«اروپا نمی‌تواند برجام را حفظ کند اما سکوت می‌کند» | DW | 08.09.2019

08/09/2019 07:12:00 ب.ظ

اتحادیه اروپا چشم‌اندازی برای حفظ برجام ندارد ولی در این باره سکوت می‌کند. این را گزارشگر تلویزیون آلمان در بروکسل می‌گوید. به نظر او تلاش‌های اروپا در برابر قدرت ایالات متحده آمریکا به احتمال قوی نتیجه‌ای نخواهد داشت.

تحریم‌های آمریکا, اینستکس

گزارشگر کانال یک تلویزیون آلمان در بروکسل در گزارشی درباره تلاش‌هایی که در شهر میزبان نهادهای وابسته به اتحادیه اروپا برای نجات برجام انجام می‌گیرد، نوشته اتحادیه اروپا با گذشت بیش از یک سال از خروج آمریکا از برجام با ناامیدی به حفظ این توافق نگاه می‌کند.

اتحادیه اروپا چشم‌اندازی برای حفظ برجام ندارد ولی در این باره سکوت می‌کند. این را گزارشگر تلویزیون آلمان در بروکسل می‌گوید. به نظر او تلاش‌های اروپا در برابر قدرت ایالات متحده آمریکا به احتمال قوی نتیجه‌ای نخواهد داشت.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندیدگزارشگر تلویزیون آلمان به سخنان هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، در سال گذشته میلادی اشاره کرده که گفته بود «ما مصمم هستیم هر تلاشی را برای حفظ برجام انجام دهیم» و نوشته است که از آن زمان تاکنون وضع هیچ تغییری نکرده است. آلمان و چهار قدرت دیگر، فرانسه، بریتانیا، روسیه و چین، تلاش خود را کرده‌اند که ایران را در مقابل فشارهای حداکثری آمریکا به برجام پای‌بند نگهدارند. حال این کشورها نگرانند که با شکست نهایی برجام مسابقه اتمی در خاورمیانه اوج گیرد. 

ادامه مطلب:
DW فارسی »

سیزدهمین روز اعتراضات در ایران؛ بازداشت خبرنگاری که مراسم خاکسپاری مهسا امینی را گزارش کرده بود

همزمان با تداوم اعتراضات خیابانی، شمار افراد و صاحبان کسب و کاری که به شیوه‌های مختلف از جمله از مسیر لینکدین آمادگی خود را برای برگزاری اعتصابی سراسری اعلام می‌کنند نیز رو به افزایش است ادامه مطلب >>

در ادامه نقض برجام | ایران «تزریق گاز» به سانتریفیوژهای نسل جدید را آغاز کرد🔺در ادامه نقض برجام | ایران «تزریق گاز» به سانتریفیوژهای نسل جدید را آغاز کرد ⚡️در ادامه نقض تعهدات برجام از سوی جمهوری اسلامی، این بار سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد که این کشور تزریق گاز اورانیوم به سانتریفیوژهای نسل جدید را آغاز کرده است.

باید زنجیر برجام را از پای توسعه هسته‌ای باز کردروزنامه‌_خوانی ۱۶ شهریور آرمان ملی: واقعیتی به نام انتخابی و انتصابی کیهان:باید زنجیر برجام را از پای توسعه هسته‌ای باز کرد جهان صنعت: گام‌های ایران تا کجا ادامه پیدا می‌کند؟ مستقل:لاریجانی‌ها دیگر سوخته‌اند همدلی:کارناوالی شدن عزاداری بیشتر بخوانید:

کاهش تعهدات ایران موازنه در اجرای برجام استسخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: با توجه به این که آمریکا از برجام خارج شد و طرف مقابل تعهدات خود را انجام نداد، نظام تصمیم گرفت کاهش تعهدات را برای موازنه در اجرای برجام انجام دهد.

مجید گلپور: «شفاف سازی» مالی در ایران مهم ترین راه نجات برجام استاتحادیه اروپا آغاز گام سوم خروج از تعهدات برجامی ایران را خطرناک خوانده است یورونیوز در این زمینه با مجید گلپورمشاور اتحادیه اروپا و استاد دانشگاه گفتگو کرده است.

جدیدترین اقدام ایران در توقف محدودیت‌های برجام: شروع گازدهی به سانتریفوژ پیشرفته IR6بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، اعلام کرد جمهوری اسلامی در جدیدترین اقدام در کاهش تعهداتش در چارچوب برجام، گازدهی به سانتریفیوژهای پیشرفته IR6 را در یک زنجیره ۲۰ تایی آغاز کرده است.

تصاویر ماهواره‌ای آدریان دریا را در نزدیکی بندر طرطوس سوریه نشان می‌دهدشرکت آمریکایی توسعه فناوری فضایی ماکسار روز شنبه ۱۶ شهریور اعلام کرد تصاویر ماهواره‌ای از نفتکش جنجالی ایرانی آدریان دریا۱، ا

گزارشگر کانال یک تلویزیون آلمان در بروکسل در گزارشی درباره تلاش‌هایی که در این شهر میزبان نهادهای وابسته به اتحادیه اروپا برای نجات برجام انجام می‌گیرد، نوشته است که اتحادیه اروپا با گذشت بیش از یک سال از خروج آمریکا از برجام با ناامیدی به حفظ این توافق نگاه می‌کند.شهریور ۱۶, ۱۳۹۸ عکس‌های نفتکش ایرانی «در نزدیکی طرطوس، سوریه» منتشر شد عکس ماهواره‌ای از آدریان دریا۱ که در نزدیکی طرطوس در سوریه از سوی کمپانی «مکسار» منتشر شده است.تلاش‌های فرانسه در یک ماه گذشته برای نجات برجام و بازگشایی خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری برای ایران با مخالفت آمریکا به جایی نرسید و حتی وضع بدتر هم شد و برایان هوک، رییس گروه اقدام کاخ سفید، اعلام کرد آمریکا برای هر گونه اخلال در سیستم مالی سپاه پاسداران، ۱۵ میلیون دلار جایزه می‌دهد.به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت به نقل از ایرنا، بهروز کمالوندی روز شنبه در نشست خبری درباره جزییات گام سوم کاهش تعهدات برجامی گفت: دشمنان انقلاب که پیشرفت‌های ایران را نمی‌دیدند به خصوص در حوزه هسته‌ای شروع به کارشکنی و مشکلاتی را ایجاد کردند.

به نوشته هولگار رومن برای اتحادیه اروپا روشن است که این توافق تنها در صورتی قابل نجات است که"رژیم آخوندها" از منافع اقتصادی آن بهره ببرد و این دقیقا چیزی است که با توجه به تحریم‌های آمریکا تقریبا غیر ممکن است. نتیجه این که ایران نیز گام به گام از تعهداتش نسبت به برجام عقب‌نشینی می‌کند. به گزارش رویترز، نفتکش ایرانی آدریان دریا۱، که در مرکز اختلاف بین تهران و اروپا قرار دارد، براساس تصاویری که یک کمپانی تحقیقات فضایی در آمریکا روز شنبه منتشر کرده است در نزدیکی «طرطوس در سوریه» قرار دارد. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید گزارشگر تلویزیون آلمان به سخنان هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، در سال گذشته میلادی اشاره کرده که گفته بود «ما مصمم هستیم هر تلاشی را برای حفظ برجام انجام دهیم» و نوشته است که از آن زمان تاکنون وضع هیچ تغییری نکرده است. آن سوی میدان، یادداشت‌نویس‌های روزنامه‌های اصلاح‌طلب هم دست به کار شده‌اند و با گام سوم تعلیق تعهدات اتمی همراه شده‌اند. آلمان و چهار قدرت دیگر، فرانسه، بریتانیا، روسیه و چین، تلاش خود را کرده‌اند که ایران را در مقابل فشارهای حداکثری آمریکا به برجام پای‌بند نگهدارند. به نظر می رسد این نفتکش سیستم ردیابی خود را در غرب مدیترانه خاموش کرده است. حال این کشورها نگرانند که با شکست نهایی برجام مسابقه اتمی در خاورمیانه اوج گیرد. بنابراین غنی سازی باید به نحوی باشد که پاسخگوی  نیازهای کشور باشد.

  هولگار رومن نوشته است که برای همه طرفین روشن است که در مقابل اراده آمریکا «حفظ برجام ماموریتی ناممکن است». /**/ /**/ /**/ مایک پمپئو: نفتکش ایرانی دوباره به سمت سوریه می‌رود؛ اعتماد به ظریف اشتباه بزرگی بود مایک پمپئو، اعتماد به ظریف را «یک اشتباه بزرگ» نامیده و در توئیت خود نوشته بود که « وزیر خارجه ظریف به بریتانیا تضمین داده بود که «گریس ۱» نفتکش سپاه، به سوریه نخواهد رفت. یکی این‌که دو کشور انگلستان و فرانسه درگیر مشکلات داخلی‌اند و دیگر این‌که آلمان به‌تنهایی نمی‌تواند تصمیم مقتضی بگیرد. دونالد ترامپ روشن کرده است که هرکس بخواهد این تحریم‌ها را نادیده بگیرد یا دور بزند با پیامدهای جدی روبرو خواهد شد. این گزارشگر معتقد است که اینستکس (راهکاری که اروپا برای نجات برجام از طریق ایجاد یک کانال برای ارائه کالا در مقابل فروش نفت ایران در نظر گرفته است) تاکنون بی‌اثر بوده و کشورهایی که آن را ایجاد کرده‌اند، درباره بی‌نتیجه بودن آن و این که این کانال نیز نمی‌تواند حتی بخش کوچکی از میلیاردها خسارت ایران را جبران کند، سکوت می‌کنند. » پیشتر نیز آسوشیتدپرس به نقل از وبسایت «مارین ترافیک» که اطلاعات مربوط به حرکت کشتی‌ها را رصد می‌کند، گزارش داده بود که این نفتکش در فاصله ۹۲ کیلومتری خاک سوریه متوقف شده است. دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید این گزارشگر در پایان نوشته است که با این حال در برلین و بروکسل هم‌چنان گفته می‌شود که آنها می‌توانند این معامله مهم را حفظ کنند. روح‌الله صدر‌الساداتی، جوان‌ترین عضو مجلس خبرگان، و برادرش مهدی قرار بود از قم به تهران بیایند و از فرودگاه مهرآباد عازم بندر‌عباس شوند، اما نه تهران آمدند و نه موبایل‌هایشان را جواب می‌دهند. این درحالی است که هم ایران به عقب‌نشینی از تعهدات برجامی خود ادامه می‌دهد و هم آمریکا حضور نظامی خود در منطقه را افزایش می‌دهد. دولت محلی این نفتکش را به درخواست بریتانیا برای نقض تحریم سازمان ملل توقیف کرد. بنابراین در زمینه کاهش تعهدات باید بر ضمیمه ۱ متمرکز شویم.

تحت این شرایط بعید به نظر می‌رسد بشود با وعده‌های مبهم به ایران و اصرار به آن برای"پرهیزکاری" جلوی اوج‌گیری بحران در منطقه را گرفت. در همین زمینه: .۱ میلیون بشکه نفت است. عکس‌های مناسک شیرخوارگان عاشورایی هم در صفحه اول چند روزنامه اصول‌گرا خودنمایی می‌کند.