گفتگوی طالبان با آمریکا برای کاهش۹۰ روزه خشونت‌ها؛ بلینکن: با اعضای ناتو رایزنی می‌کنیم

23/03/2021 03:47:00 ب.ظ

گفتگوی طالبان با آمریکا برای کاهش۹۰ روزه خشونت‌ها؛ بلینکن: با اعضای ناتو رایزنی می‌کنیم جزئیات بیشتر🔽

جنگ در افغانستان, آمریکا

گفتگوی طالبان با آمریکا برای کاهش۹۰ روزه خشونت‌ها؛ بلینکن: با اعضای ناتو رایزنی می‌کنیم جزئیات بیشتر🔽

وزرای خارجه کشورهای عضو ناتو که در بروکسل به سر می‌برند، طرح آمریکا درباره ادامه حضور نظامی در افغانستان یا خروج نظامی از این کشور را مورد بررسی قرار می‌دهند.

از همین رو آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا که دوشنبه شب برای گفتگو با همتایان اروپایی اش وارد بروکسل شده است، خبر داد که درباره طرح خروج نظامی از افغانستان با اعضای پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) مذاکره خواهد کرد.اظهارات وزیر خارجه آمریکا درباره موضوع حضور نظامیان این کشور در افغانستان در حالی مطرح شده است که وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو در نشست بهمن‌ماه موفق به تصمیم گیری درباره ادامه حضور نظامی در افغانستان یا خروج نیروهای نظامی از این کشور نشدند.

نخستین سفر وزیر دفاع آمریکا به افغانستان؛ لوید آستین در کابلبا نزدیک شدن به اول ماه مه، گروه طالبان نیز روز دوشنبه از ارائه طرح «کاهش خشونت‌های ۹۰ روزه» به آمریکا خبر داد. با این حال این گروه اعلام کرد که تاکنون درباره این طرح به یک توافق کلی دست نیافته‌اند.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

شرق

🔺در نشست اساتید دانشگاه تهران چه گذشت؟ 🔹محمدجواد ظریف، علی مطهری، ابراهیم متقی، حدادعادل، محمود نیلی احمدآبادی، تقی آزاد ارمکی، صادق زیباکلام و پیروز حناچی در این نشست سخنرانی کردند. @sharghdaily sharghdaily.com ادامه مطلب >>

طالبان لعنتی هیچ وقت عمل نکردن و نمیکنن فقط مردم بیچاره را می‌کشن به خاطر اسلام و مزدور کشورهای بیگانه

ارزش لیر همزمان با تنش در روابط ترکیه با آمریکا به کمترین میزان خود نزدیک شدسخنان رئیس جدید بانک مرکزی ترکیه در مخالفت با افزایش نرخ بهره همراه با نگرانی‌ها از چشم‌انداز روابط آنکارا با واشنگتن از جمله عوامل موثر در کاهش ارزش لیره در مبادلات روز دوشنبه بود. الان دیگه نوبت ترکیه ست ایران و افغانستان و عراق و سوریه و لبنان و عراق رو که به سمت فقر مطالق سوق دادید الان هم ترکیه رو میخوایید بیچاره کنید لعنت به غرب کثیف

پاریس: در مورد چالش‌های مرتبط با ایران گفتگوهای سازنده با آمریکا داشتیمژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه چهارشنبه 24 مارس 2021 تأکید کرد که نشست‌های سازنده‌ای در گفتگو‌های سازنده یعنی‌ کشک ، یعنی‌ به هیچ نتیجه‌ای نرسیدیم .

حمله مرگبار با چاقو در فرانسه؛ ماکرون: در مبارزه با تروریسم اسلام‌گرا تسلیم نمی‌شویم\u0628\u0631\u062e\u06cc \u0627\u0632 \u0634\u0627\u0647\u062f\u0627\u0646 \u0628\u0647 \u062e\u0628\u0631\u06af\u0632\u0627\u0631\u06cc \u0641\u0631\u0627\u0646\u0633\u0647 \u06af\u0641\u062a\u0647\u200c\u0627\u0646\u062f \u06a9\u0647 \u0645\u0638\u0646\u0648\u0646 \u062d\u06cc\u0646 \u062d\u0645\u0644\u0647 \u0641\u0631\u06cc\u0627\u062f \u00ab\u0627\u0644\u0644\u0647 \u0627\u06a9\u0628\u0631\u00bb \u0633\u0631 \u062f\u0627\u062f\u0647 \u0627\u0633\u062a.\n\n\n تسلیم شدین فرانسه به عربستان سعودی اروپا تبدیل شده درستش هم همینه، مرده شور این مغزهای پارینه سنگی را ببره اسلام_هراسی

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: در ارتباط با سانحه نطنز، با مقامات ایران در تماسیمسخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی در گفت‌وگویی به سانحه رخ داده در تاسیسات غنی سازی نطنز اشاره کرده و گفت که آژانس از آن مطلع است. ۴۴ دقیقه حتی یک لایک خون جوانان وطن میچکد از چنگ تو..... . .. ... .... نه_به_جمهوري_اسلامي نه_به_قرارداد_۲۵_ساله ولو_بلغ_ما_بلغ خطاب به عرازشه احمق قضیه نطنز دیگه مرغ و روغن و گرونی نیستا بذارید پای روحانی و بگین انتخاب غلط مردم باعثه!!! دیگه این قضیه مستقیم به خامنه ای مربوطه و منتظریم جرعات اقتدار شجاعتشو ببینیم و ببینیم چقدر میتونه از سرمایه مملکت حراست کنه!!! یا مثل موش تو سوراخی خواهد خزید؟

آمریکا درباره خروج از افغانستان با متحدان خود در ناتو رایزنی می‌کندوزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که با متحدان خود در ناتو درباره خروج از افغانستان در ماه سپتامبر گفت‌وگو خواهند کرد. - خبرگزاری آناتولی

بر اساس توافق میان طالبان و واشنگتن، تمامی نیروهای آمریکایی باید تا اول ماه مه ۲۰۲۱ افغانستان را ترک کنند.Aa ارزش لیر، واحد پول ترکیه روز دوشنبه همزمان با تیره شدن روابط این کشور با آمریکا به کمترین میزان در تاریخ خود در مقابل دلار آمریکا نزدیک شد.چارچوب ناتو برگزار شده و رایزنی‌های سازنده‌ای با آنتونی بلیکن وزیر امور خارجه آمریکا، هایکو ماس وزیر خارجه آلمان و دومینیک رآب وزیر خارجه بریتانیا پیرامون ایران و چالش های مشترک امنیتی انجام گرفته است.Aa مقامات فرانسوی روز جمعه ۲۳ آوریل (سه اردیبهشت) پس آنکه یک نیروی پلیس در نزدیکی پاریس با ضربات چاقو کشته شد، تحقیقات ضد تروریستی را آغاز کردند.

اما منابع خبری نزدیک به جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا گفته‌اند که او در حال بررسی دوباره توافق سال ۲۰۲۰ دولت دونالد ترامپ با طالبان است. از همین رو آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا که دوشنبه شب برای گفتگو با همتایان اروپایی اش وارد بروکسل شده است، خبر داد که درباره طرح خروج نظامی از افغانستان با اعضای پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) مذاکره خواهد کرد. لیر ترکیه طی سه روز اخیر از مبادلات بازار ارز حدود ۳. اظهارات وزیر خارجه آمریکا درباره موضوع حضور نظامیان این کشور در افغانستان در حالی مطرح شده است که وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو در نشست بهمن‌ماه موفق به تصمیم گیری درباره ادامه حضور نظامی در افغانستان یا خروج نیروهای نظامی از این کشور نشدند.. نخستین سفر وزیر دفاع آمریکا به افغانستان؛ لوید آستین در کابل با نزدیک شدن به اول ماه مه، گروه طالبان نیز روز دوشنبه از ارائه طرح «کاهش خشونت‌های ۹۰ روزه» به آمریکا خبر داد. ارزش واحد پول ترکیه ماه نوامبر گذشته (آبان/آذر) به کمترین میزان خود رسیده بود. با این حال این گروه اعلام کرد که تاکنون درباره این طرح به یک توافق کلی دست نیافته‌اند. طبق اطلاعات منتشر شده از سوی پلیس وی برای نیروهای اطلاعاتی شناخته شده نبود.

محمدنعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در گفتگو با «طلوع‌نیوز» گفت که طرح «کاهش خشونت‌های ۹۰ روزه» تقریباً در ماه دسامبر پیشنهاد شده‌است. به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید ترکیه ضمن انتقاد شدید از تصمیم جو بایدن گفته است که این اقدام «اعتماد و دوستی» بین آنکارا و واشنگتن را زیر سوال می برد. بر اساس طرح ارائه شده، عملیات‌های تمامی طرف‌ها در این زمان کاهش خواهند یافت؛ به گونه‌ای که در مقابل توقف حمله به شهرهای بزرگ، مواضع طالبان نیز از طرف نیروهای مقابل مورد حمله های هوایی قرار نگیرند. البته آقای نعیم تأکید دارد که کاهش خشونت‌ها به معنای آتش‌بس نخواهد بود. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه شامگاه دوشنبه در واکنش به تصمیم رئیس جمهوری آمریکا در به رسمیت شناختن کشتار ارامنه به عنوان «نسل کشی» گفت که چنین تصمیمی «بی اساس» است. طرح «کاهش خشونت‌های ۹۰ روزه» از سوی طالبان در حالی مطرح شده است که لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا روز یکشنبه در نخستین سفر خود به افغانستان به عنوان رئیس پنتاگون، وارد کابل شد. وزیر دفاع آمریکا پیشتر به عنوان فرمانده لشکری از نیروهای این کشور در افغانستان خدمت کرده و در فاصله سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ به عنوان رئیس ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، جنگ‌های عراق و افغانستان را تحت نظارت خود داشته است. رئیس جمهوری ترکیه ماه گذشته پس از کاهش ۱۵ درصدی ارزش لیر تصمیم به برکناری ناجی اقبال، رئیس بانک مرکزی گرفت.» وی افزود: «در مبارزه با تروریسم اسلام‌گرا تسلیم نخواهیم شد.

آقای آستین در جریان سفر به افغانستان تأکید کرد که فراهم شدن زمینه‌های حل دیپلماتیک موضوع افغانستان، با کاهش خشونت ها در این کشور امکان‌پذیر است. پیشتر آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا با ارسال نامه‌ای خطاب به رئیس جمهوری افغانستان، از طرح جدید تشکیل دولت انتقالی ائتلافی برای گذار به صلح در افغانستان سخن گفت. دیدگاه های شهاب قافجی اوغلو در زمینه نرخ سود بانکی مشابه رئیس جمهوری ترکیه است که افزایش نرخ بهره را مضر می داند. او هدف از ارائه این طرح را جلوگیری از آغاز عملیات‌های انتحاری طالبان عنوان کرد. اگر چه طرح آمریکا برای صلح در افغانستان ابتدا با مخالفت دولت مستقر در کابل مواجه شد اما پس از آن، نشستی برای طرح صلح جدید افغانستان در مسکو برگزار شد. انتظار می رود که نرخ تورم در ترکیه به زودی به ۱۸ درصد برسد. همزمان با ابهام‌های موجود در مورد زمان خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان، محمد حنیف اتمر، وزیر خارجه افغانستان با سفر به دهلی نو، با مقام های هندی درباره روند صلح افغانستان گفتگو می‌کند.

زلمی خلیل‌زاد، فرستادۀ ویژۀ آمریکا برای صلح افغانستان نیز از برگزاری نشستی با مدیریت سازمان ملل متحد در استانبول ترکیه برای بررسی موضوع صلح افغانستان در اوائل آوریل خبر داد. به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید ناظران بین‌المللی معتقدند که نیروهای نظامی آمریکا بیش از این امکان حضور در افغانستان را نخواهند داشت. بر اساس توافق‌نامه دوحه میان واشنگتن و طالبان، نیروهای آمریکایی باید ظرف ۳۸ روز از افغانستان خارج شوند؛ اتفاقی که به لحاظ لجستیکی دشوار به نظر می‌رسد. با این حال منابع خبری به نقل از طالبان خبر داده‌اند که اگر نیروهای آمریکایی در اول ماه مه از افغانستان خارج نشوند، این گروه درباره این موضوع، تصمیم جداگانه ای خواهد گرفت. هم‌رسانی این مطلب: .