باستان‌شناسی, حفاری‌های باستان‌شناسی در ایران, تپه باستانی سِگزآباد

باستان‌شناسی, حفاری‌های باستان‌شناسی در ایران

یافته‌های باستان‌شناسی در ایران: دیگ‌های سفالی برای تدفین نوزادان | DW | 22.09.2021

باستان‌شناسان در ایران می‌گویند، بخش زیادی از گورهای گورستان نویافته تپه باستانی سگزآباد، مربوط به عصر آهن دو و سه هستند. بخشی از این گورها به تدفین نوزادان و کودکان اختصاص داشته که گاه در دیگ‌ سفالی دفن شده‌اند.

22/09/2021 03:37:00 ب.ظ

باستان‌شناسان در ایران می‌گویند، بخش زیادی از گورهای گورستان نویافته تپه باستانی سگزآباد، مربوط به عصر آهن دو و سه هستند. بخشی از این گورها به تدفین نوزادان و کودکان اختصاص داشته که گاه در دیگ‌ سفالی دفن شده‌اند.

باستان‌شناسان در ایران می‌گویند، بخش زیادی از گورهای گورستان نویافته تپه باستانی سگزآباد، مربوط به عصر آهن دو و سه هستند. بخشی از این گورها به تدفین نوزادان و کودکان اختصاص داشته که گاه در دیگ‌ سفالی دفن شده‌اند.

باستان‌شناسان ایران در کاوش‌های خود در تپه باستانی سِگزآباد در دشت قزوین دریافته‌اند که بخش زیادی از گورهای گورستان نویافته عصرآهن دو و سه در قره‌تپه، به تدفین نوزادان و کودکان در سنین مختلف اختصاص یافته است.بنا بر گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، اجساد این کودکان با روش‌های گوناگون درون ظروف آشپزخانه‌ای و به صورت تک‌نفره به همراه هدیه‌های تدفینی یا در گورهای چندنفره و در کنار بزرگسالان قرار گرفته‌اند.

آخرین دیدار مرکل با اردوغان در مقام رهبر آلمان نفتالی بنت: امیدوارم عراق و لبنان خود را از «چنگال خفه‌کننده» سپاه پاسداران خلاص کنند هنرمندان روس پس از فیلمبرداری نخستین فیلم در فضا به زمین بازگشتند

این گورستا‌ن‌های نویافته مربوط به عصر آهن دو و سه هستند؛ قدمت این گورها به گفته سرپرست هیئت کاوش، به ۱۰۵۰ تا ۸۲۰ پیش از میلاد می‌رسد.به گفته مصطفی ده‌پهلوان، سرپرست هیئت باستان‌شناسی سگزآباد قزوین، تاریخ‌گذاری مطلق یافته‌ها با کمک مؤسسه باستان‌شناسی دانشگاه ورشو انجام گرفته است.

پژوهشگران یافته‌های جدید را در راستای پاسخ به ابهامات باستان‌شناسی حوزه شمال فلات ایران در عصر آهن دو و سه با اهمیت می‌دانند.شیوه‌های مختلف تدفین در ۶۵ گورسرپرست هیئت باستان‌شناسی سگزآباد قزوین می‌گوید: «در کاوشِ ترانشه ۱۲ در تابستان ۱۳۹۸ شواهد مهمی از چهار لایه تدفین روی هم، در سطح گسترده‌ای یافت شد». به گفته این کارشناس در آن زمان به دلیل محدودیت زمان و کمبود اعتبار مالی، کاوش در لایه‌های زیرین امکان‌پذیر نبود. به گفته ده‌پهلوان هدف اصلی ادامه کاوش در تابستان ۱۴۰۰، دستیابی به لایه‌های پایانی گورستان نویافته بود. headtopics.com

باستان‌شناسان می‌گویند در تدفین‌های تک نفره معمولاً افراد به صورت جنینی در گور قرار می‌گرفته‌انددر پژوهش‌های باستان‌شناسی، باستان‌شناسان با تهیه نقشه و تعیین یک نقطه مبدأ، برای ایجاد نظم در عملیات کاوش، تمامی سطح منطقه را به صورت شطرنجی با توجه به نقطه مبدأ شبکه‌بندی می‌کنند. باستان‌شناسان به این شبکه‌‌ها ترانشه می‌گویند.

دویچه وله را در اینستاگرام دنبال کنیدده‌پهلوان در مصاحبه با پژوهشگاه میراث فرهنگی و هنری گفته است: «در ترانشه ۱۲ تاکنون ۶۵ گور به ثبت رسیده که به سه شیوه‌ی تدفین‌های صندوقی یا چهارچینه خشتی، گودالی در خاکستر و ظروف پخت و پز بوده که در جهت‌های شمالی ـ جنوبی، شمال‌غربی ـ جنوب‌شرقی و شرقی ـ غربی قرار داشته‌اند.»

به گفته ده‌پهلوان، تدفین‌های صندوقی یا چهارچینه خشتی معمولاً به دو صورت تک نفره و چند نفره هستند.تدفین نوزادان و کودکاناین باستان‌شناس می‌گوید در تدفین‌های تک نفره معمولاً افراد به صورت جنینی در گور قرار می‌گرفته‌اند.به گفته ده‌پهلوان، بخش زیادی از گورهای این گورستان شامل تدفین‌های نوزادان و کودکان در سنین مختلف به شیوه‌های گوناگون است؛"در داخل ظروف آشپزخانه‌ای، به صورت تک نفره با هدایای تدفینی و یا در گورهای چند نفره در کنار بزرگسالان."

این باستان‌شناس ادامه می‌دهد: «دیگ‌های سفالی پخت و پز را به تدفین جنین و نوزادان اختصاص داده‌اند.»یافته‌های باارزش در مورد فرهنگ و اقتصاد یافته‌های موجود در این گورها متفاوت‌اند؛ از بقایای جانورانی"که نشان از تدفین حیوانات در کنار مردگان دارد" تا مهر استوانه‌ای به سبک محلی و آشوری"که نشان از جایگاه قابل توجه این محوطه در حوزه فرهنگی آشور دارد". headtopics.com

جوزپ بورل می‌گوید فعلا نمی‌خواهد در مورد ایران به گزینه «ب» فکر کند رئیس جمهور دوشنبه شب با مردم سخن می گوید لیونل مسی؛ پشت پرده ماه‌های نخست فوق ستاره آرژانتینی در پاریس - BBC News فارسی

پژوهشگران در حال بررسی یافته‌ها در تپه باستانی سگزآباد دشت قزوینبه گفته سرپرست هیئت باستان‌شناسی مستقر در قره تپه سگزآباد قزوین، یافته‌ها در این سایت باستان‌شناسی «حاکی از تعاملات و پیوندهای فرهنگی و اقتصادی ساکنان این محوطه با مناطق دوردست لبه غربی فلات ایران و حوزه سیاسی ـ فرهنگی حکومت‌هایی از قبیل آشور و حوزه‌های فرهنگی غرب، شمال و شمال‌غرب ایران است.»

تپه سِگزآباد واقع در دشت قزوین در منطقه بوئین زهرا یکی از تپه‌های باستانی ایران است که قدمت آن به اواخر هزاره دهم پیش از میلاد تا دوره هخامنشی بازمی‌گردد. دوره استقرار عصر آهن نیز در این منطقه تأیید شده است.کاوش‌های باستان‌شناسی در این مجموعه از سال ۱۳۴۹ به سرپرستی عزت الله نگهبان، پدر باستان‌شناسی ایران آغاز شد و تاکنون توسط دانشکده باستان‌شناسی دانشگاه تهران ادامه دارد.

ادامه مطلب: DW فارسی »

بدون شرح | euronews: تصاویر اخبار بین‌المللی بدون شرح و تفسیر

بدون شرح | euronews: تصاویر اخبار بین‌المللی بدون شرح و تفسیر

جو بایدن در سازمان ملل: به عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای پایبندیمجو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا طی سخنرانی خود در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد تاکید کرد که ایالات متحده به همراه متحدان به عدم دستیابی ایران به سلاح پاکستان هسته ایو کسی ندید چرا ؟؟؟

اعدام دو نفر از جمله یک شهروند افغانستانی در زندان‌های ایران

بحران کرونا در ایران از زبان وزیر بهداشت؛ «اوضاع بسیار خراب است»بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت ایران با اشاره به وضعیت کرونا در ایران در جلسه کمیته کشوری علمی کووید-19، گفت: «فکر نکنید همه جا مانند مسیح دانشوری و *⚜️تصـفيـر الضـريـبه📲* *🔱تصـفيـر الضـريـبه📲* *⚜️تصـفيـر الضـريـبه📲* *⚜️غـرامات التأخـير📲* *🔱غـرامات التأخـير📲* *⚜️غـرامات التأخـير📲* *⚜️غـرامات الضبط الميداني📲* *🔱غـرامات الضبط الميداني📲* *⚜️غـرامات الضبط الميداني📲

وزارت اطلاعات ایران از ادامه فعالیت اتاقی در کلاب هاوس 'جلوگیری' کرد - BBC News فارسیبرخی از فعالان سیاسی در اریان به بی بی سی فارسی گفته‌اند که وزارت اطلاعات ایران یکی از مسئولان اتاق‌های 'جنبش سبز و 'دغدغه های ایران' را در کلاب هاوس احضار و او را 'تهدید' کرده است که اگر فعالیت این کلابها ادامه یابد، با 'پیگرد قضائی و بازداشت' روبرو خواهد شد. به نظر می رسد این نخستین بار است که دستگاه امنیتی ایران مستقیما دست به اعمال محدودیت بر فعالیت کاربران کلاب هاوس می‌زند. سابقه فعلي افراد رو بگيد! شاهسوندي شاگرد جلاد اوين و مهره وزارت اطلاعات است!

اسرائیل در واکنش به سخنرانی رئیسی برای سازمان ملل؛ پر از دروغ و بدبینی بود

شناسایی 17433 بیمار مبتلا به کرونا در ایران طی یک روزطی شبانه‌ روز گذشته 17 هزار و 433 مورد جدید ابتلا به کرونا در ایران شناسایی شده و 286 بیمار نیز جان باختند. - خبرگزاری آناتولی ‌ و همچنین طی شبانه روز گذشته ۳۰۴ کرونایی در ترکیه جان باخته اند