یوسف صانعی از روحانیون منتقد حکومت ایران درگذشت

12/09/2020 09:58:00 ق.ظ

یوسف صانعی از روحانیون منتقد حکومت ایران درگذشت

ایران, شیعه

یوسف صانعی از روحانیون منتقد حکومت ایران درگذشت

\u0622\u06cc\u062a\u200c\u0627\u0644\u0644\u0647 \u0635\u0627\u0646\u0639\u06cc \u0627\u0632 \u0645\u0631\u0627\u062c\u0639 \u062a\u0642\u0644\u06cc\u062f \u0634\u06cc\u0639\u0647 \u0648 \u0645\u0646\u062a\u0642\u062f\u0627\u0646 \u062d\u06a9\u0648\u0645\u062a \u0627\u06cc\u0631\u0627\u0646 \u062f\u0631 \u06f8\u06f3 \u0633\u0627\u0644\u06af\u06cc \u062f\u0631\u06af\u0630\u0634\u062a.\n\n

آیت‌الله صانعی از مراجع تقلید شیعه و منتقدان حکومت ایران در ۸۳ سالگی درگذشت.دفتر این مرجع تقلید شیعیان روز گذشته در اطلاعیه‌ای ضمن اشاره به حادثه ای که به شکستگی در ناحیه دست و لگن وی منجر شده از بستری شدن آقای صانعی در بیمارستان نکوئی قم خبر داده بود.

دفتر آقای صانعی همچنین اعلام کرد که طبق وصیت ایشان، در ایام کرونا هیچگونه مراسمی برگزار نمی ‌شود.یوسف صانعی در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ یکی از روحانیون نزدیک به روح الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی بود و سمت‌هایی را در سال‌های ابتدایی انقلاب بر عهده داشت، اما در دوران رهبری علی خامنه‌ای به یکی از منتقدان حکومت تبدیل شد. آقای صانعی از سال ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۴ دادستان کل کشور بود و پیش از آن نیز به عنوان یکی از فقهای شورای نگهبان انتخاب شده بود.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

دوازدهمین روز اعتراضات در ایران؛ شمار هشتگ‌های مهسا امینی از ۱۳۰ میلیون عبور کرد

دور جدید اعتراضات مردمی در ایران که از ۲۵ شهریور با کشته شدن مهسا امینی، شهروند ایرانی ساکن سقز در اثر ضرب و شتم مأموران گشت ارشاد تهران آغاز شد، وارد دوازدهمین روز خود شده است. ادامه مطلب >>

آیت‌الله صانعی در بیمارستان بستری شدآیت‌الله صانعی در بیمارستان بستری شد | آیت‌الله یوسف صانعی از مراجع تقلید به دلیل شکستگی استخوان لگن پا در یکی از بیمارستان‌های قم بستری شد

آیت الله صانعی درگذشتآیت‌الله العظمی صانعی دار فانی را وداع گفت آیت‌الله العظمی یوسف صانعی که در بیمارستانی در قم بستری بود، امروز درگذشت.

منوچهر طیاب به خاک سپرده شدمنوچهر طیاب به خاک سپرده شد پیکر مرحوم منوچهر طیاب، مستندسازی که چهارم شهریور بر اثر ابتلا به سرطان درگذشت، ۱۷ روز پس از درگذشتش در وین پایتخت اتریش، در آرامگاه مرکزی این شهر به خاک سپرده شد

آیت‌الله صانعی در بیمارستان نکوئی قم بستری شدرئیس دفتر آیت الله العظمی صانعی به ایلنا گفت که این مرجع تقلید از شب گذشته در یکی از بیمارستان های قم بستری شده است.

آیت‌الله‌العظمی یوسف‌صانعی دعوت حق را لبیک گفتآیت‌الله‌العظمی یوسف‌صانعی از مراجع تقلید که به دلیل شکستگی استخوان لگن در یکی از بیمارستان‌های قم بستری شده بود، هنگام اذان صبح امروز درگذشت.

محل تدفین آیت الله یوسف صانعی در قم مشخص شدفرزند ارشد آیت الله یوسف صانعی با تأکید بر این که طبق وصیت پدرش برای جلوگیری از شیوع کروناویروس در میان مردم، هیچ مراسمی برگزار نخواهیم کرد، محل تدفین این مرجع تقلید شیعیان را اعلام کرد.

Aa آیت‌الله صانعی از مراجع تقلید شیعه و منتقدان حکومت ایران در ۸۳ سالگی درگذشت.یکی از اعضای دفتر این مرجع تقلید روز جمعه در گفت‌وگو با ایرنا، افزود: آیت‌الله صانعی شب گذشته به دلیل پیچ‌خوردگی پا، دچار شکستگی استخوان لگن و همچنین مچ دست شده‌اند.به گزارش ایسنا، پیگیری‌ها از دفتر ایشان در تهران مبنی بر این است که وی صبح امروز در بیمارستان نکویی شهر قم درگذشته است.به گزارش ایسنا، مراسم خاکسپاری این مستندساز که چهارم شهریور ماه در وین از دنیا رفت، روز جمعه 21 شهریورماه در آرامگاه مرکزی این شهر در اتریش انجام شد.

دفتر این مرجع تقلید شیعیان روز گذشته در اطلاعیه‌ای ضمن اشاره به حادثه ای که به شکستگی در ناحیه دست و لگن وی منجر شده از بستری شدن آقای صانعی در بیمارستان نکوئی قم خبر داده بود. دفتر آقای صانعی همچنین اعلام کرد که طبق وصیت ایشان، در ایام کرونا هیچگونه مراسمی برگزار نمی ‌شود. به گفته وی، حال عمومی آیت‌الله صانعی مطلوب است اما به دلیل وضعیت جسمانی که دارند مشکلاتی نیز وجود دارد. یوسف صانعی در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ یکی از روحانیون نزدیک به روح الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی بود و سمت‌هایی را در سال‌های ابتدایی انقلاب بر عهده داشت، اما در دوران رهبری علی خامنه‌ای به یکی از منتقدان حکومت تبدیل شد. او که ارادت زایدالوصفی به اهل بیت (علیهم السلام) و علوم آل محمد(صلی الله علیه و اله و سلم) داشت، بهترین ایام و اوقاتش مطالعه، تدریس و تألیف فقه و فقاهت بود و از این جهت آثار بجای مانده از ایشان سرمایه‌ای ماندگار برای حوزه‌های علمیه، جامعه اسلامی و جوامع بشری خواهد بود. آقای صانعی از سال ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۴ دادستان کل کشور بود و پیش از آن نیز به عنوان یکی از فقهای شورای نگهبان انتخاب شده بود.. وی همچنین یکی از حامیان جنش سبز پس از انتخابات مناقشه برانگیز سال ۱۳۸۸ بود و پس از اینکه رهبران این جنبش اعتراضی حصر شدند بارها نسبت به این موضوع اعتراض کرد.

دفتر وی در قم در سال ۱۳۸۸ بارها مورد حمله تندروها قرار گرفت و در دی ماه ۱۳۸۸ نیز جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در نامه‌ای به امضای محمد یزدی اعلام کرد که یوسف صانعی فاقد ملاک‌های لازم برای تصدی مرجعیت است.. برخی از اعضای جامعه مدرسین نظرات فقهی آقای صانعی را بدعت توصیف کرده‌اند. آیت‌الله یوسف صانعی و میرحسین موسوی خبرگزاری مهر برخی از فتواهای مورد مناقشه آقای صانعی از جمله فتواهای مورد مناقشه وی، بین تندروهای مذهبی تساوی دیه زن و مرد، منع ازدواج موقت برای مرد مسلمان متأهل که با همسرش زندگی می کند، محرم دانستن فرزندخواندگان به مرد و زنی که آنها را به فرزندی پذیرفته‌اند، تردید در جاری شدن حکم ارتداد در مورد کسانی که آگاهانه و از روی تحقیق دین خود را عوض کرده اند، ارث بردن غیر مسلمان از مسلمان و مشروط دانستن ازدواج مجدد مرد مسلمان به رضایت همسر اول و ..  انتهای پیام. عنوان می‌شود.

وی همچنین سن بلوغ دختران را ۱۳ سالگی عنوان کرده بود و درباره قضاوت زنان نیز معتقد بود که ذکوریت در قضاوت خصوصیت ندارد. آقای صانعی چند روز پس از حصر میرحسین موسوی، زهرا رهنورد، مهدی کروبی و فاطمه کروبی در بیانیه‌ای نوشت: «جای بسی تاسف و تعجب است که برخی از افراد، اعتراض معترضین سیاسی را در جامعه فاقد هر گونه پایگاه و جایگاهی دانسته و آن را دروغ و حیله پنداشته ولی با داشتن تمامی قدرت های تبلیغی و رسانه ای از برگزاری یک دادگاه صالح علنی عاجز هستند تا در آن معترضان و منتقدان سیاسی نیز بتوانند از نظرات خود دفاع کنند و در نهایت جامعه خود قضاوت کند که حق با کیست؟» با این وجود وی در سال‌های اخیر کمتر سخنرانی و اظهار نظر سیاسی کرده بود. هم‌رسانی این مطلب: .