یک پرسش بی‌پاسخ؛ کایلی مور با چه کسانی معاوضه شد؟

05/09/1399 09:21:00 ب.ظ

خبرگزاری صداوسیما اعلام کرد کایلی_مور_گیلبرت، شهروند بریتانیایی- استرالیایی روز چهارشنبه ۵ آذر ماه از زندان اوین آزاد شد. آزادی خانم گیلبرت در مقابل آزادی سه شهروند ایرانی صورت گرفته که نامی از آن‌ها برده نشده است. راستی_آزمایی

براساس این خبر، آزادی خانم گیلبرت در مقابل آزادی سه شهروند ایرانی انجام شده است. با این حال، خبرگزاری صداوسیما نامی از سه ایرانی که با مور گیلبرت معاوضه شده‌اند، ذکر نکرده است.

تنها در تیتر خبر، از این سه شهروند به نام «سه تاجر» یاد و در پاراگراف بعدی، به عنوان «یک فعال اقتصادی و دو شهروند ایرانی» نام برده شده است.

این خبرگزاری نوشته است شهروندان مبادله شده به «اتهامات واهی» در خارج از کشور بازداشت شده بودند و اکنون در راه بازگشت به ایران هستند. کایلی مور گیلبرت پس از دو سال بازداشت، از زندان اوین آزاد شد. او براساس گفته‌های مسوولان قضایی ایران، متهم به «جاسوسی برای رژیم صهیونیست» بود؛ اتهامی که هرگز مستندات آن رسانه‌ای نشد.

کایلی مور گیلبرت، پژوهش‌گر و استاد پژوهش‌های اسلامی «دانشگاه ملبورن» استرالیا در تابستان ۱۳۹۷ به دعوت «دانشگاه الزهرا» و برای شرکت در «هفتمین کنفرانس بین‌المللی شیعه‌شناسی» در قم به ایران سفر کرد اما مهرماه همان سال از سوی ماموران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بازداشت شد. بعد دادگاه انقلاب در حکمی، او را به اتهام جاسوسی، به ۱۰ سال حبس محکوم کرد؛ حکمی که در دادگاه تجدیدنظر نیز عینا تایید شد. headtopics.com

ادامه مطلب:
ایران وایر »
Loading news...
Failed to load news.