گنجینه هنر ایران در موزه ملی داغستان

بخش عمده‌‌ای از جمهوری خودمختار داغستان تا حدود دویست سال پیش، قسمتی از خاک ایران بوده است.

05/08/2020 06:49:00 ب.ظ

بخش عمده‌‌ای از جمهوری خودمختار داغستان تا دویست سال پیش، قسمتی از خاک ایران بوده است. در گوشه‌وکنار داغستان همچنان یادگارهای تاریخی و فرهنگی ایران به‌ چشم می‌خورند، از جمله در موزه ملی داغستان . ادامه در گزارشی از پژمان اکبرزاده روزنامه‌نگار

بخش عمده‌‌ای از جمهوری خودمختار داغستان تا حدود دویست سال پیش، قسمتی از خاک ایران بوده است.

موزه ملی داغستان در مرکز شهر ماخاچ‌قلعهموزه ملی داغستانکه مالامال از اشیاء و مدارک تاریخی از دوره‌های گوناگون است، هنوز کتابچه فهرست کامل آنچه در خود جای داده را منتشر نکرده است. ساختمان کنونی موزه عمارت زیبایی است که یک بازرگان داغستانی آن را اهدا کرده است. در این موزه اسلحه‌ها و آثار هنری ایران در سه گالری جای داده شده‌اند. بسیاری از این اشیاء در زندگی روزمره مردم داغستان کاربرد داشته‌اند، مانند قمقمه‌های آب برای زمان اسب‌سواری و ظروفی با طرح پرندگان و حیوانات.

نیویورک تایمز: فخری‌زاده با تیربار هوشمند موساد کشته شد | DW | 18.09.2021 پیرموذن: هیچ پروژه‌ای در بازسازی قره‌باغ به ایران داده نشد | DW | 18.09.2021 روز جهانی پاک‌سازی زمین؛ ۵۰ میلیون نفر در ۱۸۰ کشور جهان زباله‌های رها شده در طبیعت را جمع کردند

مریم ساگیتووا، از پژوهشگران موزه ملی داغستان، می‌گوید: «بسیاری از داغستانی‌ها به‌عنوان جواهرساز در مناطق گوناگون، از جمله ایران کنونی، کار می‌کرده‌اند. آن‌ها اشیاء هنری متنوعی را می‌خریدند و به داغستان می‌آوردند؛ از جمله آثاری برای تزیینات درون خانه مانند کاشی‌های لعاب‌دار. از سویی، با توجه به جنگ‌های زیادی که در داغستان اتفاق می‌افتاده، خان‌های ساکن در منطقه اسلحه می‌خریدند و در خانه نگه می‌داشتند. آن‌ها پس از انقلاب بلشویکی در سال ۱۹۱۷، اسلحه‌ها را به موزه‌ها فروختند. در واقع، بسیاری از اسلحه‌های موجود در موزه از مجموعه‌های شخصی گردآوری شده‌ است.»

کاشی لعاب‌دار ایرانی از سده دهم میلادیدر کنار اسلحه‌ها، ظروف و کارهای هنری سفالی، یکی از نمونه‌های منحصربه‌فرد در موزه ملی داغستان فرمانی است به زبان پارسی که شاه سلطان حسین در سال ۱۷۰۵ میلادی، برای حاکم شهر دربند فرستاده است. مریم ساگیتووا می‌افزاید: «صفویان و بسیاری از دیگر حاکمان ایرانی در دربند فرمانروایی می‌کردند. بعضی از حاکمان محلی هم با آن‌ها پیوند خانوادگی داشتند و مدارک حکومتی را در خانه‌هایشان نگه داشته‌اند. بعضی از این مدارک در بایگانی موزه ملی داغستان موجود است، که یکی از آن‌ها را در گالری به‌نمایش گذاشته‌ایم. سه فرمان صفوی دیگر هم در مخزن موزه موجود است که پژوهشگران در حال کار روی آن‌ها هستند.» headtopics.com

پس از فروپاشی دودمان صفویان، داغستان سال‌ها محل درگیری نادرشاه افشار با امپراتوری‌ روسیه، عثمانی و همچنین قبایل محلی‌ــ به‌ویژه لِزگی‌ها‌ــ بود. تلاش‌های او برای بازپس‌گیری مناطقی که پتر یکم اشغال کرده بود در مارس ۱۷۳۵ به نتیجه رسید. سکه‌های افشاری که در داغستان ضرب شده‌اند نیز از این دوره به‌یادگار مانده‌اند. در موزه ملی داغستان یک ویترین به نادر‌شاه اختصاص داده شده که در آن ادوات نظامی مربوط به دوره افشاریه نگهداری می‌شود.

کلاهخود از دوره افشاریان در موزه ملی داغستانیکی دیگر از مجموعه‌های موزه ملی داغستان که غیرمستقیم به ایران مربوط می‌شود تابلوهای نقاشی است. در شماری از این تابلوها رویدادهای تاریخی میان ایران و روسیه به‌دست هنرمندان روس به‌ تصویر کشیده شده‌اند. یکی از این تابلوها اثری است از فرانسوا روبو. او در کشیدن تابلوهای سراسرنما و نبردهای تاریخی شهرت زیادی داشت. در نقاشی زیر، روبو لشکرکشی پتر یکم به ایران در سال ۱۷۲۲ و دیدار او با حاکم ایرانی داغستان را ترسیم کرده است. این تابلو، که در سال ۱۸۹۳ آفریده شده است، در سال‌های پس از انقلاب بلشویکی (۱۹۱۷)، از گرجستان به داغستان آورده شد.

فرانسوا روبو لشکرکشی پتر یکم به ایران را در این نقاشی به‌تصویر کشیده استمریم ساگیتووا می‌گوید: «در زمان امپراتوری روسیه، چنین نقاشی‌هایی با سوژه جنگ، اغلب به این خاطر کشیده می‌شد که نقاشان بتوانند آن‌ها را به موزه‌ها بفروشند. بسیاری از این‌گونه آثار از موزه قفقاز در تفلیس به این‌جا منتقل شده است. این کار پس از پیروزی روسیه در نبرد قفقاز در میانه سده نوزدهم میلادی و همچنین در پی انقلاب بلشویکی، اتفاق افتاد. امروزه، خود موزه ملی داغستان هم به نام تاخوگودی (Takho-Godi) نامیده می‌شود. او یکی از چهره‌های سرشناس و تحصیل‌کرده انقلاب بلشویکی بود که برای گردآوری این آثار در موزه ملی داغستان تلاش بسیاری کرد.»

ادامه مطلب: ايران اينترنشنال »

گزارش میدانی خبرنگار تسنیم| 60 درصد مخزن سد لتیان خالی است / احتمال بروز مشکلات اساسی در تأمین آب تهران + فیلم- اخبار نفت و انرژی - اخبار اقتصادی تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید

اولین «سالنامه مهاجرتی ایران»: استفاده از روش‌ چین برای توجیه فرار مغزها

سهم 2 درصدی ایران از واردات کشورهای همسایه‌سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران اعلام کرد این کشور تنها 2 درصد از سهم واردات 15 کشور همسایه اش را از آن خود کرده است. - خبرگزاری آناتولی

اعلام رضایت استرالیا از وضعیت یک شهروند زندانی‌اش در ایراناعلام رضایت استرالیا از وضعیت یک شهروند زندانی‌اش در ایران وزارت امور خارجه استرالیا در بیانیه‌ای مطرح کرد که سفیر این کشور در ایران به دیدار کایلی مور گیلبرت، زندانی استرالیایی متهم به جاسوسی رفته و وضعیت او را خوب اعلام کرده است.

ربیعی: هرگاه آمریکا مسئولیت‌پذیر شد، می‌تواند انتظار رفتاری متفاوت از ایران داشته باشدسخنگوی دولت گفت: هر زمانی که آمریکا به یک کشور مسئولیت پذیر با رفتار عادی تبدیل شود می تواند انتظار رفتاری متفاوت از جمهوری اسلامی ایران را داشته باشد.

فرانسه از اتباعش خواست به ایران سفر نکنندوزارت خارجه فرانسه اعلام کرد از تاریخ اول ماه اوت، صدور ویزای توریستی در سفارت این کشور در تهران متوقف شده است.

ارائه پیش‌نویس جدید قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران به سازمان ملل از سوی آمریکاارائه پیش‌نویس جدید قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران به سازمان ملل از سوی آمریکا شبکه بلومبرگ مدعی شد که دولت آمریکا قطعنامه جدیدی درباره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت سازمان ملل ارائه کرده است.