گنجینه هنر ایران در موزه ملی داغستان

05/08/2020 06:49:00 ب.ظ

بخش عمده‌‌ای از جمهوری خودمختار داغستان تا حدود دویست سال پیش، قسمتی از خاک ایران بوده است.

بخش عمده‌‌ای از جمهوری خودمختار داغستان تا دویست سال پیش، قسمتی از خاک ایران بوده است. در گوشه‌وکنار داغستان همچنان یادگارهای تاریخی و فرهنگی ایران به‌ چشم می‌خورند، از جمله در موزه ملی داغستان . ادامه در گزارشی از پژمان اکبرزاده روزنامه‌نگار

بخش عمده‌‌ای از جمهوری خودمختار داغستان تا حدود دویست سال پیش، قسمتی از خاک ایران بوده است.

موزه ملی داغستان در مرکز شهر ماخاچ‌قلعهموزه ملی داغستانکه مالامال از اشیاء و مدارک تاریخی از دوره‌های گوناگون است، هنوز کتابچه فهرست کامل آنچه در خود جای داده را منتشر نکرده است. ساختمان کنونی موزه عمارت زیبایی است که یک بازرگان داغستانی آن را اهدا کرده است. در این موزه اسلحه‌ها و آثار هنری ایران در سه گالری جای داده شده‌اند. بسیاری از این اشیاء در زندگی روزمره مردم داغستان کاربرد داشته‌اند، مانند قمقمه‌های آب برای زمان اسب‌سواری و ظروفی با طرح پرندگان و حیوانات.

مریم ساگیتووا، از پژوهشگران موزه ملی داغستان، می‌گوید: «بسیاری از داغستانی‌ها به‌عنوان جواهرساز در مناطق گوناگون، از جمله ایران کنونی، کار می‌کرده‌اند. آن‌ها اشیاء هنری متنوعی را می‌خریدند و به داغستان می‌آوردند؛ از جمله آثاری برای تزیینات درون خانه مانند کاشی‌های لعاب‌دار. از سویی، با توجه به جنگ‌های زیادی که در داغستان اتفاق می‌افتاده، خان‌های ساکن در منطقه اسلحه می‌خریدند و در خانه نگه می‌داشتند. آن‌ها پس از انقلاب بلشویکی در سال ۱۹۱۷، اسلحه‌ها را به موزه‌ها فروختند. در واقع، بسیاری از اسلحه‌های موجود در موزه از مجموعه‌های شخصی گردآوری شده‌ است.»

ادامه مطلب:
ايران اينترنشنال »

euronews - اخبار بین المللی در مورد ایران

ایران | فهرست کلیه مقاله‌های منتشر شده نوسط یورونیوز در زمینه‌های بین‌االمللی، اقتصاد، سیاست، علم و شیوه زندگی ادامه مطلب >>

اولین «سالنامه مهاجرتی ایران»: استفاده از روش‌ چین برای توجیه فرار مغزها

سهم 2 درصدی ایران از واردات کشورهای همسایه‌سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران اعلام کرد این کشور تنها 2 درصد از سهم واردات 15 کشور همسایه اش را از آن خود کرده است. - خبرگزاری آناتولی

اعلام رضایت استرالیا از وضعیت یک شهروند زندانی‌اش در ایراناعلام رضایت استرالیا از وضعیت یک شهروند زندانی‌اش در ایران وزارت امور خارجه استرالیا در بیانیه‌ای مطرح کرد که سفیر این کشور در ایران به دیدار کایلی مور گیلبرت، زندانی استرالیایی متهم به جاسوسی رفته و وضعیت او را خوب اعلام کرده است.

ربیعی: هرگاه آمریکا مسئولیت‌پذیر شد، می‌تواند انتظار رفتاری متفاوت از ایران داشته باشدسخنگوی دولت گفت: هر زمانی که آمریکا به یک کشور مسئولیت پذیر با رفتار عادی تبدیل شود می تواند انتظار رفتاری متفاوت از جمهوری اسلامی ایران را داشته باشد.

فرانسه از اتباعش خواست به ایران سفر نکنندوزارت خارجه فرانسه اعلام کرد از تاریخ اول ماه اوت، صدور ویزای توریستی در سفارت این کشور در تهران متوقف شده است.

ارائه پیش‌نویس جدید قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران به سازمان ملل از سوی آمریکاارائه پیش‌نویس جدید قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران به سازمان ملل از سوی آمریکا شبکه بلومبرگ مدعی شد که دولت آمریکا قطعنامه جدیدی درباره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت سازمان ملل ارائه کرده است.

این سرزمین در سال ۱۸۱۳ و در پی جنگ‌های ایران و روسیه و امضای پیمان‌نامه گلستان، از ایران جدا شد.واکنش بسیار تند و خشم‌آلود برخی مقامات دولتی و حتی معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری را در پی داشت طوری که؛ «جایزه‌ای برای ارائه‌دهنده چنین گزارشی تعیین شد که همچنان به قوت خود باقی است.سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران اعلام کرد این کشور تنها 2 درصد از سهم واردات 15 کشور همسایه اش را از آن خود کرده است.به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه نیویورک تایمز، دولت استرالیا اعلام کرد که یک سفیر این کشور پیش از انتقال اخیر کایلی مور استاد دانشگاه استرالیایی متهم  به جاسوسی به زندانی دیگر  در ایران به ملاقات او رفته و"حالش خوب بوده است".

اما در گوشه‌وکنار داغستان همچنان یادگارهای تاریخی و فرهنگی ایران به‌ چشم می‌خورند، از جمله در موزه ملی داغستان در شهر ماخاچ‌قلعه. این موزه به شکل کنونی در سال ۱۹۲۴ بنیان نهاده شد. بنابراین، انگیزه تعریف یک مرجع در حوزه آمارهای مهاجرتی کشور توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان، شکل گرفت و نتیجه حاصله انتشار « سالنامه مهاجرتی ایران » بود. موزه ملی داغستان در مرکز شهر ماخاچ‌قلعه موزه ملی داغستان که مالامال از اشیاء و مدارک تاریخی از دوره‌های گوناگون است، هنوز کتابچه فهرست کامل آنچه در خود جای داده را منتشر نکرده است.2020 استانبول/ خبرگزاری آناتولی حسین مدرس‌خیابانی، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران گفت: با 15 کشور همسایه مرز مشترک داریم که 60 درصد صادرات ما به این کشورها انجام می‌شود، این کشورها سالیانه یک‌هزار و 200 میلیارد دلار واردات انجام می‌دهند که سهم ما از آن فقط دو درصد و حدود 24 میلیارد دلار است. ساختمان کنونی موزه عمارت زیبایی است که یک بازرگان داغستانی آن را اهدا کرده است. این سالنامه توسط پژوهشکده سیاست‌گذاری دانشگاه صنعتی شریف و رصدخانه مهاجرت ایران با حمایت معاونت علمی و فناوری و گروهی کثیری از محققان، مدیران و فعالین عرصه مهاجرت بین‌المللی تدوین و تنظیم شده است. در این موزه اسلحه‌ها و آثار هنری ایران در سه گالری جای داده شده‌اند. ما همچنان به دنبال دسترسی کنسولی مداوم به مور گیلبرت خواهیم بود.

بسیاری از این اشیاء در زندگی روزمره مردم داغستان کاربرد داشته‌اند، مانند قمقمه‌های آب برای زمان اسب‌سواری و ظروفی با طرح پرندگان و حیوانات. «پرویز کرمی»، مشاور علمی و فناوری ریاست جمهوری ایران در مورد انتشار این سالنامه عنوان کرد ه است: «برداشتن این گام، جایگاه ایران را در میان کشورهای درحال‌توسعه که برای سیاست‌گذاری و مدیریت هدفمند مهاجرت‌های بین‌المللی در تلاش هستند برجسته‌تر می‌کند.. مریم ساگیتووا، از پژوهشگران موزه ملی داغستان، می‌گوید: «بسیاری از داغستانی‌ها به‌عنوان جواهرساز در مناطق گوناگون، از جمله ایران کنونی، کار می‌کرده‌اند. آن‌ها اشیاء هنری متنوعی را می‌خریدند و به داغستان می‌آوردند؛ از جمله آثاری برای تزیینات درون خانه مانند کاشی‌های لعاب‌دار. از سوی دیگر، مطالعه این سالنامه می‌تواند اطلاعات و آمارهای مختلف و متفاوتی را در اختیار مخاطبان قرار دهد. از سویی، با توجه به جنگ‌های زیادی که در داغستان اتفاق می‌افتاده، خان‌های ساکن در منطقه اسلحه می‌خریدند و در خانه نگه می‌داشتند. آن‌ها پس از انقلاب بلشویکی در سال ۱۹۱۷، اسلحه‌ها را به موزه‌ها فروختند. البته وضعیت فرازوفرود رتبه دانشجو  ایران در جهان، جمعیت دانشجویان بین‌المللی مشغول به تحصیل در ایران، نرخ بازگشت متخصصان و فارغ‌التحصیلان ایرانی به داخل کشور، شاخص خالص چرخش نخبگان ایرانی از سرفصل‌های مهم این سالنامه است.

در واقع، بسیاری از اسلحه‌های موجود در موزه از مجموعه‌های شخصی گردآوری شده‌ است.» کاشی لعاب‌دار ایرانی از سده دهم میلادی در کنار اسلحه‌ها، ظروف و کارهای هنری سفالی، یکی از نمونه‌های منحصربه‌فرد در موزه ملی داغستان فرمانی است به زبان پارسی که شاه سلطان حسین در سال ۱۷۰۵ میلادی، برای حاکم شهر دربند فرستاده است. بنا به اظهارات محمود فتوحی «چنین پروژه مشابهی اکنون در چین در حال پیاده‌سازی است که بتوانند نخبگان خود را بازگردانند. مریم ساگیتووا می‌افزاید: «صفویان و بسیاری از دیگر حاکمان ایرانی در دربند فرمانروایی می‌کردند. بعضی از حاکمان محلی هم با آن‌ها پیوند خانوادگی داشتند و مدارک حکومتی را در خانه‌هایشان نگه داشته‌اند. رتبه یک متعلق به چین و هند است. بعضی از این مدارک در بایگانی موزه ملی داغستان موجود است، که یکی از آن‌ها را در گالری به‌نمایش گذاشته‌ایم.

سه فرمان صفوی دیگر هم در مخزن موزه موجود است که پژوهشگران در حال کار روی آن‌ها هستند. ۹۰ درصد دانشجویان ایرانی پس از اتمام تحصیل در آمریکا می‌مانند.» پس از فروپاشی دودمان صفویان، داغستان سال‌ها محل درگیری نادرشاه افشار با امپراتوری‌ روسیه، عثمانی و همچنین قبایل محلی‌ــ به‌ویژه لِزگی‌ها‌ــ بود. تلاش‌های او برای بازپس‌گیری مناطقی که پتر یکم اشغال کرده بود در مارس ۱۷۳۵ به نتیجه رسید.. سکه‌های افشاری که در داغستان ضرب شده‌اند نیز از این دوره به‌یادگار مانده‌اند. در موزه ملی داغستان یک ویترین به نادر‌شاه اختصاص داده شده که در آن ادوات نظامی مربوط به دوره افشاریه نگهداری می‌شود.» براساس آمار قابل استناد سازمان ملل و بانک جهانی (٢٠٢٠)، ١٠ کشور جهان با بیشترین جمعیت ایرانیان خارج از کشور به ترتیب عبارت‌اند از: امارات متحده عربی، آمریکا، کانادا، آلمان، انگلستان، ترکیه، سوئد، استرالیا، سرزمین‌های اشغالی (اسرائیل) و کویت می‌باشند.

کلاهخود از دوره افشاریان در موزه ملی داغستان یکی دیگر از مجموعه‌های موزه ملی داغستان که غیرمستقیم به ایران مربوط می‌شود تابلوهای نقاشی است. در شماری از این تابلوها رویدادهای تاریخی میان ایران و روسیه به‌دست هنرمندان روس به‌ تصویر کشیده شده‌اند. بسیاری از کارشناسان و صاحب‌نظران بر این باورند که فرار مغزها به‌عنوان یک عارضه و آسیبی اجتماعی بیشتر مختص کشورهای توسعه‌نیافته و درحال‌توسعه است و جذب این نخبگان از طریق کشورهای توسعه‌یافته و پیشرفته بخشی از استراتژی استثمار کشورهای قدرتمند است، چراکه این نخبه‌ها عنصری حیاتی در رشد و توسعه کشور هستند و نقش اساسی و تعیین‌کننده‌ای در راستای این مسیر ایفا می‌کنند و دولت‌های مبدا به دلایل گوناگون نمی‌توانند از ثمره سرمایه انسانی و انباشته خود بهره‌ای ببرند. یکی از این تابلوها اثری است از فرانسوا روبو. او در کشیدن تابلوهای سراسرنما و نبردهای تاریخی شهرت زیادی داشت. درنتیجه، این رویکرد نسبت به نخبگان و تداوم آن، اتلاف هرچه بیشتر منابع انسانی و به هدر رفت نیروی انسانی وسیع کشوری است که به قول «امیر واعظی آشتیانی» کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی اعلام کرده بود که «آموزش هر فرد از دبستان تا دوره دکترا حدود ۱۱ میلیارد تومان برای مردم ایران خرج برمی‌دارد. در نقاشی زیر، روبو لشکرکشی پتر یکم به ایران در سال ۱۷۲۲ و دیدار او با حاکم ایرانی داغستان را ترسیم کرده است.

این تابلو، که در سال ۱۸۹۳ آفریده شده است، در سال‌های پس از انقلاب بلشویکی (۱۹۱۷)، از گرجستان به داغستان آورده شد. موضوعی که در فهرست سالنامه از قلم افتاده و باید هم از قلم می‌افتاد «نرخ ماندگاری» نخبگان است. فرانسوا روبو لشکرکشی پتر یکم به ایران را در این نقاشی به‌تصویر کشیده است مریم ساگیتووا می‌گوید: «در زمان امپراتوری روسیه، چنین نقاشی‌هایی با سوژه جنگ، اغلب به این خاطر کشیده می‌شد که نقاشان بتوانند آن‌ها را به موزه‌ها بفروشند. بسیاری از این‌گونه آثار از موزه قفقاز در تفلیس به این‌جا منتقل شده است. بی‌شک، روش‌ آماری در تحلیل داده‌ها به‌خودی‌خود روشی ناپسند و یا منفی نیست اما آنچه داده‌های ارائه‌شده در سالنامه را با تردیدهای اساسی مواجهه کرده است، اتفاقا، نادیده گرفتن و انکار شکاف‌های طبقاتی و تبعیض‌های سیاسی، امنیتی، اتنیکی، دینی، جنسیتی و غیره از جانب دولت و نهادهای مربوطه است که در واقع رمز تحریف یا حذف متغیرهای پایه و داده‌ها است. این کار پس از پیروزی روسیه در نبرد قفقاز در میانه سده نوزدهم میلادی و همچنین در پی انقلاب بلشویکی، اتفاق افتاد. امروزه، خود موزه ملی داغستان هم به نام تاخوگودی (Takho-Godi) نامیده می‌شود. «پایش و رصد وضعیت کشور» مستلزم فهم شکاف‌های ساختاری وضعیت کنونی کشور و پذیرش، شناسایی و منظور داشتن این شکاف‌ها و به رسمیت شناختن دلایل پایه مهاجرت ایرانیان است.

او یکی از چهره‌های سرشناس و تحصیل‌کرده انقلاب بلشویکی بود که برای گردآوری این آثار در موزه ملی داغستان تلاش بسیاری کرد.» اطلاعات درباره آثار هنری موزه ملی داغستان، از جمله بخش ایران، بسیار ناچیز است. در بسیاری از منابع اینترنتی، این موزه با «موزه هنر داغستان»، که نهاد دیگری است، اشتباه گرفته می‌شود. مسئولان بسیاری از این موزه‌ها از نبود بودجه برای به‌کارگیری افراد مسلط به زبان انگلیسی در روابط عمومی شکایت دارند. شناسایی بسیاری از نهادهای فرهنگی روسیه، به‌ویژه آن‌ها که با مسکو و سن‌پیترزبورگ فاصله دارند، هنوز در مراحل نخست است.

.