یک جوان ایلامی در زندان فشافویه 'زیر شکنجه کشته شد' | DW | 25.09.2021

03/07/1400 08:22 ب.ظ

منابع خبری کرد ایران از کشته شدن یک جوان ایلامی 'بر اثر ضرب و شتم مأموران' در زندان فشافویه خبر داده‌اند. شبکه حقوق بشر کردستان می‌گوید، خانواده او خواستار پاسخگویی شده اما قوه قضائیه سکوت کرده است.

منابع خبری کرد ایران از کشته شدن یک جوان ایلامی 'بر اثر ضرب و شتم مأموران' در زندان فشافویه خبر داده‌اند. شبکه حقوق بشر کردستان می‌گوید، خانواده او خواستار پاسخگویی شده اما قوه قضائیه سکوت کرده است. منابع خبری کرد ایران از کشته شدن یک جوان ایلامی"بر اثر ضرب و شتم مأموران" در زندان فشافویه خبر داده‌اند. شبکه حقوق بشر کردستان می‌گوید، خانواده او خواستار پاسخگویی شده اما قوه قضائیه سکوت کرده است.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو و شبکه حقوق بشر کردستان از کشته شدن یک جوان به نام امیرحسین حاتمی در زندان فشافویه (زندان تهران بزرگ) خبر داده و اعلام کرده‌اند که او"زیر شکنجه و بر اثر ضرب و شتم مأموران زندان" کشته شده است.

هه‌نگاو می‌نویسد، این جوان ۲۲ ساله چندی پیش توسط نیروهای انتظامی در تهران دستگیر و به بازداشتگاه زندان فشافویه (تهران بزرگ) منتقل شده بود. هه‌نگاو می‌گوید، امیرحسین حاتمی اهل روستای لرنی، از توابع بخش سیروان در استان ایلام و ساکن تهران بود.در همین حال شبکه حقوق بشر کردستان نیز به حضور خانواده و بستگان او در روز شنبه ۳ مهر در مقابل زندان تهران بزرگ اشاره کرد و نوشت، آ‌ن‌ها خواستار پاسخگویی مسئولان زندان در مورد مرگ این جوان شدند"اما تاکنون مقامات زندان و قوه قضائیه در این باره سکوت‌ کرده‌اند."

یکی از بستگان امیرحسین حاتمی به شبکه حقوق بشر کردستان گفت، او حدود ۱۰ روز پیش"برای پیگیری نامه ترخیص ماشین پدرش به یکی از کلانتری‌های تهران مراجعه کرده بود اما به دلیل داشتن یک پرونده کیفری پرداخت دیه بازداشت و به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

ادامه مطلب:
dw_persian »

حتما باید بگی کرد ایلامی؟ تو ایلام ترک هم داریم مگه؟ بگی ایلامی میمیری کسکش؟ در سال 2018، 4135 زندانی در زندان های آمریکا🇺🇸 مردند!😒 😞

تجمع خانواده و نزدیکان جوان کشته شده ایلامی در مقابل زندان تهران بزرگ

یک نماینده مجلس: مشایی و بقایی یک سال است خارج از زندان هستند

مشایی و بقایی یک سال است در خارج از زندان هستند/ کسی پاسخگوی این تبعیض نیستخضریان مطرح کرد؛ مشایی و بقایی یک سال است در خارج از زندان هستند/ کسی پاسخگوی این تبعیض نیست

طی یک روز بیش از 3 هزار بیمار کرونایی در آمریکا جان باختندشمار قربانیان کرونا در آمریکا با فوت 3145 بیمار دیگر طی شبانه‌روز گذشته به 684 هزار و 367 نفر افزایش یافت. - خبرگزاری آناتولی

شناسایی 10843 بیمار مبتلا به کرونا در ایران طی یک روزطی شبانه‌ روز گذشته 10 هزار و 843 مورد جدید ابتلا به کرونا در ایران شناسایی شده و 280 بیمار نیز جان باختند. - خبرگزاری آناتولی

خانواده جسد را تحویل نگرفتند؛ مرگ مشکوک یک شهروند در زندان تهران‌بزرگاینها روزها جوانان عزیز این کشور را می زنند تا بمیرند و شبها می روند خانه شام می خورند و عمیق می خوابند. اینها هرچی هستند انسان نیستند.

یک جوان ایلامی در زندان فشافویه"زیر شکنجه کشته شد"

منابع خبری کرد ایران از کشته شدن یک جوان ایلامی"بر اثر ضرب و شتم مأموران" در زندان فشافویه خبر داده‌اند. شبکه حقوق بشر کردستان می‌گوید، خانواده او خواستار پاسخگویی شده اما قوه قضائیه سکوت کرده است.سازمان حقوق بشری هه‌نگاو و شبکه حقوق بشر کردستان از کشته شدن یک جوان به نام امیرحسین حاتمی در زندان فشافویه (زندان تهران بزرگ) خبر داده و اعلام کرده‌اند که او"زیر شکنجه و بر اثر ضرب و شتم مأموران زندان" کشته شده است.

هه‌نگاو می‌نویسد، این جوان ۲۲ ساله چندی پیش توسط نیروهای انتظامی در تهران دستگیر و به بازداشتگاه زندان فشافویه (تهران بزرگ) منتقل شده بود.

هه‌نگاو می‌گوید، امیرحسین حاتمی اهل روستای لرنی، از توابع بخش سیروان در استان ایلام و ساکن تهران بود.در همین حال شبکه حقوق بشر کردستان نیز به حضور خانواده و بستگان او در روز شنبه ۳ مهر در مقابل زندان تهران بزرگ اشاره کرد و نوشت، آ‌ن‌ها خواستار پاسخگویی مسئولان زندان در مورد مرگ این جوان شدند"اما تاکنون مقامات زندان و قوه قضائیه در این باره سکوت‌ کرده‌اند."

یکی از بستگان امیرحسین حاتمی به شبکه حقوق بشر کردستان گفت، او حدود ۱۰ روز پیش"برای پیگیری نامه ترخیص ماشین پدرش به یکی از کلانتری‌های تهران مراجعه کرده بود اما به دلیل داشتن یک پرونده کیفری پرداخت دیه بازداشت و به زندان تهران بزرگ منتقل شد."همین منبع ادامه داد: «سه‌شنبه شب ۳۰ شهریور این زندانی در یک تماس کوتاه تلفنی با پدرش در حالی که توان صحبت کردن نداشته است از ضرب و شتم خود توسط مأموران زندان خبر داد و اعلام کرد، قرار است وی را به بیمارستان انتقال دهند.»

این منبع در ادامه می‌گوید، پس از مراجعه خانواده به بیمارستان به آن‌ها اجازه ملاقات داده نمی‌شود و در نهایت ساعت ۱۰ روز چهارشنبه، ۳۱ شهریور مسئولان زندان"در یک تماس تلفنی از درگذشت این زندانی در بیمارستان خبر می‌دهند."

به گفته همین منبع، جسد او برای خاکسپاری در زادگاهش از پزشکی قانونی تحویل گرفته شده است.

این خبر چند روز بعد از انتشار خبر مرگ شاهین ناصری، زندانی عادی زندان تهران بزرگ منتشر می‌شود. او سال گذشته شهادت داده بود، در زمان حضور در اداره آگاهی شیراز شاهد شکنجه ‌نوید افکاری بوده است.

بسیاری مرگ شاهین ناصری را"مشکوک" دانسته‌ و این مورد را یکی از موارد اعلام‌نشده از مرگ زندانیانی خوانده‌اند که زیر شکنجه یا به دلایل دیگری کشته شده‌اند.

هه‌نگاو و شبکه حقوق بشر کردستان اواخر اردیبهشت از مرگ یک زندانی دیگر به نام امیر رضایی، متهم به جرایم مربوط به مواد مخدر در زندان ارومیه خبر داده بودند که به گفته منابع آگاه،"زیر شکنجه مأموران" جان باخته است.