«نمایندگان مجلس حق سوال یا انتقاد از سپاه را ندارند»

24/07/2019 12:06:00 ب.ظ

«نمایندگان مجلس حق سوال یا انتقاد از سپاه را ندارند»

«نمایندگان مجلس حق سوال یا انتقاد از سپاه را ندارند»

29 نماینده مجلس ایران سه‌شنبه 23 ژوئیه، خواستار سلب عضویت علیرضا رحیمی از هیات رییسه این مجلس بدلیل

سایت کلمه نوشت: «به نظر می‌رسد نمایندگان حتی در نطق‌های میان دستور خود نیز آزاد نبوده و نمی‌توانند به سپاه و نیروهای امنیتی تذکر دهند اگر یک نماینده مجلس، به دلیل مصونیت پارلمانی قابل تعقیب توسط اطلاعات سپاه نیست، اما این نهاد نظامی و امنیتی دستانش بسته نبوده و بیکار نمی‌نشیند و از طریق نمایندگانی که در مجلس دارد تلاش می‌کند تا صدای مخالف با خود را خفه کند».

کلمه نوشت، از این رو امروز 29 نماینده‌ی مجلس خواستار سلب عضویت رحیمی از هیات رییسه شدند. رییس کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس در این باره مدعی شد: «جمعی از نمایندگان به علت سوال دیروز علیرضا رحیمی از وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح درباره علت انتشار فیلمی امنیتی از دوتابعیتی‌ها در صحن علنی مجلس؛ تقاضای سلب عضویت وی از هیات رییسه را به کمیسیون ارائه داده‌اند».

ادامه مطلب:
العربیه فارسی »

روز ۱۸ اعتراضات ایران؛ تشکر قالیباف و رئيسی از خامنه‌ای همزمان با ادامه تجمعات اعتراضی

ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف صبح روز سه‌شنبه در صحبت‌های خود در مجلس شورای اسلامی از علی خامنه‌ای تشکر کردند و مواضع رهبر جمهوری اسلامی را هوشمندانه خواندند ادامه مطلب >>

سپاه همه کاره هست رییس

عمران خان: با نمایندگان طالبان دیدار می‌کنم/ از خدا بابت روی کار آمدن ترامپ سپاسگزارم!نخست وزیر پاکستان: *از خدا بابت روی کار آمدن ترامپ سپاسگزارم *اگر به خاطر سیاست‌های دولت ترامپ نبود، آمریکا می‌توانست ۱۹ سال دیگر در جنگ افغانستان بماند

تقاضای ۲۹ نماینده برای سلب عضویت «علیرضا رحیمی» از هیات رئیسه مجلستقاضای ۲۹ نماینده برای سلب عضویت «علیرضا رحیمی» از هیات رئیسه مجلس کاتب، نماینده مجلس: ۲۹ نفر از نمایندگان در رابطه با سوال دیروز آقای رحیمی از وزیر دفاع تقاضای سلب عضویت ایشان از هیات رئیسه را به کمیسیون آیین نامه ارائه کردند. مگه چی پرسیده؟

شفافیت نمایندگان مجلس؛ چند سایت و دیگر هیچ

بازداشت یک نوکیش مسیحی ایرانی پس از اخراج از آلمان | DW | 23.07.2019به گزارش یک روزنامه آلمانی، فاطمه آزاد که به مسیحیت گرویده در تهران دستگیر و به قید وثیقه آزاد شده است. سازمان عفو بین‌الملل از وزات کشور آلمان خواسته است، در سیاست خود در قبال نوکیشان مسیحی ایرانی بازنگری کند.

تعدادی از انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی بیانیه‌ای در حمایت از بازداشت‌شدگان هفت‌تپه صادر کردندانجمن کارگران و استادکاران ساختمانی شهرهای کامیاران، سقز، بانه، دیواندره، مریوان و سروآباد با انتشار بیانیه‌ای خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط بازداشت‌شدگان هفت‌تپه شدند. فرزندان_ایران_را_آزادکنید😲😲 شما فراموش نشدید اگر از دستمان کاری برنمیاید ولی در قلبمان خانه دارید...

فرمانده ارشد آمریکا: ایران ممکن است بیش از یک پهپاد از دست داده باشدعمو جنسی که زدی انگار اصله.آدرس بده ما هم بریم پیش ساقیت خخخخخخ دمت گرم😁 اشتباه نکنید،شما پنج پهپاد ایران را زده اید البته درخواب

سوال وی از وزیر دفاع سابق شدند.به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری هیل، عمران خان، نخست وزیر پاکستان در جریان سخنرانی در موسسه صلح آمریکا و پس از بازدید از کاخ سفید گفت: از خداوند بابت روی کار آمدن دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهوری سپاسگزارم.به گزارش ایسنا، غلامرضا کاتب در حاشیه جلسه علنی صبح امروز سه شنبه مجلس در جمع خبرنگاران گفت: ۲۹ نفر از نمایندگان در رابطه با سوال دیروز آقای رحیمی از وزیر دفاع تقاضای سلب عضویت ایشان از هیات رئیسه را به کمیسیون آیین نامه ارائه کردند.» کرده‌اند.

سایت کلمه نوشت: «به نظر می‌رسد نمایندگان حتی در نطق‌های میان دستور خود نیز آزاد نبوده و نمی‌توانند به سپاه و نیروهای امنیتی تذکر دهند اگر یک نماینده مجلس، به دلیل مصونیت پارلمانی قابل تعقیب توسط اطلاعات سپاه نیست، اما این نهاد نظامی و امنیتی دستانش بسته نبوده و بیکار نمی‌نشیند و از طریق نمایندگانی که در مجلس دارد تلاش می‌کند تا صدای مخالف با خود را خفه کند». کلمه نوشت، از این رو امروز 29 نماینده‌ی مجلس خواستار سلب عضویت رحیمی از هیات رییسه شدند. ۱۹ سال درگیری. رییس کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس در این باره مدعی شد: «جمعی از نمایندگان به علت سوال دیروز علیرضا رحیمی از وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح درباره علت انتشار فیلمی امنیتی از دوتابعیتی‌ها در صحن علنی مجلس؛ تقاضای سلب عضویت وی از هیات رییسه را به کمیسیون ارائه داده‌اند». کاتب ادامه داد: در صورت رای اعضای کمیسیون تدوین آیین نامه و کمیسیون‌های تخصصی به سلب عضویت از هیات رئیسه گزارش به صحن مجلس ارائه می‌شود و پس از قرائت آن در جلسه غیر علنی و طرح مباحث در جلسه غیر علنی در جلسه علنی رای گیری خواهد شد. علیرضا رحیمی عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی ایران در این باره گفت: «سوال روز گذشته من متوجه سپاه بود اما به دلیل نقص قانون اساسی و آیین‌نامه داخلی مجلس به نماینده اجازه داده نمی‌شود تا از سپاه، بانک مرکزی و صدا و سیما سوال کند، مجبور هستیم دستگاه‌های متناظر را در دولت پیدا کنیم و سوال خود را از این دستگاه بپرسیم». وی گفت: بر این باوریم که نباید هرگز در امور داخلی افغانستان دخالت کنیم. او افزود: «اگر فیلم محرمانه‌ای در سازمان اطلاعات سپاه تهیه می‌شود، این سپاه است که باید بر آن اشرافیت داشته و اگر در صحن مطرح می‌شود علیه نماینده شکایت کند، شما یا نسبت به اطلاعات خود حساس هستید و یا حساس نیستید. اما سوال این‌جاست که در این سامانه مربوط به نمایندگان مجلس، چه داده‌ها و اطلاعاتی باید ثبت شود که با گذشت یک‌سال از راه‌اندازی آن، نمایندگان حاضر به ثبت اطلاعات خود در آن نیستند.

اگر غفلتی صورت گرفته آن را جبران کنید». خوشبختانه، آمریکا هم در همین راستا است. و آنچه الان مورد سوال همکاران است این است که اگر این فیلم سندیت نداشته هیات رئیسه نباید اجازه پخش آن را می‌داد و در صورتی که هیات رئیسه اشتباه کرده دلیلی ندارد از وزیر در این باره سوال شود. براساس این گزارش، محدود کردن نمایندگان به همین جا ختم نشده و از رئیس پیشین کمیسیون امنیت ملی ایران نیز به‌دلیل اظهارات «مغایر با سیاست نظام!» شکایت شده است. سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان در این باره گفته است: «در شکایت مطرح شده است که وی علی رغم مستندات شورای عالی امنیت ملی اظهارنظرهایی مربوط به ایران و آمریکا کرده است که مغایر با سیاست نظام مبنی بر عدم مذاکره بین ایران و آمریکا بوده است. نخست وزیر پاکستان همچنین گفت، قصد دارد تا با طالبان برای تسهیل روند مذاکرات صلح افغانستان دیدار کند و ادامه داد: به زودی با نمایندگانی از طالبان برای تسهیل روند مذاکرات صلح افغانستان دیدار می‌کنم. شماره مصوبات و تاریخ آن را هم برای ما فرستاده‌اند که مدعی‌اند آقای فلاحت‌پیشه در زمان ریاست کمیسیون امنیت ملی پیشنهاد میز مشترک بین ایران و آمریکا در قطر و عراق را داده است که آمریکا از این موضوع تبلیغ و سوء تعبیر کرده مبنی بر این‌که فشارها به جمهوری اسلامی موثر واقع شده و ایران پیشنهاد مذاکره را پذیرفته است. البته در این باره آقای فلاحت‌پیشه گفته که موضوع بحثش مذاکره نبوده و منظورش کاهش تنش بوده است». انتهای پیام. شاید یکی از مهمترین علل این کمبود، مخالفت سال گذشته مجلس با طرح شفافیت آرای نمایندگان باشد که نمایندگان حاضر نشدند به این طرح رای مثبت بدهند.

بر اساس نوشته کلمه، اگر نظارت استصوابی جواب ندهد و نهایتا چند نماینده منتقد بتوانند وارد مجلس شوند، بالاخره سپاه از اهرم‌های دیگر استفاده می‌کند تا حتی چند نماینده باقی مانده نیز آن جرات انتقاد از این نهاد را نداشته باشند. .