«من ویروس نیستم»: واکنش آسیایی‌تباران به نژادپرستی در پی شیوع کرونا

06/02/2020 01:39:00 ق.ظ

«اینکه ما [آسیایی‌ها] شبیه هم هستم، به این معنی نیست که همه ما از یک کشور می‌آییم و همه ما [به ویروس کرونا] مبتلا هستیم.»

نژاد پرستی, فرانسه

«اینکه ما [ آسیا یی‌ها] شبیه هم هستم، به این معنی نیست که همه ما از یک کشور می‌آییم و همه ما [به ویروس کرونا ] مبتلا هستیم.»

«اینکه ما [ آسیا یی‌ها] شبیه هم هستم، به این معنی نیست که همه ما از یک کشور می‌آییم و همه ما [به ویروس کرونا ] مبتلا هستیم.»

شیوع ویروس مرگبار جدید کرونا به احساسات «نژادپرستانه» ضد چینی یا شاید ضد آسیایی در فرانسه دامن زده است. در روزهای گذشته عکس و ویدیوهای بسیاری در شبکه‌های اجتماعی درباره رفتارهای ناشایست با این اقلیت نژادی در پاریس و دیگر شهرهای فرانسه منتشر شده است.

یک شهروند فرانسوی آسیایی‌تبار در باره تجربه خود به یورونیوز می‌گوید: «وقتی در یک مکان عمومی مثل اتوبوس هستم. واکنش مردم را می‌بینم. می‌بینم که سعی می‌کنند از من دور شوند یا حتی در صورتشان می‌بینم که از همراهی با من نارحتند. آن‌ها را محکوم نمی‌کنم. می‌فهممشان. ولی اینکه ما [آسیایی‌ها] شبیه هم هستم، به این معنی نیست که همه ما از یک کشور می‌آییم و همه ما [به ویروس کرونا] مبتلا هستیم.»

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

هفته سوم اعتراضات در ایران؛ تظاهرات گسترده در سراسر کشور، همبستگی ایرانی‌ها در سراسر جهان

روز شنبه نهم مهر (اول اکتبر) تظاهرات گسترده در بسیاری از شهرهای ایران ادامه یافت. در سومین هفته از آغاز موج اعتراض به جمهوری اسلامی، ایرانیان در بیش از ۱۵۰ شهر جهان تجمع همبستگی برگزار کردند. ادامه مطلب >>

واکنش به نژاد پرستی نیست به واگذار مملکت است .که واگذار میشود وبعدازقرارداد صدسال نمتوانند پس گرفت مثل .عهدنامه ترکمن چای وگلستان الهی.‌‌....بنده های خدا😑 برای چینی ها هم دعا کنیم مردمشون ازین شرایط رهایی پیدا کنن و همگی در سلامت باشن، برای سلامتی و صلح در کل سیاره انرژی بفرستیم همه ما انسان هستیم علائم بیو تروریسم غرب : * افشای باطنی از رؤیای دیرینه رویارویی غرب و شرق؟!!! * اثبات حقیقت پنهان در انسان دوستی دروغین غرب؟!!! * عملیات روانی در هراس افکنی بر علیه مردم چین؟!!! * نگاه پر از کینه و نژاد پرستانه عامدانه در غرب ؟!!! * دامن زدن به احساسات زشت ناسیونالیستی؟!!!

اون روزا که تازه بیماری ایدز از امریکا امده بود یادتون بیاد حالا قدر چینی ها رو بدونید یادتونه توی مترو جرات نداشتید دستگیره رو بگیرید این نیز بگذرد آسیایی ها از دید بقیه و قضاوت آنی شبیه هم هستند. وگرنه تفاوت زیاد است.

آمار قربانیان مبتلا به ویروس «کرونا» در چین به 425 تن رسيدتلویزیون رسمی چین سه‌شنبه 4 فوریه 2020 اعلام کرد 64 تن دیگر از مردم این کشور در اثر مبتلا به ویروس

آمار قربانیان مبتلا به ویروس «کرونا» در چین به 490 تن افزایش یافتمقام‌هاى چین روز چهارشنبه 5 فوریه 2020 اعلام کردند، تعداد قربانیان مبتلا به ویروس کرونا تا پایان روز

عروس و داماد چینی به دلیل کرونا پیاده به خانه بخت رفتندیک عروس و داماد چین ی به دلیل ممنوعیت وضع شده برای برگزاری مراسم ازدواج و همچنین ممنوعیتهای شدید رفت

شمار قربانیان ویروس کرونا در چین به 491 نفر افزایش یافتبر اساس اعلام مقامات چین ، 65 تن دیگر طی 24 اخیر در این کشور بر اثر ویروس کرونا جان باختند و شمار قربانیان ابتلا به این بیماری به 491 نفر افزایش یافت. - خبرگزاری آناتولی

شمار قربانیان ویروس کرونا در چین به 425 تن رسید

اعتراف دولت چین به 'خطاها و دشواری‌ها' در مبارزه با ویروس کرونا | DW | 04.02.2020موارد ابتلا به ویروس کرونا به گونه‌ای شتابان رو به افزایش است. همه روزه هزاران مورد جدید ابتلا به این بیماری تنفسی ثبت می‌شود. در چنین شرایطی چین به خطاها و کاستی‌های خود در مقابله با این بیماری اعتراف کرده است.

Aa شیوع ویروس مرگبار جدید کرونا به احساسات «نژادپرستانه» ضد چینی یا شاید ضد آسیایی در فرانسه دامن زده است.کرونا در ایالت هوبی در مرکز چین فوت کردند.سه‌شنبه 4 فوریه به 490 تن رسید.February 3, 2020 این عروس و داماد که اهل شهر هوانگ‌گانگ در استان هوبئی چین هستند.

در روزهای گذشته عکس و ویدیوهای بسیاری در شبکه‌های اجتماعی درباره رفتارهای ناشایست با این اقلیت نژادی در پاریس و دیگر شهرهای فرانسه منتشر شده است. یک شهروند فرانسوی آسیایی‌تبار در باره تجربه خود به یورونیوز می‌گوید: «وقتی در یک مکان عمومی مثل اتوبوس هستم. به گزارش تلویزیون رسمی چین، 2345 تن دیگر از شهروندان این کشور در ایالت هوبی؛ جایی که ویروس کرونا برای اولین بار در دسامبر گذشته ظاهر شد نیز به این ویروس مبتلا شده‌اند. واکنش مردم را می‌بینم. از سویی پکن سه‌شنبه اعلام کرده بود که کشورهای جهان در اتخاذ تدابیرشان علیه چین به منظور پیشگیری از شیوع ویروس کرونا زیاده‌روی کرده‌اند. می‌بینم که سعی می‌کنند از من دور شوند یا حتی در صورتشان می‌بینم که از همراهی با من نارحتند. در حالی که ویروس کشنده کرونا با سرعت در حال انتشار است و تاکنون جان تعداد زیادی از مردم را گرفته است، وزارت خارجه چین اعلام کرد که این کشور نیاز مبرم و فوری به ماسک‌های پزشکی برای پیشگیری از آلوده شدن افراد بیشتر به ویروس، دارد. آن‌ها را محکوم نمی‌کنم.

می‌فهممشان. اضافه بر آن چین از ایالات متحده به خاطر اعمال محدودیت‌هایی علیه اتباع چینی و ممانعت از ورود آنها به خاک آمریکا به خاطر خطر انتشار ویروس جدید کرونا انتقاد کرد. اعلام وضعیت فوق العاده جهانی توصیه‌هایی را برای تمامی کشورهای جهان در پی داشته تا با اتخاذ تدابیر لازم مانع از شیوع و گسترش انتشار بیماری از طریق مرزها شوند و محدودیت‌هایی را برای ورود، تجارت و سفرهای غیر ضروری اعمال کنند. ولی اینکه ما [آسیایی‌ها] شبیه هم هستم، به این معنی نیست که همه ما از یک کشور می‌آییم و همه ما [به ویروس کرونا] مبتلا هستیم.» در پاریس که شمار بسیاری مهاجر آسیایی دارد، یک داروساز درباره تجربه خود می‌گوید: «یک مرتبه خانمی به داروخانه ما آمد. سخنگوی وزارت خارجه چین گفت که ایالات متحده آمریکا «کمک مهمی تقدیم نکرده است» و اولین کشوری بود که کارکنان کنسولگری خود را از شهر ووهان خارج کرده و «محدودیت‌هایی علیه ورود مسافران چینی به خاک آمریکا اعمال کرده است». من سرفه کردم او گفت: بعدا برمی‌گردم و از آنجا بیرون رفت. این مقام سازمان بهداشت جهانی که روز گذشته از چین به ژنو آمده است گفت که دانشمندان موفق شده‌اند تسلسل ژن‌های ویروس کرونا و راه‌های انتقال آن را مشخص کنند.» ماجرای نگرانی از شیوع ویروس کرونای جدید در پاریس تاثیر منفی خود را بر کسب و کار رستوران‌های آسیایی هم گذاشته است. چین علاوه بر این به دلیل محدودیت‌های پروازی و لغو پروازها از و به مقصد این کشور با انزوای بین‌المللی فزایندهای مواجه شده است.

یکی از کارکنان یک رستوران ویتنامی می‌گوید: «اینجا همیشه سر ظهر تا ساعت ۳ بعد از ظهر پر مشتری بود. اما الان هیچکس نیست. افزون بر این سازمان بهداشت جهانی همزمان با گسترش اپیدمی ابتلا به ویروس کرونا «حالت فوق العاده جهانی» اعلام کرد اما در عین حال از اهمیت اعمال محدودیت‌هایی بر تجارت و سفر کاست. او گفت که شستن مستمر دستها و اتخاذ اقدامات پیشگیرانه دیگر مرتبط با نظافت ضروری و موثر است.» شمار بسیاری از شهروندان فرانسوی هم نگرانی و حتی خجالت خود را از وضعیت برخورد با شهروندان آسیایی‌تبار این کشور در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهند. #من‌یک‌ویروس‌نیستم/#je ne suis pas un vi-RUS یکی از هشتگ‌های داغ شبکه‌های اجتماعی فرانسه است. اما برای نهادهای شهروندان آسیایی‌تبار فرانسه، رویکرد امروز جامعه کوه یخ راسیسم (نژادپرستی) در این کشور است.

سوک لام از موسسه جوانان چینی فرانسه می‌گوید: «نژادپرستی که در هفته‌های اخیر دیدیم، همیشه در فرانسه وجود داشته است. ویروس کرونا فقط بهانه‌ای برای تایید پیشداوری‌های است که همیشه بوده و در گذر زمان تغییر شکل می‌دهد.» هم‌رسانی این مطلب: .