یارسان بعد از انقلاب اسلامی؛ حکایت یک کوچ دسته‌جمعی

30/06/1399 11:09:00 ق.ظ

این گزارش،داستان علی مرادی از اقلیتهای_مذهبی یارسان است که در ۱۵سالگی مجبور به کوچ از کرمانشاهان شد. دست سرنوشت «علی مرادی» را از تبعید در عراق به شمال اروپا آورد و با همت خود، تا عضویت در شورای یکی از شهرهای فنلاند پیش رفت. گزارشی از KambizGhafouri

*** بدین‌گونه، هیچ گزینه‌ دیگری به انتخاب‌های مردم در همه‌پرسی نظام آینده اضافه نشد و جمهوری اسلامی در فروردین ۱۳۵۸ با دو گزینه آری یا نه به پرسش گذاشته شد.

نام «اسلامی» در شکل نظام، برای هراس اقلیت‌های غیرمسلمان کافی بود، اما فاجعه اصلی برای خیلی از آنان در راه بود: قانون اساسی در آذر ماه ۱۳۵۸ تصویب شد و تنها مسیحیان، زرتشتیان و یهودیان را به عنوان «دین» به رسمیت شناخت.

علی (علیرضا) مرادی اکنون ۵۵ ساله است. در کتابخانه مرکزی شهر یووسکوله فنلاند، روبه‌روی من نشسته و آن روزها را به یاد می‌آورد: «مرزنشین بودیم. اطلاعاتی رسید که حکومت اسلامی جدید، یارسان‌ها را برنمی‌تابد و اجازه تشریفات مذهبی نمی‌دهد. گفتند سبیل‌ها را می‌تراشند. ترس بالا گرفت و کم‌کم ترک ایران شروع شد.»

اعتراضی همین فشارها و تهدیدها در اوایل انقلاب باعث شد که چند هزار نفر از یارسان‌ها تصمیم بگیرند با خانواده خود به آن‌سوی مرزها بروند تا مشخص شود که سرنوشت حکومت اسلامی چه خواهد شد. علی مرادی می‌گوید: «سال ۱۳۵۹، حدودا ۱۵ ساله بودم. سه ماه قبل از شروع جنگ ایران و عراق بود که از نزدیکی مرز ازگله، چند صد نفر در دو کاروان از ایران خارج شدیم. بعضی‌ها پیش از ما رفته بودند. حدود چهار تا پنج هزار تن از یارسان‌ها به عراق رفته بودند که ناگهان جنگ شروع شد.» headtopics.

ادامه مطلب:
ایران وایر »
Loading news...
Failed to load news.

چهل سال بعد از جنگ ایران و عراق: روایت زنانی که در خط مقدم بودند و نقش‌شان جدی گرفته نشد - BBC News فارسیاین هفته چهلمین سالگرد جنگ ایران و عراق است. جنگی که در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ آغاز شد و هشت سال طول کشید. ی‌بی‌سی فارسی به همین مناسبت سلسله گزارش‌هایی دارد که اولین آن درباره نقش زنان ایرانی در این جنگ است.

تروئیکای اروپا: تعلیق تحریم‌های ایران بعد از 20 سپتامبر ادامه خواهد یافت/ هرگونه اقدام برای بازگشت تحریم‌ها علیه ایران اثر قانونی ندارد- اخبار دیپلماسی ایران - اخبار بین الملل تسنیم - Tasnimسه کشور آلمان، فرانسه و انگلیس با ارسال نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل عنوان کردند که طبق توافق برجام، تعلیق تحریم‌های ایران بعد از تاریخ 20 سپتامبر ادامه خواهد یافت و هرگونه اقدام برای بازگشت تحریم‌ها علیه ایران اثر قانونی نخواهد داشت.

ثبت ۳۰۴۹ بیمار جدید کرونا در یک روز در ایران | دو هفته بعد از بی‌توجهی‌ به هشدارها در عزاداری محرم؛ «انفجار کرونایی» در ایران♦️ ثبت ۳۰۴۹ بیمار جدید کرونا در یک روز در ایران | دو هفته بعد از بی‌توجهی‌ به هشدارها در عزاداری محرم؛ «انفجار کرونایی» در ایران

سردار فدوی در گفت‌وگو با تسنیم: عناصر توافق با رژیم صهیونیستی از جبهه حق "تودهنی سختی" می‌خورند+ فیلم- اخبار البرز - اخبار استانها تسنیم - Tasnimگروه استان‌ها ــ جانشین فرمانده‌کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه 'جبهه حق همیشه پیروز است' گفت: عناصر عادی‌سازی روابط با رژیم اشغالگر قدس از جبهه حق انقلاب اسلامی 'تودهنی سختی' می‌خورند.

نشت یک باکتری از آزمایشگاهی در چین بیش از ۳ هزار نفر را بیمار کردبرخی منابع خبری در داخل و خارج از چین شمار افرادی که حامل باکتری برسلوز شده‌اند را بیش از ۱۴ هزار نفر اعلام کرده‌اند.

گزارش دولت آمریکا: جمهوری اسلامی برای بقا دست به هر اقدامی می‌زنددولت آمریکا با انتشار گزارشی تفصیلی تحت عنوان «شرح فعالیت‌های مخرب رژیم یاغی ایران»، جمهوری اسلامی را به حمایت از تروریسم، برنامه موشکی، فعالیت‌‌های مالی غیرقانونی، تهدید امنیت دریایی‌و امنیت سایبری، نقض حقوق‌‌بشر و سواستفاده از محیط‌زیست متهم کرد.