«یارسان‌ها»؛ قربانیان تازه امنیتی‌ها در ایران

09/12/1399 11:02 ق.ظ

جمهوری اسلامی هر مذهب، آیین و مکتبی را از بیم آنکه به رقیبی برای مذهب شیعه تبدیل شود مورد بیشترین محدودیت‌ها و فشارها قرار می‌دهد. یکی از آیین‌ها «یارسان‌ها» یا «اهل حق» هستند که جمهوری اسلامی آن‌ها را تهدید امنیتی خوانده است. اقلیت‌های_مذهبی beehnam

پیکر بهنام محجوبی، درویش گنابادی زندانی، سرانجام هفته گذشته چهارم اسفندماه تحت تدابیر شدید امنیتی در روستای زادگاهش در کرمان به خاک سپرده شد.

وقایع محله گلستان تهران مربوط به حمله نیرو‌های پلیس و نیروهای بسیج به تجمع گروهی از دراویش در اسفند سال

مقابل خانه نورعلی تابنده، قطب دراویش گنابادی، است که طی آن ده‌ها درویش بازداشت و زندانی شدند. دراویش در دو دهه نخست پس از انقلاب آزادی محدودی برای انجام آیین‌های خود داشتند؛ اما از سال یک‌باره ورق برگشت و حاکمیت با سرکوب همه‌جانبه دراویش، همان آزادی نیم‌بند برگزاری مراسم را نیز از آن‌ها گرفت.

یک گزارش تحقیقی که به تازگی در ، این تحقیق که با عنوان «تبیین تهدیدات فرقه اهل حق» منتشر شده، تلاش کرده تا نشان دهد چگونه پیروان «دینِ یاری» یا همان «اهل حق» یا «یارسان‌ها» تبدیل به «تهدیدی امنیتی» شده‌اند. headtopics.

ادامه مطلب:
iranwire »

افزایش یکباره شمار قربانیان کرونا در ایران؛ 258 مورد فوتی در یک روزدر شبانه روز گذشته 258 بیمار مبتلا به کرونا در ایران جان باختند که این رقم بیشترین آمار در 4 ماه گذشته در این کشور است. - خبرگزاری آناتولی ترکیه با اقتدار در مقام نخست مرگ و میر کرونایی ایستاده است ترکیه در ربته اول کرونایی

آژانس هسته‌ای: نقض تازه ایران در تاسیسات نطنزگزارش پنجشنبه 1 آوریل 2021 آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشان داد که ایران در نقض جدید برجام، مبادرت آژانس هسته‌ای

بیشترین تعداد مبتلایان به کرونا در ایران ثبت شدسخنگوی وزارت بهداشت ایران اعلام کرد با شناسایی 24 هزار و 760 بیمار جدید کرونا در کشور رکورد مبتلایان شناسایی شده روزانه شکسته شد. - خبرگزاری آناتولی

کرونا طی شبانه‌روز گذشته در ایران 321 قربانی گرفتبا فوت 321 نفر از مبتلایان به بیماری کرونا در شبانه‌روز گذشته، شمار کل قربانیان این بیماری به 65 هزار و 680 نفر رسید. - خبرگزاری آناتولی

شمار قربانیان کرونا در ایران از مرز 66 هزار نفر عبور کردبا فوت 328 نفر از مبتلایان به بیماری کرونا در شبانه روز گذشته، شمار کل قربانیان این بیماری به بیش از 68 هزار نفر رسید. - خبرگزاری آناتولی

جان باختن بهنام محجوبی که در پی آزارها و شکنجه‌ها به اغما رفت و جان باخت، بار دیگر فشارهای سیستماتیک جمهوری اسلامی بر دراویش را علنی کرد. اما فقط دراویش گنابادی نیستند که هدف سرکوب قرار دارند؛ جمهوری اسلامی هر مذهب، آیین و مکتبی را از بیم آنکه به رقیبی برای مذهب شیعه تبدیل شود مورد بیشترین محدودیت‌ها و فشارها قرار می‌دهد. یکی از این آیین‌ها «یارسان‌ها» یا «اهل حق» هستند که نشریه‌ای نظامی در جمهوری اسلامی به صراحت آن‌ها را تهدید امنیتی خوانده است.

***

پیکر بهنام محجوبی، درویش گنابادی زندانی، سرانجام هفته گذشته چهارم اسفندماه تحت تدابیر شدید امنیتی در روستای زادگاهش در کرمان به خاک سپرده شد.

محجوبی یکی از هزاران درویشی بود که مورد آزار سیستماتیک جمهوری اسلامی قرار داشت و به بهانه وقایع گلستان تهران زندانی شد.

وقایع محله گلستان تهران مربوط به حمله نیرو‌های پلیس و نیروهای بسیج به تجمع گروهی از دراویش در اسفند سال

۱۳۹۶

مقابل خانه نورعلی تابنده، قطب دراویش گنابادی، است که طی آن ده‌ها درویش بازداشت و زندانی شدند.

پس از این واقعه بود که رابطه حاکمیت با دراویش گنابادی خصمانه‌تر از گذشته شد تا جایی که محمد ثلاث، یکی از دراویش حاضر در این تجمع، را به اتهام قتل اعدام کرد و گروه دیگری از آنها را به زندان انداخت.

دراویش در دو دهه نخست پس از انقلاب آزادی محدودی برای انجام آیین‌های خود داشتند؛ اما از سال

۱۳۸۴

یک‌باره ورق برگشت و حاکمیت با سرکوب همه‌جانبه دراویش، همان آزادی نیم‌بند برگزاری مراسم را نیز از آن‌ها گرفت.

دراویش در ایران، همچون بسیاری دیگر از گروه‌ها، از نظر مقام‌های حکومتی به پدیده‌ای امنیتی تبدیل شده‌اند و اقدامات و رفتار‌های آنها می‌تواند در زمره تهدیدی امنیتی تلقی شود و مجازات زندان برای آنها در پی داشته باشد.

یک گزارش تحقیقی که به تازگی در

فصلنامه «امنیت ملی»

،

وابسته به دانشگاه دفاع ملی، منتشر شده به خوبی این نگاه امنیتی به دراویش و سایر آیین‌های عرفانی - صوفیانه را واکاوی کرده و نشان داده که چرا جمهوری اسلامی به آنها نگاه بد‌بینانه‌ای دارد و مانع از فعالیت آنها می‌شود.

این تحقیق که با عنوان «تبیین تهدیدات فرقه اهل حق» منتشر شده، تلاش کرده تا نشان دهد چگونه پیروان «دینِ یاری» یا همان «اهل حق» یا «یارسان‌ها» تبدیل به «تهدیدی امنیتی» شده‌اند.

«اهل حق» یک مذهب باطنی است که معتقدان آن بیشتر در غرب ایران زندگی می‌کنند و به تناسخ و حلول اعتقاد دارند. گاهی نیز از آن‌ها به تسامح با عنوان «علی‌اللهی» یاد می‌شود.

این گزارش تحقیقی که از سوی یک دانشگاه نظامی منتشر شده، به صراحت از «اهل حق» یا سایر جریان‌های عرفانی یا دینی در ایران به عنوان فرقه‌هایی نام برده که «کارکرد انتظام دین را مختل می‌کنند، یکپارچگی عقیدتی را برهم زده، روی ثبات سیاسی اثر می‌گذارند، مشکلات امنیتی ایجاد کرده و موجب گسترش خشونت می‌‌شوند» و به همین خاطر باید «مدیریت» شوند.

این گزارش با چنین پیش‌فرض و ادعایی سراغ «یارسان‌‌ها» رفته و تلاش کرده نشان دهد آنها در سال

۱۳۹۲

با تشکیل «مجمع مشورتی فعالان مدنی یارسان» تبدیل به «تهدید امنیتی» شده‌اند.

این مجمع سال

۱۳۹۲

پس از خودسوزی اعتراضی برخی از «یارسان‌ها» در ایران و با هدف تحقق مطالبات «اهل حق» اعلام موجودیت کرد.

آن‌طور که در این گزارش آمده، جمعیت «یارسان‌ها» حدود پانصد هزار نفر است که بیشتر آنها در غرب ایران ساکن هستند.

یارسان‌ها همچون پیروان سایر مذاهب و آیین‌ها در ایران تحت فشار‌ سیستماتیک هستند و برای مقابله با محدودیت‌ها و نقض حقوق اولیه خود، اقدام به تشکیل مجمعی کرده‌اند تا بتوانند همزمان با پیگیری مطالبات خود، مانع از افزایش این فشار‌ها و محدودیت‌ها شوند.

اما گزارش فصلنامه «امنیت ملی» مدعی است فعالیت پنج سال گذشته این مجمع «تهدیدی علیه امنیت ملی» شده است؛ ادعایی که پیش‌تر از سوی سایر مقام‌های انتظامی به طور تلویحی مطرح شده بود.

این گزارش ادعا کرده فراخوان این مجمع برای برگزاری تجمعات اعتراضی «اهل حق» و درخواست از حاکمیت برای توقف اهانت به «یارسان‌ها» از مهم‌ترین مصادیق اقدام‌های «ضد امنیتی» بوده است.

این فصلنامه همچنین حمایت «مجمع مشورتی فعالان مدنی یارسان» از دراویش گنابادی و نامه‌نگاری با آیت‌الله علی خامنه‌ای به منظور تحقق مطالبات و خواسته‌های خود را از دیگر اقدامات «ضد امنیتی» آن معرفی کرده است.

در این گزارش همچنین از محتوای برخی بیانیه‌‌های عام این مجمع در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی انتقاد شده است.

این گزارش همچنین با بررسی

۴۹

موضع این مجمع در سال‌های اخیر، ادعا کرده که «یارسان‌ها» دچار دگردیسی شده و با «تغییر رویکرد زیستی» اقدام به «طرح مطالبات غیرمنطقی از نظام سیاسی» می‌کنند.

«ورود تدریجی تفکرات افراطی»، «حذف عناصر میانه‌رو» و «گسترش ارتباط با مناطق کردنشین عراق» در بدنه این مجمع، سه نشانه دیگری هستند که به ادعای تهیه‌کنندگان این گزارش، گویای «دگردیسی» این آیین است.

سال