«بانک مرکزی» علیه طبقات ضعیف و به نفع دارندگان ارز عمل می‌‌کند/ در مسیری حرکت کنید که آتش‌افزوزی را اقتضا نمی‌کند/ چهار دست و پا روی دلار نشسته‌اند و بر طبل گرانی می‌کوبند/ دلالان بازار ارز را باید به فلکِ مالیات بست

  • 📰 ilnanews
  • ⏱ Reading Time:
  • 85 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 37%
  • Publisher: 53%

علییرضا محجوب تشریح کرد: «بانک مرکزی» علیه طبقات ضعیف و به نفع دارندگان ارز عمل می‌‌کند/ در مسیری حرکت کنید که آتش‌افزوزی را اقتضا نمی‌کند/ چهار دست و پا روی دلار نشسته‌اند و بر طبل گرانی می‌کوبند/ دلالان بازار ارز را باید به فلکِ مالیات بست

ایران اخبار, ایران سرفصلها

در این مورد اغماض و گذشت نفرمایند. «ترحم بر پلنگ تیز دندان، ستمکاری بود بر گوسفندان». این موضوعی نیست که بتوان به سادگی از آن عبور کرد؛ این بازی با زندگی مردم است؛ بدون اینکه به آنها ابزار و شانس جبران هزینه‌ها را داده‌ باشیم. نگوییم افزایش قیمت ارز تنها بر افزایش قیمت معدودی از کالاها و خدمات تاثیر می‌گذارد؛ این سیاه بازی و فیلم کردن مزدبگیران است.

درحالیکه به مزد چوب حارج می‌زنند و با چماق قیمت ارز مزد را سرکوب می‌کنند. آیا در این سال‌ها که مسئولان بانک مرکزی دغدغه‌ای به نام «» را داشتند، به سراغ علل سرکوب دستمزد رفته‌اند. بنابراین نه به موقع در مورد منطبق کردن اقتصاد با قوانین حقیقی رفته‌اند و نه اینکه به دنبال علل و پیامدهایرفته‌‌اند. اقتصاد ملی ما، ارزش پول ملی ما، قربانی وضعیتی شده که بانک مرکزی آن را به وجود آورده است.

اگر بر بازار ارز کنترل ندارید به صراحت عنوان کنید چراکه به ذخایر ریالی مردم و حقوق‌بگیران لطمه بزرگی وارد شده است. در این صورت باید جبران ضرر و زیان مردم پیگیری شود؛ این چیزی نیست که با آن شوخی کنیم. بنابراین باید مشخص شود چه کسی زیان کارگران و بازنشستگان را از ناحیه افت ارزش ریال در برابر دلار جبران می‌کند و مسئولیت عواقب آن را می‌پذیرد. اگر نمی‌توانید کاهش ارزش پول ملی را جبران کنید از بازی با آتش دست بردارید و در مسیری حرکت کنید که آتش‌افزوزی را اقتضا نمی‌کند.

دولت می‌تواند تقاضا را کنترل و تقاضای واقعی را از تقاضای کاذب جدا کند و بعد تقاضای واقعی را کنترل و مدیریت کند. در اساس هیچ دولتی قدرت عرضه فراوان و پاسخگویی به کل تقاضای واقعی را ندارد. پول‌‌هایی که به بازارهای مختلف هجوم می‌آورند و تقاضایی که از این ناحیه به وجود می‌آید به خاطر کسب سودهای نجومی است. افرادی که تقاضای کاذب ایجاد می‌کنند تمایل به عریض کردنسودآوری دارند.

در این شرایط پایین آوردن سود بانکی با چه توجیهی انجام شده است؟ آیا این کار زمینه انفجار ارزی و رها شدن فنر نقدینگی به سمت بازارهایی که مستعد پروراندن تقاضای کاذب هستند را فراهم نمی‌کند؟ عمومی می‌شود اما سبب افزایش فعالیت پول هم می‌شود. با این همه، این دلیل قطعی رها کردن قیمت ارز نیست. دولت می‌توانست و می‌تواند با فردی که به قصد دلالی به بازار پا می‌گذارد برخورد کند. ردیابی این افراد کار سختی نیست چراکه شناخته شده هستند.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

زلنسکی ایران را تهدید به شکایت به دادگاه بین‌المللی لاهه کرد | DW | 22.06.2020ایران نه تنها جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی را تحویل نداده بلکه به تعهدات خود در قبال خانواده قربانیان هم عمل نکرده است. زلنسکی گفته در صورت عدم اجرای این تعهدات، چاره‌ای جز مراجعه به دادگاه بین‌المللی لاهه وجود ندارد.
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

شوک در بازار ارز گذراست/تحرکات بین‌المللی علیه ایران از دلایل افزایش نرخ ارزروحانی: *شوک ایجاد شده در بازار ارز موقت و گذرا است *نوسانات اخیر در بازار ارز دلیل و ریشه بنیادی اقتصادی ندارد *باید تعادل به بازار ارز برگردد *بازگشت درآمدهای ارزی به کشور، بازار ارز را متعادل خواهد کرد
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

سازمان ملل بار دیگر طرف‌های درگیر در یمن را به صلح فراخواندنماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن طرف‌‌های درگیری این کشور را به صلح و برقراری ارتباط بیشتر با سازمان متبوع خود فراخواند. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

رئیس‌جمهوری اوکراین: ایران باید جعبه سیاه را تحویل داده و به تمامی وعده‌های خود عمل کندرئیس‌جمهوری اوکراین: ایران باید جعبه سیاه را تحویل داده و به تمامی وعده‌های خود عمل کند رئیس جمهوری اوکراین در گفت‌وگویی با روزنامه گلوب اند میل کانادا گفت که ایران باید داده‌های پرواز و جعبه سیاه را تحویل داده و به وعده‌های دیگری که داده نیز عمل کند.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

ایران جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را به فرانسه ارسال خواهد کردوزیر امور خارجه ایران از ارسال جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی به فرانسه خبر داد. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

ترامپ: چین را به علت مسلمانان ایغور تحریم نکردم چون وسط مذاکره تجاری بودیمدونالد ترامپ می‌گوید از آنجا که به دنبال یک 'توافق بزرگ' تجاری با چین بوده است، تصمیم گرفته که پکن را به علت برپا کردن کمپ‌های اجباری برای یک میلیون مسلمان ایغور، تحریم نکند. اعتراض به حصر مسلمانان ایغور و بدرفتاری با آنها در این اردوگاه‌ها در یک سال گذشته بالا گرفته اما چین اتهامات نقض گسترده حقوق بشر را رد می‌کند.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »