۲۸۰۰ مدرسه و ۱۵۰ مرکز آموزش عالی تحت پوشش پلیس مبارزه با مواد مخدر قرار گرفتند/تدابیر ناجا برای جلوگیری از ورود خانواده خرده‌فروشان به عرصه فروش

16/09/2019 09:00:00 ق.ظ

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا از تحت پوشش قرار دادن ۲۸۰۰ مدرسه و ۱۵۰ مرکز آموزش عالی در سراسر کشور خبر داد.

ایلنا, سردار زاهدیان

سردار زاهدیان در گفت‌وگو با ایلنا : ۲۸۰۰ مدرسه و ۱۵۰ مرکز آموزش عالی تحت پوشش پلیس مبارزه با مواد مخدر قرار گرفتند/تدابیر ناجا برای جلوگیری از ورود خانواده خرده‌فروشان به عرصه فروش

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا از تحت پوشش قرار دادن ۲۸۰۰ مدرسه و ۱۵۰ مرکز آموزش عالی در سراسر کشور خبر داد.

وی با بیان اینکه برنامه‌های پیشگیری چنانچه از سطوح کوچکتر جامعه مانند خانواده، مدرسه و ... همه‌گیر شده و مورد توجه قرار گیرد در کاهش جمعیت معتادان می‌تواند موثر باشد، ادامه داد: در کنار آن ما نیز به عنوان نیرویی که مسئولیت اقدامات سلبی را داریم و باید با مجموعه‌هایی که اشاعه‌ دهنده مواد مخدر در بین جمعیت‌های مختلف کشور هستند، برخورد کنیم بر نقاط آلوده و آسیب‌پذیر و همچنین بر نقاط حاشیه‌ای که اشاعه‌دهنده مواد مخدر هستند، متمرکز هستیم. همچنین عناصری را که در پوشش‌های مختلف چه به صورت خرده‌فروش و چه افرادی که در آرایشگاه‌ها با تبلیغات اغواکننده مانند موضوعات مرتبط با کاهش وزن و لاغری اشاعه‌دهنده مواد مخدر هستند را رصد می‌کنیم و در نقاطی که موفق به شناسایی این افراد شویم، سریعا برای برخورد با آنها اقدام خواهیم کرد.

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »

فلسطین اشغالی| از شهادت جوان فلسطینی تا هتک حرمت صهیونیست‌ها به مسجد الاقصی + فیلم- اخبار آسیای غربی - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

ترک تحصیل دختران به دلیل کمبود مدرسه و مشکل تردد/ از مدارس فرسوده تا نبود ساختمان اداری آموزش و پرورش/ کمبود امکانات علت مهاجرت معلمانمدیر آموزش و پرورش شهرستان حمیدیه با اشاره به مشکلات این منطقه به لحاظ امکانات آموزشی و تحصیلی گفت: دختران روستایی این شهرستان به دلیل دوری راه مدرسه و نبود وسیله رفت و آمد عمومی ناگزیر به ترک تحصیل هستند.

سعی می‌کنیم برای بودجه ستاد مبارزه با مواد مخدر کم نگذاریمرییس دفتر رییس جمهور گفت: خوشبختانه هماهنگی‌های ستاد مبارزه با مواد مخدر با کشورهای منطقه به خوبی صورت گرفته است و تقسیم کار با این کشورها نیز وجود داشته است.

رئیس جمهور برای آغاز مراسم سال تحصیلی به دانشگاه تهران می‌رودرئیس جمهور برای آغاز مراسم سال تحصیلی به دانشگاه تهران می‌رود وزیر علوم: از رئیس جمهور برای حضور در دانشگاه تهران به منظور آغاز مراسم سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور دعوت به عمل آمده است.

واعظی: نمی‌توان با راه‌حل‌های سنتی به جنگ شرایط پیچیده امروز رفترئیس دفتر رئیس جمهور گفت: زمانی که بتوانیم مساله مبارزه با مواد مخدر را به یک گفتمان تبدیل کنیم شروع کار جدی است برای همه اهداف مقدسی که دنبال می‌شود.

بیش از ۴ درصد دانشجویان درگیر اعتیاد هستندوزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: براساس آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر بیش از ۴ درصد دانشجویان درگیر اعتیاد هستند. لاغ گیس دولت

شرایط رانندگان اسنپ و تپسی سخت شدشرایط رانندگان اسنپ و تپسی سخت شد رییس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا از ممنوعیت به‌کارگیری راننده‌های زیر ۲۳ سال و دارای گواهینامه با عمر کمتر از دو سال در ناوگان حمل و نقل عمومی سواری خبرداد.

سردار زاهدیان در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره برنامه‌های این پلیس در خصوص کاهش و کنترل جمعیت زنان معتاد گفت: مهمترین بخش در حوزه کاهش جمعیت معتادان چه در بخش زنان و چه در بخش مردان توسعه برنامه‌های پیشگیری از اعتیاد است که امروز با تلاش‌هایی که ستاد مبارزه با مواد مخدر در این زمینه دارد، برنامه‌ریزی شده تا از همه ظرفیت‌ها در این خصوص استفاده شود،  تا مردم را پای کار آورده وهمچنین از این طریق به دستگاه‌ها کمک شود تا با ارائه برنامه‌های پیشگیری و افزایش دانش عمومی نسبت به اثرات نامطلوب مواد مخدر در کاهش جمعیت معتادان اقدامات موثری داشته باشند.کریم سعیداوی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، با بیان این مطلب درباره مشکلات دانش آموزان این منطقه گفت: شهرستان حمیدیه در 25 کیلومتری مرکز استان خوزستان واقع شده و دارای 14 هزار جمعیت دانش‌آموزی است که 12 مدرسه در بخش مرکزی این شهرستان طی سیلاب اوایل امسال تخریب شد و این مسئله مشکلات مردم این منطقه را دو چندان کرد.به گزارش خبرنگار ایلنا، محمود واعظی در حاشیه همایش طرح یاریگران زندگی در جمع خبرنگاران گفت: برای دولت و نظام موضوع مبارزه با مواد مخدر بسیار اهمیت دارد و به همین دلیل ما در همین شرایط سعی کردیم درباره بودجه ستاد و حمایت‌هایی که لازم است کم نگذاریم، چرا که اثرات منفی مواد مخدر در جامعه زیاد است.دکتر منصور غلامی در گفت و گو با ایسنا، در خصوص برنامه رئیس جمهور همزمان با آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها ومراکز آموزش عالی و پژوهشی کشور گفت: قطعا رئیس جمهور برای حضور در مراسم آغاز سال تحصیلی در تهران حضور دارند و دانشگاه تهران از ایشان برای حضور در این مراسم دعوت کرده است.

وی با بیان اینکه برنامه‌های پیشگیری چنانچه از سطوح کوچکتر جامعه مانند خانواده، مدرسه و .. مدیر آموزش و پرورش شهرستان حمیدیه ادامه داد: البته ناگفته نماند که دولت یکسری حمایت هایی در بحث آموزشی در شهرستان حمیدیه انجام داده ولی به دلیل مشکلات فراوان مدارس، این کمک ها چندان جوابگو نبوده است.. همچنین در رابطه با درمان معتادان متجاهر برنامه‌های خوبی اجرا شده است‌. همه‌گیر شده و مورد توجه قرار گیرد در کاهش جمعیت معتادان می‌تواند موثر باشد، ادامه داد: در کنار آن ما نیز به عنوان نیرویی که مسئولیت اقدامات سلبی را داریم و باید با مجموعه‌هایی که اشاعه‌ دهنده مواد مخدر در بین جمعیت‌های مختلف کشور هستند، برخورد کنیم بر نقاط آلوده و آسیب‌پذیر و همچنین بر نقاط حاشیه‌ای که اشاعه‌دهنده مواد مخدر هستند، متمرکز هستیم. وی گفت: مسئولان باید نگاه ویژه‌ای به این منطقه داشته باشند. همچنین عناصری را که در پوشش‌های مختلف چه به صورت خرده‌فروش و چه افرادی که در آرایشگاه‌ها با تبلیغات اغواکننده مانند موضوعات مرتبط با کاهش وزن و لاغری اشاعه‌دهنده مواد مخدر هستند را رصد می‌کنیم و در نقاطی که موفق به شناسایی این افراد شویم، سریعا برای برخورد با آنها اقدام خواهیم کرد.

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا درباره طرح کنترل مدارس خاطرنشان کرد: سال گذشته پیرامون ۲ هزار مدرسه را تحت پوشش قرار دادیم و با خرده‌فروشان که در اطراف این مدارس فعالیت می‌کردند برخورد کردیم. نبود سیستم سرمایشی در مدارس سعیدآوی گفت: مدارس استان خوزستان به دلیل هوای گرم در اغلب ماه های سال به لحاظ سیستم سرمایشی، در مضیقه هستند و طی چند روز گذشته گزارشی را برای من فرستادند که 6 کلاس از 10 کلاس دخترانه مان فاقد سیستم سرمایشی هستند. واعظی گفت: خوشبختانه هماهنگی‌های ستاد با کشورهای منطقه به خوبی صورت گرفته است و تقسیم کار با این کشورها نیز وجود داشته است. امسال نیز این طرح ادامه دارد و پیرامون ۲۸۰۰ مدرسه را در سراسر کشور تحت پوشش قرار خواهیم داد. سردار زاهدیان خاطرنشان کرد: در خصوص مراکز آموزش عالی و دانشگاه‌ها نیز با معاونت فرهنگی وزارت علوم جلسات مستمری را برگزار کردیم و در این زمینه تفاهم‌نامه‌ای به زودی به امضا خواهد رسید. مدیر آموزش و پرورش شهرستان حمیدیه اظهار داشت: اداره آموزش و پرورش شهرستان حمیدیه فاقد ساختمان اداری بوده و در حال حاضر مدارک و مستندات تحصیلی دانش آموزان در یکی از مدارس مستقر شده است. مقرر شده است بیش از ۱۵۰ مرکز آموزش عالی را در سراسر کشور تحت پوشش قرار می‌دهیم و در این زمینه همکاری نزدیکی بین پلیس مبارزه با موادمخدر و وزارت علوم برقرار خواهد بود. همچنین مقرر شده است؛ کلاس‌های آموزشی را برای مدیران خوابگاه‌های دانشجویی وزارت علوم برگزار کنیم تا نسبت به شیوه برخورد با اینگونه انحرافات و مشکلات مربوط به آن توجیه شوند. وی بیان کرد: مسیر طولانی روستاها، نبود مدارس متوسطه اول و دوم باعث ترک تحصیل دختران این مناطق شده است.

وی ادامه داد: همچنین تولیدات مشترکی با وزارت علوم در خصوص تولید ویدیو کلیپ‌ها یا متون آموزشی داریم تا بتوانیم داشته‌های خودمان را برای کیفی‌سازی برنامه‌های پیشگیرانه در دانشگاه‌های کشور ارائه دهیم. رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از ورود خانواده خرده‌فروشان مواد مخدر به عرصه فروش مواد مخدر گفت: متاسفانه وقتی فردی وارد این فضا می‌شود نه تنهایی آسیب‌هایی را برای خود به همراه دارد، بلکه برای خانواده نیز مشکلاتی را ایجاد می‌کند. سعیدآوی ادامه داد: اگر اعتباری در این خصوص اتخاذ شود هم معلم می‌تواند به راحتی تردد کند و هم دانش‌آموزان به کلاس درس‌شان می‌رسند. ما در مواقعی که با خرده‌فروشان مواد مخدر برخورد می‌کنیم تلاش می‌کنیم تا کمترین آسیب به خانواده این افراد وارد شود بسیاری از این افراد را بعد از شناسایی‌هایی که انجام می‌دهیم به مراکز پشتیبانی و حمایتی مانند سازمان بهزیستی و کمیته امداد معرفی می‌کنیم تا سطح آسیب این خانواده‌ها نیز کاهش پیدا کند. سردار زاهدیان به ایجاد دفاتر پیشگیری و مددکاری در مجاورت مراکز پلیس مبارزه با مواد مخدر در همین راستا اشاره کرد و گفت: یکی از اقدامات این دفاتر پیشگیری نیز همین حمایت‌هایی است که باید از خانواده‌های این افراد برای جلوگیری از کاهش آسیب‌های مواد مخدر و اعتیاد داشته باشیم. حتی مدارس شهری ما فارغ از اینگونه امکانات است و محرومیت‌ها در این منطقه بیداد می‌کند. وی همچنین درباره فعالیت باندهای قاچاق مواد مخدر در فضای مجازی ادامه داد: باندهای قاچاق مواد مخدر نیز در فضای مجازی روال خاص خود را دارد و ما توانستیم در مقاطعی این‌ها را مهار کنیم و اقدامات ما باعث شده است تا فعالیت قاچاقچیان در فضای مجازی افزایش چشمگیری نداشته باشد و چنانچه مواردی را شناسایی کنیم آنها را در نطفه خفه خواهیم کرد.

در همین راستا باندهایی را شناسایی و با آنها برخورد کرده‌ایم و امیدواریم این روند که رو به رشد نیز بوده است بتواند فعالیت و تبلیغات قاچاقچیان در فضای مجازی را مهار کند، البته قاچاقچیان از هر فرصتی استفاده‌های لازم را می‌برند، البته کار ما نیز یک کار فنی و حرفه‌ای و بسیار سخت است و اقداماتی که صورت گرفته توانسته تاثیرات خوبی در کنترل قاچاقچیان در این فضا داشته باشد.. .