«هشت استان با کمبود غذایی مواجه شده‌اند»

29/07/2019 09:52:00 ب.ظ

خوزستان

زهرا عبداللهی؛مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفته است استان‌های سیستان‌ و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد، ایلام، هرمزگان، خوزستان ، کرمان، استان خراسان جنوبی از نظر کیفیت و فراوانی مواد غذائی «کمبود ویژه‌ای» دارند.اخبار_ایران

زهرا عبداللهیگفته استان‌های سیستان‌ و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد، ایلام، هرمزگان، خوزستان، کرمان، استان خراسان جنوبی از نظر کیفیت و فراوانی مواد غذائی «کمبود ویژه‌ای» دارند.به گفته عبداللهی این هشت استان با «مشکلات تغذیه‌ای» مواجه هستند و همین مساله باعث افزایش میزان مرگ‌ومیر به علت بیماری‌های غیرواگیردار در این استان‌ها شده است.

وی ادامه داده «ابتلا به این بیماری‌های غیرواگیر چند مؤلفه خطر دارند که در راس آنها تغذیه و الگوی غذایی مردم است.»بیماری قلبی و مغزی، فشار خون، سرطان، چاقی، بیماری‌های مزمن تنفسی، اختلالات روان و سوانح رانندگی از جمله بیماری‌های غیر واگیر در جهان و از جمله ایران است.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

بعد از ٢ سال کرونایى دانش آموزان با چه چالش هایى روبرو هستند؟

بر اساس اعلام وزارت آموزش و پرورش، بعد از دو سال تعطیلی مدارس، آموزش حضوری از فردا با حضور ۱۶ میلیون دانش آموز آغاز می شود. ادامه مطلب >>

حوثیای یمن ، فلسطینیا و ... نسبت ب مردم ایران در الویت قرار دارن ، واقعا تاسف باره .

وزارت بهداشت ایران: 8 استان محروم دچار کمبود مواد غذایی هستندمدیر کل دفتر تغذیه وزارت بهداشت ایران، ضمن هشدار درباره ناامنی غذایی حاکم در استان‌های محروم این

سپاه در جنگ هشت ساله (بخش چهارم): شکست در خاک عراقچیزی ک توو ایران مهم نبوده و نیست جوون آدماس و چیزی ک بسیار مهمه حفظ نظام ب هر قیمتیه .

۲ معاون فرماندار کهگیلویه استعفا دادند/ اعلام دلایل کناره‌گیری2 معاون فرماندار کهگیلویه در استان کهگیلویه و بویراحمد از مسئولیت های خود استعفا دادند.

آیا شکایت کارگران از کارفرما به نتیجه می‌رسد؟DehkordiMaryam ایران وایر عزیز آرمتون کپی آرم شرکت ویتور آلمان هست به نظرمدر شان شماست که اصالت و صداقت رو در آرمتون و برخورد با اون نمایش بدین . ارادت

وام کشاورزان سیل‌زده خوزستان بر اساس هر هکتار ۵ میلیون تومان پرداخت می‌شود/ بخش‌نامه‌ هیات وزیران درخصوص بخشش آب‌بهای سیل‌زده‌هاکاظم‌نسب در گفت‌و‌گو با ایلنا مطرح کرد؛ وام کشاورزان سیل‌زده خوزستان بر اساس هر هکتار ۵ میلیون تومان پرداخت می‌شود/ بخش‌نامه‌ هیات وزیران درخصوص بخشش آب‌بهای سیل‌زده‌ها

قادر به کشف انواع هواپیماها و پهپادهای رادارگریز هستیمفرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش گفت: پدافند با استفاده از تجربیات هشت سال دفاع مقدس و به برکت خون شهدای پدافند هوایی پیشرفت‌های چشمگیری داشته است و امروز قادر هستیم انواع مختلف هواپیماها و پهپادهای به اصطلاح رادارگریز دشمن را کشف کنیم و این تنها بخشی از توانمندی پدافند هوایی ارتش است. شکسته نفسی نفرمائید لطفا، در مورد امکانات فضانوردیتون هم بگید.🚬 اگر روسها کمک کنند😉 بابا گاییدین دیگه ! به فرمانده نیروی هوایی بفرمایید اسراییل تو سوریه باسن سپاه_تروریستی_قدس رو پاره کرده ولی اونا روزه سکوت گرفتن !

استان‌وایر- مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفته که هشت استان ایران با کمبود غذایی مواجه شده‌اند.كشور، از «کمبود کیفیت و فراوانی غذایی در استان‌های سیستان‌وبلوچستان، کهکیلویه و بویراحمد، ایلام، هرمزگان، خوزستان، کرمان و خراسان جنوبی» خبر داد.با تصمیم رهبران جمهوری اسلامی ایران برای ورود به خاک عراق، سپاه پاسداران و ارتش، کمتر از دو ماه پس از آزادسازی خرمشهر، عملیات رمضان را با هدف تصرف بصره انجام دادند.معاون سیاسی فرماندار کهگیلویه با تایید استعفای خود و معاون برنامه ریزی این فرمانداری، اظهارداشت: از جانب معاون برنامه‌ریزی نمی توانم اظهار نظری بکنم اما دلیل استعفای خودم بازگذاشتن دست فرماندار جدید برای انتخاب معاون سیاسی بوده است.

زهرا عبداللهی گفته استان‌های سیستان‌ و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد، ایلام، هرمزگان، خوزستان، کرمان، استان خراسان جنوبی از نظر کیفیت و فراوانی مواد غذائی «کمبود ویژه‌ای» دارند. به گفته عبداللهی این هشت استان با «مشکلات تغذیه‌ای» مواجه هستند و همین مساله باعث افزایش میزان مرگ‌ومیر به علت بیماری‌های غیرواگیردار در این استان‌ها شده است. این استان‌ها در ضمن دیگر محرومیت‌هایشان با کمبود مواد غذایی یا به طور کلی مشکلات تغذیه‌‌ای مواجه هستند. وی ادامه داده «ابتلا به این بیماری‌های غیرواگیر چند مؤلفه خطر دارند که در راس آنها تغذیه و الگوی غذایی مردم است. بعد از عملیات رمضان، فرماندهان سپاه برای بررسی وضعیت جنگ، جلسه‌‌ای تشکیل دادند که در آن، برخی فرماندهان به ابراز تردید در مورد خط مشی نظامی ایران در خاک عراق پرداختند.» بیماری قلبی و مغزی، فشار خون، سرطان، چاقی، بیماری‌های مزمن تنفسی، اختلالات روان و سوانح رانندگی از جمله بیماری‌های غیر واگیر در جهان و از جمله ایران است. عبداللهی ضمن تاکید بر اهمیت توجه به سبد غذایی مردم، به ویژه در این استان‌ها بیان کرد: «از نمودهای سوءتغذیه یا کمبود مواد غذایی در این استان‌ها می‌توانیم از سوءتغذیه کودکان، کمبود ریزمغذی‌ها مانند کمبود آهن که منجر به کم‌خونی می‌شود و همچنین کمبود روی اشاره کرد که به نسبت استان‌های دیگر با کسری بالاتری در سبد غذایی جمعیت این مناطق مواجه هستیم. در حال حاضر بیماری‌های غیر واگیر به علت سبك نادرست زندگی مردم ایران رو به افزایش است كه به شرط كنترل وزن، ورزش و تحرك، دوری از دخانیات و تغذیه مناسب قابل پیشگیری است. رزمجو افزود: استعفای بنده هیچ ربطی به کنار گذاشتن معاون سیاسی امنیتی استاندار کهگیلویه و بویراحمد نداشته و بنده به‌دلیل مشکلات خانوادگی مجبور به استعفا هستم.

نرخ بیکاری در استان سیستان‌ و بلوچستان ۱۶ درصد، کرمانشاه ۱۸٫۷ درصد و خوزستان ۱۵٫۷ درصد گزارش شده که همین مساله نیز در وضعیت تغذیه ساکنان این استان تاثیر منفی داشته است.» او «خشکسالی، کم‌آبی، فقر و نیز کم سوادی» را به عنوان «دلایل ناامنی در حوزه غذا» در این مناطق برشمرد. عملیات بعدی ایران در خاک عراق، والفجر (مقدماتی) نام داشت که در ۱۷ بهمن ۱۳۶۱، مطابق نقشه عملیاتی سپاه در منطقه فکه صورت گرفت. یک گزارش که سال‌های پیش منتشر شده هم نشان می‌دهد که وضعیت امنیت غذایی در استان‌های قم، اصفهان، سمنان، تهران  و یزد بسیار امن، در آذربایجان شرقی، قزوین و مازندران امن است. اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید: .» او با اشاره به «افزایش میزان مرگ‌ومیر ناشی از بیماری‌های غیرواگیردار در ایران»، این آمار را در دو سال پیش 76 درصد و در حال حاضر 82 درصد اعلام کرد و یکی از مولفه‌های آن را تغذیه و الگوی غذایی مردم دانست.