«صد روایت، یک روایت»؛ اقدامی علیه فراموشی با روایت زندانیان جمهوری اسلامی

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 39 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 19%
  • Publisher: 63%

صد_روایت_یک_روایت، به ابتکار تعدادی از کنشگران فمنیست و عدالتخواه، اقدامی‌ست بر ضد فراموشی تا مگر نوری بی‌افکند بر شرایط غیر انسانی زندان‌ها و وضعیت دشوار زندانیان سیاسی-عقیدتی در ایران، که از دیرباز یکی از ستون‌های مقاومت و دادخواهی بوده‌اند. تهران

ایران اخبار, ایران سرفصلها

ایران وایر - جمعی از کنش‌گران مدنی و حقوق بشری برنامه‌ای آنلاین را از روایت‌های «سرکوب»، «شکنجه»، «مقاومت» و «دادخواهی» پیرامون زندان‌های جمهوری اسلامی به صورت زنده در پلتفرم «زوم» طبق اطلاعیه‌ این جمع که در اختیار «ایران وایر» قرار گرفته است، برنامه «صد روایت، یک روایت» بخشی از گزارش‌ها، خاطرات و شهادت‌های کسانی است که طی چهار دهه گذشته، روزگاری را در زندان‌های جمهوری اسلامی در حبس گذرانده‌اند.

این برنامه قرار است ساعت ۴ بعد از ظهر (به وقت ایران) روز پنج‌شنبه ۱۲ فروردین به صورت زنده اجرا شود؛ روزی که به «روز جمهوری اسلامی» معروف است؛ همان روزی که نتایج همه‌پرسی برای تعیین نظام حاکم بر ایران در سال ۱۳۵۸ اعلام شد و جمهوری اسلامی رسما حکومت ایران را در اختیار گرفت.صد روایت، یک روایتمقاومت و دادخواهی، سرکوب و شکنجه در زندانهای جمهوری اسلامی ایران.

امیدهای بردمیده از انقلاب ۱۳۵۷ (۱۹۷۹ میلادی) دیرپا نبود. با تثبیت جمهوری اسلامی در ۱۲ فروردین ۱۳۵۸ (اول آوریل ۱۹۷۹) و قدرت‌گیری اسلامگرایان، نظام حکومتیناپدید کردن،شکنجه‌ی جسمی و روانی، شلاق و تعزیر، اعدام‌ نمایشی، سلول انفرادی، تبعید زندانیان، تواب‌سازی، اعتراف‌های اجباری، آزار و اِعمال تبعیض بر خانواده‌های زندانیان و کشته شدگان و...از جمله ابزارهای تثبیت و بقای این نظام بوده‌اند.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

صد روایت، یک روایت؛ روز جمهوری اسلامی و روایت بیش از چهار دهه زندان، شکنجه و اعدامaidaghajar از دیروز دارم صد_روایت_یک_روایت رو دنبال میکنم و میخونم، کار خیلی خوبی رو شروع کردن. عالی
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

صد و بیست سالگی پارکینگ طبقاتی به روایت تصویر | DW | 07.05.2021با افزایش شمار خودروها، جای پارک در شهرها به مشکلی بزرگ تبدیل شد. در ماه مه سال ۱۹۰۱ اولین پارکینگ طبقاتی در لندن افتتاح شد. نگاهی به تاریخچه و زیباترین پارکینگ‌های طبقاتی در این گزارش تصویری:
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

حزب سبزهای آلمان؛ روایت تصویری یک موفقیت تاریخی | DW | 21.04.2021حزب_سبزها زمانی از ائتلاف چند انجمن و شخصیت تشکیل شد که طرفدار محیط زیست بود و با خارجی‌ها و همجنس‌گرایان همدلی می‌کرد. این حزب اما در تازه‌ترین نظرسنجی‌ها به قوی‌ترین حزب آلمان تبدیل شده است. مروری تصویری این موفقیت: مرگ بر جهانی سازی مرگ بر حقوق زن مرگ بر بهایی ها مرگ بر دولت بنفش مرگ بر مرفه(چه اخوند چه کراواتی) مرگ بر سلبریتی
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

روایت تصویری تسنیم از کروناگردی مسافران در اصفهان نارنجی- اخبار اصفهان - اخبار استانها تسنیم | Tasnimاخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »

سنت 'گروگانگیری' در سیاست خارجی جمهوری اسلامی به روایت تصویر | DW | 31.03.2021گروگانگیری در ایران سال ۱۳۵۸ با حمله به سفارت آمریکا مرسوم شد و با زندانی کردن و پرونده‌سازی برای گردشگران، محققان و دو تابعیتی‌ها و سپس معامله بر سر آنها ادامه یافت. شماری از پرونده‌ها در این گزارش تصویری: وقتی سواد، توانایی، مدیریت نباشد، فقط تحصیلات حوزوی و تخصص در فتوی در امور پایین تنه ملاک پیشرفت باشد، برای پول باید روش دزدان دریایی را پیش گرفت از زمانی که خمینی گور به‌گور شده این حرکت کثیف را که سفارت امریکا حمله کردند و امریکاییان را به گروگان گرفتند از آن زمان کشور ایران مورد تحریم قرارگرفت ، و در تمامی جهان کشور ایران را تروریست نشان دادند حالا من ب اینکه چ آدم عقده ای پشت این اکانته ندارم، و اینکه رسانه باید بی طرفانه فقط گزارش بکنه ولی اینکه هزاران ایرانی به دلیل تحریم یک جانبه آمریکا،از کشور های دیگه بهش استرداد شدن و محکومیت های سنگین گرفتن،درحالیکه این تحریم ها هم غیرقانونیه اسمش چیه؟
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »