یهودی‌کشی در اوکراین؛ از هیتلر تا پوتین

09/12/1400 04:56:00 ب.ظ

این روزها قلب کی‌یف ناآرام است و هجوم ارتش روسیه به خاک اوکراین بر همه ساکنان این کشور تاثیر گذاشته است. اما وضعیت فاجعه‌بار جنگ، برای یهودیان این کشور بسیار اسفناک‌تر است.

این روزها قلب کی‌یف ناآرام است و هجوم ارتش روسیه به خاک اوکراین بر همه ساکنان این کشور تاثیر گذاشته است. اما وضعیت فاجعه‌بار جنگ، برای یهودیان این کشور بسیار اسفناک‌تر است. جنگ اوکراین اگرچه خانه و کاشانه خیلی‌ها را از میان برد، اما خاطره تلخ هلوکاست را بار دیگر برای یهودیان این کشور زنده کرد.

اگر چشم‌اندازی از فروپاشی دولت مرکزی اوکراین قابل پیش‌بینی باشد، یهودیان شاید آینده‌ای تاریک‌تر از دیگر شهروندان این کشور خواهند داشت.

اوکراین البته در این میان سهم بسیار اندکی از یهودی‌ستیزی داشت. تاریخ یهودیان در اوکراین به بیش از هزار سال پیش بازمی‌گردد. جوامع یهودی از زمان کیوان روس (اواخر قرن نهم تا اواسط قرن سیزدهم) در قلمرو اوکراین ساکن بوده‌اند و بسیاری از سنت‌های متمایز الهیات و فرهنگی یهودی مدرن، مانند حسیدیسم را توسعه بخشیدند.

مراسم افتتاحیه یک کنیسه نمادین در کی‌یف در می ۲۰۲۱ در یادبود قرنیان هلوکاست در اوکراین با وجود قرن‌ها یهودی‌ستیزی آشکار، تخمین زده می‌شود که در آستانه جنگ جهانی دوم بیش از یک و نیم میلیون یهودی در اوکراین کنونی زندگی می‌کردند. تقریباً یک میلیون نفر از این یهودیان در هولوکاست کشته شدند، اما سرشماری سال ۱۹۸۹ تخمین زد که در این سال و قبل از انحلال اتحاد جماهیر شوروی، نزدیک به نیم میلیون یهودی در اوکراین زندگی می‌کردند. headtopics.

ادامه مطلب:
RadioFarda‌|‌راديو فردا »
Loading news...
Failed to load news.

سلمان رشدی: نویسنده با قدرت کلماتش می‌تواند بیش از دشمنانش دوام بیاورد

سلمان رشدی، نویسنده بریتانیایی هندی‌الاصل می‌گوید: «نویسندگان می‌توانند از دشمنانشان، بیشتر دوام بیاورند.» ادامه مطلب >>

آيا يهوديان اوكراين وضعيتشان از فلسطينيان در خاك و وطن خودشون زير تيغ قتل عام و كودك كشي و جنايت و نژادپرستي اسراييلي ها بدتر است ؟ بعيد ميدونم

روسیه اعلام کرد که به تمام یگان‌های این کشور دستور داده شده که از همه جهات به اوکراین حمله کنندروسیه اعلام کرد که به تمام یگان‌های این کشور دستور داده شده که از همه جهات به اوکراین حمله کنند

آیا 'پوتین' با حمله به اوکراین به دنبال احیای شوروی سابق است؟یک کارشناس ارشد مسائل بین الملل،با بیان این که غرب امیدوار است که با طیفی از تحریم های اقتصادی، دیپلماتیک و بسیج افکار عمومی هزینه حمله به اوکراین را برای کرملین بالا ببرد، تصریح کرد: دورنمای تبدیل شدن اوکراین به باتلاقی برای سربازان روسی به اضافه اثر تحریم‌ها ممکن است روسیه را تشویق به یک راه حل مرضی‌الطرفین کند.

کاخ کرملین: هیات روسی به منظور مذاکره با طرف اوکراینی وارد شهر گومل بلاروس شده است- خبرگزاری آناتولی زلنسکی: پیشنهاد برگزاری مذاکرات با روسیه در استانبول، باکو، ورشو یا بوداپست به جای بلاروس به دلیل استفاده از خاک این کشور در حمله به اوکراین را دادیم

کی‌یف کاملا تحت کنترل ارتش اوکراین استپایتخت اوکراین به طور کامل تحت کنترل ارتش این کشور قرار دارد. - خبرگزاری آناتولی

صدراعظم آلمان: پوتین در پی‌ تشکیل امپراطوری روسیه استصدراعظم آلمان: پوتین در پی‌ تشکیل امپراطوری روسیه است

پروین: مخالف خصوصی‌سازی هستم/ داربی، تعیین‌کننده قهرمان لیگ برتر استعلی پروین: *هر موقع گل‌محمدی را در تلویزیون می‌بینیم، در حال نالیدن است *مخالف خصوصی‌سازی هستم *داربی، تعیین‌کننده قهرمان لیگ برتر است خصوصی سازی وقتی خوبه که پروین مالک پرسپولیس باشه وگرنه ایشون مخالفش هست!