«سازمان مجاهدین انقلاب» و الگوی انسجام درون‌جریانی اصلاح‌طلبان

12/02/2020 11:11:00 ق.ظ

احزاب | فراز نشیب #سازمان_مجاهدین_انقلاب

سازمان_مجاهدین_انقلاب

احزاب | فراز نشیب سازمان_مجاهدین_انقلاب

تهران- ایرنا- «سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران» کمتر از دو دهه زیست ولی توانست به عنوان تشکلی اصلاح‌طلب، تجربه‌ و الگویی موفق از کنشگری سیاسی از خود به جا بگذارد؛ الگویی منحصربه‌فرد از همراهی و هم‌افزایی درون‌جریانی برای پیشبرد اهداف و برنامه‌های حزبی اصلاح‌طلبان.

ماجرا از این قرار بود که اعضای متمایل به جناح چپِ حزب منحل شده «سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی»، در مهرماه ۱۳۷۰ گرد هم آمدند و با کسب مجوز از وزارت کشور و افزودن کلمه «ایران» به انتهای عنوان تشکل قبلی، این حزب را مجددا احیا کردند و  به دبیرکلی «محمد سلامتی» تا سال ۱۳۸۹، فضای سیاست ایران را از فعالیت‌های خود متاثر کردند.

پیشینه سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایراندر ماه‌های ابتدایی پیروزی انقلاب اسلامی ایران، هفت تشکل مذهبی (امت واحده، فلاح، صف، فلق، توحیدی بدر، موحدین و منصورون) که در زمان شاه مبارزات مسلحانه را علیه رژیم پیش می‌بردند و اتفاقا ارتباط تشکیلاتی چندانی هم با یکدیگر نداشتند، با هدف حفظ موجودیت و آرمان‌های انقلاب و مقابله با تهدیداتی که نظام نوپا را تهدید می‌کرد، با یکدیگر متحد شدند.

ادامه مطلب:
خبرگزاری ایرنا »

اعتراض‌های گسترده و سرکوب شدید در ایران؛ شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان دعوت به اعتصاب کرد

صدا و سیمای جمهوری اسلامی می‌گوید در اعتراضات یک هفته گذشته تاکنون و بر اساس آمار غیررسمی دست‌کم ۴۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند. ادامه مطلب >>

هشدار سازمان بهداشت جهانی نسبت به همه‌گیری بیماری ناشی از ویروس کرونا در سراسر جهان🔺هشدار سازمان بهداشت جهانی نسبت به همه‌گیری بیماری ناشی از ویروس کرونا در سراسر جهان ⚡️در حالیکه شمار کشته شدگان از ویروس کرونا در چین از یکهزار نفر فراتر رفته، سازمان بهداشت جهانی نسبت به همه‌گیری بیماری ناشی از این ویروس در جهان هشدار داده است. بروید تست کنید, ویروس مرونا در ایران تکثیر نمیشود ویروس کرونا بمحض ورود به ایران در همان پای پلکان هواپیما میمیرند هرگونه مبتلایان به ویروس کرونا فقط یک ساعت در فرودگاههای ایران هوا تنفس کنند معالجه ودرمان میشوند, جان کلانتری کچل

سازمان ملل: نزدیک به ۷۰۰ هزار نفر از درگیری‌های شمال غرب سوریه گریختندآمار جدید افرادی که به دنبال درگیری های اخیر آواره شده اند در حالی اعلام می شود که حملات هوایی به مناطق تحت کنترل شورشیان طی ۲۴ ساعت گذشته جان ۲۹ غیرنظامی را گرفته است. از اسلام ؟

از سرگیری پروازهای پایتخت پس از برفسخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری گفت: در پی بارش برف و تاخیر پروازهای بامداد امروز با مبدأ و مقصد تهران، از ساعت ۹ صبح امروز پروازها دوباره از سر گرفته شد.

دیده‌بان حقوق بشر: از سرنوشت بیش از ۸ هزار زندانی داعش اطلاع نداریمسازمان دیده‌بان حقوق بشر از مقامات کردهای سوریه و دولت این کشور خواسته است تا «مرکزی ارتباطی یا سازمانی مدنی» برای جمع آوری اطلاعات در مورد مفقوشدگان در زمان حکومت داعش ایجاد کنند. این چه دیده بانی که از سرنوشت این افراد اطلاح ندارد دیدسوت کوره یا خودشان را به کوری زدند باید این هشت هزار تروریست اشد مجازات می شدند چه جنایت نیست که نکرده باشند. هشت هزار جسد،،،آواره اند،،،در انتظارند تا در صف کشتگان برای دین اسلام قرار گیرند،،،،در کنار میلیونها نفر از هزارو چند صدسال پیش تا کنون،،،،صف ناتمام...تا ابد ناتمام.

واقعیت‌هایی از داخل ایران| شاخص‌هایی از نابرابری‌های جنسیتی در ایرانچه خبر از ۲۲ بهمن سال ۹۸😆 اون پسرا از نظر من خیلی گوهن که تنها میرن تو ورزشگاه وقتی زنا نمیتونن بیان- اگه اینا نمیرفتن استادیوم خالی میموند و چاره ای نداشتن که زنا رو هم راه بدن- ناراحت نشيد ها قصدم بي احترامي نيست اما اون كارشناس .... خورده از واقعيت هاي كشور ايران خبر نداره،، تو ايران تو تمام شغل و رتبه (تو خيلي هاشون) زن ها پا ب پاي مردان هستن، شايد يك نابرابري هاي باشه ، اما اين رتبه يك دروغ بزرگ ه

ترکیه: 51 تن از عناصر رژیم اسد از پای درآمدوزارت دفاع ترکیه: 51 تن از عناصر رژیم اسد از پای درآمده، 2 تانک، یک ضدهوایی و یک انبار مهمات آنها منهدم و یک دستگاه تانک نیز به غنیمت گرفته شده است.

«سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران» در سال ۱۳۷۰ موجودیت یافت.بهمن ۲۱, ۱۳۹۸ وعده‌های رهبران انقلاب پس از ۴۱ سال محقق نشده است؛ استقلال، آزادی و جمهوریتی که نیست رهبران انقلاب اسلامی سال ۵۷ در جریان پیروزی انقلاب وعده های متعددی به مردم دادند، اما پس از ۴۱ سال و پشت سر گذاشتن یک نسل، کدامیک از وعده‌های اساسی آیت‌الله خمینی و پیروانش محقق شده است؟ در روزهای اوج گیری انقلاب و بهمن ۵۷ مهمترین شعار انقلابیون «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» بود و در کنار آن، وعده‌هایی چون زدودن فساد از دستگاه حکومتی و بازگرداندن کرامت انسانی و رفاه اقتصادی به زندگی همه اقشار مردم از سوی رهبران از جمله آیت الله خمینی داده می‌شد.به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید دیوید اسوانسون، سخنگوی دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل روز دوشنبه شمار افرادی را که به دنبال تشدید خشونت ها در استان های ادلب و حلب مجبور به ترک محل سکونت خود شده اند ۶۸۹ هزار نفر اعلام کرد.به گزارش ایسنا، در پی بارش برف در تهران، پنج پرواز داخلی مقصد تهران به دلیل وضعیت نامساعد جوی بامداد و صبح روز سه‌شنبه در فرودگاه اصفهان به زمین نشسته است.

این حزب پایه‌های خود را روی ویرانه‌های تشکلی با نامی مشابه (سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی) بنیان نهاد که اتفاقا، خود برآمده و انشقاقی از آن تلقی می شد. ماجرا از این قرار بود که اعضای متمایل به جناح چپِ حزب منحل شده «سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی»، در مهرماه ۱۳۷۰ گرد هم آمدند و با کسب مجوز از وزارت کشور و افزودن کلمه «ایران» به انتهای عنوان تشکل قبلی، این حزب را مجددا احیا کردند و  به دبیرکلی «محمد سلامتی» تا سال ۱۳۸۹، فضای سیاست ایران را از فعالیت‌های خود متاثر کردند. آنها این حکومت را از نظر اقتصادی و سیاسی پیروی سیاست های غرب می دانستند و وعده می دادند که پس از پیروزی انقلاب، حکومتی کاملا مستقل مستقر شود. پیشینه سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران در ماه‌های ابتدایی پیروزی انقلاب اسلامی ایران، هفت تشکل مذهبی (امت واحده، فلاح، صف، فلق، توحیدی بدر، موحدین و منصورون) که در زمان شاه مبارزات مسلحانه را علیه رژیم پیش می‌بردند و اتفاقا ارتباط تشکیلاتی چندانی هم با یکدیگر نداشتند، با هدف حفظ موجودیت و آرمان‌های انقلاب و مقابله با تهدیداتی که نظام نوپا را تهدید می‌کرد، با یکدیگر متحد شدند. امری که به گفته گروه های مدافع حقوق بشر ممکن است یکی از جدی ترین «فاجعه های انسانی» این جنگ ۹ ساله را پدید آورد. یکی از مهمترین دستورکارهای این تشکل مقابله با تهدیداتی بود که از جانب «سازمان مجاهدین خلق» (تشکل منافقین) متوجه امنیت نظام می‌شد. روسیه، البته تا هنگامی که منافع آن به خطر نیافتد، در شورای امنیت سازمان ملل حامی جمهوری اسلامی است. در همین راستا این تشکل در سال‌های نخست انقلاب نقش قابل توجهی در مقابله با جنبش‌های جدایی‌طلب در کردستان و سیستان و بلوچستان ایفا کرد.

همچنین مقابله با جریان‌هایی که از نظر سازمان مدافع تفکرات لیبرال و خطری بالقوه برای انقلاب تلقی می‌شد در دستور کار این تشکل بود. جمهوری اسلامی نیز در مقابل سیاست های سلطه طلبانه روسیه در اروپای شرقی و آسیای میانه سکوت می‌کند. این در حالی است که نیمی از ساکنان این مناطق پیش از این حداقل یک بار در جریان جنگ داخلی سوریه مجبور به ترک محل سکونت خود شده اند. درهمین چارچوب، سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی در سال‌های نخست انقلاب در ایجاد «کمیته‌های انقلاب» و «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» نقش موثری ایفا کرد.   کنشگری مقتدرانه و قوی سازمان مجاهدین، چندان پایدار نبود. در ازای این حمایت ها، رهبران جمهوری اسلامی که خود را حامی مسلمانان و مظلومان جهان معرفی می کنند، در مقابل سرکوب شدید مسلمانان ایغور چین سکوت کرده اند. از همان سال‌های نخست شکل‌گیری، اختلافاتی جدی میان طیف‌های مختلف این سازمان بروز کرد؛ اختلافاتی که مبنای بیشتر آنها از تفاوت نظر گروه‌هایی ناشی می‌شد که معرف جناح چپ و راست در این تشکل سیاسی بودند. اغلب اختلافات، به تفاوت نظر گروه منصورون با برخی بنیانگذاران این تشکل بر سر موضع‌گیری‌های رسمی سازمان در مورد مسایلی ناشی می‌شد که اغلب ماهیت نظری و مبنای اقتصادی و فقهی داشت. آزادی وعده بزرگ انقلابیون سال ۵۷، آزادی بود.

به عنوان نمونه صدور بیانیه در روز کارگر (سال ۵۸)، مورد موافقت گروه منصورون نبود. از دید آنها، صدور چنین بیانیه‌ای، سویه‌های سوسیالیستی به سازمان می‌داد. با این حال، هر چه از ماه‌های اول پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذشت، دایره افرادی که آزادی بیان عقاید خود را داشتند کوچکتر می‌شد. همچنین صدور بیانیه در مورد شهادت دکتر «علی شریعتی» محل اختلاف نظر طیف‌ چپ و راست سازمان بود. این اختلاف‌نظرها به طور بالقوه سازمان را تضعیف می‌کرد. اعضای گروه‌های ملی-مذهبی و روحانیون منتقد نیز پس از سپری کردن زندان، به شدت محدود شدند. توصیه اکید امام خمینی (ره) در ابتدای دهه ۶۰، مبنی بر اینکه افراد نظامی نباید در گروه‌بندی‌های سیاسی حضور داشته باشند، موجب ریزش در بدنه سازمان شد.

افرادی چون «محسن رضایی» از بنیانگذاران سازمان که فرماندهی سپاه را بر عهده گرفته بود، از سازمان جدا شدند. بسیاری از روزنامه نگاران و نویسندگان، یا به زندان های طولانی محکوم شدند یا حتی در جریان اقداماتی چون قتل‌های زنجیره‌ای جان خود را از دست دادند. عده‌ای هم چون «محسن آرمین» به خاطر این محذوریت، از بدنه سپاه جدا شدند تا بتوانند در سازمان حضور داشته باشند. دوگانه‌های ایجاد شده در رویکرد مدیریت اقتصادی کشور که در دهه ۶۰ بسیاری از صف‌بندی‌های سیاسی را از خود متاثر و انشقاق‌های تعیین‌کننده‌ای را درون حزب «جمهوری اسلامی» و سپس «جامعه روحانیت مبارز» به وجود آورد، سازمان مجاهدین را هم دستخوش واگرایی کرد. به عنوان نمونه، نیروهای امنیتی این رژیم در سال‌های اخیر با حمله به تجمع‌های مردم، از جمله در اعتراضات آبان امسال، صدها کشته به جای گذاشتند. مخالفت‌های جناح راستگرای سازمان با سیاست‌های اقتصادی برخی اعضایش چون «محمد سلامتی» و «بهزاد نبوی» در دولت «میرحسین موسوی»، اسباب جدایی بسیاری از جناح چپ سازمان از بدنه اصلی آن را بیش از پیش فراهم کرد. از دیگر کاتالیزورهای انشقاق، می‌توان به اختلافاتی اشاره کرد که میان اعضای متمایل به جناح چپ با «حسین راستی کاشانی» نماینده امام در سازمان به وجود آمد. در حوزه آزادی‌های اقلیت‌های مذهبی و آزادی فعالیت اقلیت‌های قومی نیز محدودیت‌هایی که پیش از آن سابقه نداشت اعمال شد.

ماجرا از این قرار بود که با بروز اختلافات در سازمان، امام خمینی (ره) دو نماینده از سوی خودشان برای حل اختلافات معرفی کرده بودند؛ شهید مطهری در جایگاه حَکَم سیاسی قرار گرفت  و راستی کاشانی در جایگاه حَکَم فقهی. بعد از شهادت استاد مطهری، راستی کاشانی به عنوان تنها نماینده امام در سازمان باقی ماند. بهائیان پس از چهار دهه با محدودیت‌های سخت تری از جمله نداشتن حق تحصیلات دانشگاهی و در مراحلی نداشتن حق کسب و کار روبرو هستند. کاشانی ولی تفکر و نظر طیف روشنفکر و جناح چپ سازمان را بدعت و انحرافی از تفکر انقلابی تلقی می‌کرد. در برابر، جناح چپ هم راستی کاشانی و مدافعان او (گروه منصورون) را به محافظه‌کاری متهم می‌کردند. مایک پمپئو با زنان ایرانی که مورد خشونت رژیم ایران قرار دارند ابراز همبستگی کرد وزارت خارجه آمریکا در گزارش سالانه خود بارها جمهوری اسلامی را از ناقضان بزرگ حقوق اقلیت های مذهبی و قومی دانسته است. اختلافات میان دو طرف در مورد ارجحیت حکم فقهی یا حکم سازمانی از سازش‌ناپذیری دو تفکر حکایت داشت؛ دو تفکری که سرانجام نتوانستند در کنار هم دوام بیاورند.

به این ترتیب از سال ۱۳۶۱ بسیاری از اعضای متمایل به طیف چپ، از سازمان جدا شدند و از عضویت در آن انصراف دادند. جمهوری اسلامی رهبران انقلاب اسلامی حکومت پادشاهی پیش از انقلاب را دیکتاتوری و استبدادی توصیف می کردند و وعده تشکیل جمهوری شکل گرفته بر اساس آرای مردم را می‌دادند. به موجب این اختلافات، فعالیت‌های سازمان در فاصله سال‌های ۶۱ تا ۶۵ به شدت کاهش یافت. سرانجام در سال ۱۳۶۵، راستی کاشانی طی نامه‌ای به امام ضمن شرح وضعیت، خواستار انحلال سازمان شد؛ درخواستی که مورد موافقت امام قرار گرفت و به عمر هفت ساله سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی پایان داد. جمهوری اسلامی در قانون اساسی باقی مانده است، اما «ولایت مطلقه فقیه» و فیلتر شورای نگهبانی که اعضای آن مستقیم و غیرمستقیم منتخب ولی فقیه بودند، حدود این جمهوریت را تعیین می‌کند. در سال ۱۳۷۰، اعضای مستعفی سازمان که از جناح چپ آن محسوب می‌شدند، تجدید سازمان را در دستور کار قرار دادند و با تغییر مرامنامه و اساسنامه، «سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران» را با هدف پاسداری از اصول، ارزش‌ها و دستاوردهای نظام، تداوم و گسترش انقلاب در ایران و جهان و تحقق جامعه‌ای آزاد، مستقل و به دور از استثمار و .. حتی پس از تایید صلاحیت نیز در مواردی انتخابات با مهندسی دستگاه امنیتی به شدت قدرتمندی چون سپاه پاسداران و نزدیکان رهبری روبرو شده و نتایج آن با تغییراتی مواجه می‌شود.

. بنیان گذاشتند. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مورگان اورتگاس، در یک توئیت نوشت: شورای نگهبان که اعضای آن منصوب خامنه ای هستند، اغلب نامزدهای انتخابات مجلس ایران را رد صلاحیت کرده است. این تشکل در مهرماه همان سال با کسب مجوز از وزارت کشور، وارد عرصه کنشگری سیاسی شد و با دیدگاهی نزدیک به نیروهای موسوم به «خط امامی»، در برابر دیدگاه جناح راست قرار گرفت. فراز و نشیب‌های فعالیت سیاسی سازمان نخستین عرصه کنشگری سازمان مجاهدین، به چهارمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی (فروردین ۷۱ ) برمی‌گردد؛ دوره‌ای که خط امامی‌ها به خاطر رد صلاحیت از سوی شورای نگهبان در محذور سیاست‌ورزی قرار گرفته بودند و سازمان نوپا هم در چنین فضایی امکان فعالیت موثر نداشت. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نیز در پیامی در توئیتر گفت: «انتخابات مجلس ایران دو ماه دیگر برگزار می‌شود. همچنین پنجمین دوره انتخابات مجلس (اسفند ۱۳۷۴) هم در سایه رد صلاحیت‌ها، فرصت چندانی برای کنشگری چپ‌ها باقی نگذاشت.

ششمین دوره انتخابات ریاست جمهوری (خرداد۱۳۷۲) هم در سایه رقابت دو چهره از جناح راست برگزار شد و جناح چپ نقش چندانی در آن نداشت.» مایک پمپئو: رژیم ایران از حالا مشغول دستکاری و تقلب در انتخابات مجلس است وعده رهبران انقلاب برای تحقق عدالت نیز به عمل نزدیک نشد. در واقع تا پیش از سال ۱۳۷۶، نه تنها سازمان مجاهدین عرصه چندانی برای کنشگری نیافت، بلکه مردم هم شناخت چندانی از این تشکل نداشته و بالتبع به آن توجهی نمی‌کردند. هفتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در خرداد ۱۳۷۶ بود که ورق را به سود سازمان مجاهدین برگرداند. وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران نیز به عنوان ضابطان قضایی متهمان را به زور شکنجه های جسمی و روانی و تهدید وادار به اعتراف کرده و برای آنها پرونده سازی می کنند. استقبال جناح چپ سنتی (مجمع روحانیون مبارز)، چپ مدرن (دست‌اندرکاران روزنامه سلام) و راست مدرن (حزب کارگزاران سازندگی) در کنار هم‌افزایی سازمان مجاهدین، زمینه‌های پیروزی «سیدمحمد خاتمی» را به وجود آورد. حمایت از خاتمی و همراهی با جریان چپ در بزنگاه انتخابات ریاست جمهوری، پایگاه اجتماعی سازمان را تقویت کرد. مبارزه با فساد و برقراری رفاه اقتصادی به جز شعارهای سیاسی، رهبران انقلاب اسلامی در سخنرانی های خود وعده های انقلابی متعددی نظیر مسکن برای همه، توزیع عادلانه منافع اقتصادی، رفاه بیشتر، و ریشه کنی فساد تحت ولایت و هدایت روحانیون نیز میدادند، اما آیا اصولا رهبران جمهوری اسلامی رفاه و برابری اقتصادی برای مردم به ارمغان آوردند؟ این شعارها البته تنها چند سال پس از پیروزی انقلاب، هنگامی که انقلابیون دریافتند حتی قادر به بازگرداندن رفاه اقتصادی به سطح پیش از انقلاب نیستند، تغییر کرد.

پس از آن سازمان مجاهدین در کنار «جبهه مشارکت» به همراه دیگر تشکل‌های جناح چپ، «ائتلاف دوم خرداد» را به وجود آوردند و توانستند در کنار یکدیگر پیروزی‌های مداومی را برای اصلاح‌طلبان رقم بزنند.   ششمین دوره انتخابات مجلس (بهمن ۱۳۷۸)، در سایه همراهی کامل سازمان مجاهدین با «شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان» و جبهه مشارکت، به نفع اصلاح‌طلبان رقم خورد. وابستگی اقتصاد ایران به نفت پس از ۴۱ سال باقی مانده است، بیشتر کارخانه‌ها بدون سوبسید دولتی یا زیان‌ده هستند یا عملا تعطیل شده‌اند. در این دوره سازمان مجاهدین هم توانست برخی اعضای خود را در چارچوب ائتلاف، رهسپار مجلس کند. سازمان مجاهدین درهشتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری (۱۳۸۰) هم از الگوی هم‌افزایی با اصلاح‌طلبان تبعیت کرد و توانست برای بار دوم نامزد مورد حمایت جناح متبوعش را بر کرسی ریاست جمهوری بنشاند.حتی اقدامات عمرانی جمهوری اسلامی، از جمله سدسازی و راهسازی، که به یاری رشد قیمت نفت صورت گرفته است نیز در مواردی به محیط زیست و در نهایت به منابع کشور آسیب زده است. هفتمین دوره انتخابات مجلس ( اسفند ۱۳۸۲)، در سایه سنگین رد صلاحیت گسترده اصلاح‌طلبان و تحریم انتخابات از سوی بسیاری از حامیان جناح چپ، به نفع اصولگرایان رقم خورد.

ردصلاحیت بسیاری از اصلاح‌طلبانی که برخی از آنها نمایندگان مجلس ششم بودند، موجب شد «شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان» برنامه‌ای ارایه ندهد. او به سدسازی های بی رویه که اغلب توسط شرکت های سپاه پاسداران و نهادهای وابسته به حکومت ساخته شد، اشاره کرد و آن را موجب فجایع زیست محیطی دانست.  سازمان مجاهدین هم در این دوره، نتوانست از توان خود برای مشارکت در انتخابات بهره ببرد. اصلاح‌طلبان در نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری (خرداد ۱۳۸۴)، با نامزدهای متعددی وارد گود رقابت‌ها شدند. از حقوق های نجومی دولتمردان گرفته تا فساد مقام‌های قوه قضائیه، پرونده‌های فسادهای چند هزار میلیارد تومانی که به واسطه ارتباط با مقامات و رانت محقق شد هر از چند گاهی در رسانه ها مطرح می‌شود. سازمان مجاهدین در این دوره از «مصطفی معین» حمایت کرد. در این دوره، نامزدهای متعدد اصلاح‌طلبان (مرحوم اکبر هاشمی رفسنجانی، مصطفی معین، مهدی کروبی و محسن مهرعلیزاده) در برابر ائتلاف اصولگرایان و نامزدشان یعنی «محمود احمدی نژاد»، کرسی ریاست جمهوری را به رقیب واگذار کردند. یک نماینده مجلس نیز از رشوه گرفتن شورای نگهبان برای تایید صلاحیت نامزدها خبر داد.

در انتخابات مجلس هشتم (اسفند ۸۶)، به رغم رد صلاحیت گسترده اصلاح‌طلبان، سازمان مجاهدین در قالب شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان به عنوان تشکل جمعی درون‌جریانی از فهرستی با نام «ائتلاف اصلاح‌طلبان» حمایت‌کرد  ولی نتوانست شمار قابل توجهی از کرسی‌های مجلس را از آن خود کند. دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری (خرداد ۸۸ ) آخرین فرصت فعالیت سیاسی برای سازمان مجاهدین بود؛ انتخاباتی که این تشکل در آن در همراهی با دیگر اصلاح‌طلبان حمایت از «میرحسین موسوی» را در دستور کار قرار داد، ولی حوادث پس از  انتخابات که زمینه‌ساز اعتراضات و  انسداد فضای سیاسی در کشور شد، به انحلال این تشکل منجر شد. در این بین رهبر جمهوری اسلامی نیز به واسطه «ستاد اجرایی فرمان امام» و دفتر خود بر یک «امپراتوری ۹۵ میلیارد دلاری» حکومت می کند که بجز دفتر خودش نظارتی بر آن صورت نمی‌گیرد. به این ترتیب، فعالیت سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران به عنوان تشکلی اصلاح‌طلب در سال ۱۳۸۹ غیرقانونی اعلام شد. با این حال، بازخوانی روش و منش کنشگری سیاسی ۱۹ ساله این تشکل، الگویی از همراهی، تعهد و هم‌افزایی درون‌جریانی برای پیشبرد اهداف و برنامه‌های حزبی اصلاح‌طلبان پیش روی سیاسیون قرار می‌دهد. در مجموع، شعارها و وعده‌های مهم رهبران انقلاب ۴۱ سال پیش نه تنها محقق نشد، بلکه عملکرد آنها پس از چهار دهه موجب شد مردم آبان امسال در اعتراض به فشارهای اقتصادی و سیاسی به خیابانها رفته و خواستار کنار رفتن حاکمان از قدرت شوند. سازمان مجاهدین، بر خلاف بسیاری از احزاب اصلاح‌طلب دیگر، موردی از واگرایی و تک‌روی را در کارنامه خود ثبت نکرده است، در برابر، در همه موقعیت‌ها و بزنگاه‌های حساس، نهایت همراهی و همکاری را با تشکل‌های جمعی اصلاح‌طلبان به کار گرفت.

.