یونان مرزهای دریایی خود را گسترش می‌دهد | DW | 20.01.2021

02/11/1399 12:05 ق.ظ

پارلمان یونان در حال بررسی طرحی است که محدوده آب‌های سرزمینی این کشور در دریای یونان را از شش به دوازده مایل دریایی گسترش می‌دهد. این اقدام که در توافق با آلبانی پیش می‌رود، می‌تواند پیامی به ترکیه تلقی شود.

پارلمان یونان در حال بررسی طرحی است که محدوده آب‌های سرزمینی این کشور در دریای یونان را از شش به دوازده مایل دریایی گسترش می‌دهد. این اقدام که در توافق با آلبانی پیش می‌رود، می‌تواند پیامی به ترکیه تلقی شود. این در حالی است که بسط دامنه آب‌های سرزمینی یونان در شرق اژه، می‌تواند تهدیدی علیه ترکیه و اعلان جنگ به کشور همسایه تلقی شود.

به رغم چنین واقعیتی، گئورگوس گراپتریتیس، وزیر کشور یونان، به نمایندگان پارلمان اطمینان خاطر داده که"در زمان مناسب"، مرزها در دریای اژه نیز گسترش می‌یابند.

این سخنان تنها شش روز قبل از موعد از سرگیری مذاکرات آنکارا و آتن بر سر اکتشاف گاز از میادین مشترک در مدیترانه بیان شده‌اند و می‌توان آنها را پیامی به ترکیه تلقی کرد. طبق کنوانسیون حقوق دریایی سازمان ملل که سال ۱۹۸۲ تصویب شده، هر کشوری می‌تواند مرز آب‌های سرزمینی خود را تا حداکثر ۱۲ مایل از خشکی تعیین کند. هم‌چنین هر کشور حق دارد تا ۲۰۰ مایلی نیز یک محدوده اقتصادی در آب‌ها داشته باشد. هرگونه هم‌پوشانی با منافع و تشخیص کشور دیگر اما باید با توافق طرفین حل و فصل شود؛ در غیر این صورت، سازمان ملل مرجع داوری و تصمیم‌گیری در باره اختلافات احتمالی خواهد بود.

اختلاف نظر در دریای اژه اما به دلیل کشمکش‌های سیاسی قدیمی بین همسایگان به سادگی قابل حل نیست. ترکیه کنوانسیون سازمان ملل را به رسمیت نمی‌شناسد و چون آن را امضا نکرده، ملزم به رعایت مقررات مربوطه نیست.

ادامه مطلب:
dw_persian »

به‌رغم مخالفت اروپا آلمان مرزهای خود را با برخی کشورهای همسایه بستتصمیم آلمان برای اعمال محدودیت در مرزهای آلمان با کشورهای همسایه نارضایتی اتحادیه اروپا را به همراه داشته است. 👍👏❤️ المان یک کشور خود مختار است دیگر به مهاجر کرونا دار ضرورت ندارد

آلمان مرزهای خود را با پنج کشوری که بیشترین آسیب را از کرونا دیده‌اند، می‌بنددبر اساس بیانیه وزارت بهداشت، این ممنوعیت تا ۱۷ فوریه برقرار خواهد بود و هدف از آن «محدود کردن شیوع گونۀ جدید ویروس کرونا و محافظت از جمعیت آلمان» است. واااااییییی ینی الان نمیتونم برم آلمان؟ایش باستری ژیخزهایزن

فرانسه برای مهار کرونا، مرزهای خود را به روی کشورهای غیراروپایی بستژان کاستکس، نخست وزیر فرانسه اعلام کرد که مرزهای این کشور تا اطلاع ثانوی به‌جز در موارد استثنایی به روی کشورهای غیرعضو اتحادیه اروپا بسته است.

ایران مرزهای خود را با عراق بستسخنگوی ستاد مقابله با کرونا در استان کرمانشاه گفت تردد مسافر از مرزهای این استان به عراق تا اطلاع ثانوی بسته است. - خبرگزاری آناتولی

اسرائیل و یونان بزرگترین قرارداد دفاعی خود را امضا کردند | DW | 18.04.2021دو کشور اسرائیل و یونان با هدف بسط و تحکیم روابط سیاسی و اقتصادی و دفاعی خود بزرگترین توافقنامه تأمین نیازهای دفاعی را امضا کردند. پیش از آن وزیران دفاع کشورهای امارات، قبرس، یونان و اسرائیل با یکدیگر ملاقات کرده بودند. یکی دیگه از برکات ترکیه نماینده کشورهای اروپائی از جمله روسیه نماینده خود را به رۆژئاوا در شمال سوریه فرستاده اند که بچه های بجا مانده از کشته های داعش رو تحویل بگیرند هنوز نزدیک ٦٠٠ زن و بچه داعشی ها بجا مانده در کمپ های تحت کنترل نیروهای خود رهبری کوردهای رۆژئاوا هستند

مجلس یونان در آستانه تصویب طرحی است که حریم آب‌های سرزمینی این کشور را از شش به ۱۲ مایل دریایی افزایش می‌دهد. محدوده مورد نظر، در حدفاصل غربی یونان و ایتالیا قرار دارد و موافقت نمایندگان با آن قطعی به نظر می‌رسد. نیکوس دندیاس، وزیر خارجه دولت آتن گفته است که گسترش دامنه آب‌های سرزمینی، حق مشروع این کشور است و نیازی نیست در این زمینه با کشورهای دیگر مذاکره شود.

این در حالی است که بسط دامنه آب‌های سرزمینی یونان در شرق اژه، می‌تواند تهدیدی علیه ترکیه و اعلان جنگ به کشور همسایه تلقی شود. به رغم چنین واقعیتی، گئورگوس گراپتریتیس، وزیر کشور یونان، به نمایندگان پارلمان اطمینان خاطر داده که"در زمان مناسب"، مرزها در دریای اژه نیز گسترش می‌یابند.

این سخنان تنها شش روز قبل از موعد از سرگیری مذاکرات آنکارا و آتن بر سر اکتشاف گاز از میادین مشترک در مدیترانه بیان شده‌اند و می‌توان آنها را پیامی به ترکیه تلقی کرد.

طبق کنوانسیون حقوق دریایی سازمان ملل که سال ۱۹۸۲ تصویب شده، هر کشوری می‌تواند مرز آب‌های سرزمینی خود را تا حداکثر ۱۲ مایل از خشکی تعیین کند. هم‌چنین هر کشور حق دارد تا ۲۰۰ مایلی نیز یک محدوده اقتصادی در آب‌ها داشته باشد. هرگونه هم‌پوشانی با منافع و تشخیص کشور دیگر اما باید با توافق طرفین حل و فصل شود؛ در غیر این صورت، سازمان ملل مرجع داوری و تصمیم‌گیری در باره اختلافات احتمالی خواهد بود.

اختلاف نظر در دریای اژه اما به دلیل کشمکش‌های سیاسی قدیمی بین همسایگان به سادگی قابل حل نیست.

ترکیه کنوانسیون سازمان ملل را به رسمیت نمی‌شناسد و چون آن را امضا نکرده، ملزم به رعایت مقررات مربوطه نیست. یونان بر همین اساس تنها با آلبانی برای تغییر محدوده آب‌های سرزمینی توافق کرده است.

وزیر خارجه یونان در اکتبر ۲۰۲۰ اعلام کرد که دو همسایه آماده‌اند اختلافات مربوط به مرزهای دریایی را در دیوان بین‌المللی دادگستری رفع و رجوع کنند. با سفر ناگهانی نخست‌وزیر ‌آلبانی به یونان در اوایل ژانویه، طرفین در این زمینه توافق‌نامه‌ای را احیا کردند که در اصل در سال ۲۰۰۹ برای تعیین مرزهای انحصار اقتصادی امضا شده اما هیچگاه جنبه عملی نیافته بود.

از زمان کشف حوزه‌های عظیم گاز در شرق مدیترانه میان کشورهای منطقه، ترکیه و یونان و قبرس، رقابتی برای تصرف منابع زیر دریا در گرفت. هم ترکیه و هم یونان کشتی‌های اکتشافی خود را به محدوده مربوطه اعزام کردند و آب‌های پیرامونی را جزء قلمرو آبی خود دانستند. رویارویی بالقوه دو کشور عضو پیمان ناتو، نگرانی زیادی در اتحادیه اروپا برانگیخت.

در همین زمینه: