«مخالفت روسیه» و چین با پیش‌نویس قطعنامه ارائه شده به شورای حکام درباره ایران

14/03/1401 01:58 ق.ظ

روسیه و چین می‌گویند، با پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی آمریکا و سه کشور اروپایی به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران مخالفند.

روسیه و چین می‌گویند، با پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی آمریکا و سه کشور اروپایی به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران مخالفند. سخنگوی وزارت خارجه چین همچنین تصریح کرده است که مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام در مقطعی «حیاتی» قرار دارد و رویکرد تقابلی در شورای حکام آژانس بین المللی همکاری بین ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را تضعیف و روند...

سخنگوی وزارت خارجه چین همچنین تصریح کرده است که مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام در مقطعی «حیاتی» قرار دارد و رویکرد تقابلی در شورای حکام آژانس بین المللی همکاری بین ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را تضعیف و روند مذاکرات را مختل می‌کند.

بر اساس متن پیش‌نویس ارسالی به ۳۵ کشور عضو شورای حکام آژانس، قطعنامه یاد شده از ایران می‌خواهد که «فورا به اجرای تعهدات قانونی خود عمل کند و پیشنهاد مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی‌بر تعامل بیشتر با هدف شفاف‌سازی و حل و فصل کلیه مسائل پادمانی باقی‌مانده را بی‌درنگ بپذیرد».

پیش‌نویس قطعنامه چهار کشور غربی درباره لزوم همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار است در نشست هفته آینده شورای حکام مطرح شود.در همین حال، وزیر امور خارجه ایران در تماس تلفنی با جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هشدار داد اقدام آمریکا و سه کشور اروپایی در تهیه پیش‌نویس قطعنامه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران با واکنش «متناسب، موثر و فوری» تهران مواجه خواهد شد. headtopics.

ادامه مطلب:
RadioFarda_ »

مخالفت قطعی روسیه با پیش نویس قطعنامه آمریکا و سه کشور اروپایی در شورای حکام آژانس علیه ایرانحسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه در تماس تلفنی در خصوص مهم ترین مسائل روابط دو جانبه، منطقه ای و بین المللی گفتگو و تبادل نظر کردند. مخالفت روسیه چین با این اقدام غیر طبیعی آمریکا منطقی و هوشمند است چقدر مخاطــــــــــــــــــــــــب 16 لایک و یک کامنت

چین برای افزایش دقت ناوبری خودروهای خودران ماهواره پرتاب کردشرک ژجیانگ جیلی چین اولین دسته از ماهواره‌ها برای ارائه خدمات به وسایل نقلیه خودران را به فضا پرتاب کرد. - خبرگزاری آناتولی

واشینگتن فری‌بیکن: پالایشگاه‌های نیمه‌خصوصی چین نفت ایران را قاچاق می‌کنندشبکه‌ای گسترده از پالایشگاه‌های نیمه‌خصوصی چینی موسوم به «قوری» که پشت پرده برای دولت این کشور کار می‌کنند، مسئول قاچاق گسترده نفت خام ایران به چین طی چند

مقصود چین از ساخت انبوه «جزایر مصنوعی» چیست؟جمهوری کمونیستی خلق چین از سال 2014 شروع به ساخت انبوهی از جزایر مصنوعی در دریای چین جنوبی کرده است، که حدود 3200 هکتار مساحت این دریا را به خود اختصاص

خداحافظی رسمی فرهاد مجیدی با استقلال | DW | 02.06.2022فرهاد مجیدی با انتشار پیامی، خداحافظی رسمی خود را از باشگاه استقلال تهران اعلام کرد. ایستگاه بعدی مجیدی به عنوان سرمربی احتمالا در امارات متحده عربی خواهد بود. به نازنین دودول علی قمی گام خوبی است، زیرا امارات یکی از کشورهایی است که علاقه زیادی به ورزش و فوتبال دارد.

جام‌جهانی قطر؛ اوکراین با شکست اسکاتلند به دیدار ولز می‌رودتیم ملی فوتبال اوکراین در دیداری حساس توانست اسکاتلند را با نتیجه سه بر یک شکست دهد و به دیدار پایانی پلی‌آف جام جهانی ۲۰۲۲ قطر راه یابد.

، نیز روز پنجشنبه در واکنش به خبر قطعنامه پیشنهادی آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان به شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که پکن با چنین اقدام در راستای فشار بر ایران با تصویب یک قطعنامه در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی مخالف است.

سخنگوی وزارت خارجه چین همچنین تصریح کرده است که مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام در مقطعی «حیاتی» قرار دارد و رویکرد تقابلی در شورای حکام آژانس بین المللی همکاری بین ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را تضعیف و روند مذاکرات را مختل می‌کند.

بر اساس متن پیش‌نویس ارسالی به ۳۵ کشور عضو شورای حکام آژانس، قطعنامه یاد شده از ایران می‌خواهد که «فورا به اجرای تعهدات قانونی خود عمل کند و پیشنهاد مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی‌بر تعامل بیشتر با هدف شفاف‌سازی و حل و فصل کلیه مسائل پادمانی باقی‌مانده را بی‌درنگ بپذیرد».

پیش‌نویس قطعنامه چهار کشور غربی درباره لزوم همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار است در نشست هفته آینده شورای حکام مطرح شود.در همین حال، وزیر امور خارجه ایران در تماس تلفنی با جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هشدار داد اقدام آمریکا و سه کشور اروپایی در تهیه پیش‌نویس قطعنامه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران با واکنش «متناسب، موثر و فوری» تهران مواجه خواهد شد.

حسین امیرعبداللهیان در ادامه مدعی عزم و اراده ایران برای رسیدن به توافق خوب، قوی و پایدار هسته‌ای شد و ارائه پیش‌نویس قطعنامه در شورای حکام را رفتاری «بر خلاف رویه دیپلماسی، شتاب‌زده و غیرسازنده» خواند که موجب «سخت‌تر و پیچیده‌تر» شدن روند مذاکرات خواهد شد.

در حالی پیش نویس قطعنامه پیشنهادی چهار کشور غربی به شورای حکام ارائه می‌شود که دور تازه مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای با ایران موسوم به برجام در وین از فروردین ماه سال جاری متوقف شده است و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز روز دوشنبه در گزارش جدید خود به شورای حکام این نهاد اعلام کرد که ذخایر اورانیوم غنی‌‌شده ایران به بیش از ۱۸ برابر حد مجاز در برجام رسیده است.

جمهوری اسلامی ایران در اسفند پارسال تعهد کرده بود که در یک بازه زمانی سه‌ماهه به سوالات آژانس درباره منشاء اورانیوم در سایت‌های اعلام نشده خود پاسخ شفاف بدهد. اما گزارش جدید آژانس نشان می‌دهد که ایران به تعهد خود عمل نکرده و مذاکرات احیای برجام نیز از همان زمان متوقف مانده است.

کشورهای غربی نگران هستند که ایران، با افزایش غنی‌سازی اورانیوم به سطح ۹۰ درصد، به مواد لازم برای ساخت بمب اتمی دست‌یابد . ایران هرگونه تلاش در این زمینه را رد می‌کند.رادیو فردا

رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.