گوترش: قطعنامه شورای حکام محتوای توصیه‌ای دارد | DW | 12.06.2022

22/03/1401 03:40 ب.ظ

وزیر خارجه ایران قطعنامه شورای حکام را 'سیاسی' خوانده اما دبیرکل سازمان ملل در مکالمه‌ای تلفنی به امیرعبداللهیان گفته که این قطعنامه جنبه توصیه دارد. تهران در واکنش به قطعنامه ۲۷ دوربین‌ نظارتی آژانس را قطع کرده است.

وزیر خارجه ایران قطعنامه شورای حکام را 'سیاسی' خوانده اما دبیرکل سازمان ملل در مکالمه‌ای تلفنی به امیرعبداللهیان گفته که این قطعنامه جنبه توصیه دارد. تهران در واکنش به قطعنامه ۲۷ دوربین‌ نظارتی آژانس را قطع کرده است. وزیر خارجه ایران قطعنامه شورای حکام را"سیاسی" خوانده اما دبیرکل سازمان ملل در مکالمه‌ای تلفنی به امیرعبداللهیان گفته که این قطعنامه جنبه توصیه دارد. تهران در واکنش به قطعنامه ۲۷ دوربین‌ نظارتی آژانس را قطع کرده است.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، در تماس تلفنی با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، در باره تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله تداوم آتش‌بس در یمن و حمله به فرودگاه دمشق گفت‌وگو کرده است. مذاکرات احیای برجام و قطعنامه اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که به پیشنهاد آمریکا و تروئیکای اروپا به شورای حکام ارائه و تصویب شد، موضوع مهم این گفت‌وگو بوده است.

خبرگزاری ایسنا می‌نویسد: «دبیرکل سازمان ملل قطعنامه اخیر آژانس را صرفا دارای محتوای توصیه‌ای خواند و بر اهمیت تداوم مذاکرات تاکید کرد.» گوترش تاکید کرده که دیپلماسی بهترین مسیر حل اختلافات بین طرفین است. headtopics.com

چه طور برای کسی که پیام تبریک علی خامنه ای و حسن روحانی او را خوشحال کرد و بنا بگفته ی خودش شاید آن لحظه ای که خبر تبریک را شنید یکی از بهترین لحظات زندگی اش بوده است اجازه ی زندگی در دویچستان بعنوان پناهجو ممکن است؟ کیمیا_علیزاده نه_بفریبکاری

حکومت ایران خودش امر به معروف و نهی از منکر داره. نیاز به 'توصیه' نداره. همتون سرکارید.

ادامه مطلب:
dw_persian »

دادگاه عالی در لندن: بریتانیا اجازه دارد پناهجویان را به رواندا بفرستد | DW | 11.06.2022دادگاهی در لندن به دولت بریتانیا اجازه داده است طرح بحث‌برانگیز انتقال پناهجویان به کشور آفریقایی رواندا را اجرا کند. مقامات بریتانیایی با اجرای این طرح می‌خواهند مانع ورود غیرقانونی پناهجویان از طریق کانال مانش شوند. چه طور برای کسی که پیام تبریک علی خامنه ای و حسن روحانی او را خوشحال کرد و بنا بگفته ی خودش شاید آن لحظه ای که خبر تبریک را شنید یکی از بهترین لحظات زندگی اش بوده است اجازه ی زندگی در دویچستان بعنوان پناهجو ممکن است؟ کیمیا_علیزاده نه_بفریبکاری

پلیس یونان ۴ بریتانیایی را به جرم قاچاق ۳۰۰ کیلو کوکائین در کانتینر موز بازداشت کردیونان از دستگیری چهار شهروند بریتانیایی به اتهام قاچاق کوکائین خبر داد. این محموله در میان بسته‌های موز وارداتی از آمریکای جنوبی جاسازی شده بود. نگوووو انگلیسی ها که قاچاق نمیکنند اونها فقط جنس را جابجا میکنند 😂😜😜

سقوط خودرو در گودال آب جان ۳ نفر را در فارس گرفتسقوط خودرو در گودال آب جان ۳ نفر را در فارس گرفت رئیس مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی فارس اعلام کرد که یک دستگاه خودرو به دلیل نامعلومی به درون گودال آب سقوط و سه نفر از سرنشینان آن جان باختند.

جنگ در اروپا؛ نیروهای اوکراینی مواضع روسیه در خرسون را بمباران کردندجنگ در اروپا؛ نیروهای اوکراینی مواضع روسیه در خرسون را بمباران کردند آخرین تحولات، خبرها و رویدادهای مرتبط با تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در روز جمعه ۱۰ ژوئن ۲۰۲۲ را در این گزارش دنبال کنید🔽 به اوکراین موشک دور برد بدید بی خاصیتها

شولتس: صربستان تا زمانی که کوزوو را به رسمیت نشناسد به اتحادیه اروپا نخواهد پیوستصدراعظم آلمان در جریان سفر به بالکان گفت که الحاق صربستان و جمهوری خودخوانده کوزوو به اتحادیه اروپا بدون به رسمیت شناختن دوجانبه بلگراد و پریشتینا امکان پذیر نیست.

ایران و روسیه حمله اسرائیل به فرودگاه دمشق را محکوم کردند | DW | 11.06.2022ایران و روسیه 'حمله اسرائیل به فرودگاه بین‌المللی دمشق' را به شدت محکوم کردند. پروازها در فرودگاه دمشق متوقف شده است. منابع محلی گفتند حملات اسرائیل به دمشق با هدف توقف پشتیبانی تسلیحاتی ایران انجام شده است. 🤣🤣 الان نباید از محسن رضایی برای تحریک به حمله بازخواست کنند؟!

گوترش: قطعنامه شورای حکام محتوای توصیه‌ای دارد

وزیر خارجه ایران قطعنامه شورای حکام را"سیاسی" خوانده اما دبیرکل سازمان ملل در مکالمه‌ای تلفنی به امیرعبداللهیان گفته که این قطعنامه جنبه توصیه دارد. تهران در واکنش به قطعنامه ۲۷ دوربین‌ نظارتی آژانس را قطع کرده است.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، در تماس تلفنی با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، در باره تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله تداوم آتش‌بس در یمن و حمله به فرودگاه دمشق گفت‌وگو کرده است.

مذاکرات احیای برجام و قطعنامه اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که به پیشنهاد آمریکا و تروئیکای اروپا به شورای حکام ارائه و تصویب شد، موضوع مهم این گفت‌وگو بوده است.

خبرگزاری ایسنا می‌نویسد: «دبیرکل سازمان ملل قطعنامه اخیر آژانس را صرفا دارای محتوای توصیه‌ای خواند و بر اهمیت تداوم مذاکرات تاکید کرد.» گوترش تاکید کرده که دیپلماسی بهترین مسیر حل اختلافات بین طرفین است.

حسین امیرعبداللهیان قبل از تصویب قطعنامه شورای حکام ادعا کرده بود که ایران برای دستیابی به توافق"خوب، قوی و پایدار" عزم و اراده دارد و افزوده بود که رفتار"خلاف رویه دییلماسی، شتاب‌زده و غیرسازنده" در ارائه پیش‌نویس قطعنامه به شورای حکام باعث"پیچیده‌تر شدن" روند مذاکرات حواهد شد.

قطعنامه یاد شده چهارشنبه هشتم ژوئن در شورای حکام با ۳۰ رای مثبت، دو رای منفی چین و روسیه و آرای ممتنع لیبی، پاکستان و هند به تصویب رسید. این قطعنامه واکنشی بود به بی پاسخ ماندن پرسش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در باره کشف مواد هسته‌ای در سه سایت اعلام نشده مریوان، ورامین و تورقوزآباد و ناروشن ماندن چند و چون فعالیت‌های آنها. طبق توافق کسب شده در سفر مدیرکل آژانس به تهران در اسفند ۱۴۰۰، جمهوری اسلامی متعهد شده بود در این زمینه جوابگو باشد و پس از آن مسئله در شورای حکام پایان یافته تلقی شود.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران در نخستین واکنش به تصویب قطعنامه در توییتی نوشته بود: بانیان این قطعنامه مستقیما مسئول تبعات بعدی هستند.« او پاسخ ایران را"قاطع و متناسب" خوانده بود.

در پیام توییتری وزارت خارجه ایران نیز آمده بود که آمریکا و سه کشور اروپایی"با تلاش برای پیشبرد یک قطعنامه برآمده از سوءمحاسبه و مشاوره غلط علیه کشوری با شفاف‌ترین برنامه هسته ای صلح آمیز در جهان، اغراض کوته‌بینانه خود را فراتر از اعتبار آژانس قرار دادند."

ایران پس از تصویب قطعنامه شورای حکام، تهدید کرد که گام‌های عملی متقابل بر می‌دارد و در نخستین اقدام، از توقف فعالیت ۲۷ دوربین نظارتی آژانس خبر داد. محمود عباس‌زاده مشکینی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز قطعنامه شورای حکام را به سفر مدیرکل اژانس به اسرائیل مرتبط دانست و خواهان ایجاد محدودیت برای رفت و آمدهای گروسی به تهران شد.

حسین شریعتمداری، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در موسسه کیهان هم در یادداشتی مدعی شد خروج از پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای"تنها راه" ایران است.