یک مقام دولت ایران: شهلایی هویت مستعار حسن ایرلو نبود

06/10/1400 06:00 ق.ظ

سفیر سابق ایران در عراق: شهلایی هویت مستعار حسن ایرلو نبود

فرماندهان سپاهی تحت تعقیب آمریکا گفت، این دو فرد یکی نیستند.مقامات این کشور ادعا می‌کنند او به دلیل «کرونای حاد» جان خود را از دست داده اما برخی رسانه‌های ایران این خبر را با تیترهایی حاوی کلماتی نظیر «شهادت» ایرلو منتشر کردند که به افزایش تردیدها درباره علت مرگ او منجر شد.

مقامات این کشور ادعا می‌کنند او به دلیل «کرونای حاد» جان خود را از دست داده اما برخی رسانه‌های ایران این خبر را با تیترهایی حاوی کلماتی نظیر «شهادت» ایرلو منتشر کردند که به افزایش تردیدها درباره علت مرگ او منجر شد.

علی ایرلو در ادامه گفت، پدر او گزارش فعالیت‌های خود را به سلیمانی ارائه می‌داد. برخی از مقامات دولت قانونی یمن نیز پیش‌تر از حسن ایرلو به عنوان «حاکم نظامی مناطق تحت سلطه شبه‌نظامیان حوثی» یاد کرده بودند.

ادامه مطلب:
AlArabiya_Fa »

کرونا در ایران و جهان؛ رکورد بیشترین ابتلای روزانه در فرانسه و لغو هزاران پروازاین بار شیوع کرونا با سویه اومیکرون در جهان اوج گرفته و رکوردهای جدیدی بر جای گذاشته است. کشورها برای مهار این سویه برخی محدودیت‌ها را تشدید کرده‌اند و خواستار واکسیناسیون با دُزهای تقویتی شده‌اند. ایران نیز در این بین محدودیت‌هایی برای مسافرت اعمال کرده است. فرانسه خط مقدم است.

آمار رسمی کرونا در ایران؛ هشدار به دو گروه سنی در مورد ابتلا به اُمیکرونوزارت بهداشت ایران روز شنبه، چهارم دی، از جان باختن ۴۲ نفر دیگر بر اثر کرونا و شناسایی حدود هزار و ۲۰۰ بیمار جدید در کشور طی شبانه‌روز گذشته خبر داد. خوب که چی؟

ائتلاف عربی: سفیر ایران در یمن رهبری حوثی‌ها را در درگیری‌های مارب برعهده داشتسخنگوی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی اظهار داشت که سفیر ایران در یمن فرماندهی شبه‌نظامیان حوثی در درگیری‌های مارب را برعهده داشت. - خبرگزاری آناتولی

پرداخت آخرین قسط از غرامت عراق به کویت؛ غرامت ایران در مسیر فراموشی

واکنش ایران به بریتانیا در محکومیت آزمایش موشک‌های بالستیک سپاه | DW | 25.12.2021ایران در واکنش به بیانیه بریتانیا در محکومیت آزمایش موشک‌های بالستیک اعلام کرد 'برای برنامه دفاعی خود نه از کسی اجازه می‌گیرد و نه درباره آن مذاکره می کند'. بریتانیا آزمایش موشک‌های بالستیک در رزمایش سپاه را تهدید دانست. دست پرورده خودتون هستن خودتون به اینا قدرت دادین 85ملیون نفر رو بدبخت وکل جهان رو به خطر انداختین حالا محکوم میکنید راجع به زيردريائى هاى 'تراى دنت' كه مجهز به موشكهاى اتمى هستند و ٢٤ ساعت بايستى در نقاط مشخص براى دولت انگليس در حركت باشند چخبر ؟؟ اونا تهديد نيستند ؟ يه افسر ديوانه كه ماه هاست زير آب در يك محيط بسته و كوچك بوده يهويى حوس شليك يه موشك هسته اى رو نكنه ؟! شماها وقيح هستين

ایران: به زودی از سوخت «هسته‌ای» در نیروگاه بوشهر استفاده می‌کنیممحمد اسلامی، معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد که نیروگاه بوشهر به‌زودی از سوخت هسته‌ای استفاده کرده و این کشور قادر به تولید برنامه_اتمی_ایران USAbilAraby وزارت_خارجه_آلمان محمد اسلامی،اعلام کردکه نیروگاه بوشهر بزودی از سوخت_هسته‌ای استفاده کرده واین کشورقادربه تولیدداخلی این محصول هسته‌ای است. نسیم:آقای گروسی iaeagc محمداسلامی چه میگویدوموضع آژانس چیست؟ آنهاکدام بندازتوافق رانقض کرده اند؟

فرماندهان سپاهی تحت تعقیب آمریکا گفت، این دو فرد یکی نیستند.

عبدالرضا شهلایی یکی از فرماندهان نیروی قدس سپاه پاسداران ایران است که واشینگتن برای هرگونه اطلاعات در مورد فعالیت‌های مالی، شبکه‌ها و افراد مرتبط با او، 15 میلیون دلار پاداش تعیین کرده است.وزارت خارجه ایران، سه‌شنبه 21 دسامبر، از مرگ حسن ایرلو در تهران خبر داده بود.

مقامات این کشور ادعا می‌کنند او به دلیل «کرونای حاد» جان خود را از دست داده اما برخی رسانه‌های ایران این خبر را با تیترهایی حاوی کلماتی نظیر «شهادت» ایرلو منتشر کردند که به افزایش تردیدها درباره علت مرگ او منجر شد.

در همین زمینه علی ایرلو، پسر حسن ایرلو در مصاحبه‌ای با برنامه‌‌ تلویزیونی «جهان‌آرا» گفت، پیش از این‌که حسن ایرلو به یمن فرستاده شود، قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران، «در جمعی که بسیاری از مقامات حضور داشتند» به خانواده ایرلو اطلاع داده که وی در یمن «شهید خواهد شد» و به ایران بازنخواهد گشت.

علی ایرلو در ادامه گفت، پدر او گزارش فعالیت‌های خود را به سلیمانی ارائه می‌داد.

این اظهارات تاییدی بر گزارش‌های پیشین است که حسن ایرلو ارتباطی با وزارت خارجه این کشور نداشته و تعیین او به عنوان «سفیر ایران» اقدامی امنیتی و در راستای افزایش نفوذ ایران در یمن بوده است.

برخی از مقامات دولت قانونی یمن نیز پیش‌تر از حسن ایرلو به عنوان «حاکم نظامی مناطق تحت سلطه شبه‌نظامیان حوثی» یاد کرده بودند.

خبرگزاری رسمی ایران «ایرنا»، هنگام انتشار خبر مرگ او، «هویت مستعار» شهلایی را برای ایرلو تایید کرده بود اما کمی بعد، این بخش را از وبسایت خود حذف کرد.

ایرنا، سه‌شنبه 21 دسامبر، با اشاره به ارتباط نزدیک ایرلو و قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران، تاکید کرد که «او به سردار شهلایی نیز معروف بود.»

حسن کاظمی، عضو بانفوذ نیروی قدس سپاه پاسداران در این زمینه گفت: «هر آنچه در رسانه‌ها گفته‌شده، خلاف واقع است.»

وزارت خارجه آمریکا نیز در پاسخی مکتوب به بخش فارسی «صدای آمریکا» و به دنبال ابهام ناشی از هویت ایرلو اعلام کرد که آنها دو فرد متفاوت هستند.

این وزارت‌خانه تایید کرد که پاداش برنامه «پاداش برای عدالت» برای بازداشت شهلایی همچنان پابرجاست.به گفته آمریکا، شهلایی «فرمانده عالی‌رتبه نیروی قدس» در صنعا، پایتخت یمن مستقر شده است. او «سابقه‌ای طولانی در هدف قراردادن اتباع آمریکایی و متحدان این کشور» در سراسر جهان دارد.

آمریکا همچنین شهلایی را به برنامه‌ریزی و تأمین مالی سوءقصد به جان عادل الجبیر سفیر وقت سعودی در واشینگتن در سال 2011 متهم کرده بود.

روزنامه «واشینگتن‌پست» پیشتر خبر داده بود که آمریکا در روز ترور قاسم سلیمانی تصمیم داشت عبدالرضا شهلایی را نیز در یمن ترور کند اما این عملیات «ناموفق بود.»