۱۶۰۰ نخبه بعد از بازگشت به کشور عضو هیات علمی شدند/ مقصد نخبگان به کشورهای سطح پایین‌تر مثل ترکیه تنزل یافته است

  • 📰 ilnanews
  • ⏱ Reading Time:
  • 79 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 35%
  • Publisher: 53%

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛ ۱۶۰۰ نخبه بعد از بازگشت به کشور عضو هیات علمی شدند/ علت کاهش اختراعات در کشور/ مقصد نخبگان به کشورهای سطح پایین‌تر مثل ترکیه تنزل یافته است

ایران اخبار, ایران سرفصلها

"مهدی قلعه نوی" رئیس مرکز تعاملات بین المللی معاونت علم و فناوری در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره آخرین اقدامات برای بازگشت نخبگان ایرانی به کشور گفت: در برنامه‌ای که از سال ۱۳۹۴ در معاونت علمی و فناوری طراحی شده است تاکنون بیش از ۱۰ هزار نفر از انواع خدمات این پلتفرم شامل برگزاری سخنرانی، کارگاه تخصصی پسادکترا اساتید مدعو و معین، تاسیس شرکت دانش بنیان و پروژه تخصصی نظام وظیفه بهره مند شده‌اند.

رئیس مرکز تعاملات بین المللی معاونت علم و فناوری اظهار داشت: در حال حاضر نزدیک به دو هزار نفر در قالب این پلتفرم به کشور بازگشته‌اند.همچنین حدود ۵۰۰ نفر به عنوان هیئت علمی دانشگاه‌ها جذب شدند. برخی از آن‌ها هم آمدند و کسب و کار خودشان را راه انداختند و رفتند. همچنین بسیاری از آن‌ها ورک شاپ برگزار می‌کنند و می‌روند.

وی درپاسخ به این سوال که گفته می‌شود علت اصلی مهاجرت ایرانیان توانمند یا نخبه وضعیت اشتغال و شرایط اقتصادی در کشور است. چرا دولت برای دلگری این افراد چه اقدامی انجام می‌دهد؟ گفت: میزان مهاجرت نخبگانی و دانشی ما زیاد نیست، هر چند قائلیم نباید این اتفاق بیافتد. یا اگر این افراد توانمند از ایران می‌روند، مجدد به کشور برگردند. جوانان ما به لحاظ توانمندی دانشی قوی هستند و همه جای دنیا آن‌ها را می‌خواهند ولی ما هم باید شرایط و امکانات حفظ آن‌ها را فراهم کنیم، البته همه جامعه باید این کار را کنند.

قلعه نوی تاکید کرد: هرساله تعداد زیادی از جوانان ما از دو هزار دانشگاه کشور فارغ التحصیل می‌شوند اما تناسبی میان توسعه، دانشگاه، رشته با بازار کار وجود ندارد. در حال حاضر همه جوانان پزشک می‌شوند، البته این بد نیست که همه دکتر می‌شوند، ولی این تفکر و ذهنیت که من دکتر می‌شوم پس دولت باید به من شغل، میز و حقوق بدهد اشتباه است، جوانان خودشان باید کارآفرینی کنند و خلاقیت به خرج دهند.

قلعه نوی در واکنش به اینکه چندی پیش معاون سلامت جمعیت وزارت بهداشت اعلام کرد ذخایر ژنی کشور رو به کاهش است و سطح آی کیو ایرانیان در سالهای آتی کم خواهد شد، بیان کرد: کسی که این حرف را زده خودش باید پاسخ دهد ولی برداشت ما این نیست. قبول دارم که مهاجرت نخبگانمان در این مدت اضافه شده و کشورهای هدف نخبگانمان به کشور سطح پایین‌تر مثل ترکیه تغییر کرده است.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

کرونای انگلیسی در کشور رو به افزایش/ پرهیز از تجمع در آرامستان‌ها در پنج‌شنبه آخر سالعضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با اشاره به افزایش موارد ابتلا به این بیماری در کشور و همچنین در پیش بودن پنجشنبه آخر سال، گفت: از مردم می‌خواهیم با قرائت فاتحه‌ای از دور برای عزیز از دست رفته خود از رفتن به آرامستان‌ها خودداری کنند؛ چراکه آثار تجمع در پنجشنبه آخر سال پس از ۱۵ روز در موارد بستری و پس از یک ماه در موارد مرگ و میر نمود خواهد یافت.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

تداوم بارش‌ها در برخی نقاط کشور/خیزش گرد و خاک در شرق کشورتداوم بارش‌ها در برخی نقاط کشور خیزش گرد و خاک در شرق کشور مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی از تداوم بارش‌ها در برخی نقاط کشور تا فردا (۲۰ بهمن) خبر داد و گفت: طی امروز (۱۹ بهمن) خیزش گرد و خاک در برخی نقاط شرق و جنوب شرق دور از انتظار نیست.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان؛ استقبال در مناطق جنوبی، ترس و احتیاط در سایر نقاط کشورمحمد، کشاورز اهل قندهار می‌گوید که این سالها خیلی بدتر از دوران اشغال خاک کشورش توسط شوروی سابق طی سالهای ۱۹۷۹ تا ۱۹۸۹ میلادی بوده است. خوب نیست ترسم داره
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

احتمال وقوع بهمن در دامنه‌های البرز/ افزایش غلظت آلاینده‌ها در برخی شهرهای کشور از فردامدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی با اشاره به احتمال وقوع بهمن، لغزندگی و یخ زدگی معابر و جاده‌ها در دامنه‌های البرز از برقراری پایداری جوی از فردا و افزایش غلظت آلاینده‌ها در شهرهای صنعتی و پرجمعیت خبر داد.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

آغاز واکسیناسیون کرونا در کشور از سه‌شنبه / ICU بیمارستان‌ها در اولویت اولوزیر بهداشت: *ایران در ماه‌های آینده از قطب‌های مهم واکسن جهان خواهد بود *برای ساخت واکسن‌های نوپدید آماده‌ایم *بر ما تاختند اما صبوری کردیم *واکسن معتبر و قابل اعتماد را به مردم تزریق می‌کنیم *واکسن ایرانی کرونا اوایل بهار به بازار می‌آید قرارشدازخودت و خانوادت شروع کنی
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

در پی تشدید بحران کرونا در هند، ورود مسافر از آن کشور به آمریکا محدود می‌شودصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »