خامنه‌ای, مجلس, کرونا, مجلس_دهم

خامنه‌ای, مجلس

۱۰ رویداد مهم مجلس دهم؛ فاتحه مجلس در ایران خوانده‌ شده‌است!

10/04/2020 06:45:00 ب.ظ

🔹دشمنی خامنه‌ای در طی ۴۰ سال اخیر با مجلس بر هیچکس پوشیده نیست. او این سال‌ها تلاش کرده‌است که نهادهای انتخابی را تحت سیطره خود بگیرد یا اگر نمی‌تواند، از قدرت ساقط کند. اخبار_ایران کرونا گزارش گلناز مهدوی درباره مجلس _دهم را در ایران‌وایر بخوانید👇

۶- اف‌ای‌تی‌اف (FATF) و مبارزه با تروریسم«گروه ویژه اقدام مالی» یا  FATF در زمینه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم به کشورهای عضو خود مشاوره می‌دهد تا بدانند پول‌های خود را در کجا سرمایه‌گذاری کنند. ایران در دوره دوم حسن روحانی و به‌دنبال باز شدن فضای اقتصادی پسابرجامی، به دنبال خروج از لیست سیاه این سازمان بود و با ارائه لوایحی خواهان تصویب قوانینی شد که این خروج را عملی می‌کردند. 

۹۰ سالگی کلینت ایستوود، پیر پرتکاپوی هالیوود | DW | 31.05.2020 قتل رومینا تابوی جنایات در 'خانه پدری' را شکسته است | DW | 31.05.2020 حرکت ترکیه در راستای تبدیل شدن به یک قدرت پهپادی جدید | DW | 31.05.2020

از میان چهار لایحه ارائه شده توسط دولت،دو لایحهشامل پیوستن ایران به کنوانسیون پالرمو و کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT)، پس از تصویب در مجلس و رد شدن در شورای نگهبان به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شد که آن نیز برای مدتی بسیار طولانی معطل مانده و نهایتا رد شد. بنابراین ایران که از سال ۲۰۰۷، در لیست سیاه این سازمان حضور دارد، همچنان در این لیست باقی مانده‌ و از سرمایه‌گذاری‌های خارجی بی‌بهره است. این اقدام مهم مجلس نیز همچون برجام بی اثر ماند.

۷- بازداشت نمایندگان استان زنجان به اتهام فساد مالی و اخلال در بازار خودروفریدون احمدی نماینده زنجان و محمد عزیزی نماینده ابهر، در ارتباط با پرونده «تخلف» در شرکت سایپا و با اتهام «اخلال در بازار خودرو» روز سی مرداد ۱۳۹۸بازداشتشدند. بر اساس قانون، قوه قضاییه موظف است احضاریه‌های مربوط به نمایندگان را برای هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس بفرستد. اما در مورد این دو نماینده، هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس از دلیل بازداشت این نمایندگان اظهار بی‌اطلاعی کرده بود. همچنین بر اساس «قانون نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان»، «نمایندگان مجلس در مقام ایفای وظایف نمایندگی در اظهار نظر و رای خود کاملا آزادند و نمی‌توان آنها را به سبب نظراتی که در مجلس اظهار کرده‌اند یا آرائی که در مقام ایفای وظایف نمایندگی خود داده‌اند تعقیب یا توقیف کرد.»

این نمایندگان چند روز پس از بازداشت، با قرار وثیقه ده میلیارد تومانی آزاد شدند ولی هیچ‌یک در انتخابات مجلس یازدهم ثبت‌نام نکردند. هنوز از جزییات پرونده آنان خبری در دسترس نیست.۸- کاهش اختیارات مجلس مقاومت مجلس دهم برای نپذیرفتن نقش جدید و محدود کننده هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام، یکی از اقدامات مثبت مجلس دهم برای حفظ جایگاه مجلس در جمهوری اسلامی است هرچند نمایندگان در این خصوص موفق عمل نکردند و این نهاد با حمایت رهبر ایران مستقر شد تا موازی با شورای نگهبان بر مصوبات مجلس نظارت کند. شورای نگهبان مصوبات مجلس را به لحاظ انطباق با شرع و قانون اساسی بررسی می کند و هیات عالی نظارت مجمع، به لحاظ انطباق مصوبات مجلس با سیاست های کلان نظام مصوب این مجمع، بررسی می کند.

گفتنی است، علی خامنه‌ای در طی چهل سال اخیر، در پی تضعیف نهادهای انتخابی در جمهوری اسلامی و تحکیم قدرت نهادهای منتسب به خود بوده‌است. راه انداختن نهادهایی چون هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای هماهنگی اقتصادی سران سه‌قوه، برای تصمیم‌گیریهای کلان کشور، یکی از اقدامات اخیر او بوده‌ که در ماجرای گران‌کردن یک شبه بنزین و حذف مجلس از روند تصمیم‌گیری‌ها نقش بسیار مهمی داشته‌است.

۹- اعتراضات سراسری در دی ۱۳۹۶ و آبان ۱۳۹۸ در دی ۱۳۹۶، زخم ناشی از تحمیل فشار اقتصادی تحریم به مردم، سرانجام دهان باز کرد و به شکل اعتراضات سراسری در نزدیک به۱۰۰ شهر ایرانخود را نشان داد. مراسم نمایشی ۹ دی حکومت بهم خورد و گسترده‌ترین اعتراضات علیه جمهوری اسلامی در طول تاریخ آن به‌وقوع پیوست. تفاوت اصلی این اعتراضات با اعتراضاتی مانند جنبش سبز، سرخوردگی معترضان از هر دو جریان اصلاح‌طلب و اصولگرا و سردادن شعارهای علنا براندازانه بود. این اعتراضات با خشونت بسیار سرکوب شد ولی آتش زیر خاکستر آن در روز جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۸ دوباره سر به آسمان کشید.

نیمه‌شب جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۸، دولت سه برابر شدن قیمت بنزین را اعلام کرد و با وجود جو امنیتی شدید، مردمی که دیگر آه در بساط نداشتند، به خیابان‌ها آمدند. در کمتر از سه روز، حکومت با قطع کردن سراسری اینترنت و سرکوب خونین مردم، توانست اعتراضات را در بیش از ۱۰۰ شهر کشور بخواباند. به گفته برخی منابع تعداد کشته‌های این سه روز ۱۵۰۰ نفر برآورد شده‌است. این در حالیست که عفو بین‌الملل، تعداد کشته‌های اعتراضات آبان ۹۸ را دست‌کم ۳۴۰ نفر می‌داند.

نخستین نطق قالیباف در مجلس؛ تبعیت از خامنه‌ای، انتقاد از دولت و آمریکا | DW | 31.05.2020 واکنش وزیر خارجه آمریکا به توئیت ظریف: شما همجنس‌گرایان را اعدام و زنان را سنگسار می کنید ایسنا: جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی احتمالا به فرانسه فرستاده شود

برخی نمایندگان مجلس دهم در همان روز جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۸ از گران‌شدن یک‌شبه بنزین اظهار بی‌اطلاعی کردند و دولت و حاکمیت را متهم به زیر‌پا گذاشتن قانون و به هیچ‌گرفتن مجلس در تصمیم‌گیری‌های کلان کشور دانستند. جمعی از نمایندگان از جمله علی مطهری، محمود صادقی و پروانه سلحشوری، بحث سوال از رییس‌جمهور درباره گران‌کردن بنزین بدون دخالت دادن مجلس و سپس استیضاح وزیر‌ کشور به دلیل نحوه برخورد خشونت‌آمیز با معترضان را مطرح کردند که با توجه به حمایت علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، از تصمیم شورای سران سه قوه درباره گران کردن بنزین و بی‌توجهی هیات رییسه مجلس به این درخواست نمایندگان، مسکوت ماند.

بنابراین، مجلس که می‌توانست عملا این تصمیم را خنثی کرده، قیمت بنزین را به حالت اول بازگرداند و با عاملان کشتار مردم برخورد کند، تبدیل به مترسکی شد که حتی از تشکیل کمیته حقیقت‌یاب درباره کشته‌شدگان این اعتراضات هم عاجز ماند. در نهایت نیز، معدود نماینده‌هایی که صدای اعتراض خود را بلند کرده‌بودند، تهدید شده و با

پروانه سلحشوری، نماینده تهران، به اتهام تبلیغ علیه نظام، فضا به حالت اول خود بازگشت. ۱۰- شیوع کرونا و تعطیلی مجلسروزهای پایانی سال ۱۳۹۸ با بحران کرونا در ایران گره خورد و مجلس را به تعطیلی کامل کشید. در مدت تعطیلی مجلس، لایحه رد شده بودجه ۱۳۹۹ با حکم حکومتی علی خامنه‌ای تصویب شد و بار دیگر مجلس به هیچ گرفته‌شد. بعد از ۴۴ روز تعطیلی، وقتی مجلس با دو جلسه علنی بازگشایی شد، طرح سه فوریتی تعطیلی یک ماهه کشور در مجلس دهم رای نیاورد. همچنین بدون در نظر گرفتن نقش نظارتی مجلس، رهبر جمهوری اسلامی دستور برداشت ۱ میلیارد یورویی از صندوق توسعه ملی را برای مقابله با کرونا صادر کرد.

ادامه مطلب: ایران وایر »

انتقاد نوبخت از عدم رعایت موازین بهداشتی در جلسات علنی مجلسرییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از نحوه برگزاری جلسات علنی مجلس و رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی ستاد مقابله با کرونا انتقاد کرد. وقتي اعضاء مجلس خود نتوانند مقررات اجتماعي را مراعات كنند، از مردم عادي چه انتظاري داريم؟ مايه شرمندگي فراوان. فاصله‌گذاری_اجتماعی چرا رعایت کنن؟ یه ماه تعطیل بودن چهل بار ازشون تست گرفتن بچه خر میکنید ؟

'رد شدن طرح سه فوریتی تعطیلی کشور سنگ قبری برای مجلس بود' | DW | 08.04.2020 مجلس ایران طرح سه فوریتی تعطیلی کشور را از دستور کار خارج کرد. شش نماینده مجلس با انتقاد از این اقدام، در توئیتی مشترک نوشتند این طرح سه‌فوریتی با اشتباه نایب‌رئیس مجلس و اخطار ناوارد یک نماینده از دستور خارج شده است. ThePromisedSaviour حکومتی که سالیان ساله هزاران پروژه و برنامه برای تحریف و انحصار و به فقر و فلاکت کشاندن ملتهای ایرانیان اجرا کرده هرگز نمی تواند طرح سه فوریتی تعطیلی کشوری را تصویب کند.اینست که خامنه ای و روحانی و پهلوی و خاتمی و رجوی وو...همه اپوزیسیون فرقه فارسیسم بر ایرانیان دروغ میگویند یعنی دو نفر بجای ۲۱۰ نفر تصمیم گرفتند؟ پس دیگه چرا اسمش مجلس هست؟

یافته‌های تازه برای فاصله‌گذاری هنگام پیاده‌روی و ورزش در فضای آزاد | DW | 10.04.2020در یک پژوهش جدید اطلاعات تازه‌ای در رابطه با فاصله افراد از یکدیگر هنگام پیاده‌روی و ورزش در فضای باز به دست آمده است: فاصله‌گذاری اجتماعی به فاصله دو متر کارساز نیست بلکه در برخی موارد فاصله ۲۰ متر لازم است. فقط فاصله ها مشخص میشه تو تحقیقات بلاخره ؛۲متر؛۸ متر؛یا ۲۰ متر ؛؟؟؟ اقا ولمون کنید توروخدا هر روز یه چیز جدید من فکر کنم فاصله تا خورشید خوبه .هر روز یک نسخه جدید.

توافق اوپک و هم‌پیمانان برای کاهش تولید روزانه ۱۰میلیون بشکه نفت | DW | 10.04.2020سازمان اوپک و هم‌پیمانان آن در یک نشست اضطراری بر سر کاهش روزانه ۱۰ میلیون بشکه از تولید خود به توافق رسیدند. این جلسه به صورت کنفرانس ویدئویی وزرای نفت برگزار شد. روسیه حتی یک ماه نتونست مقابل عربستان سعودی مقاومت کند و مجبور شد که تسلیم خواسته های عربستان سعودی شود ما که سهام شرکت های بزرگ نفتی مانند شل و بی پی را خریدیم و گذاشتیم توی آب نمک تا زمستان ۲۰۲۱ چندبرابر قیمت امروزی بفروشیم!! البته اگر تا آن زمان رژیم ایران سقوط کنه فوراً می فروشیم! چون بازار نفت مسیر بر روی مسیر باثباتی خواهد افتاد.

بسته ۵۴۰ میلیارد یورویی اتحادیه اروپا برای مقابله با کرونا | DW | 10.04.2020اتحادیه اروپا پس از رایزنی‌های طولانی سرانجام پاسخی مشترک برای مقابله با شیوع ویروس جدید کرونا ارائه کرد. وزیران دارایی کشورهای عضو پس از مذاکراتی دشوار بر سر بسته‌ای کمکی بالغ بر ۵۰۰ میلیارد یورو توافق کردند. کرونا بزرگترین خطر برای ادامه اتحادیه اروپا

'اوپک پلاس' برای کاهش روزانه ۱۰ میلیون بشکه‌ای نفت توافق کرداوپک و کشورهای هم پیمان غیرعضو، موسوم به اوپک پلاس برای کاهش تولید نفت خام به میزان ده میلیون بشکه در روز به توافق رسیده‌اند. جلسه روز پنجشنبه وزیران نفت سازمان اوپک و کشورهای غیرعضو به رهبری روسیه به صورت مجازی و از طریق کنفرانس ویدویی صورت گرفت. شنبه نمادهای پتروشیمی و پالایش ایشالا بترکونه ظاهرا همونی شد که آقای ترامپ فرموده بود