یک عمر زیر سایه سیاست، کینه، جنگ و انتقام؛ این فوتبال نیست

25/03/1400 08:57 ق.ظ

ایران و عراق امروز از ساعت ۲۱ به وقت تهران مقابل هم قرار می‌گیرند.برای ایران این بازی معنی جنگ برای رسیدن به جام جهانی و البته انتقام از توهین‌هایی که در ورزشگاه امان به سرود ملی ایران شد را دارد. آن_سوی_خبر اخبار_ایران سیاست_در_فوتبال younesipour

چنین پیش‌بینی در متن پیش از ‌بازی ایران و عراق از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا که میزبانی رقابت‌های انتخابی را برخلاف تمام دستور‌العمل‌های فیفا به بحرین داد، عجیب نیست.

این روزها ۲۲ سال از ریاست «شیخ احمد الفهد الصباح» بر شورای المپیک آسیا می‌گذرد. او، سیاستمدار جوان کویتی بود که سال ۱۹۹۹ ریاست این کمیته را به دست آورد.

اما دو سال قبل از این که به اتاق ریاست برسد، وقتی رویاهایش را برای بالاترین پست‌های مدیریتی ورزش ایران ترسیم می‌کرد، پایه‌های برگزاری عجیب‌ترین اتفاقات ورزشی را در خاورمیانه گذاشت. شیخ احمد الفهد الصباح سال ۱۹۸۹ قراردادی سیاسی-ورزشی را میان کشورهای کویت، ایران، عراق و ترکیه به طرح گذاشت. برای اجرا کردن این طرح، ابتدا در کشور خودش تورنمنتی برپا کرد با نام «جام صلح و دوستی» که با حضور تیم‌های ملی ایران و عراق، شکلی متفاوت می‌گرفت.

این جام قرار بود کمتر از یک سال پس از اعلام آتش‌بس نظامی میان ایران و عراق، پس از هشت سال منازعه نظامی برگزار شود. طراحی مسابقات هم فوق‌العاده بود؛ ایران و عراق بازی‌ افتتاحیه را در یک گروه برگزار می‌کردند و براساس چیدمان ویژه مسابقات، در بازی اختتامیه نیز مقابل هم قرار می‌گرفتند. headtopics.com

ادامه مطلب:
iranwire »

دولت ایران: افزایش قیمت بنزین به تایید رهبری رسیده بوددولت ایران در واکنش به اظهارات نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری درباره افزایش قیمت بنزین اعلام کرد اجرای مصوبه پس از امضای سران سه قوه و تایید رهبری، از سوی شورای امنیت در دستور کار قرار گرفت. - خبرگزاری آناتولی

نتفالی بنت: اجازه دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را نمی‌دهیمکنیست اسرائیل عصر روز یکشنبه 13 ژوئن 2021 تشکیل جلسه داد و نفتالی بنت را به عنوان نخست‌وزیر جدید این کشور معرفی کرد تا به دوران نخست‌وزیری 12 ساله بنیامین اسمش ایران نیست!!! اسمش ولایت فرقه شیعه است! با رژیم شاه هم همین کار را کردند! به خاطر همین موضوع خمینی به محض اینکه به ایران رسید برنامه اتمی رژیم شاه را لغو کرد!!! خیلی چیزها هست که هنوز نمیدونیم!!! قبلی هم اجازه ندادورفت..

نتانیاهو: ایران به روی کار آمدن دولت ضعیف بنت را جشن می‌گیردنخست‌وزیر درحال کناره گیری رژیم صهیونیستی مدعی شد که جمهوری اسلامی ایران روی کار آمدن 'دولت ضعیف' نفتالی بنت را 'جشن می‌گیرد'. سیستم حاکمیتی اسراییل به شخص قائم نیست .بنابر این رفتن و آمدن نتانیاهو فرق چندانی نمی کند .اسراییل همیشه پر قدرت است. فرقی برای ایران نداره کدوم‌ شغال بیاد رو کار ، اما خوب هر شخص و ایده ایی دوره ایی داره ، شما فکر این باش که بخاطر سو استفاده از قدرت و فساد به فنا نری ایران نه ، جمهوری اسلامی جشن میگیره...ما که برامون فرقی نداره

بنت: اجازه نمی‌دهیم ایران به سلاح اتمی دست یابد | DW | 13.06.2021نفتالی بنت، نخست‌وزیر احتمالی آینده اسرائیل پیش از کسب رأی اعتماد از پارلمان تأکید کرد، هرگز اجازه نخواهد داد ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد. نتانیاهو نیز طی سخنانی از جمله خطاب به تهران گفت 'به زودی بازخواهیم گشت'. همونجور که نادر برگشت توام برمیگردی پلشت برو جلو بوق بزن ، تو کی هستی ، هر چقدر هم که با ترور و وحشی گری دانشمندان این خاک و ملت رو بکشید ، نمی‌تونید جلوی پیشرفت این کشور و ملت رو بگیرد، فرقی نمیکنه چه حکومتی در ایران باشه ، این ملت همين طور که قوم شما رو نجات داد ، همين طور هم میتونه ....

محمد خاتمی در پیامی کوتاه و گنگ مردم ایران را به مشارکت در انتخابات دعوت کردمحمد خاتمی، رئیس جمهوری اسبق ایران با صدور بیانیه‌ای کوتاه با نامیدن عرصه انتخابات به «عرصه سرنوشت»، خواستار مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو شد. خاتمی_گوه_خورد خاتمی حرامزاده خاتمی گوه زیاد خورده

بلینکن: برنامه هسته‌ای ایران در حال نزدیک شدن به مرحله غیرقابل کنترل استآنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز یکشنبه 13 ژوئن 2021 گفت که برنامه هسته‌ای ایران در حال نزدیک شدن به مرحله‌ای است که کنترل آن دشوار مقدمه چینی برای مماشات با آخوند... وقتی که ترامپ زد زیر برجام و بقیه و اروپا هم مثل گوسفند ازش حمایت کردند باید فکر اینجا رو هم می‌کردند، یه کم دیگه طولش بدید ، بمب هم می‌سازیم و اون موقع دیگه همه چی فرق میکنه ،

است. نگارنده آن را «پایانی عجیب» برای عراق می‌خواند و از پیروزی احتمالی پرگل آن‌ها مقابل ایران می‌نویسد. سپس احتمال می‌‌دهد که در بازی هم‌زمان، بحرین مقابل هنگ‌کنگ به پیروزی پرگل‌تری برسد و آن زمان، ایران حتی شانس صعود به عنوان تیم دوم را هم از دست خواهد داد.

چنین پیش‌بینی در متن پیش از ‌بازی ایران و عراق از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا که میزبانی رقابت‌های انتخابی را برخلاف تمام دستور‌العمل‌های فیفا به بحرین داد، عجیب نیست.این روزها ۲۲ سال از ریاست «شیخ احمد الفهد الصباح» بر شورای المپیک آسیا می‌گذرد. او، سیاستمدار جوان کویتی بود که سال ۱۹۹۹ ریاست این کمیته را به دست آورد.

اما دو سال قبل از این که به اتاق ریاست برسد، وقتی رویاهایش را برای بالاترین پست‌های مدیریتی ورزش ایران ترسیم می‌کرد، پایه‌های برگزاری عجیب‌ترین اتفاقات ورزشی را در خاورمیانه گذاشت.

شیخ احمد الفهد الصباح سال ۱۹۸۹ قراردادی سیاسی-ورزشی را میان کشورهای کویت، ایران، عراق و ترکیه به طرح گذاشت. برای اجرا کردن این طرح، ابتدا در کشور خودش تورنمنتی برپا کرد با نام «جام صلح و دوستی» که با حضور تیم‌های ملی ایران و عراق، شکلی متفاوت می‌گرفت.

این جام قرار بود کمتر از یک سال پس از اعلام آتش‌بس نظامی میان ایران و عراق، پس از هشت سال منازعه نظامی برگزار شود. طراحی مسابقات هم فوق‌العاده بود؛ ایران و عراق بازی‌ افتتاحیه را در یک گروه برگزار می‌کردند و براساس چیدمان ویژه مسابقات، در بازی اختتامیه نیز مقابل هم قرار می‌گرفتند.

ایران و عراق دقیقا پس از ۱۳ سال و پنج ماه دوباره مقابل هم قرار گرفتند. پیش و پس از بازی، شایعاتی برپا شد. می‌گفتند «صدام حسین» رهبر حزب بعث و رییس‌جمهور عراق به بازیکنان خود گفته است که در صورت شکست، آن‌ها را تیرباران خواهد کرد. می‌گفتند بازیکنان عراق پیش از مسابقه مقابل رختکن ایران درخواست کرده بودند که روی دروازه‌شان حمله نکنند. تقریبا تمامش شایعه بود.

دو تیم در خاک کویت به تساوی یک بر یک رسیدند. دقیقا یک سال بعد (آگوست سال ۱۹۹۰) عراق به خاک کویت حمله کرد. صدام حسین گفته بود کشورش پس از جنگ هشت ساله با ایران و فروپاشی نظام اقتصادی قادر به پرداخت بدهی‌های ۱۳۰ میلیارد دلاری‌ خود نیست. گفته بود کشورهای عربی به خصوص کویت، باید بدهی خود را ببخشند. کویت مخالفت کرد، عراق حمله.

از آن سال‌ها تا امروز، عراق روی آرامش ندیده است. از دو لشکرکشی آمریکا به عراق برای آزادسازی کویت و بعد بیرون کردن صدام تا نفوذ بی‌رویه و بی‌مرز جمهوری اسلامی به تمامی سطوح این کشور و تشکیل شبه‌نظامیان.

برای عراقی‌ها اما سال‌ها بود که فوتبال، معنی انتقام گرفتن از ایران را نداشت.

سال ۱۳۷۲ ورزشگاه «خلیفه» دوحه دوباره میزبان تیم‌های ایران و عراق، این‌بار در راه انتخابی جام جهانی شد. عراق در روزی که تیم «علی پروین» لبریز از احساس و ترس و بیم بود، ایران را دو بر یک شکست داد. می‌گفتند علی پروین از لحظه‌ای که به هتل «شرایتون» دوحه برگشت تا فردای آن روز که آفتاب دوباره روی خاک قطر تابید؛ روی یک صندلی تک، روبروی آب‌نمایی نشسته بود و خیره نگاه می‌کرد. بازیکنانش را لعنت کرده بود که به «خون شهدا» مدیونش کردند.

عراقی‌ها سه سال بعد باز هم ایران را در نخستین بازی جام ملت‌های ۱۹۹۶ امارات دو بر یک شکست دادند. تا اینجا ایران حتی یک‌بار هم پس از انقلاب و پس از جنگ، مقابل عراق پیروز نشده بود.

تا این‌که در جام ملت‌های ۲۰۰۰ لبنان، با تک گل علی دایی ایران پیروز می‌شود. بار بعد، کمتر از یک سال بعد در رقابت‌های انتخابی جام جهانی ۲۰۰۲ در بغداد، ایران با نتیجه ۲ بر یک عراق را شکست داد.

این بار همه چیز شکل واقعیت گرفت. «عدنان حمد» سال‌ها بعد تایید کرد که «عدی حسین»، پسر صدام حسین و رییس فدراسیون فوتبال عراق، برخی از بازیکنان تیم ملی عراق را پس از این بازی حبس و شکنجه کرده بود.

یک ماه بعد ایران باز هم عراق را با همان نتیجه دو بر یک در تهران شکست داد. انگار داشت انتقام سال‌های نبردنش را می‌گرفت.

از ابتدای دهه ۸۰ خورشیدی تاکنون، تیم‌های ملی ایران و عراق ۱۴ بار مقابل هم قرار گرفتند. عراق فقط در سه بازی پیروز شد؛ سال ۱۳۸۲ در رقابت‌های جام «ال‌جی» در تهران با نتیجه یک بر صفر. سال ۱۳۹۵ در بازی دوستانه در تهران باز هم با نتیجه یک بر صفر. سال ۱۳۹۸ در ورزشگاه ملی امان این بار با نتیجه دو بر یک.

یک بازی هم در جام ملت‌های استرالیا در سال ۱۳۹۳ در جریان بازی و وقت‌های اضافه به تساوی رسید و عراق در ضربات پنالتی پیروز شد.

ایران اما در شش مسابقه طی همین دو دهه اخیر پیروز شده است.

با این حال برای عراقی‌ها، برای نسل جدیدی که میان این همه جنگ و خون و تحریم‌های کشنده‌ای که از سال ۱۹۹۵ میلادی و با قطعنامه سازمان ملل، به تحریم‌های «نفت مقابل غذا» مشهور شد، برای نسلی که حمله آمریکا را با گوشت و خون خود چشید، برای مردمی که بارها پرواز جنگنده‌های اسراییلی بر فراز خاک خود را دید، بمب‌گذاری را چشید، تولد «داعش» را تجربه کرد و نفوذ جمهوری اسلامی را فهمید، جنگ هشت ساله ایران و عراق، حتی دیگر یک خاطره هم نیست.

عراقی‌ها اما نسبت به آنچه مداخله‌های جمهوری اسلامی در کشورشان می‌خوانند، بارها اعتراض کرده‌اند. نمونه‌ آن آبان سال ۱۳۹۸ و در اوج اعتراضات مردمی در عراق بود که «یونس محمود»، ستاره سابق تیم ملی فوتبال عراق در اینستاگرام خود تصویری کارتونی منتشر کرد. در این تصویر، عراق به‌سان شیر و ایران، اسراییل، عربستان و امریکا به‌سان هیولایی در حال یورش از آن سوی «اروندرود» نشان داده شده بود.

در بازی رفت همین رقابت‌های انتخابی جام جهانی، وقتی در دقیقه یازدهم «مهند علی» دروازه ایران را باز کرد، هواداران عراقی که به ورزشگاه امان آمده بودند، شعار «عراق حرة حرة،‌ ایران برة برة» به معنی «عراق آزاد آزاد، ایران بیرون بیرون» در ورزشگاه پیچید.

«صفا هادی» اما به سمت نیمکت دوید، از روی ساک دکتر تیم ماسکی برداشت و به صورتش زد، بعد مشت‌هایش را گره کرد و مقابل تیم ایران ایستاد.

این دقیقا همانی بود که طی سه ماه اعتراضات در شهرهای عراق دیده بودیم. معترضین عراقی برای شناسایی نشدن و مقابله با گاز اشک‌آور در خیابان‌ها، به صورت‌شان ماسک می‌زنند.

حالا ایران و عراق، باز هم بار دیگر روبروی هم می‌ایستند. در همین فاصله دو بازی، «قاسم سلیمانی» در عراق کشته شد، ایران به انتقام، پایگاه «عین الاسد» آمریکایی‌ها در عراق را موشک‌باران کرد. پس از آن هم هر ماه، موشکی، راکتی، خمپاره‌ای منتسب به نیروهای شبه‌نظامی ایران در عراق به سویی پرواز کرده است.

برای ایران این بازی معنی جنگ برای رسیدن به جام جهانی و البته انتقام از توهین‌هایی که در ورزشگاه امان به سرود ملی ایران شد را دارد. برای عراقی‌ها که صعود کرده‌اند، شاید کمی متفاوت باشد.

ایران و عراق امروز از ساعت ۲۱ به وقت تهران مقابل هم قرار می‌گیرند. پیروزی ایران معنی صعود می‌دهد. تساوی کار را به اما و اگر می‌کشد و شکست یعنی شاید جای ایران و بحرین حتی در رده دوم عوض شود. این همان اشاره کنفدراسیون فوتبال آسیا است. کنفدراسیونی که با همراهی «مهدی تاج» نایب‌رییس ایرانی‌ خود در ماه‌های اخیر، تمام میزبانی‌های حیاتی را از فوتبال ایران گرفته است.