گوشت ‌آزمایشگاهی؛ راه نجات از گرسنگی و نابودی محیط زیست؟ | DW | 09.11.2021

18/08/1400 09:58 ب.ظ

سنگاپور می‌خواهد تا سال ۲۰۳۰ بخش مهمی از نیاز غذایی این کشور را از بازار داخلی تامین کند. برای رسیدن به این هدف به نوآوری در تولید محصولات جایگزین متکی است؛ مثلا گوشت تولید شده در آزمایشگاه.

سنگاپور می‌خواهد تا سال ۲۰۳۰ بخش مهمی از نیاز غذایی این کشور را از بازار داخلی تامین کند. برای رسیدن به این هدف به نوآوری در تولید محصولات جایگزین متکی است؛ مثلا گوشت تولید شده در آزمایشگاه. این یک لحظه تاریخی برای جاش تتریک، بنیانگذار این شرکت به شمار می‌رفت که گفت: «ما امیدواریم این اولین قدم به سوی جهانی باشد که در آن هیچ حیوانی کشته نشود، درختی قطع نشود و برای بیشتر گوشت‌هایی که می‌خوریم نیازی به آنتی بیوتیک نباشد.

» به باور او گوشت آزمایشگاهی و ماهی آزمایشگاهی دنیا را نجات خواهد داد.

سه بنیانگذار شرکت Ants Innovate که تولید کننده این نوع"گوشت" هستند، همگی علاقمندان درجه یک خوراک‌های گوشتی‌اند و به همین دلیل خیلی خوب می‌دانند گوشت خواران از یک محصول چه انتظاری دارند.گوشتی که از نخود، سویا، غلات، جلبک یا قارچ به عنوان"گیاهی" یا به اصطلاح"گوشت مصنوعی" (Mock Meat) نامیده می‌شود، در چین سنت چند صد ساله دارد. ایده‌ای که از صومعه بوداییان سرچشمه می‌گیرد.

دولت، حامی فناوری و شرکت‌هایی است که نوآوری می‌کنند و می‌خواهد پروژه"۳۰x۳۰ "را به مرحله عمل برساند، یعنی تا سال ۲۰۳۰ حدود ۳۰ درصد از نیاز غذایی کشور را از محصولات داخلی تامین کند.در نظر بگیرید که مثلا شهری به مساحت هامبورگ با تقریبا شش میلیون جمعیت هرگز نمی‌تواند با اندازه کافی مراتع بزرگ و آخورهای حجیم را برای تامین گوشت مورد نیاز شهروندان در خود جای دهد، اما برای آزمایشگاه‌ها و"مزارع سلول‌های گوشتی" به مساحت زیادی نیاز نیست.

ادامه مطلب:
dw_persian »

اردوغان: کسانی که در قبال اشغال قره‌باغ سکوت کردند، مسئولان اصلی تراژدی در این منطقه هستنداردوغان: کسانی که در قبال اشغال قره‌باغ سکوت کردند، مسئولان اصلی تراژدی در این منطقه هستند برادری ملتهای تورکان و شورای اتحادیه ملتهای تورکان،مخصوصاً برادری آزربایجان و تورکیه،بر اساس کاملترین علوم عالم و جهان،علوم طبیعی خردمندانه حضوریکتائی(انجمن مغان)ده هزارساله است نه مثل برادری جاهلانه اعراب باعلوم جاهلیت و نه مثل برادری فاشیستی صلیبچیها باعلوم ذهنی ناقص و محدود

نظرسنجی به سبک ثروتمندترین فرد جهان؛ فروش ۱۰٪ از سهام ایلان ماسک در تسلا رای آوردنزدیک به ۵۸ درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی توئیتری ایلان ماسک به گزینه فروش ۱۰ درصد از سهام او در تسلا رای موافق دادند.

نرخ تورم سالانه در استان تهران به بیش از ۴۱ درصد رسید | DW | 08.11.2021آمار دولتی حکایت از افزایش مهار نشده بهای کالاهای مصرفی در بازارهای تهران و دیگر استان‌های این کشور دارد. بهای برخی از کالاها و از جمله سبزیجات در محاسبه نقطه‌ای نسبت به مهرماه سال گذشته افزایشی ۹۰ درصدی داشته است. حتی پانسمانهای بیماران پروانه هم گران شده... 'فراموشی صورت مسئله' خروج یکجانبه ایالات متحده از برجام و تحریم های ظالمانه و دنباله روی دولت‌های ضعیف ،غیر مستقل وپاچه خوار استعمار البته؛ آستانه سال چهارم گام دوم انقلاب اسلامی مردم مقاوم ایران این هم از افزایش نرخ غذا در سوئد 'زمانیکه نرخ تورم در سوئد پس از سال 2018 - 1.6% است نرخ تورم غذا طی دو سال جاری 6.1% است'

ترامپ: بعد از رقابت کنگره، به نامزدی در انتخابات ۲۰۲۴ فکر می‌کنمترامپ: به نامزدی در انتخابات ۲۰۲۴ فکر می‌کنم رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا گفت 'احتمالا' پس از انتخابات میان‌دوره‌ سال آینده، تصمیمش برای نامزد شدن یا نشدن در انتخابات ۲۰۲۴ را اعلام خواهد کرد. تو غلط می کنی زنجیری ،کاخ سفید رو تو حسینه کرده بودی

حمایت اردوغان از گشایش گذرگاه زنگه‌زور؛ لایحه تمدید حضور نیروهای ترکیه در آذربایجان به مجلس رفترئیس جمهوری ترکیه ضمن اعلام حمایت آنکارا از گشایش گذرگاه زنگه‌زور بین نخجوان و آذربایجان تاکید کرد که در نظم جدید جهانی اهمیت راهبردی منطقه قفقاز مضاعف خواهد شد. این بلند پروازی ها آخر کار دستش میده اردوغان فاشیست عامل ملکه در منطقه این اردوغان فاشیست در خاک اشغال شده ما چه می خواهد اول درب زندان های ترکیه باز کن تا آزادیخواهان ترک و کرد و سایر اقوام بتوانند در کنار خانواده خود زندگی کنند مرگ بر دیکتاتور حاکم بر. ترکیه

ممنوعیت کرونایی سفر به آمریکا برای ۲۶ کشور از جمله ایران از امروز لغو می‌شودممنوعیت کرونایی سفر به آمریکا برای ۲۶ کشور از جمله ایران از امروز لغو می‌شود دولت بایدن قرار است امروز ممنوعیت‌های سفر به آمریکا برای ۲۶ کشور از جمله ایران را که به دلیل شیوع بیماری کرونا اعمال شده بود، لغو کند.

سنگاپور در تولید"محصولات پروتئینی جایگزین" در جهان پیشتاز است. دولت سنگاپور نیز از پژوهش و تولید در این زمینه حمایت می‌کند، زیرا نگرانی اصلی دولت امنیت غذایی است.

در دسامبر ۲۰۲۰، سنگاپور اولین کشوری بود که"مرغ سوخاری" شرکت (Eat Just) را تایید کرد. ناگت‌هایی که هیچ مرغی برای آنها سر بریده نشده بود.

این یک لحظه تاریخی برای جاش تتریک، بنیانگذار این شرکت به شمار می‌رفت که گفت: «ما امیدواریم این اولین قدم به سوی جهانی باشد که در آن هیچ حیوانی کشته نشود، درختی قطع نشود و برای بیشتر گوشت‌هایی که می‌خوریم نیازی به آنتی بیوتیک نباشد. » به باور او گوشت آزمایشگاهی و ماهی آزمایشگاهی دنیا را نجات خواهد داد.

برای جلوگیری از صید بیش از حد در اقیانوس‌ها شرکت‌هایی در کالیفرنیا در حال تولید ماهی تن و ماهی ماهی (Mahi-Mahi) در آزمایشگاه‌ هستند. در ژاپن محققان روی استیک Wagyu از محلول‌های غذایی و چاپگر سه بعدی کار می‌کنند و در سنگاپور سه بنیانگذار شرکت Ants Innovate گوشت خوک را از کشت سلولی تولید می‌کنند.شوجیان اونگ، مسئول تحقیق و توسعه شرکت Ants Innovate می‌گوید: «بحران اقلیمی در طول تاریخ هیچگاه به اندازه امروز جدی نبوده است. مشکلات کشاورزی بسیار است. بیماری‌های عفونی دامی می‌توانند از حیوانات به انسان منتقل شوند.» او تولید گوشت مصنوعی را راه‌حل این بحران و پیامدهای آن می‌داند.

سه بنیانگذار شرکت Ants Innovate که تولید کننده این نوع"گوشت" هستند، همگی علاقمندان درجه یک خوراک‌های گوشتی‌اند و به همین دلیل خیلی خوب می‌دانند گوشت خواران از یک محصول چه انتظاری دارند.گوشتی که از نخود، سویا، غلات، جلبک یا قارچ به عنوان"گیاهی" یا به اصطلاح"گوشت مصنوعی" (Mock Meat) نامیده می‌شود، در چین سنت چند صد ساله دارد. ایده‌ای که از صومعه بوداییان سرچشمه می‌گیرد.

در سنگاپور نیز، مدت‌هاست که"گوشت مصنوعی" در قفسه‌های فروشگاه‌ها، در غرفه‌های مواد غذایی یا مثلاً در رستوران معبدی در محله چینی‌ها، در دسترس بوده است. سنگاپور در رابطه با قوانین تولید و ترویج جایگزین‌های گوشت بسیار باز است.

دولت، حامی فناوری و شرکت‌هایی است که نوآوری می‌کنند و می‌خواهد پروژه"۳۰x۳۰ "را به مرحله عمل برساند، یعنی تا سال ۲۰۳۰ حدود ۳۰ درصد از نیاز غذایی کشور را از محصولات داخلی تامین کند.در نظر بگیرید که مثلا شهری به مساحت هامبورگ با تقریبا شش میلیون جمعیت هرگز نمی‌تواند با اندازه کافی مراتع بزرگ و آخورهای حجیم را برای تامین گوشت مورد نیاز شهروندان در خود جای دهد، اما برای آزمایشگاه‌ها و"مزارع سلول‌های گوشتی" به مساحت زیادی نیاز نیست.اونگ می‌گوید در بیوراکتورهایی (Bioreaktoren) که به ‌صورت عمودی در کنار هم قرار گرفته‌اند، می‌توان در محوطه‌ای به مساحت ۱۰۰ متر مربع روزانه چندین تن گوشت خوک تولید کرد، بدون اینکه یک خوک برای آن سلاخی شود.

این شرکت در حال حاضر روی تولید نهایی Bak Kwa کار می کند که یک نوع گوشت خوک کبابی با طعم شیرین و شور است. پروژه بعدی تولید قطعات گوشت شکم خوک با استفاده از چاپگر سه بعدی است. شوجیان اونگ می‌گوید که شرکت آنها یک میلیون دلار بودجه عمومی دریافت کرده تا سلول‌های موجود در بیورآکتورها را به قطعات کامل گوشت تبدیل کند.سنگاپور خود را به عنوان یک آشپزخانه آزمایشی پیشگام در جهان می‌بیند و مراکزی برای توسعه گوشت آزمایشگاهی راه‌اندازی کرده است که سرمایه گذاران و استارت آپ‌های زیادی را جذب می‌کند.

طبق گفته بانک بارکلیز (Barclays-Bank) در دهه آینده بازار گوشت‌های جایگزین می‌تواند به حجمی معادل ۱۴۰ میلیارد دلار برسد که برابر با یک دهم صنعت گوشت جهان است. این تجارتی است که فقط در محدوده توسعه گوشت آزمایشگاهی باقی نمی‌ماند.

در سنگاپور همین حالا نیز قفسه‌ سوپرمارکت‌ها با جایگزین‌های گوشت گیاهی جدید پر می‌شوند: گوشت چرخ کرده، کوفته‌خرچنگ و ماهی سوخاری.

در این کشور شمار آن دسته از شهروندانی که می‌خواهند پروتئین حیوانی را با محصولات گیاهی جایگزین کنند سریع‌تر از هرجای دیگری در حال رشد است. پژوهشگران می‌گویند هر دو شکل گوشت‌های جایگزین، چه از گیاهان و چه از آزمایشگاه، در بیشتر موارد سالم تر از گوشت‌های حیوانی است.

نکته مهم دیگر این است که این"گوشت‌"ها با محیط زیست سازگارترند. اونگ می گوید: «اگر گوشت را در آزمایشگاه پرورش دهید، می‌توانید استفاده از زمین را تا ۹۹ درصد و مصرف آب را ۹۰ درصد کاهش دهید. کاری که هم به نفع محیط زیست و هم خود ماست.»

گزارش تصویری؛ با گل‌های خوراکی و خواص آن‌ها آشنا شوید

زیبایی گل‌ها چشم‌نواز است و عطر خوش آن‌ها مشام را نوازش می‌دهد. در طبیعت گل‌هایی هم وجود دارند که نه تنها خوشمزه و قابل خوردن هستند، بلکه خواص بی‌نظیری نیز دارند. در بسیاری از فرهنگ‌ها از گل‌ها در پخت و پز و تهیه سالاد و دسر نیز استفاده می‌شوند.

گزارش تصویری؛ با گل‌های خوراکی و خواص آن‌ها آشنا شویدگل لادن نه تنها زیبایی خاصی دارد، بلکه برگ‌های این گیاه و غنچه‌هایش نیز خوراکی است و مملو از ویتامین ث. بیشتر بخش‌های این گیاه به ویژه برگ‌هایش طعم شاهی می‌دهد، از این رو به آن شاهی هندی هم می‌گویند. گل‌ها مهمیزدار، شیپورمانند به رنگ قرمز، زرد و نارنجی از اوایل تابستان تا اوایل پاییز پدیدار می شوند.

گزارش تصویری؛ با گل‌های خوراکی و خواص آن‌ها آشنا شویدگیاه آقطی در آلمان"هولوندر" (Holunder) و در انگلیسی (Sambucus) به آن گفته می‌شود. از این گیاه می‌توان"ژله"، چای، شربت، بستنی و حتی شراب تولید کرد. دیتر لایپولد کسی است که در آلمان از این گیاه یک نوشیدنی غیر الکلی محبوبی به نام"بیوناد" (Bionade) ابداع کرد و به تولید انبوه رساند.

گزارش تصویری؛ با گل‌های خوراکی و خواص آن‌ها آشنا شویدعطر گل رز هر مشامی را نوازش می‌دهد، گلاب حاصل از آن در بسیاری از شیرینی‌جات کاربرد دارد. گل‌برگ‌های لطیف آن را نیز می‌توان"کاراملیزه" و"شکرزده" هم صرف کرد.

گزارش تصویری؛ با گل‌های خوراکی و خواص آن‌ها آشنا شویدبر اساس طب سنتی ایران تمامی قسمت‌های بنفشه از جمله برگ، گل، دانه، ریشه، و سرشاخه‌های گل‌دار مصرف دارویی دارند. از گل‌برگ‌های"کارملیزه" شده می‌توان برای تزئین کیک استفاده کرد و یا به سالاد و سوپ عطر خاص خود را می‌بخشد.

گزارش تصویری؛ با گل‌های خوراکی و خواص آن‌ها آشنا شویدتقریبا در همه جا یافت می‌شود. بچه‌ها از آن در آلمان برای ساختن گردن‌بند و فال‌گرفتن"دوستم داره، دوستم نداره" استفاده می‌کنند. از این گیاه می‌توان در سالاد استفاده کرد و یا حتی گلبرگ‌های آن را با نان و پنیر هم صرف کرد.

گزارش تصویری؛ با گل‌های خوراکی و خواص آن‌ها آشنا شویدبرگ و گل‌برگ‌های گل قاصدک خوردنی هستند و می‌توان از آن در سالاد و سوپ استفاده کرد. آشپزهای حرفه‌ای از این گل"ژله" هم تولید می‌کنند. شراب گل قاصدک را کمتر کسی می‌شناسد.

گزارش تصویری؛ با گل‌های خوراکی و خواص آن‌ها آشنا شویدگل همیشه بهار یا (Calendula) نه تنها دارای خواص دارویی، بلکه دارای خواص آرایشی نیز هست و در رنگ مو و شامپو از آن استفاده می‌شود. در آلمان به آن"زعفران فقرا" گفته می‌شد، زیرا در گذشته از این گل خوراکی برای رنگ بخشیدن به غذاها استفاده می‌شده است.

گزارش تصویری؛ با گل‌های خوراکی و خواص آن‌ها آشنا شویداز گلبرگ‌های آبی، قرمز، بنفش و سفید آن می‌‌توان در سالادهای تابستانی استفاده کرد. این گیاه از خانواده باقلاسانان است و به سالاد هم چنین مزه‌ای می‌بخشد.

گزارش تصویری؛ با گل‌های خوراکی و خواص آن‌ها آشنا شویدگل ختمی (Hibiskus ) سرشار از ویتامین ث است و برای کاهش فشار خون موثر است. چای گل ختمی را می‌توان به‌صورت گرم و یا سرد نوشید. جالب اینکه کاربرد دارویی چای گل ختمی در میان قبایل آفریقایی نیز شناخته شده است.

گزارش تصویری؛ با گل‌های خوراکی و خواص آن‌ها آشنا شویدنه تنها کدو، بلکه گل آن نیز خوراکی است. دستورالعمل بیش از ۱۰۰ نوع غذا با گل کدو از کشورهای گوناگون جهان در اینترنت موجود است.

گزارش تصویری؛ با گل‌های خوراکی و خواص آن‌ها آشنا شویدگلی که از دو هزار سال پیش به عنوان ادویه شناخته و استفاده می‌شده است. گل میخک از نظر طب قدیم ایران خیلی گرم و خشک است و ۲۴ نوع خواص چون: رفع سردرد، رفع تنگی نفس، اشتهاآور، تب‌بر و کرم کش برای آن اعلام شده است.

گزارش تصویری؛ با گل‌های خوراکی و خواص آن‌ها آشنا شویدچای بابونه علاوه بر دارا بودن خواص درمانی فراوان، از دیرباز به خاطر عطر و بوی خوش آن مورد توجه بسیاری بوده است و دارای خواص بسیاری نیز می‌باشد. یکی از مهم‌ترین خواص این چای تقویت سیستم ایمنی بدن است. این چای عفونت‌های ناشی از سرماخوردگی را از بین می‌برد. همچنین برای رفع گرفتگی‌های عضلانی و نیز گرفتگی‌های قاعدگی در زنان مفید است.

گزارش تصویری؛ با گل‌های خوراکی و خواص آن‌ها آشنا شویدبرای ضد عفونی کردن زخم‌ها از جوشانده گل کوکب استفاده می شود. برای دفع ترک‌های لب و پاشنهٔ پا به مدت یک ماه ۱۰۰ گرم از گل‌های کوکب را در بادام تلخ گذاشته و بعد از صاف کردن هر روز بر روی محل ترک‌ها و زخم‌های پا و لب مالیده شود. گل‌برگ‌های کوکب در سالاد، در کنار ماهی و حتی در نوعی دسر انگلیسی نیز استفاده می‌شوند.

گزارش تصویری؛ با گل‌های خوراکی و خواص آن‌ها آشنا شویدگیاهی از راسته نعناسانان است که در آلمان به آن"لاوندل" (Lavendel) و در انگلیسی به آن (lavender) گفته می‌شود. این گیاه نه تنها استفاده دارویی دارد، بلکه با بردن کندوها به کنار کشتزارهای اسطوخودوس، عسل آن نیز تولید می‌شود. از این گیاه در غذاها و دسرهای کشورهای ایتالیا، فرانسه و اسپانیا بسیار استفاده می‌شود.

گزارش تصویری؛ با گل‌های خوراکی و خواص آن‌ها آشنا شویداز گل داوودی می‌توان در پخت نان، سوپ و انواع"فوندو" استفاده کرد.