۱۵ دستور محسنی‌ژه‌ای خطاب به مقامات قضایی در راستای استمرار رویکرد تحول و تعالی در عدلیه

  • 📰 ilnanews
  • ⏱ Reading Time:
  • 99 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 43%
  • Publisher: 53%

به گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای، صبح امروز پنجشنبه (۱۸ آبان) طی سخنانی در نشست اعضای شورای عالی قوه قضاییه با رؤسای کل دادگستری و دادستان‌های مراکز استانها، ضمن اشاره به دعای ۱۷ صحیفه سجادیه، اظهار کرد: باید همواره از شر شیطان و هوای نفس به خداوند پناه ببریم و هوشیار باشیم که بعضاً در صورت غفلت و لغزش، اعمال خوب و پسندیده ما نیز...

ایران اخبار, ایران سرفصلها

بررسی وضعیت سامانه سرویس مدارس/ مشکلات سامانه سپند احصا می‌شودبه گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای، صبح امروز پنجشنبه (۱۸ آبان) طی سخنانی در نشست اعضای شورای عالی قوه قضاییه با رؤسای کل دادگستری و دادستان‌های مراکز استانها، ضمن اشاره به دعای ۱۷ صحیفه سجادیه، اظهار کرد: باید همواره از شر شیطان و هوای نفس به خداوند پناه ببریم و هوشیار باشیم که بعضاً در صورت غفلت و لغزش، اعمال خوب و پسندیده ما نیز حبط و باطل می‌شوند.

قاضی‌القضات با اشاره به اهمیت نظارت مقامات قضایی بر زیرمجموعه خود گفت: چنانچه مدیران قضایی بر زیرمجموعه خود نظارت کافی و مستمر را اعمال کنند، می‌توانند جلوی بسیاری از لغزش‌ها را سد کنند؛ گاهی افراد به سبب بی‌انضباطی و رها بودن و عدم نظارت، به ورطه غفلت و لغزش فرو می‌افتند؛ انجام امر به معروف و نهی از منکر در ضمن رعایت همان مراتب و شرایط مقرر، می‌تواند در امر سالم‌سازی محیط کاری و دوری از فساد و لغزش بسیار مؤثر و نافذ باشد.

رئیس عدلیه ضمن اشاره به فرمان هشت ماده‌ای امام خمینی (س) درباره حقوق مردم، اظهار داشت: باید مواظبت شود که هنگام جلب فرد، وسایل غیرضرور او ضبط نشوند؛ بعضاً در هنگام جلب فرد، مجموعه سیستم کاری او ضبط می‌شود! آیا واقعاً لازم است هنگام جلب فرد، همه وسایل مرتبط با او را ضبط کرد؟! گاهی نیز بنا بر ضرورت از اطلاعات مندرج در وسایل الکترونیکی فرد، نسخه‌برداری صورت می‌گیرد، در اینجا باید توجه شود که این نسخه‌ها کجا نگهداری می‌شوند و چگونه از آن‌ها بهره‌برداری می‌شود؛ همچنین باید دقت شود که وسایل ضبط‌شده...

رئیس قوه قضاییه در ادامه به تمامی مقامات قضایی دستور داد: حُسن‌خلق با ارباب رجوع را همواره مدنظر قرار دهید و میان متهم و اعضای خانواده او که به مرجع قضایی مراجعه می‌کنند، تمییز قائل شوید؛ باید رفتار ما با خانواده فردی که جرم سنگینی هم مرتکب شده، سازنده و هدایتگر باشد و به گونه‌ای رفتار کنیم که خانواده فرد مجرم و متهم نیز به دستگاه قضایی خوشبین شوند؛ بعضاً ممکن است اعضای خانواده فرد متهم یا مجرم، اقدام به رفتاری پرخاشگرانه کنند، در اینگونه موارد ما باید صبور باشیم و برای رضای خدا ناملایمتی‌ها را...

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای، افزود: در مواردی نیز حکم حبسِ فرد به جزای نقدی تبدیل می‌شود؛ این امر فی‌نفسه، مورد قبول و تاکید است؛ اما باید توجه داشت که چنین تبدیل حکمی، وهن‌آور نباشد؛ اینکه فردی با تمکن مالی، حکم محکومیتش از حبس به پرداخت صرفاً ۷۰۰ هزار تومان تبدیل شود و یا فردی با جایگاه اجتماعی بالا، حکم محکومیتش به انجام کاری تبدیل شود که چنین کاری نه تنها هیچ منفعتی برای فرد و جمع ندارد که واجد زیان هم می‌باشد، این‌ها از مصادیق احکام وهن‌آور است؛ لذا در صدور احکام جایگزین حبس باید به...

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

گفت‌وگوی تلفنی وزرای دفاع آمریکا و مصر درخصوص غزهوزرای دفاع آمریکا و مصر در جریان گفت‌وگوی تلفنی با یکدیگر به بررسی تلاش‌های صورت گرفته در راستای برقراری امنیت در خاورمیانه پس از عملیات طوفان الاقصی پرداختند.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

ظرف زمانی قضات با توجه به حجم بالا و قابل توجه وارده‌ها محدود می‌شودبه گزارش ایلنا، علی القاصی، رئیس کل دادگستری استان تهران در نشست ارزیابی عملکرد شعب حقوقی و کیفری مجتمع‌های قضایی شهر تهران با مانده بیش از ۵۰۰ فقره پرونده در سال ۱۴۰۱ و هفت ماهه ۱۴۰۲ با بیان اینکه سیاست دستگاه قضا در دوره «تحول و تعالی»، «پاسخ‌گویی مناسب» به مراجعان و رسیدگی «به‌موقع» و در «زمان مناسب» به پرونده‌های قضایی است، گفت: از جمله...
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

تحلیلگران صهیونیست: احتمالا ظرف چند روز آینده آتش بس برقرار می‌شودتحلیلگران صهیونیست اعلام کردند که احتمالا ظرف چند روز آینده به دلیل فشارهای آمریکا بر رژیم صهیونیستی و در راستای تلاش‌ها برای تحقق معامله تبادل اسرا آتش بس در غزه برقرار شود.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

مصر: پیام‌های آمریکا به اسرائیل جنگ را متوقف نمی‌کندوزارت خارجه مصر اعلام کرد، پیام‌های آمریکا به رژیم صهیونیستی در راستای حفاظت از غیرنظامیان در نوار غزه و توقف حملات علیه این باریکه نیست.
منبع: MashreghNews - 🏆 5. / 63 ادامه مطلب »

یکصد بسته معیشتی بین نیازمندان بندر انزلی توزیع شددر راستای اجرای طرح قرار دوازدهم اوقاف و امور خیریه، یکصد بسته معیشتی به همت خیرین و با همکاری هلال احمر شهرستان بندر انزلی تهیه و بین نیازمندان توزیع شد.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

حملات موشکی مداوم ارتش اوکراین به مناطق مسکونی در دونتسکمقامات محلی روسیه می‌گویند که در پی حملات موشکی ارتش اوکراین به مناطق مسکونی در شهر دونتسک ده‌ها نفر کشته و مجروح شدند.
منبع: MashreghNews - 🏆 5. / 63 ادامه مطلب »