یونیسف: حقوق آموزگاران افغانستانی را بدون دخالت طالبان پرداخت می‌کنیم

13/08/1400 10:02 ق.ظ

یونیسف: حقوق آموزگاران افغانستانی را بدون دخالت طالبان پرداخت می‌کنیم العربيه_فارسى

اداره حمایت از کودکان سازمان ملل، «یونیسف»، اعلام کرده است که این سازمان برنامه‌ای را راه‌اندازی می‌کند که حقوق ماهانه آموزگاران افغان را به‌طور مستقیم او از کمک کنندگان مالی خواسته است، سرنوشت دختران افغانستان را به حال خود رها نکنند. پس از سقوط حکومت پیشین افغانستان در 15 اوت سال جاری، خدمات عمومی به‌ویژه در بخش‌های بهداشت و آموزش‌ و پرورش با بحران جدی روبرو شده‌ است.

به‌تازگی شماری از آموزگاران مدارس دولتی و پزشکان در این کشور، به‌دلیل پرداخت‌نشدن حقوق چندین ماهه و وضعیت نامطلوب اقتصادی در کابل، دست به اعتراض زده‌اند. با خروج نیروهای بین‌المللی، بیش‌تر کمک‌های مالی که قبلا به دولت افغانستان پرداخت می‌شد قطع شدند، همچنان نزدیک به 9 میلیارد دالر (دلار) دارایی بانک مرکزی کابل نیز در ایالات متحده مسدود شد. از همین‌رو چندین ماه است که کارمندان دولتی به‌ویژه آموزگاران و پزشکان حقوق دریافت نکرده‌اند.

در حالی‌که سال تعلیمی رو به‌پایان است اما تاکنون دروازه‌های مدارس به‌روی دختران بالاتر از کلاس ششم بازگشایی نشده و طالبان به‌دلیل این اقدام، از جامعه جهانی نیز هشدار دریافت کرده است. در روزهای اخیر، یک مقام طالبان به خبرگزاری «رویترز» گفته است، به‌زودی «خبرهای خوبی» در مورد آموزش دختران بزرگسال اعلام می‌شود و این گروه با یونیسف و دیگر نهادهای بین‌المللی مشغول همکاری است. headtopics.com

ادامه مطلب:
AlArabiya_Fa »

حقوق معوقه معلمان افغانستان؛ یونیسف طالبان را دور می‌زند و حمایت مستقیم می‌کندحقوق معوقه معلمان افغانستان؛ یونیسف طالبان را دور می‌زند و حمایت مستقیم می‌کند جزئیات بیشتر🔽

مارک میلی: ایران منافع ما را تهدید می‌کند/ آماده پاسخ هستیمرئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا مدعی شد: ایران خواهان رویایی آشکار با ما نیست چراکه نتیجه را می‌داند و طرف بازنده آن‌هاخواهند بود ارتش آمریکا آماده است هرآنچه را که رئیس‌جمهور در قبال ایران دستور دهد، اجرا کند و البته واکنش در خورِ توجه نیروی دریایی سپاه(((؛ عاقلان دانند

سرعت گرفتن واکسیناسیون رضایتمندی مردم را به همراه داشته است/ همچنان مراقب پیک ششم کرونا باشیممعاون اول رییس جمهور سرعت بخشیدن به روند واکسیناسیون در کشور طی سه ماه اخیر را یکی از دستاوردهای دولت سیزدهم دانست و گفت: جریان هایی در داخل و خارج کشور در تلاش هستند، با سیاه نمایی، اقدامات دولت را زیر سوال برده و یأس و ناامیدی در جامعه ایجاد کنند. حرفی از پنجاه ملیون واکسن برکت هم زدند؟! احیانا نگفتن وعده های خود را بنویسید و زمان برای اجرایی شدن آن بدهید؟!

هیئت پارلمانی اتحادیه اروپا در تایپه؛ پنتاگون: ظرفیت دفاع کامل از تایوان را داریمسفرهای پیشین هیات‌های پارلمانی به تایوان خشم پکن را برانگیخته بود. ...نگو مومن شما به همه از این حرفها می زنید، تایوان ، افغانستان ، ایران ، کوبا و... تایوان یه اهرم فشاره که اگه بلااستفاده شد، غرب فراموشش میکنه نمونه کامل حمایت غرب، افغانستانه

ایالات متحده آمریکا شرکت اسرائیلی سازنده نرم‌افزار جاسوسی پگاسوس را تحریم کردوزارت بازرگانی ایالات متحده روز چهارشنبه اعلام کرد شرکت ان‌اس‌او اسرائیل، سازنده نرم‌افزار جاسوسی پگاسوس را یک تهدید علیه امنیت ملی می‌شناسد. چه عجب از دستش درفته

آمریکا ادعای ایران درباره توقیف نفتکش در دریای عمان را تکذیب کردآمریکا ادعای ایران درباره توقیف نفتکش در دریای عمان را تکذیب کرد آمریکا ادعای سپاه پاسداران ایران مبنی بر «نجات یک نفتکش ایرانی در دریای عمان را که توسط ایالات متحده توقیف شده بود» را رد کرد.

جان وگلار، مسئول امور آموزشی افغانستان در یونیسف، به خبرگزاری «رویترز» گفت که، روی یک طرح ویژه کار می‌کنند تا حقوق آموزگاران بدون این‌که در اختیار ادارات طالبان قرار گیرد، به‌طور مستقیم به‌دست آموزگاران برسد.به گفته وگلار، به‌زودی روند ثبت‌نام تمام آموزگاران دولتی در این کشور آغاز خواهد شد و «بهترین راه کمک به آموزش دختران در افغانستان، ادامه حمایت مالی از آموزگاران است».

او از کمک کنندگان مالی خواسته است، سرنوشت دختران افغانستان را به حال خود رها نکنند.

پس از سقوط حکومت پیشین افغانستان در 15 اوت سال جاری، خدمات عمومی به‌ویژه در بخش‌های بهداشت و آموزش‌ و پرورش با بحران جدی روبرو شده‌ است.

به‌تازگی شماری از آموزگاران مدارس دولتی و پزشکان در این کشور، به‌دلیل پرداخت‌نشدن حقوق چندین ماهه و وضعیت نامطلوب اقتصادی در کابل، دست به اعتراض زده‌اند.

با خروج نیروهای بین‌المللی، بیش‌تر کمک‌های مالی که قبلا به دولت افغانستان پرداخت می‌شد قطع شدند، همچنان نزدیک به 9 میلیارد دالر (دلار) دارایی بانک مرکزی کابل نیز در ایالات متحده مسدود شد. از همین‌رو چندین ماه است که کارمندان دولتی به‌ویژه آموزگاران و پزشکان حقوق دریافت نکرده‌اند.

در حالی‌که سال تعلیمی رو به‌پایان است اما تاکنون دروازه‌های مدارس به‌روی دختران بالاتر از کلاس ششم بازگشایی نشده و طالبان به‌دلیل این اقدام، از جامعه جهانی نیز هشدار دریافت کرده است.

در روزهای اخیر، یک مقام طالبان به خبرگزاری «رویترز» گفته است، به‌زودی «خبرهای خوبی» در مورد آموزش دختران بزرگسال اعلام می‌شود و این گروه با یونیسف و دیگر نهادهای بین‌المللی مشغول همکاری است.

وحید هاشمی، مسئول برنامه‌ها و کمک‌های خارجی در وزارت معارف افغانستان گفته است که برای پیدا کردن راه‌حل مناسب، هر روز با یونیسف در حال گفت‌وگو هستند.

او افزوده است، وزارت معارف طالبان از نظر مالی با مشکل مواجه است و جامعه بین‌المللی، به‎‌خصوص آن‌هایی که برای شرایط اضطراری بودجه ویژه‌ دارند در بخش معارف کمک کنند.