کرونا در ایران, روابط ایران و آمریکا, صندوق بین‌المللی پول, دارایی‌های مسدود شده, مبادله زندانیان

کرونا در ایران, روابط ایران و آمریکا

«صندوق بین المللی پول با دادن وام به ایران موافقت کرده است» | DW | 27.03.2020

زیر سایه ویروس کرونا و تاکید آمریکا بر ادامه فشارهای حداکثری بر جمهوری اسلامی، مقامات ایران اعلام کردند که صندوق بین‌المللی پول با بخشی از وام درخواستی ایران موافقت کرده است.

27/03/2020 10:22:00 ب.ظ

زیر سایه ویروس کرونا و تاکید آمریکا بر ادامه فشارهای حداکثری بر جمهوری اسلامی، مقامات ایران اعلام کردند که صندوق بین‌المللی پول با بخشی از وام درخواستی ایران موافقت کرده است.

موافقت صندوق بین‌المللی پول با پرداخت وام به ایران و احتمال آزادسازی پول مسدود در آمریکا، مقامات تهران را خوشحال کرده است. گمانه‌زنی‌هایی وجود دارد که بین این اتفاق‌ها و آزادی برخی زندانیان آمریکایی ارتباطی هست.

به نظر می‌رسد میان این گشایش‌های مالی، آزاد شدن برخی زندانیان آمریکایی در هفته‌ها و ماه‌های گذشته و نیز تلاش برای آزادی بقیه زندانیان دوتابعیتی ارتباطی وجود داشته باشد. لحن مقامات آمریکا هم در مقابل ایران، اگرچه جدی است ولی ملایم شده است.آمریکا وام ایران را وتو می‌کند؟

پژوهشگران اسرائیلی محلول ضد عفونی با تأثیر درازمدت ساختند | DW | 25.05.2020 افشای پروژه‌ای محرمانه در لیبی از سوی سازمان ملل متحد | DW | 25.05.2020 قتل ناموسی در ایران؛ 'پدر رومینا با داس دخترش را کشت'

ایران در هفته‌های گذشته از صندوق بین‌المللی پول درخواست پنج میلیارد دلار وام کرده بود. علیرضا رحیمی، نماینده مجلس روز جمعه هشتم فروردین (۲۷ مارس) در توئیتی ضمن اعلام اینکه"بخش قابل توجهی" از این وام مورد موافقت مسئولان این صندوق قرار گرفته، نوشت که"تامین این رقم می‌تواند مقابله با ویروس کرونا در ایران را سرعت بخشد".

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در اینستاگرام خود نوشت که او اواسط اسفند گذشته با ارسال نامه‌ای به «کریستالینا گئورگیوا»، رئیس صندوق بین‌المللی پول، خواستار بهره‌مندی ایران از"تسهیلات تامین مالی سریع، RFI"در حدود پنج میلیارد دلار شده بود.

مقامات ایران گفته‌اند با دریافت این وام می‌توانند هم به روند درمان بیماران مبتلا به ویروس کرونا سرعت بخشند و هم چاره‌ای برای مشکلات اقتصادی ناشی از کرونا بیندیشند.مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیش‌تر ضمن"حمایت از درخواست وام ایران" از صندوق بین‌المللی پول، اعلام کرده بود که کمک‌های این اتحادیه برای مبارزه با کرونا در راه تهران است.

از سوی دیگر خبرگزاری آلمان گزارش داد که توماس اوپرمن، معاون رئیس پارلمان آلمان، بوندستاگ، از آمریکا خواسته است كه با توجه به شرایط سخت ایران‌، تحریم‌ها علیه این كشور را كاهش دهد.این سیاستمدار سوسیال دموکرات به شبکه تلویزیونی RTL آلمان گفت: «این (کاهش تحریم‌ها) باید دستکم به طور موقت اعمال شود تا تهران بتواند از نظر اقتصادی قادر به فعال‌سازی بیشتر نیروها در مقابله با بحران کرونا شود.»

هنوز مشخص نیست صندوق بین‌المللی پول که عضو پرنفوذی همچون آمریکا دارد، با چه میزان از وام درخواستی ایران موافقت کرده است. هر چه باشد، مقامات آمریکا قبلاً اعلام کرده بودند که موافق پرداخت وام به ایران نیستند.مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریكا هفته گذشته در پیامی ‌توئیتری اعلام كرده بود كه واشنگتن با اولین درخواست وام جمهوری اسلامی‌از صندوق بین‌المللی پول مخالفت کرده و"هر وقت هم می‌تواند از حق وتوی خود در این مورد استفاده کند".

لحن جدی ولی ملایم سخنگوی کاخ سفیددر هفته‌های اخیر و بعد از آزادی یکی از زندانیان آمریکایی در ایران، اگرچه مقامات آمریکا از مواضع خود علیه تهران کوتاه نیامده‌اند ولی لحن آنها شدیدتر هم نشده است.به گزارش سرویس ترجمه سایت «شفقنا» در ایران، خانم «مورگان اورتاگوس»، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه هشتم فروردین (۲۷ مارس) به روزنامه «الشرق الاوسط» عربستان در واکنش به موافقت صندوق بین‌المللی پول با پرداخت وام به ایران، گفت که وزارت خزانه‌داری آمریکا در این مورد تصمیم می‌گیرد. او به حق و ویآمریکا در این مورد اشاره‌ای نکرده است.

اسرائیل از توئیتر خواست حساب کاربری خامنه‌ای را به خاطر انتشار پیام‌های یهودستیزانه و ترویج نسل‌کشی مسدود کند واکنش‌ها به ماجرای غیزانیه: 'خوزستان گاو شیردهی که نه آب و هوا دارد و نه دلسوز' | DW | 26.05.2020 قتل با داس؛ آبروهایی که با خون آبیاری می‌شوند | DW | 26.05.2020

تحریم در کنار کمک بشردوستانهخانم اورتاگوس با تصریح اینکه تحریم‌های آمریکا و پیشنهاد کمک‌های بشردوستانه و تجهیزات پزشکی و دارویی، دو موضوع جداگانه هستند، گفت که با وجود مخالفت ایران با پیشنهاد کمک‌های آمریکا،"این کمک‌ها هر زمانی که ایران بخواهد، صد در صد در اختیار مردم ایران قرار می‌گیرد و کاملا از تحریم‌ها جداست و ارسال آن به نظام ایران بستگی دارد".

اورتاگوس همچنین تاکید کرده است: «ایران در  هر زمانی این فرصت را دارد که پای میز مذاکره بیاید و مانند یک کشور مسئول رفتار کرده، با دونالد ترامپ و مایک پمپئو به مذاکره بنشیند و آن زمان است که می‌توان تحریم‌ها را فورا متوقف کرد و این گزینه همیشه مطرح است».

پیش‌تر روزنامه واشنگتن‌پست در گزارشی نوشته بود که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا باید به جای تشدید تحریم‌ها، از راه اقدام‌های بشردوستانه به ایران فرصت دهد و امکان کاهش تنش‌ها را فراهم آورد.تبادل زندانی و آزادسازی پول؟‌احتمال موفقیت ایران در آزادسازی"منابع ارزی بانک مرکزی" مسدود شده در آمریکا را رئیس کل بانک مرکزی ایران اعلام کرده است.

عبدالناصر همتی روز جمعه هشتم فروردین (۲۷ مارس) در توئیتر خود نوشت که تلاش‌های ایران برای آزادسازی منابع ارزی این کشور که"به ناحق و با اعمال فشار دولت آمریکا" مسدود شده بودند، روند مثبتی داشته است. هنوز مشخص نیست چه میزان از این منابع ارزی قرار است تحویل ایران ‌شود.

عبدالناصر همتی، رئيس بانک مرکزی ایرانگمانه‌زنی‌هایی وجود دارد که میان آزادی برخی زندانیان آمریکایی و آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران ارتباطی هست.مایکل وایت، شهروند آمریکایی زندانی در مشهد، دو هفته گذشته و با استفاده از"مرخصی به دلایل بهداشتی و انسانی" از زندان آزاد شد. آقای وایت که بیش از یک سال را در زندان محبوس بود، تابستان ٢٠١٨ و آنطور که رسانه‌ها گزارش کردند زمانی که برای ملاقات با دوست دختر خود به ایران رفته بود، دستگیر شد.

ایران و آمریکا زمستان سال گذشته دو زندانی خود را مبادله کردند. ژیائو وانگ، شهروند چینی‌آمریکایی به ازای مسعود سلیمانی، شهروند ایرانی از زندان آزاد شدند.دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا روز شنبه ۱۶ آذر ( هفتم دسامبر ۲۰۱۹) در توئیتر نوشت: «متشکرم از ایران به خاطر مذاکرات منصفانه. می‌بینید که می‌توانیم با هم به توافق برسیم».

عکس روز: برنج با طعم و بوی زباله‌های پلاستیکی؟ | DW | 25.05.2020 ذرت‌های آلوده وارداتی به ایران 'تبدیل به الکل می‌شوند' سازمان جهانی بهداشت استفاده از داروی ضد مالاریا در مقابله با کرونا را متوقف کرد | DW | 26.05.2020

ترامپ همچنین در پیامی‌ دیگر اضافه کرد که «فکر می‌کنم این (مبادله) اتفاق فوق‌العاده‌ای برای ایران بود. بسیار عالی است که نشان بدهیم می‌توانیم کاری انجام بدهیم. این شاید مقدمه‌ای برای کارهایی باشد که می‌توانیم انجام دهیم».به نوشته خبرگزاری فرانسه، این لحن توئیت‌های رئیس جمهوری آمریکا"بسیار مثبت" بوده است.

آمریکا پیش‌تر از ایران خواسته بود تا همه زندانیان این کشور را آزاد کند. این درخواست کاخ سفید همچنین شامل زندانیان دوتابعیتی مانند باقر و سیامک نمازی می‌شود."مرگ لوینسون" و تحریم‌های جدیداین تحولات در حالی صورت می‌گیرد که آمریکا در به کارگیری اهرم تحریم هم عقب‌نشینی نکرده است و بر سر برخی مسائل چون"مرگ لوینسون" درگیری لفظی بین دو کشور در جریان بوده است. 

فوت احتمالی رابرت لوینسون، افسر سابق پلیس فدرال آمریکا که در مارس ۲۰۰۷ در شرایط نامشخصی در جزیره کیش ناپدید شد، می‌تواند بهانه‌ای برای تشدید فشارها بر ایران باشد.مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا از مقام‌های ایران خواسته است درباره سرنوشت رابرت لوینسون که گفته شده در ایران فوت کرده توضیح دهند.

خانواده رابرت لوینسون روز چهارشنبه ۲۵ مارس (ششم فروردین) با صدور بیانیه‌‌ای اعلام کرد: «ما اخیراً اطلاعاتی را از مقامات دولت آمریكا دریافت كردیم كه آنها هم مثل ما به این نتیجه رسیدند كه همسر و پدر ما در زندان‌‌های ایران فوت کرده است.» مقا‌م‌های ایران بارها منکر بازداشت لوینسون و ناپدید شدن او شده‌اند.

ظرف همین دو روز اخیر تحریم‌هایی علیه جمهوری اسلامی برقرار شده است. پنجشنبه ۲۶ مارس اعلام شد که ۲۰ فرد و شرکت به خاطر حمایت از سپاه پاسداران مشمول تحریم شده‌اند. ادامه مطلب: DW فارسی »

آیت_الله_دویچه_وله هیچ مدرکی برای زرت و پرت نداری. هممون امضا کردیم تا هیچ پول بلوکه شده ای به ج.ا خائن داده نشه. بجای پول صلیب سرخ جهانی بیاد شخصا به ما رسیدگی کنه. رهبر الدنگت اگر راست میگه 60 میلیارد دلار فقط بریزه تو حساب 60 میلیون ایرانی. 200 میلیارد دلار پول خامنه ای آزاده لعنت بهش کاش میشدکاری کرد که کنسل کنن.این میشه کمک به تروریستهای حشدالشعبی وحزب الله

مقامات رژیم دروغ زیاد میگن باور نکنید غلط کرده که قبول کرده . Fake News!! گه خوردند خوب دوباره ملا ها عروسیشونه چون هر کدامشان چند میلیون دلاری بالا میکشند. وای خدای خوش به حال عراق سوریه نوش جان بشار اسد جنایتکار، حزب‌الله تروریست، حشدالشعبی ضد ایرانی، انصارالله فاسد... و نوش جان سرداران سپاه_تروریستی_پاسداران COVIDSanctionsLie NoCash2Mullahs IslamicRepublicVirus

خوب مشخص كردن اين پول و كجا ميخان خرج كنن چرا نصرالله نيشش باز شده از حالا از قول مقامات ایران گفته دوره تحریم گذشته است. جامعه جهانی در حال دگردیسی نوین و انسان مداریست. صندوق بین‌المللی پول هنوز درباره دادن وام به ج.ا تصمیم نگرفته پول بدهيد رنگ اين پول رو مردم نميبيند بيشترش دزده ميشه و بقيه خرج لبنان و عراق و سوريه و يمن و غيره ميشه .....شماها يعني تا الان نفهميديد اين موضوع رو يا خودتون رو زديد به كوچه علي چپ

کشورهای اروپایی و امریکا که ویروس اخوند درغگو و دجال رو در سال ۵۷ بجون مردم ایران انداختن همچنان برای حفظ منافع خودشون و ویرانی کامل ایران (بلکه تجزیه ایران به بیش از پنج کشور) از هیچ کمکی به این رژیم اسلامی تروریستی دریغ نمی کنند. ج.ا همیشه با شایعه و دروغ پراکنی زمینه کار را فراهم میکند... عروسی شیخ حسن نصرالله

دروغگورو سگ بگاد چرا ایت الله دویچه وله این خبر رو دوبار توئیت کرده؟ درست به فاصله زمانی چهارساعت ؟ چرا دروغ رژیم اخوندی رو در دو توئیت کاملا مشابه منتشر کرده؟ واقعا چه جانواران اخوند پسندی پشت این دویچه وله هستند؟ چرا یک خبر دروغ برای فریب افکار عمومی رو چندباره بازنشر میکتید؟ پول رو میخواهند بدهند به این👇

صندوق بین المللی پول غلط کرده بدون اجازه مردم ایران وام به نام ایران برای کشورهای دیگر بدهد . آقا وام نده خاک بر سر هر چی احمق و مزدور و مواجب بگیره. تخمی تر از ایت الله بی بی سی همین دویچه وله هستش با خبرای فیکش غرب میداند که بیت خامنه ای دلش برای مردم ایران نمی سوزد. او پول نقد را برای سربازان غیبی و تروریستهای خارج کشوری اش میخواهد نه برای مردم ایران! وگرنه پزشکان بدون مرزوکمکهای بین الملل راازایران بیرون نمیریخت ! سیاستمداران مماشاتگرغرب هم خواهان تداوم بدبختیها و نابودی ایران ماهستند

دوباره غرب به داد تروریستهای مظلوم حزب الله و حوثی و حشدو شعبی رسید و مادر چاوز! و بقیه رسید . گفته بودیم که احمق تر از غرب باز هم خود غرب هست . همانطوری که در تمام این چهل سال همیشه در دقیقه نود به داد رژیم آخوندی میرسیدند ! با همه هارت و پورتهاشون آخوندها را تنها نمیگذارند ای بر شرف نداشته تون لعنت . تاوان این پولایی که خرج ملت نمیشه و سر از جای دیگه در میاره، رو سالهای بعد باید ما مردم بدیم؟

مگه بنا نبود هر کشوری عضو FATFنباشه از لحاظ مالی تولیست سیاه باشه اگه پول بدهند یعنی همه کشک فقط ملت ایران سرکارند وبار دیگر حیله گران تونستن با حربه کرونا گول بزنند جامعه جهانی رو که بعدا تو تاریخ مینویسن بهتره معادل کمکی که میشه فقط غذا ،دارو وتجهیزات پزشکی بفرستن كه دولت هاپووولي كنه !! آروقي هم بزنه پشتتش !!

این پول میره تو جیب آخوندا باز پرداخت چند برابر باید مردم بپردارن. فکر میکنم بخشی از این وام را باید به عنوان کمک و نوع دوستی به آمریکا بدهیم! یک نوجوان آمریکایی مبتلا به کرونا به دلیل عدم پذیرش توسط اورژانس به دلیل نداشتن بیمه و پول در حین انتقال به یک بیمارستان دیگه دچار ایست قلبی شد و جان سپرد! استراوس

پول به این بی_وجدان های دروغگو ی آدمکش ندید اینا میفرستنش غزه و لبنان با اینکار به بدن بیمار این نظام کثیف خون دوباره تزریق میکنید حسن شرط اله وفشار اسد توماتدشون عروسیه. خاک عالم توسره جامعه جهانی. امروزفردا یه بمب اتم ازطرف تروریستهای مواجب بگیر میزنن تواروپا واونوقت انگشت چکنم چکنم رو میکنین تو دماغتون .

چه عشقى ميكنه سيد حسن نصر الله مبارک سپاه، بسیج و حزب الله و بقیه دوستاش. یک ریالش هم به نفع مردم خرج نمیشه ولی قسط های وام از جیب ما باید داده شه حزب الله خوشحال ملت ایران بدبخت .جواب وام را ملت باید بدهند ؟ الان تو کون حسن نصرالله عروسیه

روسیه برای مقابله با شیوع کرونا تمام پروازهای بین المللی را لغو کردبر اساس اعلام مسکو تنها پروازهای حامل شهروندان تخلیه شده روسیه از کشورهای دیگر می‌توانند وارد این کشور شوند. عملا جناب پوتین نسخه دوران پرده آهنین را دارد اجرا می کند ایرانم لغو کرد والا

اخبار خوش همتی از اخذ وام صندوق بین المللی پول و آزادسازی منابع ارزی بانک مرکزی؛ پیگیری‌ها روند مثبت داشته است- اخبار اقتصادی - اخبار تسنیم - Tasnimهمتی از روند مثبت تلاش برای دسترسی به تأمین مالی سریع از صندوق بین المللی پول ، به عنوان حق قانونی و قطعی ایران، و پیگیری آزادسازی منابع ارزی بانک مرکزی ایران که به ناحق و با اعمال فشار دولت آمریکا،مسدود شده است خبر داد. بانک مرکزی تمام توان و همت خودش را صرف تأمین منابع ارزی مورد نیاز کشورمان،از محل منابع متعلق به ایران، برای تدارک دارو،تجهیزات پزشکی و انسان دوستانه نموده و به تلاشها ی خود ادامه خواهد داد سلام ان شا الله

مورگان اورتگاس: جمهوری اسلامی پول حاصل از رفع تحریم‌ها را برای مردم ایران هزینه نمی‌کند🔺مورگان اورتگاس: جمهوری اسلامی پول حاصل از رفع تحریم ها را برای مردم_ایران هزینه نمی‌کند ⚡️ سخنگوی وزارت خارجه آمریکا خاطرنشان کرد رژیم_ایران خواهان پول نقد برای تامین مالی فعالیت‌های بدخواهانه‌اش است، نه کمک‌رسانی به مردم ایران. کسکشا تازه از مردم کمک مالی هم میخوان اینم یک مدت دیگه با یک توییت ترامپ اخراج میشه و بعدش تازه میفهمه که چقدر حیف شد روحش رو به شیطان فروخت. چیزی که عیان هست چه حاجت به بیان هست.مورگان خانم چشم بسته غیب میگی کمکهای جهانی برای بیماری کرونا این اخوندها دارن تو بازار سیاه به مردم میفروشن.در حالی که این کمکها باید رایگان توزیع بشه امیدوارم یک پاپاسی به این اخوندها ندن

کاهش 70 درصدی ترددهای بین شهری برای کنترل انتشار ویروس کرونامعاون هماهنگ کننده ناجا، گفت: هماهنگی ها و اقدامات انجام شده نیروی انتظامی با سایر سازمان ها برای کنترل انتشار ویروس کرونا باعث کاهش 70 درصدی ترددهای بین شهری شده است. امار وزارررت بهداشت در مورد مبتلایان به کرونا کاملا کذب محضه کرونا

تحریم‌های جدید وزارت خزانه داری آمریکا علیه 20 فرد و نهاد مرتبط با ایران- اخبار بین الملل - اخبار تسنیم - Tasnimتحریم‌های جدید وزارت خزانه داری آمریکا علیه ۲۰ فرد و نهاد مرتبط با ایران وب سایت وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرده 15 فرد و پنج نهاد را به دلیل ارتباط با ایران و تحریم های مرتبط با تروریسم تحت تحریم های جدید قرار داده است

اخبار خوش همتی از اخذ وام صندوق بین المللی پول و آزادسازی منابع ارزی بانک مرکزی؛ پیگیری‌ها روند مثبت داشته است- اخبار اقتصادی - اخبار تسنیم - Tasnimهمتی از روند مثبت تلاش برای دسترسی به تأمین مالی سریع از صندوق بین المللی پول ، به عنوان حق قانونی و قطعی ایران، و پیگیری آزادسازی منابع ارزی بانک مرکزی ایران که به ناحق و با اعمال فشار دولت آمریکا،مسدود شده است خبر داد. بانک مرکزی تمام توان و همت خودش را صرف تأمین منابع ارزی مورد نیاز کشورمان،از محل منابع متعلق به ایران، برای تدارک دارو،تجهیزات پزشکی و انسان دوستانه نموده و به تلاشها ی خود ادامه خواهد داد سلام ان شا الله