یووال نوح هراری در ایران؛ زندگی مخفی نویسنده اسرائیلی همجنسگرای خداناباور

یووال نوح هراری در ایران؛ زندگی مخفی نویسنده اسرائیلی همجنسگرای خداناباور

15.11.2019

یووال نوح هراری در ایران؛ زندگی مخفی نویسنده اسرائیلی همجنسگرای خداناباور

«حکومت ایران از تحقیق علمی آزاد می‌هراسد. اما من امیدوارم که مردم ایران راه‌های به دست آوردن دانش را بیابند و نظرات خود را بیان کنند.»

گرچه اطلاعیه منع خرید و فروش آثار این نویسنده از سوی اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران صادر شد، اما این اتحادیه فقط کتابفروشان تهرانی را خطاب قرار نداد و اطلاعیه خود را برای همه «همکاران موزع و کتابفروش» نوشت.

به این ترتیب، کتاب‌های یووال نوح هراری، به سرنوشت آثار برخی دیگر از نویسندگان معروف جهان دچار شد که نه پیش از انتشار در ایران، بلکه پس از انتشار در این کشور ممنوع شده‌اند؛ آن هم نه فقط یک یا چند کتاب، بلکه همه آثارشان. هرچند دلایل «اعلام نشده» ممنوعیت برای هر کدام از این نویسندگان یکسان به نظر نمی‌رسد.

به تازگی نیز کتاب‌های الیف شافاک، یک نویسنده ترک در ایران ممنوع شد. آثار این نویسنده نیز مثل سلمان رشدی و پائولو کوئلیو در جهان و ایران شناخته شده است. یکی از کتاب شافاک در ایران پرفروش شد و یکی دیگر از کتاب‌هایش نیز نامزد جایزه بوکر امسال بود.

یا «پول»، کتاب دیگری از یووال نوح هراری، در تابستان امسال جزو پرفروش‌های کتابفروشی شهرکتاب بهشتی بود که یکی از کتابفروشی‌های معروف تهران به شمار می‌رود.

بدون شک لحن روایی آثار هراری، عاملی مهم در موفقیت این آثار است. پیشتر نیز سابقه داشته که کتابی تاریخی و فلسفی که به شیوه روایی جذابی نوشته شده باشند، چه در جهان و چه در ایران با استقبال خوانندگان مواجه شود. یکی از نمونه‌های معروف، کتاب «دنیای سوفی» نوشته یوستین گردر نویسنده نروژی است که به ده‌‌ها زبان ترجمه شده و در ایران نیز پرفروش بوده است.

او مثلا در کتاب‌های «انسان خردمند» و «انسان خداگونه» می‌کوشد به این دو پرسش اساسی، جذاب و در عین حال بی‌انتها پاسخ بدهد که از کجا آمده‌ایم و به کجا می‌رویم.

اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در اطلاعیه خود دلیل ممنوعیت آثار یووال نوح هراری را اعلام نکرده است؛ همانطور که پیشتر نیز در مورد ممنوعیت آثار دیگران، دلیل خاصی ارائه نمی‌شود.

بعضی‌ها به زندگی همجنس‌گرا بودن یووال نوح هراری اشاره کرده‌اند. این دلیل نمی‌تواند به تنهایی، ممنوعیت آثار این نویسنده را توجیه کند، زیرا فیلسوفان و نویسندگان همجنسگرای خارجی معروف دیگری نیز مثل مارسل پروست یا میشل فوکو در ایران آثارشان ترجمه شده یا درباره‌شان سخن گفته می‌شود.

زینب خدایی، دیگر سخنران این نشست نیز با اشاره به این که از نظر هراری لیبرالیسم و نازیسم هم نوعی «دین» است، گفت که این نویسنده «دین را هر آن چیزی می‌داند که به ساختارهای اجتماعی انسانی مشروعیتی فوق‌بشری بدهد.»

ضمن آن که با توجه به دلایل مطرح شده دیگر، نووال نوح هراری به عنوان یک «نویسنده اسرائیلی همجنسگرای خداناباور»، برای حذف از بازار کتاب ایران «نویسنده‌ای جامع‌الشرایط» است.

ادامه مطلب: BBC NEWS فارسی

سوئد بازداشت یکی از مظنونان اعدام‌های سال ۶۷ در ایران را تمدید کردایرج مصداقی، فعال سیاسی سه روز پیش اعلام کرده بود که یکی از افراد مظنون به دست داشتن در کشتار زندانیان سیاسی و عقیدتی ایران در سال ۶۷ در «محدوده قضایی اروپا» بازداشت شده است.

‌ایران ظرفیت‌ها و شرایط لازم برای توسعه را داردمعاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه آذربایجان عربی نماد وحدت و همدلی و رنگین کمان اقوام و مذاهب است، گفت: امید است این انسجام و وحدت بر تمامی بخش‌های کشور حاکم‌ شود.

اطلاعات سپاه تهدید کرد متهمان اقتصادی را به ایران بازمی‌گرداندیک روز پس از آن که اعلام شد رسول دانیال‌زاده، تاجر بزرگ فولاد و متهم در پرونده‌ای اقتصادی به ایران بازگشته و بازداشت شده است، حسین طائب، رئیس سازمان اطلاعات سپاه، متهمان پرونده‌های فساد اقتصادی را تهدید کرده که به ایران بازگردانده خواهند شد.

تیم ملی عراق ایران را شکست دادتیم‌ ملی فوتبال عراق در ادامه رقابت‌های مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر ایران را شکست داد بیشتر بخوانید🔽

ویلموتس: نباید شجاعی را مقصر قلمداد کرد/ مجبوریم ۱۲ امتیاز باقی مانده را بگیریمویلموتس پس از باخت تیم ملی ایران مقابل عراق: *نباید شجاعی را مقصر قلمداد کرد *همه ما در شکست مقصریم و فقط یک نفر مقصر نیست *بدشانسی آوردیم و این مسابقه می‌توانست مساوی شود *مجبوریم ۱۲ امتیاز باقی مانده را بگیریم تا به مرحله بعد صعود کنیم

سازمان ملل نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کرد

نوشتن نظر

Thank you for your comment.
Please try again later.

آخرین اخبار

اخبار

15 نوامبر 2019, جمعه اخبار

اخبار قبلی

یک سکه نیم دلاری ممکن است در بالتیمور به قیمت نیم میلیون دلار فروخته شود

اخبار بعدی

روحانی: پول افزایش قیمت بنزین را بین شصت میلیون نفر توزیع می‌کنیم