزه را به طور مشترک گودیناف، ویتینگهام و یوشینو از آمریکا، بریتانیا و ژاپن برای توسعه باتری‌های لیتیوم- یون به خود اختصاص دادند. آقا نوبل اقتصاد قطعن مال ایرانه نوبل اقتصاد برای کی؟

سه مخترع باتری «یون لیتیوم» جایزه نوبل شیمی را از آن خود کردند🔺سه مخترع باتری «یون لیتیوم» جایزه نوبل شیمی را از آن خود کردند «جان.بی گودایناف» آمریکایی، « استنلی ویتینگام» بریتانیایی و «آکیرا یوشینو » ژاپنی سه شیمیدانی هستند که نوبل امسال را به طور مشترک به خود اختصاص دادند. دیدن دانشمندان چیز جدیدی برای ارائه ندارن به اختراع های 30 سال پیش دارن جایزه میدن

جان گودایناف، استنلی ویتینگهام و آکیرا یوشینو مشترکاً برندۀ نوبل شیمی سال ۲۰۱۹ میلادی شدندآکادمی نوبل روز چهارشنبه ۹ اکتبر (۱۷ مهر) بطور مشترک جان بی. گودایناف از ایالات متحده آمریکا، استنلی ویتینگهام از بریتانیا و آکیرا یوشینو از ژاپن را شایستۀ دریافت جایزۀ نوبل شیمی اعلام کرد. جزئیات بیشتر🔽 بنا بر اعلام داوران در کمیتۀ شیمی آکادمی نوبل، این جایزه به دلیل تلاش‌های جان گودایناف، استنلی ویتینگهام و آکیرا یوشینو در «توسعۀ باتری‌های لیتیم-یون» به آنها اهدا می‌شود بیشتر بخوانید:

کدام کشورها بیشترین جایزه نوبل را دریافت کرده‌اند؟کدام کشورها بیشترین جایزه نوبل را دریافت کرده‌اند؟ کشورهای غربی با فاصله زیاد در صدر کشورهایی هستند که شهروندان آنها بیشترین جایزه نوبل را دریافت کرده اند. بالاخره خیلی وقت ها آدم از این جیب به اون جیب می کنه! اخه مخاطب رو چی فرض کردید؟ خب معلوم خودشون این رو درست کردن ، خودشون هم بیشتر جایزه گرفتن حتما هم از غربی انتظار دارید که تو مسابقه ای که خودشون به راه انداختن دوم شن ؟ قرآن🌹 جايزه نوبل آسمان همان كتابی است که بنام قرآن شهرت دارد و این همین جایزه عظیم پروردگارعالم است که به مامسلمانها وغیرمسلمانها هدیه کردن تا شاید اینکه ما بتوانیم از تاریک اندیشی به سمت نور اندیشی هدایت و نجات یابیم، اما متاسفانه بیشتر جایزه نوبل دنیا با مار و عقرب خلط شده؟!!

برندگان جایزه نوبل شیمی ۲۰۱۹ معرفی شدندجایزه نوبل شیمی امسال ۲۰۱۹ بطور مشترک به «جان بی گودایناف» دانشمند آمریکایی ، «استنلی ویتنهام» دانشمند انگلیسی و «آکیرا یوشینو» محقق ژاپنی به دلیل ابداع باتری‌های لیتیوم یونی تعلق گرفت.