گفت‌وگوی وزرای خارجه آمریکا و عمان درباره ایران و منطقه

14/03/1401 03:20 ق.ظ

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا٬ در بیانیه‌ای اعلام کرد٬ آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده و بدر البوسعیدی٬ وزیر خارجه عمان درباره آتش‌بس یمن٬ ایران و مسائل منطقه گفت‌وگو کردند.

«موافقت» اسرائیل با انتقال مالکیت دو جزیره از مصر به عربستانرسانه‌های اسرائیل خبر می‌دهند که دولت نفتالی بنت با ترتیبات امنیتی جدیدی موافقت کرده که به مصر امکان می‌دهد تا کنترل دو جزیره صنافیر و تیران در تنگه تیران در دریای سرخ را به عربستان سعودی واگذار کند.

سایت اکسیوس ماه گذشته برای نخستین بار در این زمینه گزارش داد که دولت بایدن برای دستیابی اسرائیل، عربستان و مصر به توافق در زمینه دو جزیره تلاش کرده است. مصر از حدود ۷۰ سال پیش کنترل دو جزیره در این دهانه را در دست داشت. دستور جمال عبدالناصر، رهبر وقت مصر برای بستن تنگه تیران به بروز جنگ سال ۱۹۶۷ منجر شد.

اما با وجود خروج اسرائیل از دو جزیره، این کشور به عنوان بخشی از ترتیبات امنیتی و نظامی مربوط به آن‌ها باقی ماند.

ادامه مطلب:
RadioFarda_ »

گزارش وزارت خارجه آمریکا درباره کشورهای ناقض آزادی مذهبی | DW | 03.06.2022وزارت خارجه آمریکا کشورهای چین، عربستان، ایران و افغانستان را از ناقضان اصلی آزادی مذهبی معرفی کرد. در گزارش‌های سال‌های اخیر این وزارت‌خانه بارها جمهوری اسلامی به خاطر نقض آزادی‌های مذهبی محکوم شده است. و یانکی ها مهد حقوق بشر ن،😂😂😂😂 گوه تو هر چی مذهبه

انتقاد تند وزارت خارجه ایران از بیانیه شورای همکاری خلیج‌فارس | DW | 02.06.2022سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت، شورای همکاری خلیج فارس در جایگاهی نیست که بتواند راجع به برنامه موشکی و سیاست‌های نظامی ایران اظهارنظر کند. این شورا خواستار شرکت در مذاکرات هسته‌ای با ایران شده است. این مادرجنده سخنگوی خایه منی هستش شورای گوسفندان جایگاهی تو معادلات نداره

وزارت خارجه قبرس ادعای رسانه‌های صهیونیستی درخصوص رزمایش ضدایرانی را تکذیب کردوزارت خارجه قبرس ادعای رسانه‌های صهیونیستی درخصوص رزمایش ضدایرانی را تکذیب کرد وزارت خارجه قبرس با صدور بیانیه‌ای ادعاهای مطرح شده در برخی رسانه‌ها درخصوص مانور نظامی مشترک با رژیم صهونیستی با اهداف ضدایرانی را تکذیب کرد.

دیدار سرپرست وزارت خارجه طالبان با هیات اعزامی هند در کابلهیات اعزامی وزارت امور خارجه هند امروز با سرپرست وزارت امور خارجه دولت موقت طالبان در کابل دیدار کرد. - خبرگزاری آناتولی

وزارت خارجه آمریکا: آماده بررسی دور جدید مذاکرات استراتژیک هستیمدستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور کنترل تسلیحات اظهارکرد کشورش آماده است تا دور جدیدی از گفتگوهای راهبردی با روسیه را در نظر بگیرد، اما همچنین مایل است شاهد شواهد در خصوص مشارکت مسکو در مذاکراتی بر مبنای حسن نیت باشد.

وزارت خارجه ترکیه سفیر یونان را احضار کردوزارت خارجه ترکیه سفیر یونان را احضار کرد

«موافقت» اسرائیل با انتقال مالکیت دو جزیره از مصر به عربستانرسانه‌های اسرائیل خبر می‌دهند که دولت نفتالی بنت با ترتیبات امنیتی جدیدی موافقت کرده که به مصر امکان می‌دهد تا کنترل دو جزیره صنافیر و تیران در تنگه تیران در دریای سرخ را به عربستان سعودی واگذار کند.

جروزالم پست روز جمعه، ۱۳ خرداد، افزود که این ترتیبات امنیتی جدید در سفر جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا به منطقه در پایان ماه میلادی ژوئن اعلام خواهد شد.

سایت اکسیوس ماه گذشته برای نخستین بار در این زمینه گزارش داد که دولت بایدن برای دستیابی اسرائیل، عربستان و مصر به توافق در زمینه دو جزیره تلاش کرده است.

دهانه دریای سرخ که تنها مسیر کشتیرانی به سوی بندر ایلات در جنوب اسرائیل است، برای این کشور اهمیت راهبردی دارد.

مصر از حدود ۷۰ سال پیش کنترل دو جزیره در این دهانه را در دست داشت. دستور جمال عبدالناصر، رهبر وقت مصر برای بستن تنگه تیران به بروز جنگ سال ۱۹۶۷ منجر شد.

اسرائیل در جنگ ۵۵ سال پیش دو جزیره را تصرف کرد، اما پس از ۱۵ سال، آنها را به مصر پس داد.

اما با وجود خروج اسرائیل از دو جزیره، این کشور به عنوان بخشی از ترتیبات امنیتی و نظامی مربوط به آن‌ها باقی ماند.

موشه یعلون، وزیر دفاع وقت اسرائیل، در سال ۲۰۱۶ تایید کرد که این کشور با تفاهم میان مصر و عربستان، برای کنترل سعودی بر دو جزیره، مخالفتی ندارد.

در سال ۲۰۱۶، عربستان هنوز رسما برای اسرائیل «دشمن» محسوب می‌شد در حالی که مصر از سال ۱۹۷۹ با اسرائیل پیمان صلح دارد.

با وجود مخالفت شدید افکار عمومی مصر با واگذاری دو جزیره به عربستان، مجلس مصر در سال ۲۰۱۷ این امر را تایید کرد. دیوان عالی مصر نیز در سال ۲۰۱۸ دولت قاهره را در این واگذاری مختار گذاشت.

به نوشته جروزالم پست، اکنون اعلام موافقت نهایی اسرائیل با کنترل سعودی بر دو جزیره، به عنوان «یک دستاورد» دولت جو بایدن در سفر او به منطقه محسوب خواهد شد.

گزارشی از دیدار علنی میان مقامات اسرائیل و عربستان در خصوص دستیابی به این توافق منتشر نشده است.

فیصل بن‌فرحان، وزیر خارجه عربستان، در روزهای گذشته در نشست مجمع اقتصادی در داووس در سوئیس گفت «روابط دیپلماتیک با اسرائیل در افق فوری ما نیست».

اما یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل، این هفته در گفت‌وگو با جروزالم پست اظهار داشت که عادی‌سازی روابط با عربستان، «با گام‌های کوچک محقق می‌شود».

به نوشته اکسیوس، عربستان در چارچوب ترتیبات امنیتی جدید، همچنین موافقت کرده که پروازهای اسرائیل به امارات و بحرین از این به بعد، به طور همیشگی، از آسمان سعودی عبور کند.