یادی از پیشگامان موسیقی ایران از «وزیری» تا «دهلوی»+صوت

12/06/1398 01:49:00 ب.ظ

بسیاری از کارشناسان و موسیقی‌دانان سال 1303 هجری شمسی را سرآغاز تحول موسیقی ایرانی می‌دانند. هنرمندان ایرانی از این مقطع به بعد برای ارتقای سطح کیفی موسیقی ایرانی دست به خلاقیت و نوآوری زدند. علینقی وزیری، روح‌الله خالقی، پرویز محمود، حسین ناصحی و حسین دهلوی برخی از این هنرمندان هستند که تاثیرات مهمی بر موسیقی ایرانی گذاشتند، اما دلایل ماندگاری نام آنها در تاریخ موسیقی ایران چیست؟

بسیاری از کارشناسان و موسیقی‌دانان سال 1303 هجری شمسی را سرآغاز تحول موسیقی ایرانی می‌دانند. هنرمندان ایرانی از این مقطع به بعد برای ارتقای سطح کیفی موسیقی ایرانی دست به خلاقیت و نوآوری زدند. علینقی وزیری، روح‌الله خالقی، پرویز محمود، حسین ناصحی و حسین دهلوی برخی از این هنرمندان هستند که تاثیرات مهمی بر موسیقی ایرانی گذاشتند، اما دلایل ماندگاری نام آنها در تاریخ موسیقی ایران چیست؟ علینقی وزیری، ملقب به کلنل وزیری، زاده نهم مهرماه سال 1265 است و در 18 شهریور سال 1358 دار فانی را وداع گفته است. علینقی وزیری موسیقی‌دان و آهنگساز بود و می‌توان او را از پیشگامان آهنگسازی برای اجرای ارکستری موسیقی ایرانی به حساب آورد.

علینقی وزیری نت‌نویسی و شیوه تدوین ردیف ایرانی را ایجاد کرد و در آن زمان که نگارش آثار مکتوب آنچنان مرسوم نبود کتاب‌های مهمی را به رشته تحریر درآورده است که «دستور تار و تعلیمات موسیقی»، «موسیقی نظری»، « نظری مفصل به موسیقی غربی و آکوردشناسی»، «دستور ویولن شامل آوازهای ایرانی» و «زیباشناسی در هنر و طبیعت» برخی از آنهاست.

وزیری علایم «سری» و «کرن» را وضع کرد و گام بیست و چهار ربع پرده که بیان کننده فواصل خاص موسیقی ایرانی است را ابداع کرد. او برای نشان دادن تحریرها و تکیه‌ها علائمی را مشخص کرد و به این ترتیب برای موسیقی ایرانی، نظامی تئوریک ایجاد کرد. او طی سال‌های فعالیت موسیقایی‌اش پیرامون دستگاه‌های موسیقی ایرانی تحقیقات گسترده‌ای انجام داد و گام هر دستگاه را بنا به نظریه خود تشریح کرد.

علینقی وزیری، طی سال‌های حیاتش آثار بسیاری را برای ارکسترها و همچنین تار و ویلون نوشته است و چندین اثر موسیقایی از او به جا مانده است.

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »
Loading news...
Failed to load news.

مشاهده دوباره یوز آسیایی در خراسان‌شمالی/ امیدها برای تداوم نسل یوزها زنده شد- اخبار خراسان شمالی - اخبار استانها تسنیم | Tasnim | خبرگزاری تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

دو روز بعد از هشدار مایک پمپئو؛ نفتکش ایرانی در نزدیکی سوریه مشاهده شددو روز بعد از هشدار مایک پمپئو؛ نفتکش ایرانی در نزدیکی سوریه مشاهده شد پمپئو دو روز پیشتر هشدار داده بود که آمریکا اطلاعات موثقی دارد که اَبرنفتکش جمهوری اسلامی دوباره به سمت سوریه در حرکت است. مایک پمپئو، اعتماد به ظریف را «یک اشتباه بزرگ» نامید.

هنرمندان در ایران باید مدام برای گذران زندگی کار کنند/ 'قانون' مادرِ سازهای ایرانی و کاملتر از 'سنتور' است/ اوضاع نشر از این هم بدتر می‌شودملیحه سعیدی می‌گوید: ما باید مدام و همواره برای گذران زندگی کار کنیم. من در حال حاضر 71 سال سن دارم و در این سن و سال باید برای تامین هزینه‌های چاپ کتابم کار کنم و سپس اثرم را به انتشارات بسپرم که به طور قطع هیچ سودی عایدم نمی‌شود.

ایران در گردشگری دنیا سهم کمتر از نیم درصد داردتهران-ایرنا- رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران اعلام کرد: سهم گردشگری در تجارت کل دنیا حدود هفت درصد برآورد شده که این سهم در ایران کمتر از نیم درصد است.

دشمن اجازه نگاه چپ به آسمان ایران را ندارد/ از سامانه‌های مخفی‌، به‌موقع استفاده می‌کنیمفرمانده دانشگاه پدافند هوایی خاتم‌الأنبیا: از سامانه‌های مخفی‌، به‌موقع استفاده می‌کنیم ساعدی: به مردم اطمینان خاطر می‌دهیم که ما سامانه‌های مخفی‌ای در اختیار داریم که به عنوان قدرت برترساز ما خواهد بود و از آنها به‌موقع در مقابل دشمنانمان استفاده می‌کنیم

موسوی: ایران مایل است به دیپلماسی فرصتی دیگر بدهد/فرصت‌ها خیلی زود از دست می‌روندسخنگوی وزارت خارجه: ایران مایل است به دیپلماسی فرصتی دیگر بدهد. اگرچه باید توجه داشته باشیم که فرصت‌ها خیلی زود از دست می‌روند

جام جهانی بسکتبال؛ ایران با شکست مقابل تونس از صعود بازماندتیم ملی بسکتبال ایران در دومین مسابقه از مرحله گروهی جام جهانی ۲۰۱۹ چین با شکست ۶۷-۷۹ مقابل تونس از صعود به مرحله بالاتر بازماند.