یافته‌های باستان‌شناسی در ایران: دیگ‌های سفالی برای تدفین نوزادان | DW | 22.09.2021

31/06/1400 03:37:00 ب.ظ

باستان‌شناسان در ایران می‌گویند، بخش زیادی از گورهای گورستان نویافته تپه باستانی سگزآباد، مربوط به عصر آهن دو و سه هستند. بخشی از این گورها به تدفین نوزادان و کودکان اختصاص داشته که گاه در دیگ‌ سفالی دفن شده‌اند.

باستان‌شناسی, حفاری‌های باستان‌شناسی در ایران

باستان‌شناسان در ایران می‌گویند، بخش زیادی از گورهای گورستان نویافته تپه باستانی سگزآباد، مربوط به عصر آهن دو و سه هستند. بخشی از این گورها به تدفین نوزادان و کودکان اختصاص داشته که گاه در دیگ‌ سفالی دفن شده‌اند.

باستان‌شناسان در ایران می‌گویند، بخش زیادی از گورهای گورستان نویافته تپه باستانی سگزآباد، مربوط به عصر آهن دو و سه هستند. بخشی از این گورها به تدفین نوزادان و کودکان اختصاص داشته که گاه در دیگ‌ سفالی دفن شده‌اند.

باستان‌شناسان ایران در کاوش‌های خود در تپه باستانی سِگزآباد در دشت قزوین دریافته‌اند که بخش زیادی از گورهای گورستان نویافته عصرآهن دو و سه در قره‌تپه، به تدفین نوزادان و کودکان در سنین مختلف اختصاص یافته است.بنا بر گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، اجساد این کودکان با روش‌های گوناگون درون ظروف آشپزخانه‌ای و به صورت تک‌نفره به همراه هدیه‌های تدفینی یا در گورهای چندنفره و در کنار بزرگسالان قرار گرفته‌اند.

این گورستا‌ن‌های نویافته مربوط به عصر آهن دو و سه هستند؛ قدمت این گورها به گفته سرپرست هیئت کاوش، به ۱۰۵۰ تا ۸۲۰ پیش از میلاد می‌رسد.به گفته مصطفی ده‌پهلوان، سرپرست هیئت باستان‌شناسی سگزآباد قزوین، تاریخ‌گذاری مطلق یافته‌ها با کمک مؤسسه باستان‌شناسی دانشگاه ورشو انجام گرفته است.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

آغاز هفته یازدهم اعتراضات در ایران؛ گزارش‌ها از اعتصاب کارکنان ذوب آهن اصفهان

آخرین اخبار و گزارش‌های مرتبط با رویدادهای ایران در روز شنبه پنجم آذر (۲۶ نوامبر) را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید. ادامه مطلب >>

جو بایدن در سازمان ملل: به عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای پایبندیمجو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا طی سخنرانی خود در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد تاکید کرد که ایالات متحده به همراه متحدان به عدم دستیابی ایران به سلاح پاکستان هسته ایو کسی ندید چرا ؟؟؟

اعدام دو نفر از جمله یک شهروند افغانستانی در زندان‌های ایران

بحران کرونا در ایران از زبان وزیر بهداشت؛ «اوضاع بسیار خراب است»بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت ایران با اشاره به وضعیت کرونا در ایران در جلسه کمیته کشوری علمی کووید-19، گفت: «فکر نکنید همه جا مانند مسیح دانشوری و *⚜️تصـفيـر الضـريـبه📲* *🔱تصـفيـر الضـريـبه📲* *⚜️تصـفيـر الضـريـبه📲* *⚜️غـرامات التأخـير📲* *🔱غـرامات التأخـير📲* *⚜️غـرامات التأخـير📲* *⚜️غـرامات الضبط الميداني📲* *🔱غـرامات الضبط الميداني📲* *⚜️غـرامات الضبط الميداني📲

وزارت اطلاعات ایران از ادامه فعالیت اتاقی در کلاب هاوس 'جلوگیری' کرد - BBC News فارسیبرخی از فعالان سیاسی در اریان به بی بی سی فارسی گفته‌اند که وزارت اطلاعات ایران یکی از مسئولان اتاق‌های 'جنبش سبز و 'دغدغه های ایران' را در کلاب هاوس احضار و او را 'تهدید' کرده است که اگر فعالیت این کلابها ادامه یابد، با 'پیگرد قضائی و بازداشت' روبرو خواهد شد. به نظر می رسد این نخستین بار است که دستگاه امنیتی ایران مستقیما دست به اعمال محدودیت بر فعالیت کاربران کلاب هاوس می‌زند. سابقه فعلي افراد رو بگيد! شاهسوندي شاگرد جلاد اوين و مهره وزارت اطلاعات است!

اسرائیل در واکنش به سخنرانی رئیسی برای سازمان ملل؛ پر از دروغ و بدبینی بود

شناسایی 17433 بیمار مبتلا به کرونا در ایران طی یک روزطی شبانه‌ روز گذشته 17 هزار و 433 مورد جدید ابتلا به کرونا در ایران شناسایی شده و 286 بیمار نیز جان باختند. - خبرگزاری آناتولی ‌ و همچنین طی شبانه روز گذشته ۳۰۴ کرونایی در ترکیه جان باخته اند

بقایای جسد نوزادان در کاوش‌های باستان‌شناسی در تپه باستانی سِگزآباد در دشت قزوین باستان‌شناسان ایران در کاوش‌های خود در تپه باستانی سِگزآباد در دشت قزوین دریافته‌اند که بخش زیادی از گورهای گورستان نویافته عصرآهن دو و سه در قره‌تپه، به تدفین نوزادان و کودکان در سنین مختلف اختصاص یافته است.هسته‌ای پایبند است.استان‌وایر- بر اساس گزارش رسانه‌های حقوق بشری ایران، طی روزهای گذشته دو نفر از جمله یک تبعه افغانستان در زندان‌های ایران اعدام شده‌اند.بقیه‌الله و .

بنا بر گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، اجساد این کودکان با روش‌های گوناگون درون ظروف آشپزخانه‌ای و به صورت تک‌نفره به همراه هدیه‌های تدفینی یا در گورهای چندنفره و در کنار بزرگسالان قرار گرفته‌اند. این گورستا‌ن‌های نویافته مربوط به عصر آهن دو و سه هستند؛ قدمت این گورها به گفته سرپرست هیئت کاوش، به ۱۰۵۰ تا ۸۲۰ پیش از میلاد می‌رسد. Advertisement این سخنان رئیس جمهوری آمریکا در حالی بیان شد که سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران سه‌شنبه، ساعاتی پیش از آن، اعلام کرد کشورش طی هفته‌های آتی مذاکرات هسته‌ای را از سر خواهد گرفت. به گفته مصطفی ده‌پهلوان، سرپرست هیئت باستان‌شناسی سگزآباد قزوین، تاریخ‌گذاری مطلق یافته‌ها با کمک مؤسسه باستان‌شناسی دانشگاه ورشو انجام گرفته است. خبرگزاری هرانا نیز از اعدام یک شهروند اهل افغانستان در زندان تایباد واقع در استان خراسان رضوی خبر داده است. پژوهشگران یافته‌های جدید را در راستای پاسخ به ابهامات باستان‌شناسی حوزه شمال فلات ایران در عصر آهن دو و سه با اهمیت می‌دانند.» او در گفتگو با خبرنگار «ایرنا» در نیویورک با اشاره به این‌که «لازم است قبل از آغاز مذاکرات، تیم سیاست خارجی دولت (رئیسی) جمع بندی نهایی خود در خصوص کم و کیف گفتگوها را انجام دهد. شیوه‌های مختلف تدفین در ۶۵ گور سرپرست هیئت باستان‌شناسی سگزآباد قزوین می‌گوید: «در کاوشِ ترانشه ۱۲ در تابستان ۱۳۹۸ شواهد مهمی از چهار لایه تدفین روی هم، در سطح گسترده‌ای یافت شد». من 9 استان را رفتم و تمام آی‌سی‌یو‌های آن را دیده‌ام.

به گفته این کارشناس در آن زمان به دلیل محدودیت زمان و کمبود اعتبار مالی، کاوش در لایه‌های زیرین امکان‌پذیر نبود.» پیش‌تر خبرهایی درباره احتمال انجام دیدارهایی میان هیات‌های کشورهای اروپایی با طرف ایرانی در حاشیه نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک مخابره شده است. 📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید:. به گفته ده‌پهلوان هدف اصلی ادامه کاوش در تابستان ۱۴۰۰، دستیابی به لایه‌های پایانی گورستان نویافته بود. باستان‌شناسان می‌گویند در تدفین‌های تک نفره معمولاً افراد به صورت جنینی در گور قرار می‌گرفته‌اند در پژوهش‌های باستان‌شناسی، باستان‌شناسان با تهیه نقشه و تعیین یک نقطه مبدأ، برای ایجاد نظم در عملیات کاوش، تمامی سطح منطقه را به صورت شطرنجی با توجه به نقطه مبدأ شبکه‌بندی می‌کنند. به گفته این منبع انریکه مورا، هماهنگ کننده مذاکرات وین نیز در نیویورک است تا با همتایان خود از گروه 1+4 و ایران درباره پرونده هسته‌ای تهران مشورت کند. باستان‌شناسان به این شبکه‌‌ها ترانشه می‌گویند. دویچه وله را در اینستاگرام دنبال کنید ده‌پهلوان در مصاحبه با پژوهشگاه میراث فرهنگی و هنری گفته است: «در ترانشه ۱۲ تاکنون ۶۵ گور به ثبت رسیده که به سه شیوه‌ی تدفین‌های صندوقی یا چهارچینه خشتی، گودالی در خاکستر و ظروف پخت و پز بوده که در جهت‌های شمالی ـ جنوبی، شمال‌غربی ـ جنوب‌شرقی و شرقی ـ غربی قرار داشته‌اند. ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه نیز به دیدارهایی احتمالی میان مقامات ایران و قدرت‌های جهانی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل اشاره کرد..

» به گفته ده‌پهلوان، تدفین‌های صندوقی یا چهارچینه خشتی معمولاً به دو صورت تک نفره و چند نفره هستند. تدفین نوزادان و کودکان این باستان‌شناس می‌گوید در تدفین‌های تک نفره معمولاً افراد به صورت جنینی در گور قرار می‌گرفته‌اند. لیز تراس، وزیر خارجه جدید بریتانیا نیز دوشنبه در بیانیه‌ای گفت:‌ «بریتانیا، آمریکا و شرکای بین‌المللی ما متعهد به رسیدن به توافق هستیم، اما هر روز که ایران این مذاکرات را به تاخیر می‌اندازد در حالی که برنامه اتمی خود را تقویت می‌کند، فضای کمتری هم برای دیپلماسی باقی می‌ماند. به گفته ده‌پهلوان، بخش زیادی از گورهای این گورستان شامل تدفین‌های نوزادان و کودکان در سنین مختلف به شیوه‌های گوناگون است؛"در داخل ظروف آشپزخانه‌ای، به صورت تک نفره با هدایای تدفینی و یا در گورهای چند نفره در کنار بزرگسالان." این باستان‌شناس ادامه می‌دهد: «دیگ‌های سفالی پخت و پز را به تدفین جنین و نوزادان اختصاص داده‌اند. این مذاکرات پس از انجام 6 دور با روی کار آمدن ابراهیم رئیسی، در 20 ژوئن متوقف شد و تاکنون تاریخ جدیدی برای از سرگیری آن تعیین نشده است.» یافته‌های باارزش در مورد فرهنگ و اقتصاد  یافته‌های موجود در این گورها متفاوت‌اند؛ از بقایای جانورانی"که نشان از تدفین حیوانات در کنار مردگان دارد" تا مهر استوانه‌ای به سبک محلی و آشوری"که نشان از جایگاه قابل توجه این محوطه در حوزه فرهنگی آشور دارد". از طرفی، مسعود پزشکیان، عضو کمیسیون بهداشت مجلس ایران نیز گفته است که در دولت رئیسی سفارش خرید واکسن صورت نگرفته است.

پژوهشگران در حال بررسی یافته‌ها در تپه باستانی سگزآباد دشت قزوین به گفته سرپرست هیئت باستان‌شناسی مستقر در قره تپه سگزآباد قزوین، یافته‌ها در این سایت باستان‌شناسی «حاکی از تعاملات و پیوندهای فرهنگی و اقتصادی ساکنان این محوطه با مناطق دوردست لبه غربی فلات ایران و حوزه سیاسی ـ فرهنگی حکومت‌هایی از قبیل آشور و حوزه‌های فرهنگی غرب، شمال و شمال‌غرب ایران است.» تپه سِگزآباد واقع در دشت قزوین در منطقه بوئین زهرا یکی از تپه‌های باستانی ایران است که قدمت آن به اواخر هزاره دهم پیش از میلاد تا دوره هخامنشی بازمی‌گردد. دوره استقرار عصر آهن نیز در این منطقه تأیید شده است. کاوش‌های باستان‌شناسی در این مجموعه از سال ۱۳۴۹ به سرپرستی عزت الله نگهبان، پدر باستان‌شناسی ایران آغاز شد و تاکنون توسط دانشکده باستان‌شناسی دانشگاه تهران ادامه دارد. تاریخ . روزنامه «همشهری» در گزارشی به تخلف در صدور گواهی واکسن آسترازنکا در ایران پرداخته است.