رژیم_ایران, لیرضا قندچی, پارسا قندچی, درسا قندچی, فائزه فلسفی, شاهین مقدم, راستین مقدم, شکیبا فقاهتی, مهرزاد زارعی, آراد زارعی, جواد سلیمانی, الناز نبی, نواز ابراهیم, نیلوفر ابراهیم, سعید طهماسبی, هواپیما اوکراینی, ایران, حقوق بشر, کانادا, سپاه پاسداران

رژیم_ایران, لیرضا قندچی

یکسال پس از شلیک به هواپیمای مسافربری | خانواده‌های قربانیان در گفتگو با صدای آمریکا: رژیم ایران نمی‌تواند از بار مسئولیت این جنایت فرار کند

صدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

06/01/2021 04:57:00 ب.ظ

یکسال پس از شلیک به هواپیمای مسافربری | خانواده‌های قربانیان در گفتگو با صدای آمریکا: رژیم_ایران نمی‌تواند از بار مسئولیت این جنایت فرار کند مقامات جمهوری اسلامی هنوز گزارش دقیقی در رابطه با این فاجعه و مقصران آن به مراجع بین‌المللی ارائه نکرده‌اند.

صدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

Print this pageیک سال از فاجعه سقوط هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین بر اثر اصابت دو موشک شلیک شده توسط سپاه پاسداران و جان باختن ۱۷۶ سرنشین آن می‌گذرد. اما مقامات جمهوری اسلامی هنوز گزارش دقیقی در رابطه با این فاجعه و مقصران آن به مراجع بین‌المللی ارائه نکرده‌اند.

انتقاد ورزشکار کره‌ای از طلای فروغی: «چگونه یک تروریست می‌تواند مقام اول را کسب کند؟» دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس: ایران همکاری با تروریست‌ها در سوریه، یمن و لبنان را متوقف کند یک نماینده مجلس: اشاره خامنه‌ای باعث شد طرح صیانت از فضای مجازی جدی شود

جمهوری اسلامی ابتدا سعی در پنهان‌کاری و کتمان حقیقت داشت. اما پس از ابراز نظر پرزیدنت ترامپ، مقامات کانادا، و اوکراین، رژیم سرانجام مجبور شد اعتراف کند که سپاه پاسداران به هواپیما شلیک کرده است. اما به باور خانواده‌های قربانیان، مقامات رژیم از آن پس تلاش کرده‌اند این حقیقت را پنهان کنند که مقصر اصلی این فاجعه نه یک کاربر پدافند، که کلیت نظام جمهوری اسلامی است.

در سالگرد این فاجعه با تعدادی از خانواده‌های قربانیان پرواز ۷۵۲ گفت‌وگو کرده‌ایم که بخش اول آن در زیر آمده است.جمهوری اسلامی در نگاه دادخواهان فاجعه: دروغگو و پنهانکارنواز ابراهیم، که خواهر و همسر خواهرش نیلوفر ابراهیم و سعید طهماسبی، را در این فاجعه از دست داده است، رویه جمهوری اسلامی در پیشبرد پرونده این جنایت را «دور شدن از حقیقت» می‌داند. او به صدای آمریکا می‌گوید: «جمهوری اسلامی مسئولیت شلیک را بر عهده گرفته است؛ اما تا به امروز ‌نه تنها همکاری نکرده، بلکه به صورت سیستماتیک حقیقت را مخفی کرده است.» headtopics.com

نیلوفر ابراهیم و سعید طهماسبی، زوج جوانی که در حادثه سقوط هواپیما اوکراینی کشته شدندخانم ابراهیم می‌گوید که مقامات رژیم برای روشن نشدن حقیقت انواع و اقسام مزاحمت‌ها را برای خانواده‌ها ایجاد کردند؛ از خاکسپاری و دلجویی اجباری گرفته تا‌ تماس‌های تلفنی مداوم، شهید اعلام کردن کشته‌شدگان، تحویل ندادن جعبه سیاه، و گزارش‌هایی همچون ادعای خطای انسانی.

خانم ابراهیم در مورد ادعای خطای انسانی تاکید کرد که نه تنها خانواده جانباختگان چنین گزارش‌هایی را قبول ندارند، بلکه کارشناسان هم آنها را «مضحک و غیرقابل باور» می‌خوانند.جواد سلیمانی، که همسر خود الناز نبی را در این حادثه از دست داده است، نیز در این رابطه به صدای آمریکا گفت: «ابتدای کار وقتی هواپیما سرنگون شد تمام ارکان نظام از رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گرفته تا‌ مقامات نظامی می‌گفتند صرفا یک نقص فنی بوده است.‌ اما بعد از سه روز که کشورهای دیگر به مدارک حمله موشکی دست پیدا کردند آنها هم مجبور به اعتراف شدند. ولی در رابطه با رسیدگی به پرونده با دولت اوکراین و کانادا و سایر کشورها همکاری نکردند.»

آقای سلیمانی می‌گوید، مقامات ایران طبق قوانین سازمان جهانی هوانوردی موظف بودند به این دلیل که تکنولوژی خواندن جعبه سیاه را نداشتند بدون هیچگونه تاخیری جعبه سیاه هواپیما را تحویل دهند؛ اما این کار هفت ماه طول کشید و بعد از آن هم اطلاعاتی محدود و گزینشی منتشر کردند.

دکتر علیرضا قندچی، که همسرش فائزه فلسفی و دو فرزندشان به نام‌های پارسا و درسا قندچی را در این فاجعه از دست داده است، به صدای آمریکا می‌گوید: «رویه جمهوری اسلامی انکار، مشمول زمان کردن، بهانه تراشی، و فرار از عدالت‌خواهی کسانی است که دادخواهی کردند؛ رویه‌ای یکسان که از ۴۲ سال گذشته تا کنون ادامه داشته است.» headtopics.com

درگذشت دوبلور دیگری با کرونا + نمونه صدا محکومیت بانک مرکزی ایران در بزرگ‌ترین پرونده پولشویی بحرین | DW | 30.07.2021 آخرین نامه ظریف به دبیرکل سازمان ملل متحد

آقای قندچی می‌گوید: «‌جمهوری اسلامی به بهانه‌های مختلف از جمله کرونا، ‌رسیدگی به این پرونده را مشمول مرور زمان کرد. خانواه‌های قربانیان که به دنبال عدالت بودند در یک سالی که گذشت هیچ حسن نیتی در قبال پیشبرد پرونده از سوی مقامات ایران ندیده‌اند؛ چرا که چاقو دسته خودش را نمی‌برد و از قاتل نباید انتظار داشت که خود را به دادگاه بکشاند.»

مهرزاد زارعی که فرزند خود آراد زارعی، جوانی که در آستانه ۱۸ سالگی بود، را در این پرواز از دست داده است با اشاره به پنهان‌کاری و کتمان جمهوری اسلامی، به صدای آمریکا گفت، مقامات ایرانی از همان ابتدا فقط دنبال فریب دادن جامعه جهانی با گزارش‌هایی دو تا سه خطی بودند؛ گزارش‌هایی که هیچ کدام قابل قبول نبود.

وی در ادامه می‌گوید: «ما در حال حاضر از جمهوری اسلامی فقط می‌خواهیم حقیقت را بیان کند و بگوید که چرا، چه کسانی، و چه تعداد از مقامات رژیم ایران پشت این جنایت بودند، تا بتوانیم آنها را دادگاهی کنیم.»شاهین مقدم یکی دیگر از اعضای خانواده جانباختگان هواپیمای اوکراینی است. او که فرزند خود راستین مقدم و همسرش شکیبا فقاهتی را در این پرواز از دست داده است، به صدای آمریکا می‌گوید: «ما کشوری داریم به نام ایران که ۴۲ سال است افرادی نادان، ناآگاه، و خودخواه آن جا را می‌گردانند. آنها حالا در موقعیتی هستند که عملا خودشان هم نمی‌دانند چه کاری انجام دهند. آنها تا سالگرد باید گزارشی را آماده و منتشر کنند؛ ولی ما می‌دانیم عملا گزارشی ندارند.»

شکیبا فقاهتی و فرزندش راستین مقدم، دو جانباخته هواپیما اوکراینیآقای مقدم می‌گوید:‌ «مقامات جمهوری اسلامی در صورت گفتن حقیقت محکوم می‌شوند و اگر حقیقت را نگویند کشورهای دیگر آنها را محکوم می‌کنند. به طور کلی‌ فکر نمی‌کنم ایران در این پرونده که مربوط به از دست دادن جان ۱۷۶ بی گناه است، امیدی برای رهایی داشته باشد.» headtopics.com

عملکرد کانادا و اوکراین در روند پیگیری پروندهجواد سلیمانی در ادامه به صدای ‌آمریکا می‌گوید که دولت کانادا می‌توانست به عنوان عضو شورای هوانوردی در این پرونده فعالتر باشد، اما در ابتدای این جنایت گفتمانی که از سوی مقامات اوکراین و کانادا دیده می‌شد صرفا بحث پرداخت غرامت بود.

وی در ادامه می‌گوید: «خانواده جانباختگان در طول سالی که گذشت با برقراری جلسات متعددی با وزیر خارجه کانادا، سفیر اوکراین در کانادا، و دستیار ویژه نخست وزیر کانادا توانستند دولت کانادا را مصمم کنند که برای رسیدن به حقیقت و برقراری عدالت، صدای خانواده‌ قربانیان باشد.»

احسان حدادی؛ پرهزینه‌ترین ورزشکار ایران در المپیک، آخر شد ابراز «نگرانی جدی» دیده‌بان حقوق بشر از خشونت حکومت ایران علیه معترضان؛ دست‌کم ۹ نفر کشته شدند فرزانه فصیحی و کیمیا یوسفی از المپیک توکیو حذف شدند - BBC News فارسی

آقای سلیمانی می‌گوید: «حکومت ایران باید تا سالگرد سقوط هواپیما گزارش خود را منتشر کند و‌ این گزارش در سازمان جهانی هوانوردی به چالش کشیده خواهد شد. ما امیدواریم پس از آن با رفتن پرونده به دادگاه بین‌المللی لاهه در هلند عدالت برقرار و جمهوری اسلامی محکوم شود تا دیگر شاهد این جنایت‌ها در هیچ جای دنیا نباشیم. ما امیدواریم قوانین بین المللی اصلاح شود تا نیروهای نظامی هیچ کشوری نتوانند به آسانی با شلیک چند موشک بر فراز فرودگاه مسافربری، هواپیمایی را سرنگون کند.»

نواز ابراهیم هم در این باره می‌گوید: «ما از کشورهایی همچون کانادا، ‌انگلیس،‌ افغانستان، و سوئد که شهروندانی را در این حادثه از دست داده‌اند انتظار داریم برای روشن شدن حقیقت فشار بیشتری را اعمال کنند تا پرونده به دادگاه بین‌المللی برود.‌ ما باید بفهمیم چه بلایی سر عزیزان ما آمد. چه کسی مسئول شلیک بود؟ ‌چرا آسمان کشور را در آن شرایط پر تنش باز گذاشتند؟»

الناز نبی یکی دیگر از کشته‌شدگان هواپیما اوکراینیخانم ابراهیم می‌گوید که رفتن به دادگاه بین‌المللی «تنها مسیری است که در آن به عدالت می‌رسیم.»صدای آمریکا اواخر آذر ماه در گزارشی اعلام کرد، جاستین ترودو،نخست‌وزیر کانادابا اشاره به این که ۱۳۸ نفر از ۱۷۶ قربانی هواپیمای اوکراینی با کانادا در ارتباط بوده‌اند، گفت که دولت این کشور به همکاری با متحدانش در جهان برای انجام تحقیقات جامع و معتبر درباره این سرنگنی هواپیما ادامه خواهد داد.

گزارش مستقلی که توسط کانادا منتشر شده می‌گوید، ایران تحقیقات در مورد سرنگونی هواپیمای مسافربری را درست دنبال نمی‌کند و بسیاری از پرسش‌ها بدون پاسخ باقی مانده است.شاهین مقدم نیز که در سال گذشته سوگوار همسر وفرزند خود بوده است در رابطه با عملکرد دولت کانادا

و کشورهای دیگر در قبال این پرونده به صدای آمریکا گفت: «تا به امروز جلسات متعددی با نخست وزیر کانادا داشتیم. روند پرونده به دلیل یکسری موارد قانونی که دست و پا گیر هستند مقداری کند پیش رفته است. در روزهای ابتدایی ما چیزی به جز خسارت و غرامت نمی‌شنیدیم، اما امروز صحبت از شکایت و دادگاه است و دلیل آن فشارهایی است که خانواده‌ قربانیان در کانادا و ایران با پیشتیبانی مردم به آن رسیده‌اند.»

آقای مقدم در ادامه می‌گوید: «عدالت برای ما حضور این افراد و محکوم شدن آنها به صورت بین المللی است و روزی به عدالت خواهیم رسید که دست اندرکاران و کسانی که این سناریو را طرح کردند در دادگاه‌های بین المللی ببینیم. »پدر آراد زارعی نیز در رابطه با روند رسیدگی به پرونده از سوی دولت کانادا و اوکراین می‌گوید: «دولت‌های کانادا و اوکراین کمابیش تلاش خود در تحقق عدالت و پاسخگو کردن جمهوری اسلامی انجام می‌دهند. از سوی دیگر دولت کانادا چون به این نتیجه رسیده است که با رژیم جمهوری اسلامی نمی‌توان با زبان دیپلماسی به جایی رسید و مقامات ایران تنها زبان زور و فشار را می‌پذیرند، درصدد ارجاع پرونده به دادگاه‌های بین المللی است.»

آراد زارعی جوان ۱۷ ساله‌ای که در حادثه ساقط شدن هواپیما اوکراینی توسط سپاه پاسداران جانباختآقای زارعی که معتقد است راه رسیدن به عدالت، حضور در دادگاه‌های مستقل بین‌المللی است به صدای آمریکا گفت: «از علی خامنه‌ای که بالاترین مقام جمهوری اسلامی است تا کسی که پشت آن دستگاه بوده، همه مسئول این جنایت هستند. خانواده قربانیان به تازگی به کمک وکلای خود شکایتی را از مسببان این حادثه از جمله علی خامنه ای، حاجی زاده، سلامی، شمخانی، باقری، و تعداد دیگری از مقامات سپاه در دادگاه انتاریو کانادا ثبت کرده‌اند. آنها در صورت پیروزی در این پرونده و گرفتن حکمی غیابی می‌توانند فشارهای بیشتری را به دولت کانادا و جامعه جهانی وارد کنند تا پرونده سقوط هواپیما به دادگاه بین‌المللی لاهه ارجاع شود.»

خبرگزاری رویترز پیشتر اعلام کرده بودوزیر خارجه اوکراینروز پنجشنبه ۹ مرداد گفته است کشورش همه تلاش خود را می‌کند تا اینکه پرداخت غرامت در مورد پرواز اوکراینی به حداکثر برسد. او گفت با این حال مذاکرات با ایران آسان نخواهد بود.وزیر خارجه اوکراین در بیانیه ای که پس از دیدار هیات ایرانی و اوکراینی صادر کرد،‌ نوشته است که جدا از اینکه چقدر زمان و هزینه لازم باشد، ما به عدالت خواهیم رسید.

دکتر علیرضا قندچی نیز که سه عضو خانواده خود را در این حادثه دلخراش از دست داده است با ابراز نارضایتیاز روند پیگیری پرونده سرنگونی هواپیما توسط دولت کانادا می‌گوید: «به نظر من کانادا خیلی بهتر از این می‌توانست در قبال این جنایت علیه بشریت پیش رود.»

تصویر فائزه فلسفی در کنار پارسا (۸ ساله) و درسا قندچی (۱۷ ساله) از کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینیآقای قندچی به صدای آمریکا می‌گوید: «کلمه درست دادخواهی است و دادخواهی ما وقتی به سرانجام می‌رسد که مسببان را به پای میز محاکمه بکشانیم، چشم در چشم نگاه کنیم و بگوییم، می‌دانید چه فاجعه‌ای و چه جنایتی اتفاق افتاد؟ می‌دانید بر ما چه گذشت؟ می‌توانید احساس ما را درک کنید؟ این‌ها حداقل چیزهایی است که به عنوان دادخواهی شایسته آن هستیم.»

بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین که با ۱۷۶ سرنشین عازم کی‌یف در اوکراین بود پس از برخاستن از فرودگاه تهران، با شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران سرنگون شد. پس از چند روز اصرار مقامات ایران، که می گفتند سقوط هواپیما بر اثر نقص فنی روی داده است، سپاه سرانجام اعلام کرد که این هواپیما را به اشتباه هدف قرار داد. اما این تاخیر در اعلام حقیقت و فریبکاری نظام، موجب خشم مردم و اعتراضات عمومی شد.

مقامات ایالات متحده از همان روزهای نخستین سقوط هواپیما، دلیل آن را شلیک موشک اعلام کرده بودند و مدارک آن را به کانادا و اوکراین ارائه داده بودند. ادامه مطلب: VOA Farsi »

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پاد

ps752justice با تبریک اخراج س.درخشش، امیدواریم از این به بعد شاهد انجام رسالت واقعی این صدا باشیم، چیزهایی فراتر از ماشین هفته و امریکا از آسمان و راز بقا و .... کار اشتباهی کردن ، نباید این اتفاق رخ میداد. ولی من سوالم اینک وقتی آمریکا هواپیمای مسافربری ایرانو زد هم شما اینقدر ابراز تأسف کردین؟ بیچاره اون مردم از ایران که فکر میکنن شما به فکرشونین.

سپاه بیش از چهار دهه جنایاتی ازاین دست، رو مرتکب شد اما تصور نمی‌کرد این بار جنایتش مدعیانی داشته باشد که به هیچ وجه کوتاه نیان. من نمیدانم چرا لقمه را دور سر میگردانید مقصر اصلی تمام این جنایتها غرب میباشد که باعث نابودی شاه و در اصل ایران شدند و در وهله دوم فرمانده کل قوا که مسئول مستقیم این جنایت است

ترو یست حروم زاده امریکایی مقصر شما خواهشا خفهههههههههههههههههههه بشید

دولت موافق اخذ مالیات از اینفلوئنسرها است/ آغاز اخذ مالیات از خانه‌های خالی از مرداد ۱۴۰۰رییس سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه اخد مالیات از اینفلوئنسرها ایده خوبی است و موافق اجرای آن با رعایت انصاف هستیم، گفت: اخذ مالیات از خانه‌های خالی از مردادماه سال 1400 شروع می‌شود. هرگز مالیات اجرایی نمیشه میدونی چرا؟چونکه مسئولین بیشتر از همه باید مالیات بدن

آلبوم «ترانه‌های عاشقانه» اندی منتشر شد؛ اندی به صدای آمریکا: این آهنگ‌ها، داستان زندگی من استآلبوم «ترانه‌های عاشقانه» اندی منتشر شد؛ اندی به صدای آمریکا: این آهنگ‌ها، داستان زندگی من است این آلبوم در دو مجموعه، شامل ۲۴ آهنگ عاشقانه و ملایم این هنرمند به زبان‌های فارسی، ارمنی، و انگلیسی‌ است که از دهه نود میلادی تاکنون روانه بازار شده است.

بحران کرونا، لغو برنامه‌های هنری، و فرش‌های قرمز خالی‌ از ستاره‌های سینما | گزارش اختصاصی صدای آمریکابحران کرونا، لغو برنامه‌های هنری، و فرش‌های قرمز خالی‌ از ستاره‌های سینما | گزارش اختصاصی صدای آمریکا هنرمندان در این مراسم دقت و وسواس خاصی در گزینش پوشاک خود دارند، و از این طریق سلیقه، شخصیت، و جایگاه خود را به نمایش می‌گذارند. چه بهتر

بلینکن: مسیر دیپلماسی با ایران باز است/ خروج آمریکا از برجام تاسف ‌بار استبلینکن: *مسیر دیپلماسی با ایران باز است *خروج آمریکا از برجام تاسف ‌بار است *باید روی توافقی کار کنیم که طولانی مدت‌تر و مستحکم‌تر از توافق اصلی است *قدم اول بازگشت ایران به پایبندی خواهد بود * ایران هنوز از پایبندی فاصله زیادی دارد عه تو هم که همون حرف پرزیدنت کله زرد رو میزنی؟ گفته بودن سگ زرد برادر شغاله ایران در توافق هسته ای حضور دارد،اگر امریکا در صدد بازگشت به این توافق است،باید به ابتدا به تعهدات خود (لغو تحریم های غیر قانونی ترامپی)عمل کند ایران در باره سیستم دفاع موشکی خود مذاکره ای نخواهد کرد،اما در مورد اقدامات بی ثبات کننده امریکا در منطقه آماده مذاکره است! خاک بر سرش

نیویورک‌ تایمز: ترامپ از اظهارات مسالمت‌آمیزش پشیمان شده است- اخبار آمریکا - اخبار بین الملل تسنیم - Tasnimترامپ از اظهارات مسالمت‌آمیزش پشیمان شد نیویورک تایمز: ترامپ از محکوم کردن حمله هوادارانش به کنگره و همچنین از اینکه گفته است قدرت را به‌طور مسالمت‌آمیز به رئیس‌جمهور آینده تحویل خواهد داد، پشیمان شده است افول_آمریکا رهبر ما خیلی بهتر است! نگاه کنید چگونه بیش از سی سال به قدرت چسبیده است و بعد از مرگش به مجتبی تحویل می‌دهد و به ریش ملت می‌خندد سوال: آیا تقیه افول آمریکا برای مردم ایران نان و آب میشه؟! زوال_آمریکا_نزدیک_است

آنتونی بلینکن: آمریکا به حمایت از امنیت سعودی پای‎ ‌بند استآنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه 22 مارس 2021 در تماس با همتای سعودی‌اش شاهزاده فیصل انشالله..بزودی.. حوثیها جده را محاصره کردند.. آمریکا:به امنیت سعودی پایبندیم..🤣🤣🤣 عربستان بایداحمق باشدکه به امریکایی جماعت اعتمادکند به اسرائیل اعتمادبیشتراست دروغ میگه تا وقتی به حمایت از شما ادامه میده که بتونه شیر شما رو بدوشه!