«دختر افغان» مشهور بر جلد نشنال جئوگرافیک به ایتالیا رسید

04/09/1400 11:25 ب.ظ

استیو مک‌کوری در سال ۱۹۸۴ میلادی عکسی از شربت‌گل زمانی گرفت. او در آن زمان دختر یتیم ۱۲ ساله‌ای بود که پدر و مادرش را در جریان بمباران افغانستان از سوی نیروهای اتحاد جماهیر شوروی پیشین از دست داده بود و به همراه خواهر و برادرانش به اردوگاه آوارگان در شمال‌غرب پاکستان پناه آورده بود

استیو مک‌کوری در سال ۱۹۸۴ میلادی عکسی از شربت‌گل زمانی گرفت. او در آن زمان دختر یتیم ۱۲ ساله‌ای بود که پدر و مادرش را در جریان بمباران افغانستان از سوی نیروهای اتحاد جماهیر شوروی پیشین از دست داده بود و به همراه خواهر و برادرانش به اردوگاه آوارگان در شمال‌غرب پاکستان پناه آورده بود بنا بر اعلام دفتر ماریو دراگی، نخست‌وزیر ایتالیا، پس از آنکه شربت‌گل زمانی برای خروج از افغانستان درخواست کمک کرده، ایتالیا برنامه‌ای را برای کمک به او سازماندهی کرده است.

در بیانیه دفتر نخست‌وزیر آمده است که اکنون نیز دولت به او کمک خواهد کرد تا بتواند خود را با زندگی در ایتالیا سازگار کند.

استیو مک‌کوری، عکاس جنگ آمریکایی در سال ۱۹۸۴ میلادی عکسی از شربت‌گل زمانی گرفت. او در آن زمان دختر یتیم ۱۲ ساله‌ای بود که پدر و مادرش را در جریان بمباران افغانستان از سوی نیروهای اتحاد جماهیر شوروی از دست داده بود و به همراه خواهر و برادرانش به اردوگاه آوارگان در شمال‌غرب پاکستان پناه آورده بود.

چاپ چهره او با چشمان نافذش روی جلد نشنال جئوگرافیک، او را به شهرتی جهانی رساند و به او لقب «دختر افغان» را داد. دختر افغان در صدد بازگشایی کتابخانه‌ای است که با آمدن طالبان تعطیل شده بود از آن زمان دیگر از سرنوشت «دختر افغان» خبری نبود تا اینکه استیو مک‌کوری توانست در سال ۲۰۰۲ میلادی او را دوباره پیدا کند. شربت‌گل در آن زمان ازدواج کرده و صاحب فرزندانی شده بود. headtopics.com

ادامه مطلب:
euronews_pe »

واکسیناسیون در اروپا در کمتر از یکسال نیم میلیون نفر را از مرگ رهانیدیافته‌های دفتر منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت در اروپا و مرکز اروپایی پیشگیری و کنترل بیماری حاکی از آن است که با شروع واکسیناسیون عمومی علیه کووید۱۹ در ۳۳ کشور اروپایی، جان ۴۷۰ هزار نفر از افراد ۶۰ ساله و بالاتر حفظ شده است. کسشعر 👎👎👎

آمریکا: در صورت عدم شفافیت ایران در مذاکرات به «راه‌های دیگر» روی می‌آوریمند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست مطبوعاتی این وزارت‌خانه گفت، اگر مقامات ایران در وین نشان دهند که گفتار و رفتار آن‌ها فاقد «حسن نیت» است، باز دوباره دولت بایدن و این مترسک،ند پرایس، حرف مفت زدند. شماها قند تو دلتون آب میشه اگه بتونید با ج.ا سفاک قرارداد امضا کنید. دنیا میدونه ج.ا محل صدور تروریست و نا آرامی هست و فقط آمریکا و اتحادیه اروپا خودشون رو به خواب زدند و لحظه به لحظه از قرارداد حرف می‌زنند. عجب! روی میز .؟...... مثلا چه راهی ؟ دموکراتهای آمریکا فقط حرف میزنند 😂

شکست در تهران، اختلاف در وین؛ رابطه ایران و آژانس به کجا می‌رسد؟

کریم بنزما به اتهام مشارکت در اخاذی به حبس تعلیقی و جریمه نقدی محکوم شد🔺کریم بنزما به اتهام مشارکت در اخاذی به حبس تعلیقی و جریمه نقدی محکوم شد ▪️کریم بنزما به همدستی در تلاش برای باج‌خواهی در رابطه با یک نوار جنسی که گمان می‌رود از تلفن همراه هم تیمی سابقش والبوئنا به سرقت رفته است، متهم شده بود. کریم ، این چه کاری بود ، خلاصه که گند زدی ، ازت انتظار نداشتم مسلمونا همه جاي دنيا پرچمشون بالاست ! 😅😅 بچه مسلمون

مدیرکل آژانس بین‌المللی: مذاکرات در تهران بی‌نتیجه بود | DW | 24.11.2021مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از بازگشت از سفر به تهران مذاکرات خود را 'بدون ‌نتیجه' خواند. او گفت به دوربین‌های مراقبتی تأسیسات کرج دسترسی ندارد و به زودی نمی‌تواند شناخت از فعالیت هسته‌ای ایران را تضمین کند. تف به روت ، حیف اون چلوکبابی که در ایران خوردی ، نمک نشناس گوز به همه تون «به زودی نمی‌تواند شناخت از فعالیت هسته‌ای ایران را تضمین کند.» - این جمله چه معنایی دارد؟ ترجمه گوگلی است؟

گزارش گروسی به شورای حکام آژانس: مذاکراتم با ایران درباره مسائل پادمانی باقی‌مانده بی‌نتیجه بودرافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آغاز نشست امروز(چهارشنبه) شورای حکام آژانس گفت: «علیرغم تلاش‌های من، این مذاکرات و رایزنی‌های گسترده برای رسیدگی به مسائل پادمان‌های باقی‌مانده ایران که در دو گزارش به تفصیل شرح داده شد، بی‌نتیجه بود.» من نمیدونم چقدر باید برینن به اینا تا بفهمن جمهوری اسلامی با هیشکی نمیتونه کنار بیاد، توی عصر سیاستمدارهای بی‌عرضه زندگی میکنیم که از پس ۴ تا آخوند دوزاری برنمیان این انرژی فقط شده مایه ی گروگان گیری ملت. چرا هیچکس نمیگه مشکل چیه؟ ما مردم تا کی باید گروگان حل مساله اتمی بمونیم؟ تا کی میخواهید برای ما مردم هزینه درست کنید؟ از این هزینه درست کردن چه نفعی میبرید؟ سوال ساده است اما ظاهرا جواب آن به هزار توی سیاست جمهوری اسلامی ربط دارد.

دولت ایتالیا روز پنج‌شنبه اعلام کرد توانسته است شربت‌گل زمانی، دختر افغانی که چهره‌اش در سال ۱۹۸۴ میلادی بر جلد مجله نشنال جئوگرافیک نقش بست را در چهارچوب عملیات تخلیه شهروندان در خطر افغانستان، از آن کشور خارج کرده و به ایتالیا بیاورد.

بنا بر اعلام دفتر ماریو دراگی، نخست‌وزیر ایتالیا، پس از آنکه شربت‌گل زمانی برای خروج از افغانستان درخواست کمک کرده، ایتالیا برنامه‌ای را برای کمک به او سازماندهی کرده است.

در بیانیه دفتر نخست‌وزیر آمده است که اکنون نیز دولت به او کمک خواهد کرد تا بتواند خود را با زندگی در ایتالیا سازگار کند.

استیو مک‌کوری، عکاس جنگ آمریکایی در سال ۱۹۸۴ میلادی عکسی از شربت‌گل زمانی گرفت. او در آن زمان دختر یتیم ۱۲ ساله‌ای بود که پدر و مادرش را در جریان بمباران افغانستان از سوی نیروهای اتحاد جماهیر شوروی از دست داده بود و به همراه خواهر و برادرانش به اردوگاه آوارگان در شمال‌غرب پاکستان پناه آورده بود.

چاپ چهره او با چشمان نافذش روی جلد نشنال جئوگرافیک، او را به شهرتی جهانی رساند و به او لقب «دختر افغان» را داد.

دختر افغان در صدد بازگشایی کتابخانه‌ای است که با آمدن طالبان تعطیل شده بود

از آن زمان دیگر از سرنوشت «دختر افغان» خبری نبود تا اینکه استیو مک‌کوری توانست در سال ۲۰۰۲ میلادی او را دوباره پیدا کند. شربت‌گل در آن زمان ازدواج کرده و صاحب فرزندانی شده بود.

نام «دختر افغان» بار دیگر در سال ۲۰۱۶ میلادی در رسانه‌ها پدیدار شد؛ زمانی که مقامات پاکستان او را به دلیل اقامت غیرقانونی در پاکستان و جعل یک کارت شناسایی پاکستانی بازداشت و زندانی کردند و دستور اخراج او را دادند.

شربت‌گل درنهایت با هواپیما به کابل منتقل شد و از سوی اشرف غنی، رئیس جمهوری وقت این کشور در ارگ ریاست جمهوری استقبال گردید و کلید یک آپارتمان را نیز دریافت کرد.

National Geographic's famed green-eyed"Afghan Girl" Sharbat Gullaایتالیا یکی از چند کشور غربی بود که در جریان عملیات تخلیه شهروندان در خطر افغانستان، صدها تن از آنها را به بیرون از این کشور منتقل کرده است.

در ادامه بیانیه دولت ایتالیا آمده که عکس «دختر افغان» نماد فراز و نشیب‌ها و درگیری‌های فصلی از تاریخ است که افغانستان و مردمش از سر می‌گذرانند.

ایتالیا می‌گوید که درخواست‌های متعددی را از سوی جامعه مدنی و سازمان‌های غیرانتفاعی فعال در افغانستان دریافت کرده بود که خواستار کمک به شربت‌گل برای خروج از افغانستان شده بودند.