۱۷ میلیارد یورو ارز دولتی، معادل هزینه ۵ ماه زندگی کل خانوارهای کارگری، به کشور بازنگشت

05/06/1399 11:50 ق.ظ

حمید زادبوم، رییس سازمان توسعه تجارت ایران،‌ اعلام کرد ۱۷ میلیارد یورو ارز حاصل از صادرات برای دو سال ۹۷ و ۹۸ هنوز به کشور بازنگشته است

بر پایه آمار رسمی، این مبلغ برابر هزینه‌های نزدیک به پنج ماه زندگی حدود ۱۵ میلیون کارگر و ۴۵ میلیون نفر از جمعیت کشور است.زادبوم اشاره کرد: «مازاد ۱۷ میلیارد یورو نیز تعهدات ارزی بوده، ولی مربوط به شرکت‌ها و اقلامی‌ست که ارز را به قیمت چهار هزار و ۲۰۰ تومان باز می‌گردانند که دولت متعهد آن است.»

زادبوم اشاره کرد: «مازاد ۱۷ میلیارد یورو نیز تعهدات ارزی بوده، ولی مربوط به شرکت‌ها و اقلامی‌ست که ارز را به قیمت چهار هزار و ۲۰۰ تومان باز می‌گردانند که دولت متعهد آن است.» مقایسه این میزان ارز بازنگشته با هزینه یک ماه زندگی یک خانوار کارگری نشان می‌دهد با این مبلغ دولت می‌توانست معیشت نزدیک به ۱۵ میلیون کارگر و اعضای خانواده آن‌ها را برای حدود پنج ماه تامین کند.

بنا بر گفته رییس کمیته دستمزد شورای اسلامی کار در تیرماه، هزینه زندگی هر خانوار کارگری با افزایش طی بحران کرونا به دست‌کم شش میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسیده است.

ادامه مطلب:
IranIntl »

اتحادیه اروپا به سه شرکت هواپیمایی اروپایی نیم میلیارد یورو کمک می‌کندمارگارت وستاگر کمیسر رقابت اروپا خبر از کمک پانصد میلیون یورویی به خطوط هوایی در سه کشور بلژیک و پرتغال و رومانی داد. این شرکت ها بدلیل شیوع ویروس کرونا در مرز تعطیلی و ورشکستگی قرار گرفته اند.

پرداخت ۲/۲ میلیون یور و ۱۱ هزار دلار به ویلموتس برای ۶۳ روزرئیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان این که «برای حضور ۶۳ روزه آقای ویلموتس در جایگاه سرمربی گری تیم ملی فوتبال، مبلغ ۲/۲ میلیون یورو و ۱۱ هزار دلار از سوی فدراسیون فوتبال هزینه شده»، گفت: علاوه بر این هزینه، فدراسیون فوتبال زیربار تعهدات غیرقانونی از جمله پرداخت ۷ میلیارد تومان مالیات این قرارداد رفته و در نهایت هم فدراسیون فوتبال علاوه بر پرداخت این مبالغ، از سوی فیفا محکوم به پرداخت ۱/۶ میلیون یورو غرامت نیز شده است.

صادرات 1 میلیارد دلاری بنزین از ابتدای سال 99- اخبار صنعت و تجارت - اخبار اقتصادی تسنیم - Tasnimرئیس کل گمرک ایران گفت: در 5 ماهه امسال، بیش از یک میلیارد دلار بنزین از طریق گمرک به کشور‌های دیگر صادر شده است.

مبادله تجاری بیش از ۲۴ میلیارد دلاری در ۵ ماهتهران- ایرنا- رئیس کل گمرک ایران گفت: مبادلات تجاری ایران با کشورهای خارجی در پنج ماهه نخست سال‌جاری به ۲۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار رسید که در یک ماه حدود ۵ میلیارد دلار افزایش را نشان می‌دهد و همچنین در این مدت ۵۲ میلیون تن انواع کالا به خارج از کشور صادر شد.

گزارش ای‌اف‌سی از لژیونر فوتبال زنان؛ برای «خسروی» توقف معنایی نداردچقدر گلنوش_خسروی را می‌شناسیم؟ | گزارش ای‌اف‌سی از لژیونر فوتبال زنان؛ برای «خسروی» توقف معنایی ندارد

رونالدینیو و برادرش سرانجام آزاد شدند و به برزیل بازمی‌گردند- اخبار فوتبال جهان - اخبار ورزشی تسنیم - Tasnimرونالدینیو آزاد شد اسطوره فوتبال برزیل و برادرش که به دلیل ورود به پاراگوئه با گذرنامه جعلی بازداشت و زندانی شده بودند، پس از پنج ماه حبس خانگی در این کشور آزاد و مجوز بازگشت به برزیل را گرفتند

بر پایه آمار رسمی، این مبلغ برابر هزینه‌های نزدیک به پنج ماه زندگی حدود ۱۵ میلیون کارگر و ۴۵ میلیون نفر از جمعیت کشور است.

رییس سازمان توسعه تجارت چهارشنبه پنجم شهریور میزان کل تعهدات ارزی مربوط به دو سال ۹۷ و ۹۸ را ۵۰ میلیارد یورو عنوان کرد و افزود از این میزان ۱۷ میلیارد یورو بازنگشته است.

زادبوم اشاره کرد: «مازاد ۱۷ میلیارد یورو نیز تعهدات ارزی بوده، ولی مربوط به شرکت‌ها و اقلامی‌ست که ارز را به قیمت چهار هزار و ۲۰۰ تومان باز می‌گردانند که دولت متعهد آن است.»

عدم بازگشت ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص داده شده به صادرکنندگان هم‌زمان با افزایش فشار تحریم‌ها و کمبود منابع مالی دولت بیشتر مورد انتقاد قرار گرفته است.

مقایسه این میزان ارز بازنگشته با هزینه یک ماه زندگی یک خانوار کارگری نشان می‌دهد با این مبلغ دولت می‌توانست معیشت نزدیک به ۱۵ میلیون کارگر و اعضای خانواده آن‌ها را برای حدود پنج ماه تامین کند.

این ارزیابی با محاسبه قیمت روز هر واحد یورو که به ۲۷ هزار تومان رسیده،‌ قابل انجام است.

بنا بر گفته رییس کمیته دستمزد شورای اسلامی کار در تیرماه، هزینه زندگی هر خانوار کارگری با افزایش طی بحران کرونا به دست‌کم شش میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسیده است.

بر پایه برخی آمار، حدود ۱۵ میلیون کارگر در کشور زندگی می‌کنند که به همراه خانواده‌‌هایشان نزدیک به ۴۵ میلیون نفر از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند.گزارش‌ها نشان می‌دهد طی ماه‌های اخیر، تعویق و تاخیر در پرداخت چندین ماه حقوق کارگران دلیل مشترک اعتصاب‌هایی بوده که در بخش‌های پتروشیمی،‌ صنعتی و سازمان‌های دولتی در حال افزایش و تکرار است.

حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران،‌ روز سه‌شنبه «محدودیت منابع» کشور را تایید کرده و گفت «سخت‌ترین شرایط» پیش روی ما است.

از سویی محمدباقر نوبخت،‌ رییس سازمان برنامه و بودجه، هم اشاره کرده دولت در فروش نفت برای تامین منابع بودجه به دلیل تحریم‌ها با مشکل روبه‌رو شده و تنها شش درصد از درآمد نفتی مورد انتظار در سال جاری محقق شده است.

با این حال، نوبخت به دفاع از تخصیص ارزهای ۴۲۰۰ تومانی پرداخت و گفت دولت همچنان پای آن «ایستاده» است.

اما برخی مقام‌های پیشین و کنونی دولت شروع به عقب‌نشینی از دفاع از آن کرده‌اند.

اکبر ترکان، مشاور عالی پیشین روحانی، روز سه‌شنبه طی یادداشتی در روزنامه آرمان ملی نوشت: «در واقع تمام این ۴۰ سال مشغول تاراج ارز بودیم،‌ هیچ‌کس هم حواسش به این موضوع نبود.»

او افزود «بچه سوسول‌هایی که ریش‌هایشان در نیامده و پشت ماشین‌های چند میلیاردی در خیابان‌های تهران دور دور می‌کنند» پول‌هایشان از همین منابع ارزی تامین شد.

عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی،‌ هم گفته «از ابتدا» با ارز ۴۲۰۰ تومانی مخالف بوده و هنوز با آن مخالف است.