یک بیمار اچ آی وی مثبت: به ما داروهای تاریخ مصرف گذشته می‌دهند

06/06/1398 09:26:00 ق.ظ

«الان یک سال است به ما داروهای تاریخ مصرف گذشته می‌دهند. ما تا سه سال دیگر باید داروهایی را بخوریم که تاریخ مصرف‌ آنها دو ماه قبل سرآمده است.» گزارش و گفتگوی مریم دهکردی DehkordiMaryam با یک بیمار HIV مثبت را اینجا بخوانید👇 اخبار_ایران

این‌ها بخشی از گفته‌های «مرتضی» است؛ مردی مبتلا به «اچ ‏آی‏ وی» مثبت که سال‌ها قبل به واسطه تزریق خون آلوده، به این بیماری مبتلا شده است.

مرتضی حالا از رنج مضاعفی می‌گوید که مبتلایان به اچ ‏آی‏ وی و بیماری‌های وابسته به آن را گرفتار کرده است: «الان یک سال است به ما داروهای تاریخ مصرف گذشته می‌دهند. سازمان غذا و دارو هم نامه زده است که عمر قفسه دارویی تا سه سال افزایش یابد؛ یعنی ما تا سه سال دیگر باید داروهایی را بخوریم که تاریخ مصرف‌ آن‎ها دو ماه قبل سرآمده است.»

یکی از داروهایی که این بیماران مصرف می‌کنند، داروی ترکیبی «تنوفاویر» است. تنوفاویر یا «تنوفوویر»، یک داروی ضد ویروس است که از تکثیر ویروس ایدز و «هپاتیت ب» در بدن جلوگیری می‎کند. «آرش علایی»، یکی از پژوهش‌گران به‌نامی که سال‌ها است به همراه برادرش «کامیار علایی»، در زمینه ایدز و بیماران مبتلا به اچ‌آی‌وی تحقیق می‌کند، در گفت‌وگو با «ایران‎وایر»، در پاسخ به این دستور سازمان غذا و دارو می‌گوید: «این دارو یک درمان برای ایدز نیست، تنها منجر به مهار تکثیر ویروس‌ها می‌شود. اما این دارو هم مثل همه داروهای دیگر، تاریخ تولید و انقضا روی جلد دارد.

ادامه مطلب:
ایران وایر »
Loading news...
Failed to load news.

Anadolu Ajansı

Anadolu Ajansı ادامه مطلب >>

دو بوکسور ترک به مرحله یک چهارم نهایی مسابقات قهرمانی بوکس اروپااسرا ییلدیز و بوسه‌ناز سورمنلی دو بوکسور ملی پوش ترکیه با شکست رقبای خود به مرحله یک چهارم نهایی قهرمانی بوکس بانوان اروپا راه یافتند. - خبرگزاری آناتولی

مسافری از یک «کشور ناامن» 130 پرواز فرودگاه مونیخ را به تعویق انداختپس از آنکه یک مرد اسپانیایی که از یک کشور «ناامن» آمده بود، از انجام بررسی‌های تکمیلی سرباز زد،

اطلاعیه روابط عمومی دفتر رئیس جمهور در خصوص پوشش نامناسب برخی میهمانان یک مراسمدر پی انعکاس برخی مطالب رسانه ای در خصوص پوشش نامناسب و حاشیه ساز تعداد معدودی از حاضران در همایش «ارائه دستاوردهای دولت تدبیر و امید در توسعه زیرساختهای روستایی»، روابط عمومی ریاست جمهوری با صدور اطلاعیه‌ای، توضیحاتی ارائه کرد.

یک مخالف حجاب اجباری در ایران 'به ۲۴ سال زندان محکوم شد'وکیل صبا کرد افشاری می گوید این فعال حقوق زنان و از مخالفان حجاب اجباری در دادگاه انقلاب از جمله به اتهام تشویق به فساد و فحشا، در مجموع به ۲۴ سال زندان محکوم شده است. گفته می شود که ۱۵ سال از این مدت قابل اجرا خواهد بود.

سیزدهمین جشنواره موسیقی ملی جوان در یک نگاهسیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان ایران، با معرفی برگزیدگان بخش‌های مختلف در تالار وحدت تهران به کار خود پایان داد.

صنعت خودروسازی به اندازه یک جنگ به کشور خسارت می‌زندسخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه «صنعت خودروسازی به اندازه یک جنگ به کشور خسارت می‌زند»، خواستار تصمیم گیری جدی قوای سه گانه در این زمینه شد.