«اجاره‌نشین‌ها»؛ تصویر یک جامعه در آینه‌ای چندوجهی

  • 📰 RadioFarda_
  • ⏱ Reading Time:
  • 80 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 35%
  • Publisher: 51%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

درباره فیلم «اجاره‌نشین‌ها» و حاشیه‌های فرامتنی پیرامونش با منیژه نیاز سلیمی، از بازیگران آن گفت‌وگو کرده‌ایم. او که در «اجاره‌نشین‌ها» در نقش خانم توسلی بازی کرده، ساکن کاناداست.

هایتان در سینمای ایران است. شما در تئاتر و تلویزیون حضور پررنگی داشتید. به نظرتان آقای مهرجویی کارهای تلویزیون و تئاتری شما را دیده بود که انتخابتان کرد یا فرد دیگری شما را پیشنهاد داده بود؟

ولی برای مدت شش سال هر هفته ما برنامه سیمای اقتصاد را می‌ساختیم، که من برای این برنامه هم می‌نوشتم و هم بازی می‌کردم و تنها زن این گروه بودم که هر هفته پخش می‌شد. به مناسبت‌هایی مانند عید یا نظیر آن ما یک سریال جدا از برنامه می‌ساختیم به نام «روستای کارآباد» که بعدها شنیدم این «شبهای برره» در حقیقت بر اساس آن ساخته شده.

جالب است که شما در اجرایتان تاکید آشکاری بر عصبی بودن آن شخصیت می‌کنید. مثلاً آن نوع بازی با عینکتان. کسانی که در این فیلم کار می‌کردند و به دلیل پرجمعیت بودن صحنه اکثراً در همه صحنه‌ها تقریباً همیشه با هم سر صحنه بودند، از یک جنس نبودند. همدیگر را نمی‌شناختند، با هم نزدیک نبودند، مثلاً از یک گروه تئاتری یا مثل آن زمانِ ما از یک گروه سابقه‌دار تولید برنامه تلویزیونی که با هم آشنایی دارند و به هم اعتماد دارند نبودند.

البته آن زمان نامه آقای مخملباف به صورت عمومی منتشر نشد و در سال‌های بعد علنی شد. اما شبیه همان نگاه آقای مخملباف را همین چندی پیش جواد شمقدری در گفت‌وگویی بیان کرده و گفته فیلم «اجارهاگر قرار باشد من درک و فهمم را از فیلم بعد از این همه سال بر اساس نقد و نظر آقای شمقدری قرار بدهم، باید به حال من خیلی تأسف خورد. من وقتی که فیلمنامه را خواندم، حس خودم را داشتم. وقتی که شروع کردم به کار، حس خودم را داشتم. وقتی کارِ پایان یافته را دیدم ، کاری که عرضه شد و همه دیدند، حس خودم را داشتم.

در کنار تفاسیر و تعابیری که از فیلم «اجاره‌نشین‌ها» می‌شود، درباره نقش احتمالی غلامحسین ساعدی، نویسنده شناخته شده در نوشتن فیلمنامه آن هم گمانه‌زنی‌هایی مطرح می‌شود. شما در این باره اطلاعی داشتید؟ یا به نظر خودتان حالا که فیلم را نگاه می‌کنید ممکن است ردپایی از آقای ساعدی در طرح فیلمنامه وجود داشته باشد؟

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 13. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

درخواست مقامات سابق سازمان ملل برای تحقیق درباره نقش رئیسی در «قتل عام» سال 67قضات و بازرسان برجسته سابق سازمان ملل در نامه‌ای از میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر این سازمان خواستند که تحقیقاتی را درباره «قتل‌عام» زندانیان سیاسی ایران چرا مقامات سابق؟
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

امیر قطر در دیدار با جو بایدن درباره امنیت جهانی انرژی گفت‌وگو می‌کندواشینگتن اعلام کرد که امیر قطر روز دوشنبه ۱۱ بهمن دیداری با رئیس جمهوری ایالات متحده در کاخ سفید خواهد داشت که به بحث پیرامون مسائل متنوعی از جمله امنیت جهانی انرژی خواهد گذشت.
منبع: RadioFarda_ - 🏆 13. / 51 ادامه مطلب »

بایدن در اقدامی کم‌سابقه درباره تحریم‌ ولادیمیر پوتین هشدار دادجو بایدن با اشاره به تجمع حدود ۱۰۰ هزار سرباز روسیه در نزدیکی مرز این کشور با اوکراین، اعلام کرد که در صورت حملۀ روسیه، آن را باید «بزرگترین تهاجم از زمان جنگ جهانی دوم» دانست که «جهان را تغییر خواهد داد». واشنگتن دیگه معتاد تحریم شده.. آخرش به جایی می رسه که خودشون هم رو تحریم کنند. مثلا دموکراتها جمهوری خواه ها رو تحریم کنند و برعکس. متحدین آمریکا حتما از این صحبت ناامید و افسرده خواهند شد، در مقابل دشمنی که توپ و تانک به میدان آورده، ایالات متحده فقط چند کاغذ پاره به اسم تحریم دارد...
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

غیبت‌های متوالی در اردوی تیم ملی؛ دستِ خالی اسکوچیچ در خط حمله مقابل عراقبا افزایش تعداد بازیکنان مبتلا به بیماری کووید و همچنین مشکلاتی که در پرواز مهدی طارمی به وجود آمده، ممکن است دراگان اسکوچیچ مجبور شود در خط حمله تیم ملی، از ترکیبی ناشناخته استفاده کند. به فیوت فنا رفتیم
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

چرا و چگونه مردم عادی در سراسر اروپا، در کشتار همسایگان یهودی خود سهیم شدند؟وهمین موارد در جنایتهای رخ داده در افریقا آسیا خاورمیانه وسایرمناطق صدق میکند.
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

مدافع حقوق همجنسگرایان در زندان ارومیه در خطر اعدام است | DW | 25.01.2022یک کنشگر جامعه جامعه ال‌جی‌بی‌تی در ایران با اتهام 'فساد فی‌الارض' رو به رو شده و در خطر اعدام قرار دارد. عفو بین‌الملل می‌گوید زهرا صدیقی همدانی در زندان ارومیه مورد آزار و توهین و تهدید قرار گرفته است. اگه همجنسبازی فساد نیست، فساد دقیقا چیه؟
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »