گفتگوی انریکه مورا با وزیر خارجه عربستان درباره برجام؛ «صحبت‌های خوبی داشتیم»

30/07/1400 03:58:00 ب.ظ

گفتگوی انریکه مورا با وزیر خارجه عربستان درباره برجام؛ «صحبت‌های خوبی داشتیم» جزئیات بیشتر🔽

اتحادیه اروپا, برنامه هسته‌ای ایران

گفتگوی انریکه مورا با وزیر خارجه عربستان درباره برجام ؛ «صحبت‌های خوبی داشتیم» جزئیات بیشتر🔽

معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که به ریاض سفر کرده، بعد از دیدار با وزیر خارجه سعودی از این ملاقات ابراز خرسندی کرد.

انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه ۲۲ اکتبر در ریاض با فیصل بن‌فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی دیدار کرد.آقای مورا پس از این دیدار با بیان اینکه گفتگوهای خوبی با مقام‌های سعودی داشته است تاکید کرد که در این ملاقات‌ها در خصوص موضوعات متنوعی همچون رویکرد اتحادیه اروپا در قبال مسائل منطقه خلیج فارس، برجام و موضوعات دوجانبه گفتگو کرده است.

وزارت خارجه عربستان هم در بیانیه‌ای در خصوص این دیدار گفت که طرفین در این ملاقات درخصوص موضوعات مربوط به برنامه هسته‌ای ایران و آخرین تحولات مربوط به این مساله با یکدیگر گفتگو کرده‌اند. مقام‌های سعودی می‌گویند که در دیدار با معاون جوزپ بورل تاکید کرده‌اند که باید اقدامی مشترک برای توقف حمایت‌های ایران از اقدامات و فعالیت‌های «ناامن‌کننده» در خاورمیانه و جهان صورت پذیرد.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

گفت‌وگوی رابرت مالی با وزیر امور خارجه عربستان بر سر ایران | DW | 20.10.2021رابرت مالی رئيس دفتر ایران در وزارت امور خارجه آمریکا با فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه عربستان دیدار و گفت‌‌وگو کرد. مالی پیش از سفر به عربستان با مسئولان قطر دیدار کرده بود. موضوع بر سر فعالیت‌های اتمی ایران است.

وزیر خارجه پاکستان در کابل با مقامات طالبان دیدار کردوزیر خارجه پاکستان با هدف تحکیم روابط به کابل رفت تا با مقام‌های طالبان افغانستان دیدار کند. طالبان پاکستان با طالبان افغانستان دیدار کرد

وزیر خارجه پاکستان در کابل با مقامات حکومت طالبان گفتگو کردپاکستان یکی از سه کشوری بود که اواخر دهه ۹۰ میلادی به همراه عربستان سعودی و امارات عربی متحده حکومت پیشین طالبان را به رسمیت شناخت. با گروه وحشی و تروریستی طالبان

گفت‌وگوی وزیر خارجه سعودی و هماهنگ کننده اروپایی درباره نقض‌های هسته‌ای ایرانشاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه پادشاهی عربی سعودی در ریاض از انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده مذاکرات هسته‌ای با ایران، ایران_ابرقدرت

وزیر خارجه انگلیس: نگران برنامه هسته ای ایران هستیموزیر خارجه انگلیس: نگران برنامه هسته‌ای ایران هستیم الیزابت تراس: انگلیس نگران برنامه هسته‌ای ایران است که به مرحله بی سابقه‌ای از پیچیدگی رسیده است. ما نمی‌خواهیم شاهد دستیابی ایران به یک سلاح هسته‌ای باشیم.

گفت‌وگوی تلفنی چاووش‌اوغلو با وزرای خارجه ایران و امارات متحده عربیوزیر امور خارجه ترکیه به صورت تلفنی با همتایان ایرانی و اماراتی خود گفت‌وگو کرد. - خبرگزاری آناتولی

Aa انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه ۲۲ اکتبر در ریاض با فیصل بن‌فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی دیدار کرد.فیصل بن فرحان و دیدار با رابرت مالی وقفه ایجاد شده در مذاکرات کمیسیون مشترک برجام باعث افزایش سفرهای دیپلماتیک مقامات آمریکا و اسرائیل شده است.به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه افغانستان تایمز، شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان با ملا محمدحسن آخوند، نخست وزیر طالبان در کابل دیدار کرد..

آقای مورا پس از این دیدار با بیان اینکه گفتگوهای خوبی با مقام‌های سعودی داشته است تاکید کرد که در این ملاقات‌ها در خصوص موضوعات متنوعی همچون رویکرد اتحادیه اروپا در قبال مسائل منطقه خلیج فارس، برجام و موضوعات دوجانبه گفتگو کرده است. وزارت خارجه عربستان هم در بیانیه‌ای در خصوص این دیدار گفت که طرفین در این ملاقات درخصوص موضوعات مربوط به برنامه هسته‌ای ایران و آخرین تحولات مربوط به این مساله با یکدیگر گفتگو کرده‌اند. هفته گذشته یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل نیز برای دیدار با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا و همچنین جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی دولت بایدن به واشنگتن سفر کرده بود. مقام‌های سعودی می‌گویند که در دیدار با معاون جوزپ بورل تاکید کرده‌اند که باید اقدامی مشترک برای توقف حمایت‌های ایران از اقدامات و فعالیت‌های «ناامن‌کننده» در خاورمیانه و جهان صورت پذیرد. وزارت خارجه پاکستان نیز اعلام کرد، قریشی و هیات همراهش در این سفر یک روزه با مقام‌های افغانستان دیدار کرده و درباره همکاری در زمینه‌های مختلف صحبت داشتند. آقای مورا در حالی با مقام‌های سعودی دیدار کرده که پیشتر برای پیگیری آخرین تحولات برنامه هسته‌ای ایران به تهران سفر کرده بود و با مقام‌های دولت ابراهیم رئيسی، رئیس‌جمهوری ایران دیدار و گفتگو کرده بود. رئيس دفتر ایران در وزارت امور خارجه آمریکا پس از سفر به قطر وارد ریاض شد. پیش از سفر آقای مورا به ریاض، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز به عربستان سفر کرده بود و در ملاقات با مقام‌های سعودی گفتگوهایی در رابطه با آخرین وضعیت برنامه هسته‌ای ایران و همچنین گفتگوهای مربوط به بازگشت به برجام انجام داده بود.

چند ماهی است که به درخواست ایران گفتگوهای هسته‌ای وین که برای بازگشت طرفین به برجام شکل گرفته بود تعلیق شده است. آژانس خبری دولتی عربستان (SPA) گفته که موضوع اصلی دیدار این دو سیاستمدار، فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و همچنین نقش این کشور در بی‌ثبات کردن منطقه بوده است. هرچند مقام‌های ایرانی می‌گویند مشکلی برای بازگشت به مذاکرات ندارند، اما اظهارات مسئولین مختلف در دولت ابراهیم رئيسی در این زمینه تناقض‌های بسیاری دارد و تهران هنوز هیچ اقدام عملی برای بازگشت به میز گفتگوها انجام نداده است. از سوی دیگر مقام‌های تهران و ریاض تایید کرده‌اند که در ماه‌های اخیر مذاکرات محرمانه‌ای میان دو کشور در جریان بوده و مسیر خوبی در جهت تنش‌زدایی میان این دو قدرت منطقه خاورمیانه طی شده است. آژانس خبری دولتی عربستان حمایت و پشتیبانی جمهوری اسلامی از نیروهای"تروریستی" را تهدیدی برای امنیت منطقه اعلام کرده است. .