یک پژوهش: قطب شمال پر از زباله پلاستیکی است | DW | 05.04.2022

17/01/1401 08:22 ق.ظ

قطب شمال دیگر یک سرزمین دست‌نخورده نیست و حجم زباله پلاستیکی در آنجا به همان اندازه زیاد است که در مناطق دیگر جهان. آلودگی زیست محیطی شدید در قطب شمال می‌تواند برای تغییرات آب و هوایی پیامدهای جدی داشته باشد.

قطب شمال دیگر یک سرزمین دست‌نخورده نیست و حجم زباله پلاستیکی در آنجا به همان اندازه زیاد است که در مناطق دیگر جهان. آلودگی زیست محیطی شدید در قطب شمال می‌تواند برای تغییرات آب و هوایی پیامدهای جدی داشته باشد. برپایه بررسی‌هایی که نتایج آن در مجله تخصصی Nature Reviews Earth & Environment منتشر شده آلودگی در قطب شمال نه تنها برای حیات وحش در آنجا، چه بسا برای وضعیت آب و هوای جهان نیز پیامدهایی دارد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

پژوهشگران موسسه برمرهافن برای ارزیابی میزان زباله‌های پلاستیکی در منطقه قطبی بررسی‌هایی را به طور مشترک با محققانی از نروژ، کانادا و هلند انجام داده‌اند. مطابق این بررسی هر سال بین ۱۹ تا ۲۳ میلیون تن زباله پلاستیکی وارد آب‌های جهان می‌شود که معادل حدود حجم بار دو کامیون در دقیقه است.

یک معضل دیگر این واقعیت است که تولید و مصرف پلاستیک مدام افزایش می‌یابد و به تبع آن زباله‌های پلاستیکی نیز بیشتر وارد طبیعت خواهند شد. برآورد می‌شود که میزان تولید پلاستیک در جهان تا سال ۲۰۴۵ دو برابر شود. بخش مهمی از زباله‌های پلاستیکی در بخش اروپایی قطب شمال به فعالیت‌های صیادی ارتباط دارد. headtopics.com

مسیرهای ورود پلاستیک به قطب شمال رودخانه‌ها، از جمله رودخانه‌های منطقه سیبری هم در انتقال زباله پلاستیکی به قطب شمال سهم دارند. ذرات کوچک میکروپلاستیک نیز از طریق باد و جریان هوا به سوی شمال راه پیدا می‌کنند.

ادامه مطلب:
dw_persian »

بانک مرکزی: در اسفند ۱۴۰۰ قیمت مسکن در تهران ۶ درصد گران شدبه گزارش بانک مرکزی ایران در اسفندماه ۱۴۰۰ متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران به ۳۵ میلیون و ۱۲۰ هزار تومان رسید که این رقم نسبت به ماه بهمن بیش از ۶ درصد افزایش داشته است. اخبار_ایران

در پی حمله با چاقو در حرم امام هشتم شیعیان دست‌کم یک طلبه کشته شددر این حمله سه طلبه هدف حمله با چاقو قرار گرفتند که دو تن از آنها مجروح و به بیمارستان منتقل شدند. رسانه‌های ایران می‌گویند که وضعیت یکی از آنها وخیم است و تحت مداوا قرار دارد. این قتل یا ناموسی بوده یا کار خود حکومت یعنی این آخوندکها تنها مفت خوری کردن وسهم بقیه اخوندهارا بالا کشیدن پس برای درس عبرت دادن به بقیه ی آخوندهای تنها خوراین یارو کشتن واون یکی راهم زخمی کردند درهر صورت به فال نیک میگیریم چون مردم را از شر دو انگل وزالو نجات دادن

شش نکته مهم در مورد پیروزی اوربان در انتخابات مجارستاناکثر صاحبنظران تردید ندارند که یکی از دلایل مهم پیروزی حزب ویکتور اوربان در انتخابات اخیر مجارستان کنترل و احاطه آن بر نهادهای حکومتی از جمله دستگاه قضایی و رسانه‌های مهم کشور است. عجب کسشری نوشتید جدا واقعا اشغالی هستید منظورتون همون خبرنگارایی که جفت پا می گرفتن جلوی پدرهای پناهجوی بچه بغل و اینا دیگه؟ و بعد هم هیچی به هیچی

زلنسکی در شورای امنیت: روس‌ها در بوچا غیرنظامیان را فقط برای لذت بردن کشته‌اند«آنها دست و پای قربانیانشان را بریده‌اند، گلویشان را بریده‌اند، به زنان مقابل چشم فرزندانشان تجاوز کرده‌اند و آنها را کشته‌اند. زبان برخی از قربانیان از دهان بیرون کشیده شده است تنها به این دلیل که متجاوزان نتوانستند آنچه را که می‌خواستند از دهان قربانیانشان بشنوند.» تاواقعیت راه بسیاراست... Live update: Former air force chief says Lebanon air superiority damaged 😔😔😡😡

درخواست از بازیکنان تیم ملی: حضور زنان در ورزشگاه‌ها شرط بازی در جام جهانی باشدده‌ها نفر از هنرمندان، ورزشکاران و خانواده‌های جانباختگان اعتراضات خیابانی در ایرانی در نامه‌ای خطاب بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران از آن‌ها خواستند شرط حضور خود در جام جهانی را آزادی حضور زنان در ورزشگاه‌ها اعلام کنند. اخبار_ایران

سرمایه‌گذاری ایرانیان در ترکیه؛ ۱۶۶۱ شرکت، ۱۶ هزار خانه فقط در طول دو سالآمارهای منتشر شده توسط سازمان‌های رسمی ترکیه، حاکی است که از سال ۲۰۲۰ به این سو ایرانیان هم در صدر خریداران خانه در ترکیه قرار دارند و هم در صدر فهرست مؤسسین شرکت در این کشور. ازکجامعلوم ترکهاهم مثل صدام زمان شاه فقید که ایرانیان مقیم عراق راباماشینهای کمپرسی سرمرز تخلیه میکردند تکرارنکنندترکیه تاکنون حکومتش دیکتاتوری بوده حتی به شهروندان اصلیش رحم نمیکندنمونه جنایتی که درباره کردهامیکنندایرانیهاترکیه رابامهاجرین به آمریکاواروپاغرب اشتباه گرفتند

یافته‌های یک پژوهش جدید گویای آن است که قطب شمال به همان اندازه به زباله پلاستیک آلوده است که دیگر مناطق جهان با بیشترین تراکم جمعیت.

پژوهشگران موسسه آلفرد وگه‌نر (AWI) در شهر برمرهافن آلمان در بررسی‌های خود به این نتیجه رسیده‌اند که در قطب شمال ذرات میکروپلاستیک در آب‌ها، کف دریا، در کناره جزیره‌های غیرمسکونی، در رودخانه‌ها و حتی در یخ و برف نیز یافت می‌شوند.

برپایه بررسی‌هایی که نتایج آن در مجله تخصصی Nature Reviews Earth & Environment منتشر شده آلودگی در قطب شمال نه تنها برای حیات وحش در آنجا، چه بسا برای وضعیت آب و هوای جهان نیز پیامدهایی دارد.

"تاگس‌شاو"، وب‌سایت کانال یک تلویزیون آلمان سه‌شنبه، پنجم آوریل از قول ملانی برگمن، کارشناس زیست‌شناس موسسه AWI نوشت، قطب شمال هنوز از نظر بسیاری سرزمینی با طبیعت دست‌نخورده تلقی می‌شود اما این تصویر دیگر با واقعیت تناسبی ندارد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

او می‌گوید، این فقط تغییرات اقلیمی نیست که بر قطب شمال تاثیرات منفی عمیقی بر جا گذاشته بلکه"سیلاب پلاستیک" نیز مدت‌هاست که به اقیانوس شمالی هم رسیده است.

پژوهشگران موسسه برمرهافن برای ارزیابی میزان زباله‌های پلاستیکی در منطقه قطبی بررسی‌هایی را به طور مشترک با محققانی از نروژ، کانادا و هلند انجام داده‌اند.

سالی تا ۲۳ میلیون تن زباله پلاستیکی

مطابق این بررسی هر سال بین ۱۹ تا ۲۳ میلیون تن زباله پلاستیکی وارد آب‌های جهان می‌شود که معادل حدود حجم بار دو کامیون در دقیقه است.

پلاستیک ماده‌ای بسیار پایدار است که به مرور در سطح اقیانوس‌ها جمع شده و با گذشت زمان به ذرات کوچک‌تر و کوچک‌تر تجزیه می‌شود؛ از ماکرو تا میکرو و نانوپلاستیک.

یک معضل دیگر این واقعیت است که تولید و مصرف پلاستیک مدام افزایش می‌یابد و به تبع آن زباله‌های پلاستیکی نیز بیشتر وارد طبیعت خواهند شد.

میکروپلاستیک می‌تواند به ذوب شدن سریع‌تر یخ‌های قطبی و محدودتر شدن فضای زندگی برخی گونه‌های جانوری منجر شود

برآورد می‌شود که میزان تولید پلاستیک در جهان تا سال ۲۰۴۵ دو برابر شود. بخش مهمی از زباله‌های پلاستیکی در بخش اروپایی قطب شمال به فعالیت‌های صیادی ارتباط دارد.

بسیاری از قطعه‌های پلاستیکی رها شده در این بخش تورها و طناب‌های ماهیگیری هستند که به طور عمدی در دریا انداخته شده یا به نوعی از دست رفته‌اند.

مسیرهای ورود پلاستیک به قطب شمال

زباله در قطب شمال، هم از مناطق مسکونی همین خطه می‌آید هم از جاهای بسیار دورتر. جریان‌های اقیانوسی از اقیانوس اطلس و دریای شمال و جریان آب شمال اقیانوس آرام از آب‌راهه برینگ (بین آلاسکا و شرق سیبری) بیشترین میزان زباله پلاستیکی را منتقل می‌کنند.

رودخانه‌ها، از جمله رودخانه‌های منطقه سیبری هم در انتقال زباله پلاستیکی به قطب شمال سهم دارند. ذرات کوچک میکروپلاستیک نیز از طریق باد و جریان هوا به سوی شمال راه پیدا می‌کنند.

به گفته ملانی برگمن، درباره تاثیر انبوه زباله‌های پلاستیکی بر موجودات آب‌زی قطب شمال تا کنون پژوهش‌های زیادی انجام نشده است.

او می گوید، با وجود این، شواهد بسیاری حاکی است که این تاثیر می تواند به همان اندازه جدی و وخیم باشد که در مناطقی که در آنها تحقیقات بیشتری انجام شده است.

برگمن احتمال می‌دهد که به عنوان مثال ذرات بلعیده شده میکروپلاستیک در قطب شمال نیز باعث کاهش رشد و تولید مثل و واکنش‌های عفونی در بافت‌های موجودات دریایی شود.

کارشناسان موسسه AWI احتمال می‌دهند، پلاستیک به جز تاثیر منفی بر حیات موجودات دریایی، تغیرات آب و هوایی را نیز تشدید کند. برگمن می‌گوید، این عرصه‌ای است که باید هر چه سریع‌تر درباره آن پژوهش‌های بیشتری انجام شود.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

بررسی‌های ابتدایی نشانه‌هایی ارائه داده‌اند که می‌تواند تائیدکننده تاثیر میکروپلاستیک‌های جذب شده در یخ دریا و برف بر ویژگی‌های آنها باشد.

یکی از احتمالات این است که وجود ذرات تیره‌رنگ در یخ می‌تواند به جذب بیشتر نور خورشید و ذوب شدن سریع‌تر آن منجر شود و این روند گرمایش کره زمین را تشدید کند.

به گزارش"تاگس‌شاو"، برگمن تاکید می‌کند که انبوه زباله‌های پلاستیکی بر اکوسیستم که در هر حال با چالش‌های زیادی رو به روست فشار مضاعفی وارد می‌کند.

افزون بر این، سرعت افزایش دمای هوا ناشی از تغییرات اقلیمی، در قطب شمال سه برابر بیشتر از میانگین این افزایش در دیگر مناطق جهان است.

در همین زمینه: