امور زنان, حقوق زنان, زنان, ایران

امور زنان, حقوق زنان

گفتگو با مریم روحانی، مشهورترین دختر ترمیم‌کنندۀ رنگ خودرو در ایران

گفتگوی اختصاصی یورونیوز با مریم روحانی، مشهورترین دختر ترمیم‌کنندۀ رنگ خودرو در ایران گزارش از جواد منتظری @montazeri_javad

05/07/2020 05:45:00 ب.ظ

گفتگوی اختصاصی یورونیوز با مریم روحانی، مشهورترین دختر ترمیم‌کنندۀ رنگ خودرو در ایران گزارش از جواد منتظری montazeri_javad

بر اساس آخرین گزارش منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران ۴۹ درصد جمعیت کل کشور را زنان تشکیل می‌دهند و از همین رو بحث اشتغال آن ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. مریم روحانی یکی از زنان ی است که حرفه ای متفاوت را برای کار انتخاب کرده است.

بر اساس آخرین گزارش منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران ۴۹ درصد جمعیت کل کشور را زنان تشکیل می‌دهند و از همین رو بحث اشتغال آن‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.اگرچه شاید از نظر گروهی، مشاغل اداری و پشت میزنشینی برای زنان مناسب‌تر باشد اما زنان و دخترانی هم هستند که به دنبال کارهای مورد علاقه خود و متفاوت با مشاغل مرسوم برای زنان می‌روند.

زمان برگزاری کنکور بدون تغییرماند طوفان توییتری کاربران ایرانی با هشتگ 'کولبر نکشید' - BBC News فارسی پایان ماموریتی بی‌سابقه؛ مسافران اولین فضاپیمای خصوصی پس از سه ماه به زمین بازگشتند - BBC News فارسی

یکی از این دختران، مریم روحانی است که در سال ۱۳۶۶ در روستای «آغمزار» بجنورد در استان خراسان شمالی متولد شد.او در ابتدا آرایشگاه زنانه‌ای در شهر بجنورد به راه انداخت اما علاقه‌اش به خودرو باعث شد که دنبال دیتیلینگ خودرو (پولیش و احیای رنگ) برود و برای رسیدن به آرزوی خود، راهی پر فراز و نشیب را طی کند.

وی در این باره به خبرنگار یورونیوز می‌گوید: «اول آمدم تهران و مراکز دیتیلینگ خودرو را گشتم و با آنها صحبت کردم. اما همه‌ من را مسخره می‌کردند و می‌گفتند این کار به درد یک خانم نمی‌خورد و نمی‌توانید انجامش بدهید چون جثه‌ شما ریز و دستانتان کوچک است و خسته‌ می‌شوید.»

اما گویا فرهنگ مردسالار مختص به ایران نیست و زمانی که مریم برای گذراندن دوره‌های حرفه‌ای راهی استانبول می‌شود، در آنجا هم با برخوردی مشابه روبرو می‌شود.خانم روحانی در این باره می‌گوید: «وقتی که برای دوره دیدن به استانبول رفتم، گفتند که چون خانم هستی به تو آموزش نمی‌دهیم.»

زنان مکانیک در گفت‌وگو با یورونیوز: روزی گاراژ خودمان را می‌زنیمدر نهایت پس از یک هفته، مریم با اثبات ریزبینی و مهارتش، آنها را وادار می‌کند که دوره‌ آموزشی‌اش را برگزار کنند. اما اینجا پایان مشکلات مریم نبود.او پس از اتمام دوره به ایران برمی‌گردد و مغازه‌ای را برای انجام کار دیتیلینگ اجاره و تجهیز می‌کند، اما عاقبت مجبور می‌شود پس از سه ماه آن را واگذار کند.

مریم درباره علت رهایی مغازه‌اش می‌گوید: «اینجا که مغازه گرفتم هیچ کس نمی‌آمد. مشتریانی هم که می‌آمدند، چند نفر پیدا می‌شدند و می‌گفتند که ماشین دست خانم نده، خرابش می‌کند و کار خانم‌ها به درد نمی‌خورد.»حالا با گذشت یک سال و نیم از فعالیت حرفه‌ای مریم به عنوان دیتیلر خودرو در تهران، او تبدیل به یکی از استادکاران ماهر در این زمینه شده است و حتی دوره‌های آموزشی برای دختران و پسران علاقمند به این حرفه را برگزار می‌کند.

«اینجا که مغازه گرفتم هیچ کس نمی‌آمد. مشتریانی هم که می‌آمدند، چند نفر پیدا می‌شدند و می‌گفتند که ماشین دست خانم نده، خرابش می‌کند و کار خانم‌ها به درد نمی‌خورد.»در این میان، نکته حائز اهمیت این است که تعداد دخترانی که چون مریم آرزوی انجام کارهای غیرمتعارفی چون دیتیلینگ خودرو دارند، کم نیست.

اعتراض کاربران ایرانی به اقدام سپاه و نیروهای مرزبانی؛ هشتگ «کولبر نکشید» در توئیتر داغ شد مخترع «ماوس» کامپیوتر در ۹۱ سالگی درگذشت «کولبر نکشید»؛ طوفان توئیتری کاربران در اعتراض به مرگ مرزنشینان

وی در این باره می‌گوید: «خیلی از خانم‌هایی که با من در ارتباط هستند، از تمام شهرها آمده‌اند و من هم کار را به آنها آموزش دادم.» ادامه مطلب: euronews فارسی »

جروزالم پست: رژیم ایران پس از چهارمین انفجار مشکوک تحت فشار است🔺جروزالم پست: رژیم ایران پس از چهارمین انفجار مشکوک تحت فشار است ⚡️روزنامه اسرائيلی جروزالم پست در مقاله‌ای با عنوان « ایران پس از چهارمین انفجار مشکوک تحت فشار است» نوشت که این انفجارها به تاسیسات موشکی و برنامه هسته‌ای و دیگر تاسیسات آسیب زده است.

آیا انتشار عکس از وضعیت بد اقتصادی از سوی عکاسان خبری جرم است؟

کرونا در ایران؛ افزایش شمار استان‌های قرمز در ایران و هراس از شیوع کرونا در روستاها

تداوم سرکوب آزادی‌های مذهبی در ایران؛ بازداشت گروهی از نوکیشان مسیحی در سه شهر ایران🔺تداوم سرکوب آزادی‌های مذهبی در ایران ؛ بازداشت گروهی از نوکیشان مسیحی در سه شهر ایران ⚡️طی روزهای گذشته دستکم ۱۲ شهروند مسیحی در شهرهای تهران، کرج و ملایر با حمله نیروهای امنیتی به منازل آنها بازداشت شده‌اند.

تحقیقات جدید: نوع غالب ویروس کنونی کرونا مسری‌تر از نوع اولیه آن در چین استآنتونی فائوچی، متخصص ارشد بیماری‌های عفونی در ایالات متحده آمریکا که البته در این تحقیقات مشارکت نداشته است، می گوید: «داده‌ها نشان می دهد که کرونا یک تک جهش داشته است که در واقع باعث می شود ویروس بهتر همانند سازی کند و احتمالا بار ویروسی (فراوانی ویروس) بالایی داشته باشد.»

مبتلا شدن به کرونا ننگ و عار نیست/از فردا ماسک‌زدن اجباری استروحانی: *مبتلا شدن به کرونا ننگ و عار نیست *مخفی کردن بیماری نوعی تجاوز به حقوق دیگران است *طرف نباید به آزمایشگاه بگوید که اگر تست من مثبت شد خواهش می‌کنم به کسی اطلاع نده و خودم می‌گویم *کسی نباید ابتلا به این بیماری را پنهان کند