یارسان بعد از انقلاب اسلامی؛ حکایت یک کوچ دسته‌جمعی

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 103 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 44%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

این گزارش،داستان علی مرادی از اقلیتهای_مذهبی یارسان است که در ۱۵سالگی مجبور به کوچ از کرمانشاهان شد. دست سرنوشت «علی مرادی» را از تبعید در عراق به شمال اروپا آورد و با همت خود، تا عضویت در شورای یکی از شهرهای فنلاند پیش رفت. گزارشی از KambizGhafouri

انقلاب ۱۳۵۷ تازه پیروز شده بود. مبنای حکومت جدید، اسلام بود و اقلیت‌های دینی از همان روزهای نخست با نگرانی روند تحولات را می‌نگریستند. با قطعیت «اسلامی» شدن حکومت در همه‌پرسی بهمن ۱۳۵۸، فشار بر اقلیت‌ها علنی‌تر شد. در غرب ایران، پیروان یک دین باستانی روزبه‌روز نگران‌تر می‌شدند: یارسان‌ها.

داشتن سبیل بلند برای بسیاری از مردان پیرو دین یاری ، بسیار مهم است و به باورهای آنان گره خورده است. شاید برای خواننده در سال ۱۳۹۹ تعجب‌آور باشد و سوال کند حکومت چه کار با سبیل مردم دارد؟ اما در همین سال‌های اخیر، در ۱۳۹۲، ماموران زندان همدان سبیل یک زندانی یارسان را برای تحقیر او تراشیدند. حتی چند نفر در اعتراض به این اقدام توهین‌آمیز دست بهزدند. دست‌ زدن به این اقدام‌ها علیه اقلیت‌ها در اواخر دهه ۱۳۵۰ شمسی، در نبود اینترنت و سیستم‌های اطلاع‌رسانی، بسیار راحت‌تر بود.

مرادی که در آن زمان به سن ۱۸ سالگی نزدیک می‌شد، در تظاهراتی شرکت می‌کند که برای او و هم‌دینانش خطر مرگ داشت: «تابستان سال ۱۳۶۱ بود. تظاهراتی در قوره‌تو در حوالی خانقین برپا کردیم. در عراق دوران صدام، اساسا تظاهرات ممنوع بود. به نیروهای امنیتی خبر رسید که ایرانی‌ها دارند در خانقین شورش می‌کنند. به قصد آن آمدند که ما را از دم به رگبار ببندند.»

دو سال به این‌ صورت گذشت تا حدود سال ۱۳۶۳ که دولت عراق به «صلیب سرخ جهانی» اجازه داد تا از اردوگاه بازدید کند. علی مرادی می‌گوید: «وضع ما از نظر آب و برق‌کشی کمی بهتر شد. اوایل در چادر بودیم. خب، چادر یک سال دوام می‌آورد. خودمان زمین را کنده بودیم، بالایش سقف درست کرده بودیم، اما نمی‌شد. کم‌کم با دست خود برای خودمان خانه‌هایی ساختیم.»«از این ۴۵ تا ۵۰ هزار نفری که گفتم، شاید ۶ تا ۷ هزار نفر یارسان بودیم. بقیه اکثرا سنی بودند. شیعه هم بسیار کم داشتیم.

عده‌ای توانستند در سال ۱۳۶۹ با استفاده از فرصت حمله آمریکا به عراق، بگریزند و به سمت ایران بروند. «بعد از آن سازمان IOM وارد کمپ شد و شروع به نام‌نویسی از کسانی کرد که حاضر بودند داوطلبانه به ایران برگردند. تعدادی را ایران پذیرفت، اما ناگهان از پذیرش باقی ساکنان کمپ، امتناع کرد. من بهار سال ۱۳۷۴ با کمک نهادهای بین‌المللی، همراه با همسر و چهار فرزند که در آن هنگام داشتم، به فنلاند آمدیم.

بسیاری از ادیان باستانی فلات ایران، از زمان سقوط ساسانیان در معرض فراموشی و انقراض قرار گرفتند. از پیروان مانی و مزدک تا سایر ادیان محلی سرکوب شدند. اما یکی از رمزهای ماندگاری یارسان چیزی بود که به آن «سر مگو» می‌گفتند. آن‌ها برای سال‌های طولانی تلاش کردند تا عقاید خود را حتی‌الامکان آشکار نکنند.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

چهل سال بعد از جنگ ایران و عراق: روایت زنانی که در خط مقدم بودند و نقش‌شان جدی گرفته نشد - BBC News فارسیاین هفته چهلمین سالگرد جنگ ایران و عراق است. جنگی که در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ آغاز شد و هشت سال طول کشید. ی‌بی‌سی فارسی به همین مناسبت سلسله گزارش‌هایی دارد که اولین آن درباره نقش زنان ایرانی در این جنگ است.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

تروئیکای اروپا: تعلیق تحریم‌های ایران بعد از 20 سپتامبر ادامه خواهد یافت/ هرگونه اقدام برای بازگشت تحریم‌ها علیه ایران اثر قانونی ندارد- اخبار دیپلماسی ایران - اخبار بین الملل تسنیم - Tasnimسه کشور آلمان، فرانسه و انگلیس با ارسال نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل عنوان کردند که طبق توافق برجام، تعلیق تحریم‌های ایران بعد از تاریخ 20 سپتامبر ادامه خواهد یافت و هرگونه اقدام برای بازگشت تحریم‌ها علیه ایران اثر قانونی نخواهد داشت.
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »

ثبت ۳۰۴۹ بیمار جدید کرونا در یک روز در ایران | دو هفته بعد از بی‌توجهی‌ به هشدارها در عزاداری محرم؛ «انفجار کرونایی» در ایران♦️ ثبت ۳۰۴۹ بیمار جدید کرونا در یک روز در ایران | دو هفته بعد از بی‌توجهی‌ به هشدارها در عزاداری محرم؛ «انفجار کرونایی» در ایران
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

سردار فدوی در گفت‌وگو با تسنیم: عناصر توافق با رژیم صهیونیستی از جبهه حق "تودهنی سختی" می‌خورند+ فیلم- اخبار البرز - اخبار استانها تسنیم - Tasnimگروه استان‌ها ــ جانشین فرمانده‌کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه 'جبهه حق همیشه پیروز است' گفت: عناصر عادی‌سازی روابط با رژیم اشغالگر قدس از جبهه حق انقلاب اسلامی 'تودهنی سختی' می‌خورند.
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »

نشت یک باکتری از آزمایشگاهی در چین بیش از ۳ هزار نفر را بیمار کردبرخی منابع خبری در داخل و خارج از چین شمار افرادی که حامل باکتری برسلوز شده‌اند را بیش از ۱۴ هزار نفر اعلام کرده‌اند.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

گزارش دولت آمریکا: جمهوری اسلامی برای بقا دست به هر اقدامی می‌زنددولت آمریکا با انتشار گزارشی تفصیلی تحت عنوان «شرح فعالیت‌های مخرب رژیم یاغی ایران»، جمهوری اسلامی را به حمایت از تروریسم، برنامه موشکی، فعالیت‌‌های مالی غیرقانونی، تهدید امنیت دریایی‌و امنیت سایبری، نقض حقوق‌‌بشر و سواستفاده از محیط‌زیست متهم کرد.
منبع: IranIntl - 🏆 3. / 63 ادامه مطلب »