گفت‌وگو غربی‌ها با طالبان در اسلو؛ امیرخان متقی: آمدن به نروژ دستاورد است

04/11/1400 08:15 ب.ظ

گفت‌وگو غربی‌ها با طالبان در اسلو؛ امیرخان متقی: آمدن به نروژ دستاورد است بیشتر بخوانید🔽

این گفتگوها با حضور نمایندگان طالبان، گروهی از فعالین مدنی افغان و همچنین نمایندگان کشورهای اروپایی و آمریکا در اسلو، پایتخت نروژ برگزار می‌شود. این مذاکرات پشت درهای بسته در هتلی در دامنه کوه‌های پوشیده از برف در اسلو، پایتخت نروژ برگزار شد. نمایندگان طالبان در این نشست خواستار آزادی حدود ۱۰ میلیارد دلار دارایی‌های مسدود شده دولت افغانستان توسط ایالات متحده و سایر کشورهای غربی شده‌اند.

شفیع‌الله اعظم، نماینده طالبان در این نشست روز یکشنبه در این رابطه گفته بود: «ما خواهان آزادی دارایی‌های افغانستان هستیم. به دلیل گرسنگی و زمستان مرگبار فکر می‌کنم زمان آن فرا رسیده که جامعه جهانی از افغان‌ها حمایت کنند نه اینکه به خاطر اختلافات سیاسی آن‌را مجازات نمایند.»

پیش از این گفتگوها، دیپلمات‌های غربی با فعالان حقوق زنان و مدافعان حقوق بشر افغانستان دیدار و در مورد خواسته‌های آنان و ارزیابی وضعیت کنونی در این کشور گفتگو کردند. در نشست اسلو نمایندگانی از اتحادیه اروپا، آمریکا، بریتانیا، فرانسه، ایتالیا و البته نروژ حاضر هستند. همچنین تعدادی از فعالان مدنی و حقوق زنان افغانستان هم در این نشست حضور دارند. headtopics.com

همیشه وقتی هر کس ازم پرسید مارمولک های جهان کدام کشورها هستند - انتظار داشت فقط بگویم چین و روسیه و غیر این گفتم به من توپ و تشر زدند ! جواب من همیشه این است : امریکا - انگلیس - روسیه - چین - اسرائیل - و تمام کشورهای تاثیر گذار اروپایی (کشورهای عضو اتحادیه)

گه بزنه به سرتاپای غرب

ادامه مطلب:
euronews_pe »

آغاز گفتگوها با طالبان در اسلو؛ پول هواپیما را دولت نروژ پرداختاین نخستین سفر رسمی مقامات طالبان به اروپا پس از روی کار آمدن دوباره آنها در افغانستان است و هزینه پرواز آنها با هواپیما را نیز دولت نروژ پرداخت کرده است. خیلی غلط کرد! ماشاءالله اينه گندگي

هدا خموش از نمایندگان طالبان در نروژ خواست زنان در بند را آزاد کنندیک روز پیش از آغاز رسمی گفت‌وگوهای نمایندگان طالبان با جامعه جهانی در اسلو، پایتخت نروژ، هدا خموش، نماینده جنبش زنان افغانستان از وزیر امور خارجه طالبان خواست فورا با کابل تماس بگیرد و بگوید دختران در بند را آزاد کنند.

روایت وزیر خارجه از حضور دیپلمات‌های زن ایرانی در دیدارهای اخیر با هیئت طالبان در تهرانوزیر خارجه کشورمان اعلام کرد: حدود ۳۰ درصد از همکاران ما در وزارت خارجه را بانوان تشکیل می‌دهند. مگر توالت است که می‌نویسید بانوان؟ بنویس زن. بله . ۷۰درصدگاوان این طویله نرن بقیه ماده در حکومتِ پدرخوانده طالبان،داعش و القاعده وجود این ۳۰ درصد مهم است،هرچند که ممکن است برخی از این زنان وزارت خارجه همانند معصومه ابتکار متحجر و مرتجع باشند

هیأت طالبان برای گفت‌وگو با نمایندگان کشورهای غربی وارد اسلو شد | DW | 23.01.2022با توجه به فاجعه انسانی که افغانستان را تهدید می‌کند، نمایندگان طالبان برای گفت‌وگو با نمایندگان کشورهای غربی وارد اسلو شدند. وزیر خارجه طالبان در رأس یک هیأت، نخست با نمایندگان جامعه مدنی افغانستان دیدار خواهد کرد. بر پدرت لعنت دویچه وله. ویزر خارجه طالبان چرا در افغانستان با نمایندگان جامعه مدنی کشور خودش گفتگو نمیکنه؟ در ضمن،مسئول فاجعه انسانی که افغانستان رو تهدید میکنه کیه؟ ای بر پدر هر چی خبرگزاری شارلاتانه لعنت. خدا شما غربی هاره تباه کند بیست سال مردم افغانستان تباه کرده آواره شدن دربه در شدن اون وقت طالب تروریستی بود حال نیست تروریستی تف تف به شما کشورهای غربی

اولیانوف: با نماینده ایران درباره مهمترین و پیچیده‌ترین محورهای مذاکرات گفت‌وگو کردیممیخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین گفت که روسای تیم‌های مذاکره‌کننده ایران، روسیه، چین و سه کشور اروپایی (فرانسه، برنامه_اتمی_ایران مسالمت آمیز نیست -چرا مذاکرات_وین وقت کشی واتلاف وقت است اما روسیه جهان راتهدیدبه اشغال اوکراین میکند؟...یعنی پوتین به جای برطرف کردن تهدیداتمی ایران ، پرونده جنایت دیگری را استارت میزند و ازجهان باجگیری میکند.

نگاهی به ۴۰ سال مخالفت دین با موسیقی در ایرانbeehnam 😮 Nice 17 point turn 😱 sundayvibes

طالبان و دیپلمات‌های غربی برای نخستین بار از زمان به قدرت رسیدن این گروه در افغانستان با یکدیگر در اروپا گفتگو کردند.

این مذاکرات پشت درهای بسته در هتلی در دامنه کوه‌های پوشیده از برف در اسلو، پایتخت نروژ برگزار شد. نمایندگان طالبان در این نشست خواستار آزادی حدود ۱۰ میلیارد دلار دارایی‌های مسدود شده دولت افغانستان توسط ایالات متحده و سایر کشورهای غربی شده‌اند.

شفیع‌الله اعظم، نماینده طالبان در این نشست روز یکشنبه در این رابطه گفته بود: «ما خواهان آزادی دارایی‌های افغانستان هستیم. به دلیل گرسنگی و زمستان مرگبار فکر می‌کنم زمان آن فرا رسیده که جامعه جهانی از افغان‌ها حمایت کنند نه اینکه به خاطر اختلافات سیاسی آن‌را مجازات نمایند.»

پیش از این گفتگوها، دیپلمات‌های غربی با فعالان حقوق زنان و مدافعان حقوق بشر افغانستان دیدار و در مورد خواسته‌های آنان و ارزیابی وضعیت کنونی در این کشور گفتگو کردند. در نشست اسلو نمایندگانی از اتحادیه اروپا، آمریکا، بریتانیا، فرانسه، ایتالیا و البته نروژ حاضر هستند. همچنین تعدادی از فعالان مدنی و حقوق زنان افغانستان هم در این نشست حضور دارند.

فعالان مدنی رویاروی طالبان از کابل تا اسلو؛ سرنوشت زنان فعال دستگیر شده همچنان نامعلوم است

حامد کرزی، رئيس جمهوری پیشین افغانستان هم از این نشست استقبال کرده و در گفتگو با یک نشریه در این کشور برگزاری این جلسه را یک گام مثبت برای برون رفت از مشکلات موجود در افغانستان معرفی کرده است. آقای کرزی همچنین ضمن تقدیر از نروژ برای برگزاری این نشست، تفاهم بین گروه‌های مختلف افغان را تنها راه رسیدن به صلح و ثبات در این کشور دانست.

مولوی امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه طالبان هم روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگاران، دیدار با فعالین جامعه مدنی افغانستان را نه یک مذاکره که یک تبادل نظر سازنده معرفی کرد.

وی تاکید کرد که «آمدن به نروژ به خودی خود یک دستاورد است زیرا ما در صحنه بین‌المللی مشارکت داشتیم.»

متقی همچنین در پاسخ به انتقاداتی که در خصوص به کار نگرفتن زنان در پست‌های مختلف دولتی و مدیریتی امارت اسلامی مدعی شد که حدود ۱۵ هزار زن در بخش‌های مختلف دولتی همچنان به کار خود ادامه می‌دهند. آقای متقی در این خصوص افزود: «ما کسی را برکنار نکرده‌ایم، این البته کافی نیست ولی یک پیشرفت به شمار می‌رود.»

انتظار می‌رود گفتگوهای طالبان با نمایندگان اروپایی و آمریکایی موضوعات متنوعی از قبیل حقوق بشر، آموزش و همچنین کمک‌های بشردوستانه را نیز شامل شود.

طالبان از زمان به قدرت رسیدن در ماه اوت محدودیت‌های گسترده‌ای را در افغانستان اعمال کرده‌اند و بسیاری از زنان از ادامه تحصیل در در این کشور محروم شده‌اند. همچنین این گروه از جامعه افغانستان از دسترسی به بسیاری از مشاغل منع شده و حجاب اجباری هم از دیگر محدودیت‌هایی است که به این قشر از جامعه افغانستان دیکته شده است.