۱۸ باغ تاریخی شیراز در آستانه نابودی

14/06/1398 09:39 ق.ظ

داریوش مختاری پژوهشگر باغ‌های تاریخی شیراز هشدار داد که ۱۸ باغ تاریخی این شهر در معرض نابودی قرار گرفته‌اند او گفت حریم این باغ‌ها طی ۳۵سال اخیر مورد تجاوز قرار گرفته وبخش بزرگی از این باغ‌ها به دلیل ساخت وساز و تجاوز به حریم از بین رفته‌ است. اخبار_ایران

مختاری اضافه کرده «در حال حاضر بخش بزرگی از این باغ‌ها به دلیل ساخت و ساز و تجاوز به حریم از بین رفته‌اند.

» تغییر کاربری زمین و باغ سال‌هاست به اتفاقی عادی تبدیل شده است، اما در برخی شهرها کسانی هستند که اعتراض کنند و صدای خود را به گوش دیگران برسانند.

این اعتراض البته هزینه‌هایی هم دارد؛ هزینه‌هایی همچون مهدی حاجتی که پس از ماجرای اعتراض به ساخت و ساز در بافت تاریخی شیراز، حاشیه‌های مختلفی برایش ایجاد شد و عاقبت به اتهام حمایت از بهاییان به زندان رفت.

هرچند اعتراض مهدی حاجتی به ساخت و ساز در بافت تاریخی بود، اما اتفاقی که این روزها در شیراز در حال تکرار است، تغییر کاربری باغ‌های تاریخی این شهر است. نمونه این اتفاق در باغ جنت، جبل دراک، پودنک و ... افتاده است. headtopics.com

مختاری در این‌باره گفته که «مالکیت شماری از باغ‌ها در دست اشخاص حقیقی یا دستگاه‌‏های دولتی و موسسات عمومی افتاده» و آنها اقدام به تخریب بخش‌هایی از این باغ‌ها کرده‌اند.

ادامه مطلب:
iranwire »

تولد پانداهای دوقلو در باغ وحش برلینمدیر باغ وحش برلین با اعلام اینکه زایمان در روز پایانی هفته اتفاق افتاده تصریح کرد که منگ منگ، مادر دوقلو ها و هر دو نوزاد حالشان خوب است و در سلامت کامل به سر می برند.

رزمایش مشترک 18 عضو ناتو در دریای بالتیک

معرفی جانشین حاجتی در دستور کار شورای شهر شیرازشیراز-ایرنا-سخنگوی شورای اسلامی شهر شیراز گفت: عضو جدید شورای اسلامی شیراز و جانشین مهدی حاجتی که در حبس به سر می برد، هفته آینده معارفه می‌شود.

اردوغان: ادلب نیز همچون حلب در معرض نابودی استاردوغان: ادلب نیز همچون حلب در معرض نابودی است

تولد پانداهای دوقلو در باغ وحش برلینمدیر باغ وحش برلین با اعلام اینکه زایمان در روز پایانی هفته اتفاق افتاده تصریح کرد که منگ منگ، مادر دوقلو ها و هر دو نوزاد حالشان خوب است و در سلامت کامل به سر می برند.

ممنوعیت ورود گردشگران به ابیانه در روزهای تاسوعا و عاشوراممنوعیت ورود گردشگران به ابیانه در روزهای تاسوعا و عاشورا دهیار روستای ابیانه نطنز: به منظور جلوگیری از ازدحام جمعیت و برگزاری رسوم سنتی و آئینی در روستای ابیانه نطنز، ورود گردشگر به روستا در روز تاسوعا و عاشورای حسینی ممنوع است.