«ایران زندانیان سیاسی را به خاطر خطر کرونا فورا آزاد کند» | DW | 17.04.2020

17/04/2020 09:03:00 ب.ظ

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد از حکومت ایران خواستند آزادی موقت هزاران زندانی را تمدید و زندانیان عقیدتی، دوتابعیتی و خارجی را فورا آزاد کند. آنها به خطر جدی ابتلا به ویروس کرونا در زندان‌های ایران اشاره کرده‌اند.

کرونا, کرونا درایران

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد از حکومت ایران خواستند آزادی موقت هزاران زندانی را تمدید و زندانیان عقیدتی، دوتابعیتی و خارجی را فورا آزاد کند. آنها به خطر جدی ابتلا به ویروس کرونا در زندان‌های ایران اشاره کرده‌اند.

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد از حکومت ایران خواستند آزادی موقت هزاران زندانی را تمدید و زندانیان عقیدتی، دوتابعیتی و خارجی را فورا آزاد کند. آنها به خطر جدی ابتلا به ویروس کرونا در زندان‌های ایران اشاره کرده‌اند.

این کارشناسان ضمن تقدیر از آزادی موقت ۱۰۰ هزار زندانی از تاریخ ۲۶ فوریه سال جاری میلادی (هفتم اسفند ۹۸) توسط حکومت ایران که برخی زندانیان عقیدتی و دو تابعیتی را نیز شامل می‌شد، یادآور شدند که بسیاری همچنان در زندان‌های ایران محبوس هستند.دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

کارشناسان سازمان ملل نوشته‌اند: «بیشتر زندانیان عقیدتی، مدافعان حقوق بشر، دو تابعیتی‌ها و اتباع خارجی همچنان در زندان به سر می‌برند و بعضی از آنها به دلیل سن یا شرایط بهداشتی به شدت در معرض خطر ابتلا به کرونا  قرار دارند. ما از مقامات [ایران] می‌خواهیم که فوراً آنها را آزاد کنند.»

ادامه مطلب:
DW فارسی »

"رسانه داعشی بن‌سلمان" و شبکه سلطنتی انگلیس؛ پاسخ ملت متحد ایران علیه آشوب‌گری‌تان را دیدید؟- اخبار سیاست ایران - اخبار سیاسی تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

عوض زندانیان سیاسی دزد ها را وراند خوارها واختلاس گر واحتکار گران آزاد شدن خود این زندان ها مراکز فساد و فحشا هستند باشه چشم

کرونا زندانیان فلسطینی در بند اسرائیل را تهدید می‌کند

چه کسی دستگاه ویروس‌یاب را به سپاه فروخت؟shimashahrabi صبح از در خونه زدی بیرون اگه سر کوچه یه قابلمه دیدی که زیرش یه خورده شکلات ریخته یه نخم بهش وصله یه سپاهیم یه گوشه قایم شده نخ به دست تعجب نکن مقاومتم نکن برو یه شکلات بردار.. این سامانه جدید ویروس یاب پیشرفته قادر دو هست روحت شاد یادت گرامی shimashahrabi shimashahrabi مردم را خر فرض کرده اند . گفتم توی این نخود مغزها نخبه پیدا نمیشه!!!!

پرزیدنت ترامپ دستور تعلیق کمک‌های مالی آمریکا به سازمان بهداشت جهانی را صادر کردپرزیدنت ترامپ دستور تعلیق کمک‌های مالی آمریکا به سازمان بهداشت جهانی را صادر کرد رئیس جمهوری ایالات متحده همچنین توضیح داد که دولت او به تحقیق در مورد سازمان بهداشت جهانی ادامه می دهد و در مورد حمایت از این سازمان در آینده تصمیم می‌گیرد.

استقبال از ابر‌تورم در میانه بحران کرونا/ اگر وام می‌خواهید صابون تورم را به تن بمالید!اگر به شما بگویند قرار است وام یک میلیونی بگیرید، اما به زودی و به دلیل همین پرداخت‌ها ابرتورمی از راه می‌رسد، حاضر به دریافت این وام هستید؟ جواب خیلی‌ها منفی است، اما از فحوای کلام برخی مسئولان این برمی‌آید که وام پرداخت می‌شود و چنین اتفاقی هم به زودی رخ می‌دهد.

جو بایدن اتهام تعرض جنسی به کارمند سابق دفترش را رد کردجو بایدن نامزد حزب دمکرات در انتخابات ریاست جمهوری این ادعا که تقریبا ۳۰ سال پیش یک کارمند سابق دفترش در سنا را هدف تعرض جنسی قرار داده رد کرده است. تارا رید که در دهه ۹۰ برای مدت کوتاهی در دفتر آقای بایدن کار کرده بود گفته که این سناتور سابق او را به دیوار فشرد و دستانش را زیر پیراهن و دامن او برد. نجسها!! تو روح فرهنگ كثيف تون این یارو چرا اینقد جنس مونث بو میکشه؟ Sniffyjoe There's more important issues in the world than politicians sex lives

آمریکا ایران را به «آزار خطرناک» کشتی‌هایش در خلیج فارس متهم کردمقام‌های آمریکایی می‌گویند از جمله یک قایق ایرانی با ۱۱ سرنشین روز چهارشنبه در نزدیکی کشتی‌های جنگی ایالات متحده در اطراف کویت چند بار این رفتار را انجام داده است. آزار خطرناک😂..آخی.. در آب های ایالت متحده یا آب های ایران؟ نبردنتون زیرآب لطف کردن امریکائیها عادت دارند همیشه دروغ نشخوار کنند . خلیج فارس منطقه ایران است نه جولانگاه حیوانات انسان نمای امریکایی احمق .

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه ۲۹ فروردین (۱۷ آوریل)، با صدور بیانیه‌ای از ایران خواستند بر دوره مرخصی زندانیان بیافزاید و جمله زندانیان عقیدتی، دو تابعیتی و اتباع خارجی و تمامی کسانی را که"خودسرانه" بازداشت شده‌اند، فورا آزاد کند.زندانیان فلسطینی در بند اسرائیل در حالی وارد چهل و ششمین سالگرد «روز اسیر فلسطینی» می‌شوند که بطور جدی با خطر ابتلا به کرونا مواجه هستند.تنها چند ساعت پس از این که سردار «حسین سلامی»، فرمانده کل سپاه پاسداران در مراسمی از اختراع یک دستگاه تشخیص ویروس «کرونا» رونمایی کرد، سخن‌گوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد که دستگاه رونمایی شده تاییدیه وزارت بهداشت را ندارد.اشتراک مشاهده نظرات (۱۰) چاپ رئیس جمهوری آمریکا با انتقاد از عملکرد سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که دستورالعمل تعلیق کمک های آمریکا به این سازمان را صادر کرده است.

  این کارشناسان ضمن تقدیر از آزادی موقت ۱۰۰ هزار زندانی از تاریخ ۲۶ فوریه سال جاری میلادی (هفتم اسفند ۹۸) توسط حکومت ایران که برخی زندانیان عقیدتی و دو تابعیتی را نیز شامل می‌شد، یادآور شدند که بسیاری همچنان در زندان‌های ایران محبوس هستند. دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید کارشناسان سازمان ملل نوشته‌اند: «بیشتر زندانیان عقیدتی، مدافعان حقوق بشر، دو تابعیتی‌ها و اتباع خارجی همچنان در زندان به سر می‌برند و بعضی از آنها به دلیل سن یا شرایط بهداشتی به شدت در معرض خطر ابتلا به کرونا  قرار دارند.04. ما از مقامات [ایران] می‌خواهیم که فوراً آنها را آزاد کنند. این سامانه با استفاده از ایجاد میدان مغناطیسی و استفاده از ویروس دو قطبی درون دستگاه، هر نقطه‌ای از محیط که تا شعاع ۱۰۰ متر آلوده باشد، آنتن این دستگاه در مقابل آن نقطه قرار می‌گیرد و در عرض پنج ثانیه می‌تواند نقطه آلوده را کشف کند.» آنها به شرایط ایران در بحران کرونا اشاره کرده‌اند و آماری که بر اساس آن هر ۱۰ دقیقه یک نفر در این کشور براثر کرونا جان خود را از دست می‌دهد و نوشته‌اند که این بیماری خطری جدی برای سلامتی این زندانیان است و آزادی این افراد و دیگر زندانیان عقیدتی می‌تواند جان آنها را نجات دهد. مساله زندانیان فلسطینی همه ساله با برگزاری برنامه‌ها و تظاهرات‌های مختلف در تاریخ 17 آوریل مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.  این کارشناسان همچنین به مسئله تحریم‌ها اشاره کرده‌اند و این که می‌دانند جمهوری اسلامی در مبارزه با کرونا دچار مشکلاتی نظیر دسترسی به دارو و تجهیزات پزشکی است و گفته‌اند که از تلاش‌های میشل باچلت، کمیسر عالی سازمان ملل برای کاهش تحریم‌ها حمایت می‌کنند تا امکان ورود این تجهیزات به ایران فراهم شود. رئیس جمهوری ایالات متحده همچنین توضیح داد که دولت او به تحقیق در مورد سازمان بهداشت جهانی ادامه می دهد و در مورد حمایت از این سازمان در آینده تصمیم می‌گیرد.

  در این بیانیه به طور ویژه به زندانیانی چون، نسرین ستوده، نرگس محمدی، آرش صادقی، احمدرضا جلالی (ایرانی سوئدی)، مراد طاهباز (ایرانی، بریتانیایی ، آمریکایی) کامران قادری و مسعود مصاحب (زندانیان ایرانی-اتریشی) اشاره شده است که قوه قضاییه نه تنها آنها را آزاد نکرده، بلکه تقاضای آزادی آنها نیز بی‌پاسخ گذاشته است. بیماری کووید- 19 که اکنون به مرحله پاندمی رسیده است، به دلیل سهل‌انگاری و عدم توجه مقامات اسرائیلی به فراخوان‌های جهانی، نگرانی‌ها نسبت به سلامت زندانیان فلسطینی را عمیق‌تر می‌کند.» در مراسم رونمایی، اغلب حاضران ماسک به چهره دارند و یکی از حاضران برای امتحان ویروس‌یاب جلو می‌آید. کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل همچنین تاکید کرده‌اند که زندان‌های ایران مدت‌هاست که بیش از ظرفیت خود زندانی دارند و دچار مشکلات بهداشتی بوده‌اند. آنها از مقام‌های ایران خواسته‌اند که با توجه به این شرایط"تدابیری منطبق بر تعهدات بین‌المللی خود و در چارچوب میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی اتخاذ کنند". ابوبکر همچنین اظهار داشت: از طریق سازمان‌های مختلف مانند سازمان ملل و کمیته بین‌المللی صلیب سرخ خواستار آزادی زندانیان سالمند، بیمار، زن و کودک شدیم. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید در بیانیه آمده است: «آقای طاهباز و مصاحب بیش از ۶۰ سال سن دارند و ممکن است ابتلا به کرونا به قیمت جان آنها تمام شود». یکی دیگر از حاضران با بسته‌ای در دست، جلوی دستگاه می‌ایستد. آنها گفته‌اند «سلامتی خانم محمدی، آقای صادقی، آقای قادری و آقای جلالی نیز در خطر است و آزادی فوری توسط قوه قضاییه ایران می‌تواند جان آنها را نجات دهد. وی با اشاره به اینکه اسرائیل اخیرا 140 نوع مواد بهداشتی را از این زندان‌ها جمع‌ کرده است، گفت: این وضعیت، سختی‌های زندانیان را بیشتر می‌کند و آنها را در معرض ابتلا به ویروس کرونا قرار می‌دهد. خوشبختانه من توصیه آن‌ها را مبنی بر بازگذاشتن مرزهایمان بر روی چین در همان آغاز رد کردم.

» بنا بر گزارش‌ها، مراد طاهباز و مسعود مصاحب در سلول‌های مشترکی با افرادی بوده‌اند که علائم بیماری کرونا مانند تب و سرفه را داشته‌اند. آنها از امکانات بهداشتی محرومند و امکان فاصله فیزیکی نیز برای‌شان وجود ندارد. ابتلای یکی از آنها به این بیماری باعث شیوع این ویروس با سرعت بالا می‌شود. با دیدن تصاویر متوجه می‌شویم کامبیز گلشنی همان فردی است که در مراسم امروز هم دستگاه را امتحان می‌کند. همچنین نرگس محمدی و احمدرضا جلالی در سلول‌های کوچکی با ۱۲ یا ۱۶ نفر به‌سر می‌برند. نسرین ستوده از ۱۶ مارس امسال در اعتراض به این وضع دست به اعتصاب غذا زده است.. این کارشناسان از مقامات ایران خواسته‌اند دست به بررسی مستقل و بی طرفانه همه پرونده‌های مشكوك و بازداشت‌های خودسرانه بزند. مشخص نیست این دستگاه چه‌قدر در زمینه تشخیص قاچاق سوخت کارایی داشته اما حالا همان دستگاه به عنوان کرونا یاب معرفی شده است و فرمانده کل سپاه پاسداران آن را یک «پدیده علمی شگفت‌انگیز» معرفی می‌کند. و به کشورهای دیگر از جمله ایتالیا، اسپانیا و بریتانیا کمک می کنیم.

روند این بررسی را تسریع كنند و همه افرادی را كه به طور خودسرانه از آزادی خود محروم شده‌اند را فورا آزاد كنند. تاریخ .