گسترش شدید ویروس جهش‌یافته بریتانیایی کرونا در خوزستان و تهران | DW | 04.03.2021

14/12/1399 03:13 ب.ظ

یک‌سوم کسانی که به علت ابتلا به کرونا به بیمارستان‌های خوزستان مراجعه می‌کنند، در کمتر از یک روز فوت می‌کنند. مسئولان جمهوری اسلامی اکنون از گسترش ویروس جهش‌یافته بریتانیایی کرونا در تهران نیز خبر داده‌اند.

یک‌سوم کسانی که به علت ابتلا به کرونا به بیمارستان‌های خوزستان مراجعه می‌کنند، در کمتر از یک روز فوت می‌کنند. مسئولان جمهوری اسلامی اکنون از گسترش ویروس جهش‌یافته بریتانیایی کرونا در تهران نیز خبر داده‌اند. امر واکسیناسیون در مقابله با همه‌گیری کرونا در ایران به آهستگی پیش می‌رود. نازل بودن شمار روزانه آزمایش کرونا نیز نگران کننده است. همین موضوع مانع از کنترل گسترش این ویروس در بسیاری از شهرها و استان‌های ایران شده است.

یکی از استان‌هایی که به‌شدت با شیوع ویروس کرونا روبرو است، استان خوزستان است. شمار زیادی از شهرهای این استان در وضعیت قرمز و نارنجی قرار دارند. نگرانی مسئولان در وهله نخست ناشی از گسترش ویروس جهش‌یافته بریتانیایی در این استان است.

فرهاد ابول‌نژادیان، رئیس دانشکده علوم پزشکی دانشگاه جندی‌شاپور اهواز در مورد به افزایش شمار قربانیان کرونایی در این استان هشدار داده است. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید او گفته است که مردم بسیار دیر اقدام به مراجعه به بیمارستان‌ها می‌کنند و یک‌سوم کسانی که در اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند، کمتر از یک روز در بیمارستان بوده‌اند. headtopics.com

کاربران گرامی! با عرض پوزش، این مطلب به صورت زیر تصحیح می‌شود: یک‌ سوم کسانی که به علت ابتلا به کرونا در خوزستان فوت می‌کنند، کمتر از ۲۴ ساعت در بیمارستان بستری بوده‌اند.

ادامه مطلب:
dw_persian »

گسترش ویروس کرونا در خوزستان از طریق مدارس نبود/ ۲۲ هزار خانوار از تبلت دانش‌آموزی محرومندمدیر کل آموزش و پرورش استان خوزستان درباره آموزش حضوری دانش‌آموزان در این استان که اکنون وضعیت ۱۱ شهرستانش قرمز است، گفت: در مناطق آبی، پایه‌های اول و دوم به شکل گروه‌های ۵ نفره با رضایت و تمایل اولیا، می‌توانند به کلاس بیایند، رفع اشکال کنند و بروند. این طور نبود که دانش آموزی ناقل باشد و انتقال ویروس از طریق مدارس اتفاق بیفتد.

وزش باد شدید تا خیلی شدید در ۲۴ استان/ کاهش ۵ تا ۱۲ درجه‌ای دمای هواسازمان هواشناسی با صدور هشداری از وزش باد شدید تا خیلی شدید و کاهش دما در نقاط مختلف کشور خبر داد و توصیه‌هایی را به کشاورزان، باغداران و ... ارایه کرد.

ترکیه و قطر به دنبال گسترش همکاری نظامی هستند

۶۲ درصد بیماران کرونایی بیکار شده «زن» هستند/رنج روانی زنان از گسترش کووید۱۹عضو هیات مدیره انجمن ایرانی مطالعات زنان، گفت: بر اساس گزارش موسسه های اجتماعی و شاخص جنسیت مرکز توسعه (SIGI) سازمان همکاری و توسعه اقتصادی OECD، در سراسر جهان زنان مراقبت های بسیار بیشتری از مردان انجام می دهند، بنابراین زنان تا ۱۰ برابر بیشتر از مردان، محدودیت های سفر، قرنطینه های منزل، تعطیلی مدارس و مراکز مراقبت روزانه و افزایش خطراتی که خانواده های مسن با آن رو به رو هستند را به عنوان بار، بر دوش دارند. تازگی هم نداره ! زنان سرزمین_ام همیشه در حال ضرر هستند بله ! درست است اینجا ایران است ! ۷۰ درصد از امور مراقبت؟ ینی چی این؟

کارزار تزریق واکسن در آلمان به دنبال گسترش پاندمی | DW | 20.03.2021دولت آلمان به زودی برنامه واکسیناسیون سراسری را به اجرا می‌گذارد. دولت فدرال و ایالت‌ها قصد دارند به واکسینه کردن شهروندان شتاب بخشند، زیرا رشد پاندمی کرونا در آلمان به میزانی نگران‌کننده رسیده است. آقا زوده بخدا، حالا یه چند سال دیگه وقت داریم😕

کرونا در ایران

امر واکسیناسیون در مقابله با همه‌گیری کرونا در ایران به آهستگی پیش می‌رود. نازل بودن شمار روزانه آزمایش کرونا نیز نگران کننده است. همین موضوع مانع از کنترل گسترش این ویروس در بسیاری از شهرها و استان‌های ایران شده است.

یکی از استان‌هایی که به‌شدت با شیوع ویروس کرونا روبرو است، استان خوزستان است. شمار زیادی از شهرهای این استان در وضعیت قرمز و نارنجی قرار دارند. نگرانی مسئولان در وهله نخست ناشی از گسترش ویروس جهش‌یافته بریتانیایی در این استان است.

فرهاد ابول‌نژادیان، رئیس دانشکده علوم پزشکی دانشگاه جندی‌شاپور اهواز در مورد به افزایش شمار قربانیان کرونایی در این استان هشدار داده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

او گفته است که مردم بسیار دیر اقدام به مراجعه به بیمارستان‌ها می‌کنند و یک‌سوم کسانی که در اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند، کمتر از یک روز در بیمارستان بوده‌اند.

بنا بر اظهارات رئیس دانشکده علوم پزشکی دانشگاه جندی‌شاپور ۷۰ درصد از فوتی‌ها کرونا در خوزستان کسانی بوده‌اند که به محض ورود به اورژانس یا درگذشته‌اند یا حال‌شان به سرعت رو به وخامت نهاده و در اثر آن فوت کرده‌اند.

ابول‌نژادیان شاخص RT یا میزان سرایت بیمار به بیمار در استان خوزستان را ۱.۲۳ اعلام کرده است. به سخن دیگر هر چهار فرد مبتلا به بیماری کووید ۱۹ می‌توانند باعث بیماری پنج نفر دیگر شوند.

افزایش چرخش ویروس جهش‌یافته بریتانیایی

یکی از دلایل گسترش میزان ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در استان خوزستان گردش مهارنشده ویروس جهش‌یافته بریتانیایی کرونا است.

ابول‌نژادیان گفته است: «اصلا چیزی به نام سرماخوردگی وجود ندارد و هر فردی که کوچکترین علائمی از جمله تب، گلودرد و آبریزش بینی پیدا کرد، کرونا دارد. مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.»

رئیس دانشکده علوم پزشکی دانشگاه جندی‌شاپور در عین حال گفته است که دوره شیوع ویروس جهش یافته بریتانیایی کرونا کوتاه‌تر از نمونه اولیه این ویروس است.

او می‌گوید: «در سوش ویروس ووهان چین، بیمار ۵ تا ۷ روز بعد از ابتلا، علائم بیماری را مشاهده می‌کرد. اما در سوش انگلیسی ۴۸ تا ۷۲ ساعت بعد، علامت‌دار می‌شود و این مساله باعث شده که میزان مرگ و میر افزایش یابد و سرعت انتشار نیز بالا برود.»

انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران نیز از شناسایی موارد زیادی از افراد مبتلا به ویروس جهش‌یافته بریتانیایی کرونا در این شهر خبر داده است.

او با اشاره به شیوع گسترده این گونه از ویروس کرونا در تهران، نسبت به دیدوبازدیدهای نوروزی به مردم این استان هشدار داده است.

بندپی تاکید کرده است که شهرهای قرمز و نارنجی ممنوعیت سفر دارند و در شهرهای زرد نیز محدودیت‌هایی برای سفر تعیین شده است.

تحویل محموله سوم"اسپوتنیک وی"

واردات واکسن‌های ضد کرونا از سوی جمهوری اسلامی به گونه‌ای محدود صورت می‌گیرد. روز پنجشنبه ۱۴ اسفند (چهارم مارس) خبرگزاری‌های ایران از دریافت سومین محموله واکسن کرونا روسی"اسپوتنیک وی" خبر داده‌اند.

گفته می‌شود که محموله سوم شامل ۲۰۰ هزار دوز است. این محموله روز چهارشنبه ۱۳ اسفند از سوی سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو دریافت شد.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

تحویل سومین محموله اسپوتنیک وی توسط مقامات سفارت ایران در مسکو

پیش از آن نیز در دومین مرحله تحویل واکسن‌"اسپوتنیک وی" از ورود ۱۰۰ هزار دوز از این واکسن سخن رفته بود.

کیانوش جهانپور، رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت ایران پیش از این نیز از اهدای ۲۵۰ هزار دوز واکسن چینی خبر داده بود.

واکسیناسیون کرونا در ایران در بهمن سال جاری با ۲۰ هزار دوز واکسن"اسپوتنیک وی" آغاز شده است. با توجه به آمار منتشر شده از سوی مقامات وزارت بهداشت جمهوری اسلامی، میزان واکسن‌های دریافت شده توسط ایران در قیاس با کشورهای منطقه بسیار محدود است.

در همین زمینه: