یادی از پیشگامان موسیقی ایران از «وزیری» تا «دهلوی»+صوت

  • 📰 ilnanews
  • ⏱ Reading Time:
  • 73 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 33%
  • Publisher: 53%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

بسیاری از کارشناسان و موسیقی‌دانان سال 1303 هجری شمسی را سرآغاز تحول موسیقی ایرانی می‌دانند. هنرمندان ایرانی از این مقطع به بعد برای ارتقای سطح کیفی موسیقی ایرانی دست به خلاقیت و نوآوری زدند. علینقی وزیری، روح‌الله خالقی، پرویز محمود، حسین ناصحی و حسین دهلوی برخی از این هنرمندان هستند که تاثیرات مهمی بر موسیقی ایرانی گذاشتند، اما دلایل ماندگاری نام آنها در تاریخ موسیقی ایران چیست؟

به گزارش خبرنگار ایلنا، بنا به دلایل بسیار می‌توان سال 1303 هجری شمسی را سر آغاز تحول موسیقی ایران دانست. در این سال بود که علینقی وزیری مدرسه عالی موسیقی را تاسیس کرد و نخستین کنسرت خود را در همین مدرسه برگزار کرد. روح الله خالقی که خود یکی از پیشگامان تحول موسیقی ایرانی است در جلد دوم کتاب «سرگذشت موسیقی ایران» در این‌باره و از زبان علینقی وزیری در کنسرتش نوشته است: «قطعاتی که هم‌اکنون نواخته می‌شود به سبک جدیدی است که برای پیشرفت و توسعه موسیقی وطنی در نظر گرفته‌ام.

موضوع مهمتر اینکه علینقی وزیری به نوعی بنیان‌گذار هنرستان عالی موسیقی است. او در سال 1307 مدرسه موسیقی دولتی را از مسئولان مربوطه تحویل گرفت و برای ارتقای کیفیت بخش‌های مختلف آن تلاش‌های بسیاری کرد که بعدها این مدرسه به هنرستان عالی موسیقی تبدیل شد. حسین علیزاده ، درباره علینقی وزیری اینگونه گفته است: «حضور قدرتمند وزیری بر موسیقی‌دانانی که در زمان او صاحب سبک و صاحب نظر بودند نیز اثرگذار بود چنانکه بر علی‌اکبر شهنازی و حتی درویش‌خان نیز تأثیر گذاشت.»عکسی دیگر از علینقی وزیریروح‌الله خالقی، موسیقی‌دان، آهنگساز و نوازنده ویلون یکی دیگر از پیشگامان موسیقی ایرانی است. او زاده کرمان است و در سال 1285 متولد شده و در 21 آبان‌ماه سال 1344 دارفانی را وداع گفته است.

نخستین صفحه از دست‌نویس پارتیتور «کنسرتینو» نیز در جلد یکم کتاب «موسیقی‌دانان ایرانی»، نوشته پژمان اکبرزاده چاپ شده است. غلامحسین غریب گرگانی، تکنواز کلارینت و از دوستان و همکاران نزدیک محمود نیز در نامه‌ای به پژمان اکبرزاده، دلیل مهاجرت پرویز محمود به آمریکا را «فقر واقعی هنر و به ویژه موسیقی سمفونیک در ایران» عنوان کرده است.حسین ناصحی موسیقی‌دان و آهنگساز، زاده سال 1304 است و در ششم مهرماه سال 1356 دار فانی را وداع گفته است.

ناصحی جزو هنرمندانی است که طی سال‌های فعالیتش در عرصه موسیقی همواره به تحقیق و پژوهش پرداخت و در نهایت نظریات تازه‌ای ارائه کرد. او گفته است: «ما مدارک زنده‌ای از موسیقی کلاسیک ایرانی در دست نداریم و نیز منابع ما فقط چهار پنج نفر استاد قدیمی شد، خطر اضمحلال این چنین موسیقی بسیار زیاد است.»

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 10. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

دو روز بعد از هشدار مایک پمپئو؛ نفتکش ایرانی در نزدیکی سوریه مشاهده شددو روز بعد از هشدار مایک پمپئو؛ نفتکش ایرانی در نزدیکی سوریه مشاهده شد پمپئو دو روز پیشتر هشدار داده بود که آمریکا اطلاعات موثقی دارد که اَبرنفتکش جمهوری اسلامی دوباره به سمت سوریه در حرکت است. مایک پمپئو، اعتماد به ظریف را «یک اشتباه بزرگ» نامید.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

هنرمندان در ایران باید مدام برای گذران زندگی کار کنند/ 'قانون' مادرِ سازهای ایرانی و کاملتر از 'سنتور' است/ اوضاع نشر از این هم بدتر می‌شودملیحه سعیدی می‌گوید: ما باید مدام و همواره برای گذران زندگی کار کنیم. من در حال حاضر 71 سال سن دارم و در این سن و سال باید برای تامین هزینه‌های چاپ کتابم کار کنم و سپس اثرم را به انتشارات بسپرم که به طور قطع هیچ سودی عایدم نمی‌شود.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

ایران در گردشگری دنیا سهم کمتر از نیم درصد داردتهران-ایرنا- رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران اعلام کرد: سهم گردشگری در تجارت کل دنیا حدود هفت درصد برآورد شده که این سهم در ایران کمتر از نیم درصد است.
منبع: IRNA_1313 - 🏆 6. / 63 ادامه مطلب »

دشمن اجازه نگاه چپ به آسمان ایران را ندارد/ از سامانه‌های مخفی‌، به‌موقع استفاده می‌کنیمفرمانده دانشگاه پدافند هوایی خاتم‌الأنبیا: از سامانه‌های مخفی‌، به‌موقع استفاده می‌کنیم ساعدی: به مردم اطمینان خاطر می‌دهیم که ما سامانه‌های مخفی‌ای در اختیار داریم که به عنوان قدرت برترساز ما خواهد بود و از آنها به‌موقع در مقابل دشمنانمان استفاده می‌کنیم
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

موسوی: ایران مایل است به دیپلماسی فرصتی دیگر بدهد/فرصت‌ها خیلی زود از دست می‌روندسخنگوی وزارت خارجه: ایران مایل است به دیپلماسی فرصتی دیگر بدهد. اگرچه باید توجه داشته باشیم که فرصت‌ها خیلی زود از دست می‌روند
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

جام جهانی بسکتبال؛ ایران با شکست مقابل تونس از صعود بازماندتیم ملی بسکتبال ایران در دومین مسابقه از مرحله گروهی جام جهانی ۲۰۱۹ چین با شکست ۶۷-۷۹ مقابل تونس از صعود به مرحله بالاتر بازماند.
منبع: bbcpersiansport - 🏆 16. / 51 ادامه مطلب »