«شلیک موشک‌های سپاه به هواپیمای اوکراینی برنامه ریزی شده نبود»

24/06/2021 07:31:00 ب.ظ

«شلیک موشک‌های سپاه به هواپیمای اوکراینی، عملیاتی از پیش برنامه ریزی شده نبوده است» جزئیات بیشتر🔽

ساقط کردن هواپیمای اوکراینی در ایران, سپاه پاسداران

«شلیک موشک‌های سپاه به هواپیمای اوکراینی، عملیاتی از پیش برنامه ریزی شده نبوده است» جزئیات بیشتر🔽

گزارش هیئت تحقیق درباره سانحه سرنگونی هواپیمای اوکراینی که از سوی دولت کانادا انجام شده نشان می‌دهد که ایران از قبل برنامه‌ای برای شلیک به هواپیمای اوکراینی نداشته است.

شبکه سی بی سی کانادا به نسخه‌ای از گزارش تحقیقات دولتی درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی دست یافته که بر اساس آن دولت این کشور به تنهایی شواهدی پیدا نکرده که نشان دهد شلیک موشک‌های سپاه به این هواپیما از پیش برنامه ریزی شده باشد.شبکه سی بی اس که گزارش مفصلی در این خصوص منتشر کرده همچنین می‌گوید که این تحلیل بر اساس تمام شواهد و اطلاعاتی است که در اختیار دولت کانادا قرار دارد.

در این گزارش همچنین آمده است که هیچ سند و مدرکی وجود ندارد که نشان دهد ایران از پیش برای این کار برنامه ریزی کرده باشد. شواهد این تحقیق، ادعای ایران مبنی بر اینکه این حادثه ناگوار در پی خطای انسانی صورت گرفته را تایید می‌کند.با این حال مسئولان دولت کانادا تاکید می‌کنند که این مسئله «مسئولیت مرگ ۱۷۶ انسان بیگناه را از ایران سلب نمی کند.» در عین حال در این گزارش آمده است که ایران در ارائه توضیحات ضروری و لازم برای این پرونده «کوتاهی کرده است.»

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

روز ۱۸ اعتراضات ایران؛ تشکر قالیباف و رئيسی از خامنه‌ای همزمان با ادامه تجمعات اعتراضی

ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف صبح روز سه‌شنبه در صحبت‌های خود در مجلس شورای اسلامی از علی خامنه‌ای تشکر کردند و مواضع رهبر جمهوری اسلامی را هوشمندانه خواندند ادامه مطلب >>

با ما یا با اونا اتفاقا کاملا برنامه ریزی شده بوده. این چگونه بررسی انجام شده است؟!!!!!!! مهم اینه که کلی آدم حسابی بی گناه جانشونو از دست دادند به خاطر قلدربازی خامنه‌ای بعد حکومت وقیحانه چند روز راست راست تو چشم ملت نگاه کرد و دروغ گفت!

کانادا: تصمیم سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط مقامات ارشد تهران گرفته شدجاستین ترودو، نخست وزیر کانادا ، در پی اعلام نتایج یک تحقیق کانادا یی درباره نقش مقامات ایرانی پیرامون سقوط هواپیمای اوکراینی، تاکید کرد که تصمیم سرنگونی دقیقا اسمش حسن روحانی هست! بگیرید محاکمه اش کنید کانادا خیلی غلط کرد کشوری که جایگاه امن تروریست ها و خلاف کاران و دزدان جهان است و عقده های زیادی از ایران عزیز دارد نمونه ان همین انتخابات اخیر ریاست جمهوری اسلامی ایران بود که با کمال بی شرفی اجازه رای دادن به ایرانیان مقیم را نداد و با این حال مدام لاف حقوق بشر میزند

نخست‌وزیر کانادا: روایت ایران از ساقط‌شدن هواپیمای اوکراینی گمراه‌کننده است

انگلیس ادعای شلیک هشدار جنگنده روسی به سوی ناو این کشور را تکذیب کرد

تکمیل خروج نیمی از نیروهای آمریکا همزمان با پیشروی طالبان در افغانستان«بیش از ۷۶۰ محموله هوایی از تجهیزات، شامل حدود ۱۵ هزار قطعه ابزارآلات عمدتاً غیردفاعی، از افغانستان خارج شده و ۶ مرکز نظامی دیگر نیز به وزارت دفاع افغانستان سپرده شده است.» جزئیات بیشتر🔽

جنگنده روسی به سوی ناو انگلیسی در دریای سیاه تیر اخطار شلیک کردجنگنده_روسی به سوی ناو انگلیسی به دلیل ورود آن به آب‌های سرزمینی روسیه در دریای سیاه تیر اخطار شلیک کرد

روحانی: اگر بوروکراسی نبود تحریم‌ها تمام شده بودروحانی: *اگر بوروکراسی نبود تحریم‌ها تمام شده بود *باید بوروکراسی را کنار بگذاریم *به هر حال کار را دولت انجام داده و فعلا به بوروکراسی افتاده است *امیدوارم خداوند ما را از شر بوروکراسی رها کند *خیلی زبانم به انتقاد نمی‌چرخد خیلی زبانت به انتقاد نمی‌چرخد؟؟؟؟؟!!!! جل الخالق از اینهمه وقاحت هر حرف مفتی ، هر دورغی ، هر تهمتی به مخالفان و.... زدی بعد میگی..... شرم کن آ شیخ

Aa شبکه سی بی سی کانادا به نسخه‌ای از گزارش تحقیقات دولتی درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی دست یافته که بر اساس آن دولت این کشور به تنهایی شواهدی پیدا نکرده که نشان دهد شلیک موشک‌های سپاه به این هواپیما از پیش برنامه ریزی شده باشد.هواپیما توسط مقامات ارشد در تهران گرفته شده است.نخست‌وزیر کانادا روایت جمهوری اسلامی از سرنگونی هواپیمای اوکراینی با موشک‌های سپاه پاسداران را  گمراه‌کننده، مبهم و سطحی خواند و از جامعه بین‌المللی درخواست کرد این اجازه را به حاکمیت ایران ندهند که از مسئولیت این «فاجعه» شانه خالی کرده و آن را به گردن مسئولان رده پایین کشور بیاندازند.انگلیس ادعای شلیک تیر هشدار به یک فروند ناو جنگی انگلیس در دریای سیاه از سوی روسیه را رد کرد.

شبکه سی بی اس که گزارش مفصلی در این خصوص منتشر کرده همچنین می‌گوید که این تحلیل بر اساس تمام شواهد و اطلاعاتی است که در اختیار دولت کانادا قرار دارد. در این گزارش همچنین آمده است که هیچ سند و مدرکی وجود ندارد که نشان دهد ایران از پیش برای این کار برنامه ریزی کرده باشد. Advertisement انتقال پرونده به دادگاه بین‌المللی لاهه نخست وزیر کانادا، از جامعه جهانی خواست که به مقامات ایران اجازه فرار از مجازات ندهند چرا که آنها مسئول فاجعه‌‎ای هستند که به کشته شدن 176 نفر منجر شد. شواهد این تحقیق، ادعای ایران مبنی بر اینکه این حادثه ناگوار در پی خطای انسانی صورت گرفته را تایید می‌کند. او همچنین خطاب به خانواده‌های قربانیان گفته است: «روایت ایران از سرنگونی هواپیما اوکراینی «مبهم، گمراه‌کننده و سطحی» است و افزود که ایران «عمدا نکته‌های کلیدی را نادیده گرفته است. با این حال مسئولان دولت کانادا تاکید می‌کنند که این مسئله «مسئولیت مرگ ۱۷۶ انسان بیگناه را از ایران سلب نمی کند. در گزارش تیم کانادایی از این رویداد که شامل تحقیقات گسترده به مدت 8 ماه و بر اساس شواهد و داده‌های اطلاعاتی انجام گرفته، آمده است که هیچ مدرکی مبنی بر سرنگونی «عمدی» و «از پیش طراحی شده» هواپیمای اوکراینی وجود ندارد.» در عین حال در این گزارش آمده است که ایران در ارائه توضیحات ضروری و لازم برای این پرونده «کوتاهی کرده است. گفتنی است امروز وزارت دفاع روسیه با صدور بیانیه ای اعلام کرد که یک فروند جنگنده و کشتی جنگی این کشور به سوی ناو انگلیسی «Defender» تیر اخطار شلیک کرده است.

» شبکه سی‌بی‌اس کانادا همچنین می‌افزاید که با توجه به مجموع اطلاعات موجود، مقام‌های نظامی و غیر نظامی ایران اقداماتی انجام داده‌اند که باعث پدید آمدن وضعیت خطرناک در منطقه شده و همچنین خطرات قابل پیش‌بینی در پی این حوادث از سوی مقام‌های ایرانی دست کم گرفته شده است. سقوط هواپیمای اوکراینی مخاطراتی که نادیده گرفته شدند این گزارش که توسط شبکه «سی‌بی‌سی نیوز» منتشر شد، آمده‌ است: «با توجه به کل اطلاعات موجود، تیم پزشکی قانونی به این نتیجه رسید که مجموعه‌ای از اقدامات و کوتاهی‌ها از سوی مقامات مدنی و نظامی ایران باعث ایجاد وضعیت خطرناکی شد که در آن خطرات آشکار، دستِ کم گرفته شد و جدی گرفته نشدند. مقام‌های بلندپایه رژیم، تصمیم‌هایی گرفتند که به این فاجعه منتهی شد و جهان نباید به آنها اجازه دهد با مصونیت پشت چند قربانی رده پایین پنهان شوند. ایران: رای دادگاه کانادا درباره «تروریستی» بودن حمله به هواپیمای اوکراینی «فاقد مبنای قانونی» است حادثه سرنگونی هواپیمای اوکراینی ۵ روز پس از انجام شد که آمریکا در عراق، قاسم سلیمانی، فرمانده وقت نیروی قدس سپاه پاسداران را کشت. ایران برای تلافی این اقدام دولت ترامپ، حملات موشکی را به پایگاه آمریکایی عین‌الاسد در عراق ترتیب داد. گفتنی است که هواپیمای اوکراینی به شماره پرواز 752 در 8 ژانویه 2020 اندکی پس از پرواز از تهران به مقصد کیف مورد اصابت دو موشک سپاه پاسداران قرار گرفت و در نزدیکی شاهدشهر تهران سقوط کرد و تمام 176 سرنشین این هواپیما کشته شدند. اما ساعاتی پس از انجام این حمله، آنطور که مقام‌های ایرانی می‌گویند، پدافند ضد موشکی سپاه پاسداران، هواپیمای اوکراینی را به تصور اینکه یک جسم مزاحم خارجی است، با شلیک دو موشک سرنگون کرد. اگر چه دولت کانادا در این گزارش تصریح کرده است «هیچ مدرکی ندارد که نشان دهد سرنگونی هواپیمای پرواز پی‌اس‌۷۵۲ از  پیش‌طراحی شده بوده است» اما از سوی دیگر خاطرنشان کرده است که « این امر جمهوری اسلامی را از مسئولیت خود در کشته‌شدن ۱۷۶ نفر مبری نمی‌کند. در بخش دیگری از این گزارش، جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا در پیامی خطاب به خانواده‌های جان باختگان گفته است که دولت این کشور «همه گزینه‌های ممکن را برای تحقق عدالت در این پرونده پیگیری خواهد کرد» و حتی ممکن است این مسئله را نزد دیوان بین‌المللی دادگستری در لاهه مطرح کند. سپاه پاسداران پس از چند روز تکذیب و پنهان کاری بالاخره به سرنگونی هواپیمای مذکور توسط دو موشک اذعان کرد اما ادعا نمود که سامانه پدافندی سپاه، هواپیما را موشک پنداشته و آن را مورد هدف قرار داد. روسیه درحالی مدعی نقض مرزهای دریایی خود از سوی ناو انگلیسی در آبهای اطراف شبه جزیره کریمه شده که بسیاری از کشورهای جهان با استناد به حقوق بین الملل این شبه جزیره را بخشی از اوکراین می‌دانند.

آقای تردو همچنین ادامه داده که نمی‌توان این فاجعه را به سادگی گردن چند پرسنل رده پایین انداخت و مقام‌های اصلی که در این فاجعه نقش داشته‌اند باید محاکمه شوند. مقام‌های ایران تا سه روز پس از فاجعه ناگوار سرنگونی هواپیمای اوکراینی، تمام گزارش‌ها در خصوص شلیک موشک به این هواپیما را رد می‌کردند.. .