گفتگوی یورونیوز با استاد دانشگاه بیروت پس از ادعای هسته ای نتانیاهو

19/06/1398 05:45 ب.ظ

گفتگوی یورونیوز با استاد دانشگاه بیروت پس از ادعای هسته ای نتانیاهو این گزارش را بخوانید 🔽

رامی خوری، استاد دانشگاه آمریکایی بیروت در گفتگو با یورونیوز ضمن اشاره به اقدامات تهران در کاهش تعهدات خود در چارچوب توافق هسته ای وین معتقد است که با توجه به شرایط موجود شانس بسیار اندکی برای نجات برجام وجود دارد. استاد دانشگاه آمریکایی بیروت معتقد است: «این ایران نیست که باید به نقطه اول باز گردانده شود بلکه همه طرف ها بایست بار دیگر متعهد شوند. دو طرف خواسته های مشروع دارند.

مهم آن است که اطمینان حاصل شود که هر یک از موارد مورد بحث پشتوانه قوانین بین الملل را داشته باشد. آنها نمی‌توانند محور مذاکرات را بر اساس خواست ترامپ و پمپئو تنظیم کنند، این مسئله راه به جایی نخواهد برد زیرا ایرانی های آن را قبول ندارند.»

گفتنی است که کورنل فروتا، سرپرست موقت آژانس بین‌المللی اتمی روز دوشنبه پس از بازگشت از تهران در نشستی خبری در وین اتریش تاکید کرد که «تلاش بازرسان آژانس بر مشخص کردن عدم وجود مواد پنهان اتمی در ایران متمرکز است و این جستجو و بررسی همچنان ادامه دارد.»

ادامه مطلب:
euronews_pe »

یک بازداشت در ارتباط با نهی از منکر در بندرگز

برنامه موشکی ایران؛ گفت‌و‌گوی یورونیوز با حسین علایی و فواد ایزدیبرخی در تهران، واشنگتن و هم‌پیمانانش در خاورمیانه را دلیل توسعه برنامه موشکی ایران می‌دانند.

فیفا در نامه‌ای به یورونیوز به مرگ سحر خدایاری واکنش نشان دادفیفا در پاسخ به پرسش خبرنگار یورونیوز در این زمینه نوشت: «ما از این فاجعه با خبر هستیم و بابت آن بسیار متأسفیم.»

آزمایش موشکی کره شمالی همزمان با ابراز تمایل برای مذاکره مجدد با آمریکاکره شمالی تنها چند ساعت پس از آنکه برای از سرگیری مذاکرات با آمریکا ابراز تمایل کرد، یک آزمایش موشکی انجام داده است. اگر این خبر تأیید شود این دهمین آزمایش موشکی کره شمالی از ماه مه سال ۲۰۱۹ تا کنون است.

اعلام موجودیت ائتلاف بین المللی مقابله با گردوغبار با تلاش ایراناعلام موجودیت ائتلاف بین المللی مقابله با گردوغبار با تلاش ایران بدنبال تلاش‌های ایران امروز ائتلاف بین المللی مقابله با گردوغبار از سوی یونپ و با مشارکت وسیع سازمان‌های تخصصی ملل متحد در دهلی نو اعلام موجودیت کرد.

ادعای پمپئو درباره احتمال دیدار ترامپ با روحانی در نیویورکادعای پمپئو درباره احتمال دیدار ترامپ با روحانی در نیویورک وزیر امورخارجه آمریکا با تکرار این ادعا که دونالد ترامپ آماده مذاکره بدون پیش شرط با تهران است، احتمال دیدار روسای جمهور ایران و آمریکا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل را رد نکرد.

وی درادامه با تاکید بر اینکه بحث نجات برجام محدود به تعهدات ایران نیست و مرتفع شدن تحریم های آمریکا را نیز در بر می گیرد، یادآور شد که به گارگیری یک دیپلماسی فعال ممکن است طی ماه های آینده بتواند به حل بحران کمک کند.

استاد دانشگاه آمریکایی بیروت معتقد است: «این ایران نیست که باید به نقطه اول باز گردانده شود بلکه همه طرف ها بایست بار دیگر متعهد شوند. دو طرف خواسته های مشروع دارند. مهم آن است که اطمینان حاصل شود که هر یک از موارد مورد بحث پشتوانه قوانین بین الملل را داشته باشد. آنها نمی‌توانند محور مذاکرات را بر اساس خواست ترامپ و پمپئو تنظیم کنند، این مسئله راه به جایی نخواهد برد زیرا ایرانی های آن را قبول ندارند.»

گفتنی است که کورنل فروتا، سرپرست موقت آژانس بین‌المللی اتمی روز دوشنبه پس از بازگشت از تهران در نشستی خبری در وین اتریش تاکید کرد که «تلاش بازرسان آژانس بر مشخص کردن عدم وجود مواد پنهان اتمی در ایران متمرکز است و این جستجو و بررسی همچنان ادامه دارد.»

آقای فروتا با تاکید براینکه گفتگوهای سازنده ای را با مقامات ایرانی داشته هدف از انجام این سفر در معیت یک تیم ویژه از بازرسان آژانس به تهران را انجام بازرسی دوره‌ای از مراکز هسته‌ای ایران بر پایه مفاد توافق سال ۲۰۱۵ عنوان کرده است.