۱۰ نکته در باره شکلات - BBC News فارسی

  • 📰 bbcpersian
  • ⏱ Reading Time:
  • 65 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 29%
  • Publisher: 51%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

۱۰ نکته در باره شکلات

نام علمی شکلات، تئوبروما‌ کاکائو به معنی " خوراک خدایان" است. کارل لینه، گیاه‌شناس سوئدی و پایه‌گذار سیستم امروزی طبقه‌بندی گونه‌های گیاهان و جانوران، در سدهٔ ۱۷ میلادی این نام را بر این درخت گذاشت.اگر چنین اشتباهی در تشخیص محموله پیش نیامده بود شاید بریتانیا زودتر شکلات را می‌چشید. وقتی محمولهٔ اسپانیایی حاوی دانه‌های کاکائو در قرن شانزدهم به ساحل بریتانیا وارد شد، کسانی که آن را به دست آوردند فکر کردند مدفوع گوسفند است و آن را سوزاندند.

در فرانسه و اسپانیا شکلات نوشیدنی طبقات ممتاز بود و در انگلستان هم ابتدا روشنفکران و اندیشمندان سیاسی آن را مصرف کردند. در حدود سال ۱۶۶۰، چارلز دوم چنان به وحشت افتاد که از ترس شورشیان و تندرو‌هایی که در شکلات و قهوه‌فروشی‌ها جمع می‌شدند، تلاش کرد آنها را تعطیل کند.شکلات جامد سرانجام در سال ۱۸۴۷ تولید شد. از زمانی که شرکت‌های بزرگ صنعتی شروع به تولید شکلات کردند، مراکز شکلات‌سازی محبوب شدند.

در حدود سال ۱۹۳۰، این شکلات‌های تزئین‌شده هنوز محبوب بود اما اصلاً ارزان نبود. یک جعبه شکلات رونتری ۱۰۰ شیلینگ قیمت داشت در حالی که اجارهٔ یک آلونک محقر ۱۰ شیلینگ در هفته بود.خیلی از شکلات‌های محبوب ما در دوران طلایی نوآوری با کاکائو بین سال‌های ۱۹۰ تا ۱۹۳۰ برای اولین بار تولید شدند. محصولاتی که در این سال‌ها تولیدشان شروع شد شامل کدبری، فروت ‌اند ‌نات و کرانچی در حدود ۱۹۲۰ و مارس در سال ۱۹۳۳ و میلکی‌وی و کیت‌کت در سال ۱۹۳۵، مالتزرز در سال ۱۹۳۶ و آئرو و اسمارتیز در سال ۱۹۳۷ است.

اولین تخم‌مرغ‌های شکلاتی در حدود سال ۱۹۲۰ ساخته شد اما تخم‌مرغ شانسی محصول کارخانه فرای بود و سال‌ها بعد کدبری هم آن را تولید کرد.در حدود سال ۱۹۳۰ در سوئیس، پزشکان می‌خواستند به کودکان بیماری که در بیمارستان بودند شیر غنی‌شده با ویتامین بدهند. مشکل این بود که بچه‌ها فکر می‌کردند شیر خوراک بچه‌های کوچک است و تمایلی به آن نداشتند . پس کرهٔ کاکائو به آن اضافه کردند و بر حسب تصادف شکلات سفید کشف شد.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

شکلات بخاطر داشتن فروکتوز بسیار زیاد برای سالخوردگان مضر است و باعث دیابت نوع ۲ می شود!!!

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 15. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

عبدالله: وقت آن است که پاکستان و افغانستان از تئوری‌های توطئه دست بردارندعبدالله عبدالله، رئیس تیم مذاکره‌کننده صلح افغانستان، روز سه‌شنبه ۲۹ سپتامبر (۸ مهر) در سفر به پاکستان گفت که زمان آن فرا رسیده است که دو کشور همسایه از شعارها و بیانیه‌های کهنه و تئوری‌های توطئه‌ای که ما را عقب نگه داشته است، دست بردارند.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

کشور آذربایجان را دوست و برادر خود می دانیم و برای تمامیت ارضی آن احترام قائلیمرئیس دفتر رئیس جمهور از کشور آذربایجان به عنوان کشور دوست، برادر و همسایه خوب ایران نام برد و تاکید کرد: مواضع جمهوری اسلامی درمورد کشور آذربایجان همیشه روشن و شفاف بوده و همواره تمامیت ارضی این کشور همسایه را به رسمیت شناخته و به آن احترام گذاشته ایم و پایان اشغال را موجب ثبات در منطقه می دانیم. فیلماش موجوده برو سرچ کن AzerbaijanMFA Iran devlatinin tum idea lari yalan Ve iran devlati norduz sinirinan rus silahli yardimlarin ermani daşnag lara gondarir Iran vapur larin xazar danizinda araşdirin Iran devlati asla taraf siz dayer ازاین پوفیوس هاهمه چیزبرمیادفقط بایدحواسشون جمع باشه ایناروتوکشورشون راه ندن که اونجارهم مثل سوریه یمن باخاک یکسان میکنندهرجااین اخوندها پاگذاشتن جزخواری ذلت چیزی سوغات نبردن تاریخ درمورداین بی ناموسها حکم میکنه
منبع: PadDolat - 🏆 18. / 51 ادامه مطلب »

لیگ برتر فوتبال افغانستان؛ پیروزی پرگل سیمرغ البرز در برابر عقابان هندوکش - BBC News فارسیدر آخرین بازی دور اول فصل نهم لیگ برتر فوتبال افغانستان عقابان هندوکش و سیمرغ البرز نمایندگان زون‌های مرکز و شمال این کشور به مصاف یکدیگر رفتند. در این دیدار تیم سیمرغ البرز توانست با نتیجه سنگین پنج بر صفر عقابان هندوکش را شکست دهد.
منبع: bbcpersiansport - 🏆 16. / 51 ادامه مطلب »

خالکوبی‌هایی که مانع از تدریس در کودکستان شدند - BBC News فارسیمعلمی در فرانسه که بدن، صورت و زبانش با خالکوبی پوشیده شده و حتی سفیدی چشمانش را با جراحی کاملا سیاه کرده می‌گوید پس از شکایت والدین اجازه تدریس در کودکستان از او گرفته شده است.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

افشاگری نیویورک تایمز: ترامپ در سال ۲۰۱۷ فقط ۷۵۰ دلار مالیات داده است - BBC News فارسیدر آمریکا روزنامه نیویورک‌تایمز ادعا کرده که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری، در بیشتر سال‌های اخیر هیچ مالیاتی به دولت فدرال نداده و یا اگر داده، خیلی کم بوده است. اگه ایران بود الان پنج به علاوه یک حمله کرده بود به کشتی هامون ، حقوق بشر و آزادی و عدالت اقتصادی و اجتماعی تون منو داغون خودش کرده، در کل غرب خره صد, دفعه گفتم کل حقوق این چهارسال ریاست جمهوری رو بخشید به ملکه برای خودش کلاه بخره مالیاتشم دولت ملکه بده بره دیگه بی بی سی بیسواد، بزار کمی روشنت کنم: ادره مالیات آمریکا یا IRS بسیار دقیق و مستقله و از دست اداره مالیات کسی نمیتونه فرار کنه. اگر ترامپ ۷۵۰ تا مالیات داده میتونه یکی از دروغهای معمول رسانه های چپ فاشیست مثل خودت باشه. اگر هم داده باشه لابد مشمول مالیات کم شده.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا؛ مناظره اول در راه است - BBC News فارسینخستین مناظره میان دونالد ترامپ و جو بایدن، نامزدهای حزب جمهوری خواه و حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا امشب در کلیولند ایالت اوهایو برگزار می‌شود.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »