یک مقام وزارت بهداشت: تعداد مبتلایان به سل، دو برابر شده است

24/07/1400 03:27:00 ب.ظ

تهران, سل

رییس اداره کنترل سل و جذام وزارت بهداشت گفته است که از آمار مبتلایان به سل در ایران افزایشی ۵۰ درصدی داشته و بر اساس آخرین تخمین‌ها از هر ۱۰۰ هزار نفر ایرانی، ۱۳ نفر مبتلا به سل هستند. اخبار_ایران تهران سل کرونا

«مهشید ناصحی»، در روز ملی مبارزه با بیماری سل، بهرسانه‌های ایرانگفته است که این رقم «تفاوت معناداری» با کشورهای منطقه مدیترانه شرقی و جهان دارد.بنا به گفته این مقام وزارت بهداشت، رقم مبتلایان به سل در سال ۱۳۹۹، ۶.۷ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر بوده و این به‌این معناست که وقوع بیماری سل در ایران، تقریبا ۲ برابر شده است.

ناصحی همچنین به خبرگزاریایسناگفته است که «کرونا سبب شده است ۲۸ درصد نسبت به سال قبل از کرونا افت شناسایی موارد سل را در کشور داشته باشیم و این یعنی سل در سایه کرونا مغفول مانده است.»او همچنین گفته است که تشخیص دیرهنگام به‌معنای صدمه بیشتر به بیماران و تکثیر بیشتر باکتری از طریق فرد آلوده است.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

سازمان بهداشت جهانی: مقابله با کرونا منجر به افزایش مرگ و میر ناشی از سل شدسازمان بهداشت جهانی: مقابله با کرونا منجر به افزایش مرگ و میر ناشی از سل شد سازمان_بهداشت_جهانی می گوید شمار افرادی که بر اثر ابتلا به بیماری سل جان خود را از دست داده‌اند، برای نخستین بار پس از بیش از یک دهه افزایش یافته است. به گزارش سازمان بهداشت جهانی توجه نکنید ،اینها ویروس چینی را مخفی کردند ،ویروس چینی درایران را بخوبی گزارش دادند.

افزایش ابتلا و مرگ‌ومیر سل در کشور/ ابراز نگرانی از کاهش تشخیص سلرییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: شاهد افزایش ابتلا به بیماری سل و کاهش تشخیص آن هستیم. مرگ و میر ناشی از سل هم افزایش پیدا کرده که این موضوع یک نگرانی جدی است.

وزارت خارجه حمله تروریستی به مسجد فاطمیه قندهار را به شدت محکوم کرد تهران - ایرنا - وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در بیانیه‌ای ضمن محکومیت شدید حمله تروریستی به مسجد فاطمیه قندهار افغانستان، بار دیگر نسبت به توطئه‌های تفرقه‌افکنانه دشمنان امت اسلام هشدار داد و بر لزوم وحدت و یکپارچگی شیعه و سنی و نفی خشونت و افراطی گری با نام اسلام تاکید کرد.

پنتاگون به دنبال پرداخت غرامت به خانواده قربانیان حمله پهپادی کابل و انتقال آنها به آمریکاوزارت دفاع آمریکا به مبلغی که به عنوان غرامت درنظر گرفته شده اشاره نکرده است. در حمله پهپادی روز ۲۹ اوت ۱۰ نفر از جمله هفت کودک کشته شدند. مث این پولدارایی که بچه مردمو میکشن و بعدش یه پولی به طرف میدن و رضایت میگیرن. کاش این خانواده هیچوقت این پول رو قبول نکنن. نمایشی از اعتقاد به اصول اخلاقی و انسانی در جنگ 🖒

وزارت خارجه آمریکا حمله به مسجد شیعیان در افغانستان را محکوم کردوزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه ۲۳ مهر حمله به یک مسجد شیعیان در جنوب افغانستان را محکوم و بر حق مردم این کشور برای نیایش در صلح و امنیت تاکید کرد. ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در توئیتی نوشت، «ما قویا حمله امروز به یک مسجد شیعه در قندهار، سومین حمله از این دست در ماه جاری، را محکوم... بعدش چی؟🤔 خودش خودش رو الکی محکوم میکنه. چه خوب که کشتن مردم را درست ندانستید،خودتون جانیان را آوردید.

محکومیت ولی‌الله سیف به ۱۰ سال و احمد عراقچی به ۸ سال حبسکدوم حبس؟ حبس زندان مال ماست چه عراقچی های بی شرفی

استان‌وایرـ رییس اداره کنترل سل و جذام وزارت بهداشت گفته است که از آمار مبتلایان به سل در ایران افزایشی ۵۰ درصدی داشته و بر اساس آخرین تخمین‌ها از هر ۱۰۰ هزار نفر ایرانی، ۱۳ نفر مبتلا به سل هستند.به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این نهاد بین المللی دلیل این افزایش ناگهانی را عمدتا ناشی از اختصاص منابع موجود برای مقابله با همه‌گیری کرونا عنوان کرد.به گزارش خبرنگار ایلنا، «محمدمهدی گویا» رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در یک نشست خبری به مناسبت روز جهانی مبارزه با سل گفت: در فاصله‌ی ده‌ساله تا ۲۰۱۹ در دنیا شاهد کاهش چشمگیر ابتلا به این بیماری و مرگ ناشی از آن بودیم.به گزارش روز جمعه ایرنا از اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، در واکنش به حمله تروریستی مسجد فاطمیه قندهار افغانستان، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی بیانیه ای صادر کرد.

«مهشید ناصحی»، در روز ملی مبارزه با بیماری سل، به رسانه‌های ایران گفته است که این رقم «تفاوت معناداری» با کشورهای منطقه مدیترانه شرقی و جهان دارد. بنا به گفته این مقام وزارت بهداشت، رقم مبتلایان به سل در سال ۱۳۹۹، ۶.۵ میلیون نفر در سراسر جهان بر اثر ابتلا به بیماری باکتریایی سل جان خود را از دست دادند، که در مقایسه با آمار سال ۲۰۱۹، که ۱.۷ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر بوده و این به‌این معناست که وقوع بیماری سل در ایران، تقریبا ۲ برابر شده است. این نشان دهنده این بود که چه قدر سل مورد توجه قرار گرفته بود. ناصحی همچنین به خبرگزاری ایسنا گفته است که « کرونا سبب شده است ۲۸ درصد نسبت به سال قبل از کرونا افت شناسایی موارد سل را در کشور داشته باشیم و این یعنی سل در سایه کرونا مغفول مانده است. بیماری سل سالانه بیش از ایدز و مالاریا قربانی می‌گیرد.» او همچنین گفته است که تشخیص دیرهنگام به‌معنای صدمه بیشتر به بیماران و تکثیر بیشتر باکتری از طریق فرد آلوده است. به گزارش ایرنا در انفجار ظهر امروز (جمعه) در مسجد فاطمیه ولایت قندهار افغانستان ۳۳ تن کشته و ۵۳ تن دیگر زخمی شدند و احتمال افزایش تلفات و زخمی های این رویداد وجود دارد.

پیش از این نیز سازمان بهداشت جهانی از دشواری تشخیص و درمان سل در زمان پاندمی کرونا هشدار داده بود. تدروس آدهانوم دبیرکل سازمان بهداشت جهانی در بیانیه ای که در همین ارتباط در وبسایت سازمان منتشر شده است، این یافته‌ها را «نگران‌کننده» خواند و گفت این یک «زنگ خطر جهانی» برای نیاز فوری به سرمایه‌گذاری، پژوهش و نوآوری به منظور مقابله با بیماری سل است. گویا گفت: دلیل اصلی این رکورد از نظر دانشمندان، پاندمی کرونا و مشابهت علایم بالینی این بیماری با بیماری سل است. سل و کرونا هر دو از بیماری‌های عفونی دستگاه تنفسی هستند، با این تفاوت که باکتری مولد سل نسبت به ویروس کرونا مدت طولانی‌تری را در هوا باقی می‌ماند در صورت تنفس هوای آلوده، فرد سالم نیز می‌تواند به این عفونت مبتلا شود. 📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید: . مطالب مرتبط.